Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ubuntu se začíná používat čím dál víc, avšak stále existuje velké množství programů, které jsou použitelné pouze prostřednictvím Microsoft Windows. Tento problém řeší program Wine, který dokáže spustit mnoho z nich z pohodlí vašeho známého prostředí Ubuntu, a to zcela zdarma a legálně.

Část 1
Část 1 ze 2:
Instalace Wine

 1. 1
  Otevřete Centrum softwaru. Jedná se o manager balíček Ubuntu a je to nejjednodušší způsob, jak nainstalovat nejnovější stabilní verzi Wine na Ubuntu. K tomu budete potřebovat připojení k internetu.[1]
  • Je možné nainstalovat i nejnovější verzi, která není stabilní s Wine vývojáři, avšak tato volba se nedoporučuje, jelikož se můžete setkat s vážnými problémy.
 2. 2
  V Centrum softwaru vyhledejte "wine". Program Wine by se měl zobrazit jako první na seznamu výsledků hledání.
 3. 3
  Klikněte na "Instalovat" pro zahájení instalace softwaru Wine. Tento proces může trvat několik minut.
 4. 4
  Pro dokončení instalace otevřete Terminál. Předtím, než budete moci Wine používat, jej musíte nakonfigurovat prostřednictvím Terminálu.
  • Terminál spustíte pomocí Aplikace → Příslušenství → Terminál, nebo stiskem kláves Ctrl+Alt+T.
 5. 5
  Zadejte .winecfg a stiskněte Enter. Vytvoříte tím novou složku v počítači, která bude sloužit jako disk "C:" u Windows, pomocí níž budete spouštět programy.
  • Tato složka je označena .wine a je skryta ve vašem domovském adresáři.
 6. 6
  Nastavte si své vlastní možnosti konfigurace. Jakmile vytvoříte disk "C:", otevře se vám konfigurační okno, které vám umožní upravit nastavení pro emulovanou verzi systému Windows. Různé záložky umožňují nastavit různá nastavení.
  • "Aplikace" - Umožní vám nastavit verzi systému Windows pro každou z vašich nainstalovaných aplikací. "Výchozí nastavení" je verze Windows, která bude načtena pro každou aplikaci, která nemá specificky nastavený operačního systému.
  • "Knihovny" - Umožňuje upravit DLL pro emulovaného verzi systému Windows. Většina uživatelů to může nechat samostatně. Možná zde budete muset provést úpravy, pro správnou funkci některých programů.
  • "Grafika" - Umožní vám nastavit možnosti, jako je velikost obrazovky, zachycení myši a rozlišení. Toto je spojeno se záložkou "Aplikace", takže tyto změny mohou být provedeny pro konkrétní aplikaci.
  • "Disky" - Tato funkce umožňuje mapovat virtuální disky pro Wine pomocí vlastních jednotek a složek. Chcete-li najít cestu pro diskové jednotky, klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu na ploše. Můžete také kliknout na "Zjistit automaticky", aby se Wine pokusil automaticky detekovat vaše nainstalované jednotky.
  • "Integrace plochy" - Umožní vám nastavit téma a vzhled vašich emulovaných aplikací.
  • "Audio" - Upravuje nastavení zvuku pro Wine. Toto nastavení můžete ponechat ve výchozím stavu, Wine pak bude používat vaše nastavení Linux.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Instalace a spuštění aplikací Wine

 1. 1
  Stáhněte Windows aplikaci, nebo vložte instalační disk. Nyní již můžete nainstalovat libovolné aplikace pro Windows, jako kdybyste Windows normálně používali. Pokud stahujete instalační program, uložte si jej někam, kde k němu budete mít snazší přístup.
 2. 2
  Otevřete Terminál a jděte do složky, který obsahuje instalační program. Pokud instalujete z disku, přejděte k dalšímu kroku.
 3. 3
  Spusťte instalační program zadáním příkazu .wine programname.extension. Například pokud jste stáhli soubor s názvem "itunes_installer.exe", zadejte wine itunes_installer.exe a stiskněte Enter. Spustíte tím program, jako kdybyste používali Windows.
  • Chcete-li nainstalovat program z disku, ujistěte se, že disková jednotka má přiřazení písmeno jednotky ve Wine. Následně zadejte příkaz wine start 'D:\setup.exe'. Název souboru změňte s ohledem na skutečný název souboru.
 4. 4
  Podle těchto pokynů nainstalujte program. Instalace bude probíhat stejným způsobem, jako u systému Windows. Pokud budete vyzváni k umístění instalace, vyberteC:\Program Files.
 5. 5
  Nainstalované aplikace najdete v nabídce Aplikace Ubuntu nebo na ploše. Většina Windows aplikací vytvoří ikonu, stejně jako běžně v systému Windows. Ikony vám umožní dvojklikem snadno spustit danou aplikaci.
 6. 6
  Pokud nemůžete najít ikonu, spusťte nainstalované aplikace přes Terminál. Pokud se při instalaci aplikace nevytvořila ikona, můžete ji spustit přes Terminál.[2]
  • Přejděte k umístění souboru programu, který chcete spustit. Například: /home/user/.wine/drive_c/Program Files/Apple.
  • Zadejte wine progamname.extension a stiskněte Enter, čímž spustíte program. Například: wine itunes.exe
 7. 7
  Vytvořte zástupce programu. Pokud nechcete pokaždé zadávat příkaz Wine do Terminálu, můžete vytvořit zástupce na ploše.
  • Klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a vyberte "Vytvořit spouštěč".
  • Vyberte ikonu ze seznamu, nebo přidejte vlastní.
  • V poli "Příkaz" zadejte wine progam-location/program.extension. Location je místo, kde se nachází soubor programu, který chcete spustit. Například: wine /home/user/.wine/drive_c/Program Files/itunes.exe.
  • Zrušte označení "Spustit v Terminálu".
  Reklama

Související články

Jak kontaktovat InstagramJak kontaktovat Instagram
Jak propojit dva routeryJak propojit dva routery
Jak najít archivovanou poštou na GmailuJak najít archivovanou poštou na Gmailu
Jak poznat, že máte napíchnutý telefonJak poznat, že máte napíchnutý telefon
Jak obnovit zablokovaný účet na FacebookuJak obnovit zablokovaný účet na Facebooku
Jak vypnout ochranu proti zápisuJak vypnout ochranu proti zápisu
Jak hackovatJak hackovat
Jak opravit notebook, který se nenabíjíJak opravit notebook, který se nenabíjí
Jak získat něčí heslo k FacebookuJak získat něčí heslo k Facebooku
Jak hledat na hlubokém webuJak hledat na hlubokém webu
Jak odemknout zabezpečený PDF souborJak odemknout zabezpečený PDF soubor
Jak smazat účet na SpotifyJak smazat účet na Spotify
Jak poslat peníze z PayPalu na bankovní účetJak poslat peníze z PayPalu na bankovní účet
Jak opravit modrou smrt ve WindowsJak opravit modrou smrt ve Windows
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 372 krát
Stránka byla zobrazena 8 372 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama