Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud se snažíte nainstalovat Windows na notebook, který nedisponuje DVD mechanikou, nebo chcete vytvořit přenosnou instalaci použitelnou na mnoha počítačích, budete nejspíše potřebovat vytvořit spustitelný USB disk s instalací Windows. Máte-li platný produktový klíč, lze z USB disku snadno nainstalovat všechny moderní verze Windows. Budete k tomu potřebovat USB flash disk o velikosti nejméně 4 GB. K instalaci Windows 7 a Vista si pak připravte také instalační disk, nebo ISO obraz tohoto disku.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Windows 10

 1. 1
  Zkontrolujte, že je USB flash disk prázdný, a že je na něm nejméně 4 GB volného místa. Všechny soubory na tomto disku budou při nahrání instalačních souborů Windows smazány. K vytvoření instalačního disku pak potřebujete flash disk s kapacitou nejméně 4 GB.[1]
 2. 2
  Stáhněte si nástroj Windows 10 Media Creation Tool. Tento nástroj vám umožní vytvořit z USB flash disku instalační médium pro Windows 10. Ke spuštění tohoto nástroje nepotřebujete počítač s Windows 10. Nástroj si stáhnete zdarma ze stránek Microsoft na adrese microsoft.com/en-us/software-download/windows10.
  • Téměř všechny novější počítače jsou 64bitové, jakou verzi Windows aktuálně provozujete však můžete zkontrolovat v okně Vlastnosti systému. Více detailů najdete zde.
  • Ke spuštění nástroje musíte mít administrátorská práva.
 3. 3
  Spusťte nástroj pro vytváření instalačních médií a zvolte "Create installation media for another PC". Budete vyzváni, abyste vybrali verzi Windows 10, kterou si přejete stáhnout. Pokud upgradujete z verze Home nebo Starter systému Windows 7 či 8, zvolte "Windows 10 Home". Pokud upgradujete z verze Professional či Ultimate systému Windows 7 nebo 8, zvolte "Windows 10 Pro". Pokud neprovádíte upgrade z Windows 7 ani 8, zvolte tu verzi Windows, pro kterou jste si zakoupili produktový klíč.
  • Upgrade z Windows 7 a 8 je do července 2016 zdarma.
 4. 4
  Zvolte možnost "USB flash drive". Nástroj tak automaticky zformátuje váš flash disk tak, aby z něj bylo možné spustit počítač a nainstalovat soubory Windows. Všechny soubory, které na flash disku máte, budou vymazány, takže ověřte, že máte vše podstatné uloženo.
 5. 5
  Vyčkejte na dokončení procesu stahování a vytváření disku. Nástroj musí stáhnout takřka 4 GB dat, což může s pomalejším připojením trvat poměrně dlouho. Po skončení stahování klikněte na tlačítko "Finish".
 6. 6
  Před instalací Windows 10 nejprve počítač s Windows 7 či 8 upgradujte, aby se registroval (platí jen pro upgrade). Pokud vytváříte flash disk kvůli instalaci Windows 10 na počítač, na kterém již běží Windows 7 či 8, musíte před čistou instalací nejprve využít nástroje Upgrade, abyste mohli aktualizaci provést zdarma. Tím dojde k registraci počítače do databáze společnosti Microsoft, což je daní za to, že nemusíte mít produktový klíč. Pokud tento upgrade neprovedete, nebudete moci svou kopii Windows 10 aktivovat jinak, než zakoupením produktového klíče, nebo reinstalací starší verze Windows a opakováním celého postupu.
  • Spusťte nástroj Windows 10 Media Creation Tool na počítači, který chcete upgradovat na Windows 10.
  • Zvolte "Upgrade this PC now" a postupujte podle pokynů pro instalaci Windows 10. Nepřijdete o žádné své soubory. Po upgradu na Windows 10 pak již můžete flash disk kdykoliv použít k provedení čisté instalace tohoto počítače.
 7. 7
  Vložte flash disk do počítače, na který chcete nainstalovat Windows. Jakmile máte flash disk připravený, můžete jej použít k zahájení instalace Windows 10. Pokud se snažíte upgradovat ze starší verze Windows, zkontrolujte si, že máte na Windows 10 platný produktový klíč, nebo jste tento počítač již zaregistrovali pomocí metody upgradu zdarma z předchozího kroku.
 8. 8
  Spusťte počítač z USB disku. Postup se hodně liší v závislosti na tom, jaký počítač používáte. Obvykle musíte otevřít nabídku BIOS menu, a v té pak změnit pořadí jednotek v BOOT menu. Na novějších počítačích najdete namísto BIOSu nové UEFI, do kterého se z Windows 8 musíte dostat speciálním způsobem.
  • Restartujte počítač a při zobrazení loga výrobce hledejte na obrazovce klávesu pro vstup do BIOSu nebo BOOT menu. Stiskněte ji, aby se otevřela nabídka, a změňte pořadí bootování. Klávesou pro vstup do nastavení je obvykle F2, F10, F11, nebo Del. Zkontrolujte, že je jako primární bootovací zařízení uveden váš USB disk.
  • Pokud se váš počítač spustí rovnou do Windows 8, aniž by se zobrazilo logo výrobce, otevřete Panel nástrojů ( Win+C) a vyberte "Nastavení". Klikněte na možnost "Změnit nastavení počítače", a poté zvolte "Aktualizace a obnovení". Vyberte možnost "Obnovení" a klikněte na "Restartovat nyní" pod "Rozšířená nastavení". V nabídce boot zvolte "Řešení potíží", a poté "Rozšířené možnosti ". Klikněte na "Nastavení UEFI Firmware" , čímž spustíte UEFI menu. Poté již můžete otevřít BOOT menu a změnit zde pořadí tak, aby byl primární jednotkou váš USB disk. [2]
 9. 9
  Stiskněte klávesu, aby se instalace spustila. Na obrazovce uvidíte zprávu s výzvou pro stisk jakékoliv klávesy, čímž dojde ke spuštění z "CD či DVD". To je v pořádku, tato možnost se vám zobrazí v případě, že jste vybrali USB disk jako primární zařízení pro spuštění.
 10. 10
  Zvolte si jazyk a nastavení zadávání. Před instalací Windows 10 budete vyzváni k výběru jazyka a nastavení klávesnice. Jazyk, který nainstalujete, bude výchozím základním jazykem vašeho systému.
 11. 11
  Klikněte na "Instalovat nyní", čímž zahájíte instalaci. Spustí se instalační program systému.
 12. 12
  Pokud instalujete na počítač, který jste již upgradovali, okno s produktovým klíčem přeskočte. Při výzvě k zadání produktového klíče klikněte na možnost "Přeskočit" nebo "Udělám to později". Po instalaci si Windows 10 automaticky ověří u Microsoftu, zda byl na tomto počítači upgrade na Windows 10 aktivován. Pokud jste si pořídili produktové číslo na Windows 10, nyní jej zadejte.
 13. 13
  Jako typ instalace zvolte "Vlastní". Tím dosáhnete kompletní zformátování diskového oddílu a čisté instalace Windows. Takováto instalace Windows však vymaže vše, co je právě na disku.
 14. 14
  Zvolte diskový oddíl, na který chcete Windows nainstalovat. Nahrazujete-li stávající verzi Windows, vyberte ten oddíl, na kterém je nainstalovaná. Souběžné provozování více verzí Windows může být poměrně složité, co se nastavení týče, doporučujeme vám proto mít nainstalovanou pouze jedinou verzi.
  • Můžete mazat a rozšiřovat diskové oddíly, abyste vytvořili oddíl pro novou instalaci Windows. Na existujících oddílech tím však smažete veškerá data.
  • Windows 10 doporučujeme instalovat na oddíl o velikosti nejméně 20 GB.
 15. 15
  Pokračujte dále v instalaci Windows. Většina z instalace je automatická. Budete požádáni o nastavení možností soukromí. Než se přesunete na další krok, pozorně si každou z možností prostudujte. Později tyto volby můžete změnit v nabídce Nastavení.
 16. 16
  Začněte používat Windows 10. Po dokončení instalace vás Windows 10 zavedou na plochu. Dlouholetí uživatelé Windows najdou několik věcí na tradičních místech, velká část prostředí však prošla změnou.
  • Pokud je obraz roztažený, nebo nesedí správně na monitoru, budete muset ze stránek výrobce stáhnout ovladače grafické karty. Tři hlavní výrobci grafických karet jsou Nvidia, AMD a Intel. Kdo z nich vyrobil vaši grafickou kartu, zjistíte z manuálu k počítači. Ovladače možná najde i služba Windows Update, grafické karty jsou však pro ni největším oříškem.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Windows 8.1

 1. 1
  Stáhněte si nástroj Media Creation Tool. Microsoft poskytuje zdarma nástroj, který automaticky stáhne instalační soubory Windows 8.1 a vytvoří vám z nich instalační USB disk. Můžete si jej stáhnout zdarma zde.[3]
  • Pokud již máte ISO obraz Windows 8.1, pokračujte na metodu v další sekci.
 2. 2
  Vložte do PC USB disk o velikosti nejméně 4 GB. Zkontrolujte, že jste si uložili všechny důležité soubory z tohoto disku, neboť následující postup USB disk kompletně vymaže.
 3. 3
  Spusťte nástroj Media Creation Tool a zvolte si požadovanou verzi. Ověřte si, že vybraná verze koresponduje s vaším produktovým klíčem k Windows 8.1, protože bez něj Windows nenainstalujete. K instalaci Windows 8.1 nemůžete využít ani klíč ze starší verze.
  • Většina majitelů novějších počítačů může zvolit 64bitovou verzi, ověřit si to pak můžete v okně Vlastnosti systému. Více detailů najdete zde.
 4. 4
  Zvolte "USB flash disk". Pokud máte připojeno více disků, budete muset vybrat ten správný.
 5. 5
  Vyčkejte, než se dokončí stahování. Nyní dojde ke stažení instalačních souborů Windows 8.1 a k jejich zkopírování na flash disk. Máte-li pomalejší internetové připojení, tento krok chvíli potrvá. Postup můžete sledovat v hlavním okně programu.
 6. 6
  Vložte USB disk do počítače, na který chcete Windows 8.1 nainstalovat. Po dokončení tvorby flash disku v programu Media Creation Tool je disk připraven k instalaci Windows 8.1. Vložte jej do USB slotu v počítači, na který chcete Windows 8.1 nainstalovat.
 7. 7
  Nastavte v počítači spouštění z USB disku. Postup se liší podle výrobce počítače. Když počítač restartujete, uvidíte na obrazovce s logem výrobce i klávesu pro vstup do BIOSu, nebo do nabídky BOOT. Tuto klávesu při zapínání počítače mačkejte, abyste otevřeli nabídku BIOS a mohli zde změnit pořadí spouštění. Klávesou pro vstup do nastavení je obvykle F2, F10, F11, nebo Del.
  • Jakmile jste v BIOSu, otevřete si nabídku BOOT a změňte pořadí jednotek tak, aby byl USB disk primárním bootovacím zařízením. Dosáhnete tak toho, že se počítač pokusí nabootovat z tohoto USB disku dříve než z pevného disku.
 8. 8
  Stiskněte klávesu a spusťte instalaci Windows. Budete vyzváni ke stisknutí klávesy, aby došlo k načtení systému z USB disku (možná zde bude napsáno z CD nebo DVD) a spuštění instalace.
 9. 9
  Zvolte si jazyk a rozložení klávesnice. Jazyk, který si zde vyberete, bude nainstalován jako výchozí jazyk ve Windows.
 10. 10
  Zadejte klíč. Windows 8.1 vás před spuštěním instalace vyzvou k zadání produktového klíče. Abyste mohli pokračovat, musíte zadat platný klíč k Windows 8 či 8.1. Pokud je klíč již využit v jiném počítači, nebudete systém moci po instalaci aktivovat.
 11. 11
  Zvolte možnost instalace "Vlastní". Budete tak mít možnost provést čistou instalaci nové kopie Windows 8.1. Pokud zvolíte instalaci na diskový oddíl obsahující data, budou všechna tato data smazána. Pokud řešíte potíže s Windows, upgradujete ze starší verze na 8.1, nebo instalujete systém na nový počítač, doporučujeme zvolit tuto možnost instalace.
 12. 12
  Zvolte oddíl, kam chcete systém nainstalovat. Zobrazí se seznam dostupných diskových oddílů. Zde můžete stávající oddíly mazat, slučovat nebo rozdělovat volné místo na disku. Smazáním stávajícího oddílu smažete i veškerá na něm uložení data. Pokud aktualizujete ze starší verze Windows, zvolte oddíl, na kterém je stará verze nainstalovaná, aby došlo k jejímu nahrazení.
 13. 13
  Vyčkejte na instalaci Windows. Po výběru diskového oddílu začne instalace Windows, která obvykle trvá okolo 20 - 30 minut.
 14. 14
  Upravte si možnosti přizpůsobení. Po restartu počítače se automaticky spustí Windows 8.1 s dotazem na výběr barevného schématu. Můžete zde také počítači přidělit jméno, pod kterým se bude zobrazovat v síti.
 15. 15
  Nastavte si možnosti soukromí. Windows 8.1 vám nabídnou expresní a vlastní nastavení soukromí. Pročtěte si první obrazovku a zjistěte, zda potřebujete něco měnit. Pokud ne, klikněte na "Použít expresní nastavení ". Pokud chcete cokoliv změnit, klikněte na tlačítko "Přizpůsobit" a postupujte dle zobrazených pokynů.
 16. 16
  Přihlaste se ke svému účtu Microsoft. Účet Microsoft vám umožní synchronizovat si soubory a nastavení mezi jednotlivými zařízeními s Windows. Budete potřebovat přístup ke svému účtu na úložišti OneDrive. Pokud tam nemáte účet, můžete si jej nyní vytvořit.
 17. 17
  Začněte používat Windows 8.1. Po dokončení nastavení budete přesměrováni na plochu. Nyní již můžete začít Windows 8.1 používat. [4]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Windows 8, 7 a Vista

 1. 1
  Sežeňte si soubor ISO instalačního disku Windows. Pokud máte instalační DVD Windows, můžete si z něj ISO soubor vytvořit svépomoci. Pokud nemáte disk, ale vlastníte produktový klíč, můžete si ISO stáhnout přímo od Microsoftu zde. Návod na vytvoření ISO souboru z vlastního DVD je zde:[5]
  • Stáhněte a nainstalujte si program ImgBurn (imgburn.com). Jde o zdarma dostupný program, s jehož pomocí můžete vytvářet soubory ISO. Při jeho instalaci však dbejte na to, abyste odmítli všechny ostatní nabídky.
  • Po instalaci programu ImgBurn vložte do počítače instalační DVD s Windows a program spusťte.
  • Zvolte možnost "Create image file from disc". V následujícím okně zkontrolujte, že je ve výsuvném menu vybrána mechanika s diskem Windows.
  • Klikněte na ikonu složky, abyste nastavili umístění hotového souboru. Pojmenujte jej tak, abyste jej poznali (např. "Windows7Home").
  • Klikněte na velké tlačítko v levém spodním rohu, čímž spustíte vytváření souboru ISO. Jeho dokončení může trvat několik minut. Po dobu vytváření souboru ISO na počítači nic jiného nedělejte.
 2. 2
  Stáhněte si nástroj Windows USB/DVD Download Tool. Zdarma si jej můžete stáhnout z wudt.codeplex.com/. Může být pojmenovaný i "Windows 7", bude však fungovat rovněž pro Windows 8 a Vista.
  • Musíte mít nainstalované soubory .NET Framework, abyste mohli program spustit. Tyto soubory můžete zdarma stáhnout z msdn.microsoft.com/en-us/vstudio/aa496123.
 3. 3
  Vložte USB disk, který chcete použít. Ujistěte se, že má nejméně 4 GB a že jste si z něj všechny potřebné soubory uložili někam jinam. Veškerá data na tomto disku budou vymazána.
 4. 4
  Spusťte Windows USB/DVD Download Tool. Budete provedeni čtyřmi kroky vedoucími k vytvoření spustitelného USB disku.
 5. 5
  Vyberte svůj soubor ISO. Na první stránce najděte svůj nově vytvořený obraz ISO.
 6. 6
  Jako typ média zvolte "USB device". Tím USB disk zformátujete a umožníte jeho použití jako spouštěcího média pro instalaci Windows. Budete požádáni o výběr svého USB disku z výsuvného menu. Disk musí mít kapacitu alespoň 4 GB.
 7. 7
  Vyčkejte, než dojde k vytvoření USB instalačního disku. To bude pár minut trvat, neboť musí dojít ke správnému zformátování disku a nakopírování souborů.
 8. 8
  Vložte USB disk do počítače, na který chcete instalovat Windows, a nabootujte z něj. Jakmile je disk hotový, můžete jej vložit do počítače, na který chcete instalovat Windows, a počítač z něj spustit. Abyste mohli bootovat z USB disku, musíte při startu otevřít menu BIOS nebo BOOT. Na obrazovce s logem výrobce při startu počítače uvidíte zobrazenou příslušnou klávesu. Klávesou pro vstup do nastavení je obvykle F2, F10, F11, nebo Del.
  • Ve svém BIOSu otevřete sekci BOOT a změňte zde pořadí tak, aby byl USB disk vybrán jako primární bootovací zařízení.
 9. 9
  Stiskněte klávesu, aby se spustila instalace. Na obrazovce uvidíte zprávu vyzývající k tomu, abyste stiskem libovolné klávesy spustili počítač z "CD nebo DVD". Přestože bootujete z USB disku, systém si myslí, že jde o DVD, takže stiskněte libovolnou klávesu a spusťte instalaci.
 10. 10
  Zvolte si jazyk a regionální nastavení. Před začátkem instalace budete muset vybrat jazyk, který chcete nainstalovat, a rozložení klávesnice, které chcete používat.
 11. 11
  Zadejte svůj produktový klíč (Windows 8). Pokud instalujete Windows 8, budete nyní vyzváni k zadání produktového klíče. Ostatní verze Windows vyžadují zadání klíče až po instalaci.
 12. 12
  Zvolte si instalaci typu "Vlastní". Budete tak mít možnost vymazat pevný disk a nainstalovat čistou novou kopii Windows. Všechna data z disku, na který budete instalovat, budou vymazána. Provedení Vlastní, neboli "čisté" instalace doporučujeme vždy, když řešíte problémy s počítačem, nebo když upgradujete na novější verzi Windows.
 13. 13
  Smažte stávající diskový oddíl. Většina uživatelů potřebuje mít zároveň nainstalovanou jen jedinou verzi Windows. Vyberte tedy oddíl se starými Windows a smažte jej. Dojde tím ke smazání všech dat z tohoto diskového oddílu. Pokud instalujete Windows na nový počítač, můžete použít Nepřidělené místo, nebo můžete nový disk rozdělit na oddíly a z nich vybrat jeden, na který se Windows nainstalují.
 14. 14
  Vyčkejte na dokončení instalace Windows. Windows budou nějakou dobu kopírovat soubory a nastavovat nový systém. Počítač nyní můžete na chvíli opustit, protože tento proces potrvá asi 20-30 minut.
 15. 15
  Vytvoře si uživatelský účet. Po dokončení instalace budete vyzváni k vytvoření uživatelského účtu ve Windows. Další uživatele můžete přidat později přes Ovládací panely.
  • Heslo je sice nepovinné, důrazně jej však doporučujeme – zvláště pro notebooky.
 16. 16
  Zadejte produktové číslo. K instalaci Windows potřebujete platný produktový klíč. Zadat přitom musíte produktový klíč pro tu verzi Windows, kterou instalujete.
  • Pokud aktualizujete ze starší verze Windows na jednu z novějších uvedených v této metodě, budete si muset pořídit nový produktový klíč. Například při instalaci Windows 7 na počítač, který dosud běžel na XP, nemůžete využít k aktivaci nového systému klíče z Windows XP. Budete si k tomu tudíž muset zakoupit od Microsoftu (nebo jiného prodejce) produktový klíč na Windows 7.
 17. 17
  Nastavte si aktualizace. Doporučujeme zapnout automatické aktualizace kliknutím na možnost "Použít doporučené nastavení". To zajistí, že bude váš počítač vždy vybaven nejnovějšími bezpečnostními záplatami.
 18. 18
  Začněte Windows používat. Po několika málo dalších stránkách nastavení (v závislosti na verzi Windows) budete přesměrováni na plochu. V tu chvíli již můžete začít Windows používat. Důrazně doporučujeme najít a nainstalovat nejnovější ovladače hardwaru.
  Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 186 krát
Kategorie: Operační systémy
Stránka byla zobrazena 10 186 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama