X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 11 947 krát
Počítače jsou složitými technickými zařízeními, která musí hladce fungovat. Větráky jsou zásadní součástí počítačů, jelikož zajišťují proudění chladného vzduchu přes komponenty. Pokud se váš počítač přehřívá, nebo pokud potřebujete vyměnit stávající větrák, instalací nového můžete dosáhnout jak snížení teploty v PC, tak i jeho tiššího běhu.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:
Nákup větráku
-
1Zkontrolujte specifikace počítačové skříně. Větráky existují ve dvou hlavních velikostech: 80 mm a 120 mm. Váš počítač může podporovat i jiné velikosti, například 60 mm či 140 mm. Pokud si nejste jistí, vytáhněte jeden z aktuálně nainstalovaných větráků, zaneste jej k místnímu prodejci počítačů a zeptejte se; nebo si větrák sami změřte.
- Většina moderních skříní používá 120 mm větráky.
- Pokud neměníte spálený větrákem, ale přidáváte zcela nový, budete si muset zjistit, jak spolu větráky fungují, a zda budou hnát vzduch kolem komponent, kde je to třeba. To však přesahuje rámec tohoto článku. Komponenty typu grafické karty a procesoru obvykle vyžadují samostatné chladicí větráky, navržené pro přívod vzduchu k chladičům a výměníkům tepla, které jsou přímo na těchto zařízeních. Některé starší grafické karty mají větráky připevněné ke svým deskám.
-
2Prohlédněte si na počítačovou skříň. Najděte na ní nevyužitá místa, na která lze větráky nainstalovat. Obvykle je najdete na zadní, horní, boční a přední straně skříně. Rozmístění a maximální počet větráků je u každé skříně jiný.
-
3Pokud máte na výběr, kupte ty větší větráky. Podporuje-li vaše skříň několik velikostí větráků, takřka vždy budou lepší volbou ty větší. 120 mm větráky jsou výrazně tišší a také za otáčku vženou do skříně více vzduchu, jsou tudíž efektivnější.
-
4Porovnejte různé větráky. Pro porovnání si pročtěte jejich specifikace a recenze. Hledejte nižší hladinu hluku a vysokou spolehlivost. Větráky jsou obvykle vcelku levné, a pokud je pořídíte v balení po 4 kusech, můžete se dostat na zajímavou cenu. Mezi nejoblíbenější výrobce větřáků patří:
- Cooler Master
- Evercool
- Deep Cool
- Corsair
- Thermaltake
-
5Rozhodněte se mezi LED a standardním větrákem. Chcete-li dodat své skříni trochu šmrnc, můžete sáhnout po LED větrácích. Ty skříň rozsvítí různými barvami, stojí však o něco více.
-
6Ujistěte se, že jste vybrali větráky se správným napájecím konektorem, který v počítači máte. Máte-li v plánu připojit větráky k napájecímu zdroji, otevřete skříň PC a prohlédněte si napájecí kabely ze zdroje, abyste zjistili, jaké napájecí konektory u větráků potřebujete. Nejběžnější jsou 3pinové a 4pinové molex konektory. Některé zdroje nabízí více druhů konektorů, takže můžete koupit jakékoliv větráky, nejprve si to však ověřte. Pokud chcete mít možnost regulovat rychlost větráků, měli byste je připojit k základní desce (pokud tedy nemáte v počítači speciální zařízení, kterým můžete ovládat rychlost větráků nezávisle na desce). Na většině desek najdete pro větráky 3pinové a/nebo 4pinové konektory.Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:
Otevření skříně
-
1Počítač odpojte. Tento krok nevyžaduje žádné vysvětlení.
-
2Vybijte zbytkovou energii počítače. Po dobu nejméně 10 sekund podržte zapínací tlačítko.
-
3Sundejte bočnici skříně. Abyste se dostali do počítače, musíte sundat boční panel skříně na opačné desce, než je základní deska. Vyšroubujte všechny šrouby připevňující bočnici ke zbytku PC skříně, a pak ji vyjměte. Některé skříně mají bočnici na pantech.
- Bočnice naproti základní desce je zpravidla ta levá.
- Druhů bočnic existují desítky, některé jsou upevněny zmíněnými šrouby, jiné mají pružinové západky, další pak zase západky, které musíte pro vyjmutí panelu zatlačit.
-
4Uzemněte se. Vždy se před prací uvnitř PC skříně uzemněte. Elektrostatický výboj může závažně poškodit komponenty počítače. Můžete k tomu použít elektrostatický náramek, nebo se můžete uzemnit dotekem s kovovými předměty.
- Při další práci s počítačem se uzemňujte opakovaně, abyste uvolnili všechen nahromaděný náboj.
-
5Najděte všechny průduchy pro ventilátory. Ve skříni bude několik otvorů, do nichž je možné ventilátor zabudovat. V závislosti na skříni je najdete na zadní, přední, boční či horní straně.
-
6Najděte na základní desce napájecí konektory. Mohou být rozptýlené na více místech a může jich být jen pár. Konektory větráků jsou obvykle označeny CHA_FAN# či SYS_FAN#. Pokud máte s jejich nalezením problémy, podívejte se do návodu k desce.
- Pokud máte více větráků než konektorů, můžete použít adaptéry Molex, z nichž lze napájet dodatečné větráky.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:
Rozmístění větráků
-
1Pochopte, jak funguje efektivní vzduchové chlazení. Větráky v počítači neslouží jen k ofukování komponent vzduchem, takové chlazení by nebylo právě nejefektivnější. Větráky by namísto toho měli počítačem hnát vzduch tak, aby kolem komponent proudil vzduch čerstvý. [1]
-
2Prozkoumejte větráky. Větráky ženou vzduch jedním směrem, který naznačuje šipka vytištěná na vršku jejich klece. Podívejte se tedy na nové větráky. Na vršku jejich klece byste měli vidět šipku, která značí směr, kterým větrák fouká. Pokud žádnou nevidíte, podívejte se po štítku motoru větráku. Vzduch obvykle proudí směrem z té strany větráku, na které je nálepka.
-
3Rozmístěte větráky tak, aby vznikl větrný tunel. Ten tvoří nasávací a vyfukovací větráky. Obecně řečeno, vyfukovacích větráků by mělo být více než nasávacích, protože tak vznikne ve skříni podtlak. Díky podtlaku pak bude vzduch do skříně proudit všemi mezerami a malými otvory.
- Zadní strana – Napájecí zdroj na zadní straně počítače je vybaven větrákem, který vzduch vytlačuje ze zadní části skříně (vyfukovací větrák). Umístěte tam proto jeden či dva další větráky tak, aby vzduch rovněž vyfukovaly ven.
- Přední strana – Na přední stranu počítače nainstalujte větrák, který bude vzduch natahovat dovnitř (nasávací větrák). Pokud to skříň umožňuje, můžete také umístit druhý nasávací větrák u pozic pevných disků.
- Bok – Postranní větráky by měly vzduch také vyfukovat ven. U většiny skříní můžete použít jeden boční větrák.
- Horní strana – Horní větrák by měl sloužit jako další přívod vzduchu. Mohlo by vám připadat logičtější použít jej jako vyfukovací větrák, jelikož se teplo bude držet právě na vršku skříně, většinou tak však dosáhnete příliš velkého proudění ze skříně a nedostatečného přívodu chladného vzduchu.
-
4Namontujte větráky. K šroubovacím větrákům bývají přiloženy 4 šrouby. Ujistěte se, že větrák drží pevně a nedrnčí. Šrouby dotáhněte „na ruku“ a nepřetahujte je, možná budete větrák později muset odstranit či vyměnit.
- Zkontrolujte, že se do lopatek větráků nemohou dostat žádné kabely (včetně vlastního napájení větráku). Je-li to nutné, uchyťte kabely do bezpečné vzdálenosti kabelovými páskami.
- Máte-li potíže s udržením větráku při montáži, uchyťte si jej pár malými kousky lepicí pásky, než vložíte všechny šrouby. Dávejte pozor, abyste nezalepili žádnou součást ani obvod.
-
5Zapojte větráky. Větráky připojte ke konektorům na základní desce. Pokud máte příliš mnoho větráků, nebo příliš krátké kabely, připojte větráky pomocí Molex adaptérů přímo k napájecímu zdroji počítače.
- Při zapojení větráků přímo do zdroje nebudete moci jejich rychlost regulovat přes BIOS; zkrátka poběží pořád plnou rychlostí.
-
6Složte skříň. Nezapomeňte před testováním větráků skříň nejprve zavřít. Skříně i větráky jsou navrženy s ohledem na proudění vzduchu, které by otevřená skříň negativně ovlivnila. Otevřená skříň se bude chladit mnohem hůře než zavřená.
-
7Sledujte větráky. Pokud jste větráky zapojili na základní desku, můžete jejich funkci ověřit v BIOSu. Tamtéž také můžete regulovat jejich rychlost. S programy jako SpeedFan pak můžete rychlost větráků sledovat i ve Windows.
- Větráky zapojené přímo do zdroje nelze sledovat.
-
8Sledujte teplotu počítače. Sice je fajn, že se všechny větráky správně točí, cílem však bylo zchladit komponenty počítače. Stáhněte si program pro sledování teploty (SpeedFan umí i toto). Pokud se vám počítač stále přehřívá, může být nutné změnit rozmístění a směr proudění větráků, nebo zvážit využití extrémnějších chladicích systémů.[2]Reklama
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
Русский:установить компьютерный кулер
Italiano:Installare una Ventola per Computer
Nederlands:Een ventilator in een computer installeren
Português:Instalar um Cooler de Computador
中文:安装电脑风扇
Bahasa Indonesia:Memasang Kipas Angin pada Komputer Meja
العربية:تثبيت مروحة لجهاز الكمبيوتر
Stránka byla zobrazena 11 947 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama