Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Písma ozvláštňují vaše dokumenty a webové stránky. Dovolují vám vyjádřit vaši kreativitu a styl. Proč byste se tedy měli omezovat na písma přeinstalovaná v počítači? Podtrhněte své výtvory stažením a instalací fontů, které odpovídají vašemu myšlení a osobnosti. Pokračujte dále ve čtení a naučte se, jak si nainstalovat písma na počítače se systémy Windows i Mac.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Ve Windows 7 a 8

 1. 1
  Najděte si písma. Na různých internetových stránkách najdete zdarma dostupná i placená písma. Existuje řada webů, které nabízí zdarma open-source fonty, aniž by vyžadovaly registraci nebo dodatečné programy. Mezi populární stránky patří: dafont, Google Fonts, Font Squirrel, 1001 Fonts a fonts.com
 2. 2
  Stáhněte si vybraný font. Ověřte si spolehlivost zdroje stahování, jelikož fonty jsou typickým nosičem virů. Většina fontů je ke stažení ve formátu ZIP. Uložte si soubor někam, kde jej snadno najdete (například na plochu).
 3. 3
  Rozbalte soubor s písmem. Soubor ZIP by měl obsahovat jediný soubor písma, který lze nainstalovat. Obvyklými formáty jsou .ttf, .ttc a .otf.
 4. 4
  Otevřete C:\Windows\Fonts. V Průzkumníku Windows Explorer přejděte do složky Fonts, kterou najdete na disku ve složce Windows. Měli byste v ní vidět seznam souborů již nainstalovaných písem.
 5. 5
  Přetáhněte soubor s novým písmem do složky Fonts. Přetažením souboru do složky Font dojde k automatické instalaci písma. To pak bude dostupné mezi stávajícími fonty v jakémkoliv programu. [1]
  • Písmo můžete nainstalovat také dvojklikem na jeho soubor. Tím se spustí automatická instalace.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Instalace písem ve Windows XP a Vista

 1. 1
  Najděte si na internetu font kompatibilní s vaší verzí Windows. Soubor zkontrolujte, abyste si ověřili, že si nestáhnete pro počítač nebezpečný virus. Vždy stahujte písma jen z ověřených zdrojů s velkým množstvím uživatelských hodnocení.
 2. 2
  Klikněte na "Download" (Stáhnout), abyste soubor stáhli do počítače. Písma jsou obvykle ve formátu ZIP, který lze po stažení rozbalit. Na soubor ZIP stačí jednoduše dvakrát kliknout, a pak soubory uvnitř něj přetáhnout do jiného umístění v počítači – například na plochu.
 3. 3
  Otevřete Ovládací panely. Klikněte na Start, a pak na Ovládací panely. V této nabídce můžete upravovat nastavení počítače.
 4. 4
  Otevřete nabídku Písma. Klikněte v Ovládacích panelech na Vzhled a přizpůsobení, a pak otevřete možnost Písma.
 5. 5
  Klikněte na nabídku Soubor. Pokud nabídku Soubor nevidíte, stiskněte klávesu Alt, aby se zobrazila. Z výsuvného menu vyberte "Nainstalovat nové písmo". Měli by vyskočit dialogové okno, které vás instalací provede.
 6. 6
  Vyberte umístění staženého souboru s písmem. Pokud bylo písmo ve formátu ZIP, nezapomeňte jej rozbalit, jinak jej v nabídce souborů nenajdete.
 7. 7
  Po výběru správného souboru zvolte "Nainstalovat". Postupujte dle pokynů průvodce instalací. Při příštím otevření programu byste měli mít možnost písmo použít. [2]
  • Pokud máte s použitím písma problém, zkuste restartovat počítač.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Instalace fontů na Mac OS

 1. 1
  Stáhněte si font podle chuti. Ověřte si, že jej stahujete z ověřeného zdroje, neboť soubory fontů jsou častými nosiči virů. Soubor uložte někam, kde jej snadno najdete – třeba na plochu.
 2. 2
  Soubor rozbalte nebo otevřete. Pro otevření souboru .zip na něj jednoduše dvakrát klikněte. Soubor .rar bude vyžadovat k otevření aplikaci, například 7Zip či Winrar.
 3. 3
  Dvakrát klikněte na soubor s písmem. Otevře se Kniha fontů, kde si můžete písmo prohlédnout. Knihu fontů můžete spustit také ručně ze složky Aplikace.
  • Pomocí nabídky na vršku okna si můžete zobrazit, jak bude font vypadat s různými styly – například tučně nebo kurzívou.
 4. 4
  Klikněte na Instalovat font. Tím přidáte font do seznamu v dokumentech a jiných programech. Fonty můžete také instalovat otevřením Knihy fontů, kliknutím na Soubor a výběrem Přidat font. Pak již můžete procházet soubory fontů, které máte v počítači. [3]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Instalace písem na Ubuntu

 1. 1
  Na ověřené stránce si najděte písmo, které se vám líbí. Při instalaci fontů TrueType (.ttf) a OpenType (.otf) budou obvykle přípony, se kterými se setkáte, podobné těm z Windows. Pokud jsou soubory zabalené v archivu, rozbalte je.
 2. 2
  Zkopírujte je do /usr/share/fonts/truetype. Použijte k tomu správce souborů (obvykle Nautilus) se zvýšenými oprávněními, jinak byste do této složky nemohli kvůli restrikcím kopírovat.
  • Pokud jste zběhlí v ovládání Terminálu, můžete také použít příkaz sudo cp <cesta k souborům> /usr/share/fonts/truetype (kde <cesta k souborům> je celý cesta k umístění fontů), nebo (přikopírování všech souborů ve složce cd) příkazem sudo cp * /usr/share/fonts/truetype
  Reklama

O tomto wikiHow

Scott St Gelais
Spoluautorem článku je :
IT konzultant
Tento článek spoluautorem článku je Scott St Gelais. Scott St Gelais je IT konzultant a majitel Geeks ve Phoenixu v Arizoně. S více než dvěma desetiletími zkušeností se Scott specializuje na servis a opravy počítačů, vývoj, počítačovou grafiku a tvorbu webových stránek. Scott získal titul Technical Associates z High Tech Institute a dokončil certifikát IT Support Professional od společnosti Google. Geeks in Phoenix je členem Microsoft Partner Network a zlatým partnerem Intel Technology Provider. Tento článek byl zobrazen 3 736 krát
Stránka byla zobrazena 3 736 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama