Ubuntu se začíná používat čím dál víc, avšak stále existuje velké množství programů, které jsou použitelné pouze prostřednictvím Microsoft Windows. Tento problém řeší program Wine, který dokáže spustit mnoho z nich z pohodlí vašeho známého prostředí Ubuntu, a to zcela zdarma a legálně.

Část 1 ze 2:
Instalace Wine

 1. 1
  Otevřete Centrum softwaru. Jedná se o manager balíček Ubuntu a je to nejjednodušší způsob, jak nainstalovat nejnovější stabilní verzi Wine na Ubuntu. K tomu budete potřebovat připojení k internetu.[1]
  • Je možné nainstalovat i nejnovější verzi, která není stabilní s Wine vývojáři, avšak tato volba se nedoporučuje, jelikož se můžete setkat s vážnými problémy.
 2. 2
  V Centrum softwaru vyhledejte "wine". Program Wine by se měl zobrazit jako první na seznamu výsledků hledání.
 3. 3
  Klikněte na "Instalovat" pro zahájení instalace softwaru Wine. Tento proces může trvat několik minut.
 4. 4
  Pro dokončení instalace otevřete Terminál. Předtím, než budete moci Wine používat, jej musíte nakonfigurovat prostřednictvím Terminálu.
  • Terminál spustíte pomocí Aplikace → Příslušenství → Terminál, nebo stiskem kláves Ctrl+Alt+T.
 5. 5
  Zadejte .winecfg a stiskněte Enter. Vytvoříte tím novou složku v počítači, která bude sloužit jako disk "C:" u Windows, pomocí níž budete spouštět programy.
  • Tato složka je označena .wine a je skryta ve vašem domovském adresáři.
 6. 6
  Nastavte si své vlastní možnosti konfigurace. Jakmile vytvoříte disk "C:", otevře se vám konfigurační okno, které vám umožní upravit nastavení pro emulovanou verzi systému Windows. Různé záložky umožňují nastavit různá nastavení.
  • "Aplikace" - Umožní vám nastavit verzi systému Windows pro každou z vašich nainstalovaných aplikací. "Výchozí nastavení" je verze Windows, která bude načtena pro každou aplikaci, která nemá specificky nastavený operačního systému.
  • "Knihovny" - Umožňuje upravit DLL pro emulovaného verzi systému Windows. Většina uživatelů to může nechat samostatně. Možná zde budete muset provést úpravy, pro správnou funkci některých programů.
  • "Grafika" - Umožní vám nastavit možnosti, jako je velikost obrazovky, zachycení myši a rozlišení. Toto je spojeno se záložkou "Aplikace", takže tyto změny mohou být provedeny pro konkrétní aplikaci.
  • "Disky" - Tato funkce umožňuje mapovat virtuální disky pro Wine pomocí vlastních jednotek a složek. Chcete-li najít cestu pro diskové jednotky, klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu na ploše. Můžete také kliknout na "Zjistit automaticky", aby se Wine pokusil automaticky detekovat vaše nainstalované jednotky.
  • "Integrace plochy" - Umožní vám nastavit téma a vzhled vašich emulovaných aplikací.
  • "Audio" - Upravuje nastavení zvuku pro Wine. Toto nastavení můžete ponechat ve výchozím stavu, Wine pak bude používat vaše nastavení Linux.
  Reklama

Část 2 ze 2:
Instalace a spuštění aplikací Wine

 1. 1
  Stáhněte Windows aplikaci, nebo vložte instalační disk. Nyní již můžete nainstalovat libovolné aplikace pro Windows, jako kdybyste Windows normálně používali. Pokud stahujete instalační program, uložte si jej někam, kde k němu budete mít snazší přístup.
 2. 2
  Otevřete Terminál a jděte do složky, který obsahuje instalační program. Pokud instalujete z disku, přejděte k dalšímu kroku.
 3. 3
  Spusťte instalační program zadáním příkazu .wine programname.extension. Například pokud jste stáhli soubor s názvem "itunes_installer.exe", zadejte wine itunes_installer.exe a stiskněte Enter. Spustíte tím program, jako kdybyste používali Windows.
  • Chcete-li nainstalovat program z disku, ujistěte se, že disková jednotka má přiřazení písmeno jednotky ve Wine. Následně zadejte příkaz wine start 'D:\setup.exe'. Název souboru změňte s ohledem na skutečný název souboru.
 4. 4
  Podle těchto pokynů nainstalujte program. Instalace bude probíhat stejným způsobem, jako u systému Windows. Pokud budete vyzváni k umístění instalace, vyberteC:\Program Files.
 5. 5
  Nainstalované aplikace najdete v nabídce Aplikace Ubuntu nebo na ploše. Většina Windows aplikací vytvoří ikonu, stejně jako běžně v systému Windows. Ikony vám umožní dvojklikem snadno spustit danou aplikaci.
 6. 6
  Pokud nemůžete najít ikonu, spusťte nainstalované aplikace přes Terminál. Pokud se při instalaci aplikace nevytvořila ikona, můžete ji spustit přes Terminál.[2]
  • Přejděte k umístění souboru programu, který chcete spustit. Například: /home/user/.wine/drive_c/Program Files/Apple.
  • Zadejte wine progamname.extension a stiskněte Enter, čímž spustíte program. Například: wine itunes.exe
 7. 7
  Vytvořte zástupce programu. Pokud nechcete pokaždé zadávat příkaz Wine do Terminálu, můžete vytvořit zástupce na ploše.
  • Klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a vyberte "Vytvořit spouštěč".
  • Vyberte ikonu ze seznamu, nebo přidejte vlastní.
  • V poli "Příkaz" zadejte wine progam-location/program.extension. Location je místo, kde se nachází soubor programu, který chcete spustit. Například: wine /home/user/.wine/drive_c/Program Files/itunes.exe.
  • Zrušte označení "Spustit v Terminálu".
  Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 647 krát
Stránka byla zobrazena 5 647 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama