Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Podlahové lišty zakrývají spoje mezi zdmi a podlahou, a také dodávají místnosti preciznější doladěný vzhled. A nejen to – jejich nařezání a montáž jsou relativně snadné, což z jejich pokládky dělá ideální kutilský projekt pro každého dobrodružného pána domu. Pročtěte si následující návod a naučte se odstranit staré lišty i naměřit, nařezat a nainstalovat ty nové.

Část 1
Část 1 ze 3:
Odstranění starých ozdobných podlahových lišt

 1. 1
  S pomocí řemeslnického nože prořízněte tmel a barvu podél horních hran lišt. Pokud to neuděláte, nejspíše otrháte barvu okolo.
 2. 2
  S pomocí špachtle uvolněte lišty od zdi. Postupujte jemně, abyste nepoškodili zdi a podlahu. Je-li to nutné, pomozte si i dalšími nástroji (např. šroubovákem nebo párem podložek).
 3. 3
  Vytáhněte lišty. Většinu hřebíků byste měli vytáhnout zároveň s nimi, pokud to však bude třeba, vytáhněte ze zdi všechny zbývající. Oškrábejte a obruste veškeré lepidlo a tmel, které by mohly překážet při instalaci nových lišt.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Měření a řezání podlahových lišt

 1. 1
  Změřte si obvod pokoje(ů). Změřte si délky všech rovných zdí a výsledek trochu zaokrouhlete. Zvláště pro začátečníky platí, že by si měli nechat rezervu a uříznout o něco více, než je přesná míra. Pamatujte, že zakrátit můžete vždycky, přidat už obvykle ne.
  • Při měření vnějších rohů si nechte přebytek na pokrytí vnějšku rohu.
  • Budete potřebovat navíc minimálně sílu lišty, spíše však o kousek více.
 2. 2
  Vyberte a pořiďte materiál. Kupte lišty víc, než jste naměřili, abyste měli prostor na zmetky, které vzniknou díky nevyhnutelným chybám při měření a řezání. Někdo odhaduje rezervu na 10 % délky, obvykle však postačí koupit jeden či dva kusy lišty navíc. Je-li to možné, lišty kupte a uložte do místnosti týden před instalací. Umožníte jim tak přizpůsobit se novému prostředí. [1]
  • Většina podlahových lišt se skládá ze tří součástí. Když to vezmeme shora dolů, jsou to:
   • Horní římsa . Ta patří na lištu a dodává jí zdobný a preciznější vzhled.
   • Samotná lišta. Obvykle je alespoň 15 cm vysoká, převážně plochá a tvoří tělo podlahové lišty.
   • Patní římsa. Další ozdobný detail, tentokrát vespod mezi podlahovou lištou a podlahou, který dotváří vzhled.
 3. 3
  Zjistěte, zda je podlaha v rovnováze. Musíte ověřit, zda je podlaha vodorovná, jinak by mohla podlahovina lištu na několika místech nadzdvihávat, což by nevypadalo dobře. Použijte alespoň 120 cm dlouhou vodováhu, abyste měli jistotu, že je podlaha rovná.
  • Pokud podlaha není ve váze, najděte s pomocí vodováhy nejnižší bod pokoje. Přibijte přebytečný kousek lišty na zeď v nejnižším místě. Udělejte si každých pár centimetrů vodorovné značky na obě strany lišty. Začněte na horní straně lišty a udržujte ji ve vodorovné poloze. Jakmile máte několik značek, protáhněte přes ně čáru křídou. Tato čára vám ukáže, kam má sahat při instalaci vršek lišty. [2]
 4. 4
  Lišty si obkreslete. Abyste měli jistotu, že je horní strana lišty perfektně v zákrytu s křídovou čárou, budete si ji muset obkreslit. Přibijte kus lišty do vnitřního rohu jedním či dvěma hřebíčky tak, aby byla ve váze. S pomocí kružítka si změřte vzdálenost mezi čarou křídy (jejím spodkem) a nejvyšším bodem přibité lišty.
  • Kružítko držte tak, aby se nezměnilo jeho roztažení, špičatou část dejte na zem a část s tuhou dejte na lištu. Suňte kružítko přes celou délku lišty, abyste si udělali obrys.
  • S pomocí okružní nebo přímočaré pily na liště vyřízněte vyznačený obrys. Máte-li okružní pilu, nastavte na ní drobný úkos (2° - 5°). To vám velmi zjednoduší obtažení obrysu.
  • Hoblíkem zhoblujte zkosené hrany lišty. Pak zkuste lištu nasucho položit na podlahu a ověřte, že sedí správně na křídové čáře na zdi.
 5. 5
  Začněte měřit a řezat vnější rohy. Kdykoliv se setkávají dva kusy lišty na rohu, je zásadní udělat správný úkos. Lepších výsledků a rychlosti než s úkosovou šablonou a ruční pilou dosáhnete s elektrickou pokosovou pilou. Zde vidíte, jak zaříznou úkos pro základní 90° vnější roh:
  • Za předpokladu, že roh svírá přesně 90° úhel, uřízněte každý z kusů pod úhlem 45° a přiložte je k sobě, aby vznikl vnější roh. Jste-li na pochybách, udělejte řezy raději o něco delší. Zkrátit je později můžete vždycky.
 6. 6
  Rozhodněte se, zda vnitřní rohy seřezávat, nebo překrýt. Vnitřní rohy se kosí stejně jako ty vnější, jen jsou obrácené úhly řezu. Ne všichni stolaři však vnitřní rohy kosí, protože bývají zřídkakdy perfektně pravoúhlé, což má za výsledek nevzhledný spoj. [3] Pokud chcete, aby lišty lépe padly, a už je nebudete natírat ani tmelit, naučte se spíše vyříznout klasický překryvný spoj.
  • Postup je ve skutečnosti docela snadný. Začnete s řezem pod úhlem 45° dovnitř lišty, kterou chcete překrýt. Její druhý konec nemusíte řezat vůbec, bude zakrytý spojem.
  • Použijte drátkovou pilu, kterou seříznete zaúhlovaný profil vyrobený z původního 45° řezu. Cílem je nechat netknutou rysku a vyříznout pod úhlem 45° dřevo za ní.
  • Obruste smirkem přebytečné kousky a nečistoty, abyste překryvný spoj začistili.

  Alternativní nářadí:
  Pokosová pila: zvládnutí pokosové pily je rychlé, ale obtížné. Nejprve si si ji vyzkoušejte na kusu starého dřeva a hrubý řez očistěte pilníkem.[4]
  Dremel: Pokud chcete, můžete použít i nářadí Dremel, kterým dokážete to samé. Drátová pilka je však jednodušeji ovladatelná a dokonce preciznější.[5]

 7. 7
  Vypořádejte se s ostatními záludnými kousky. Teoreticky se velká část projektů odehrává v pokojích, které mají tři nebo čtyři zdi a perfektně pravoúhlé rohy. V praxi tak tomu bývá jen zřídka. Zde je několik důležitých místeček, na která se musíte při řezání lišt zaměřit:
  • Kusy do nepravoúhlých rohů. Když najdete roh, který nemá úhel 90°, použijte kousek odřezku a začněte jej do rohu pasovat metodou pokus-omyl. Až najdete ten správný úhel řezu, použijte toto nastavení pily k uříznutí lišty.
  • Napojení uprostřed zdi. K překrytí hodně dlouhých zdí budete nejspíše potřebovat více než jeden kus lišty. Nepokládejte je natupo vedle sebe, protože by se spoj mohl kvůli seschnutí dřeva oddělit. Namísto toho je seřízněte oba pod úhly 45°, aby se překrývaly (zapadly do sebe nějak takto // ). Když se dřevo seschne, bude oddělení méně patrné.
  • Koncové kusy. Když se lišta o něco přeruší a nemusíte s ní pokračovat kolem žádného rohu (například dojedete k zárubním dveří), jednoduše ji uřízněte tak, aby k tomuto objektu doléhala.
 8. 8
  Lišty obruste smirkovým papírem a natřete základem. Jakmile máte nalinkované a ořezané úhly lišt, měli byste je obrousit a natřít základovou barvou. Pokud jste sáhli po již natřeném materiálu, obroušením ještě před samotnou instalací ušetříte spoustu času stráveného na dlaních a kolenou. Jestliže jste sáhli po holém dřevu, natřete je základem či mořidlem, nechte proschnout a před instalací obruste smirkem.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Montáž a dokončení lišt

 1. 1
  Přibijte lišty na místo kolářskými hřebíky. Použijte hledač nosníků, abyste našli pevné místo, do kterého hřebík zatlučete. Další možností je poklepat na zeď, abyste poznali dutá místa od nosníků. Zapusťte hřebíky směrem dolů pod povrch lišty zatloukacím kolíkem, nebo použijte nastřelovačku hřebíků. Všechny díry po hřebících vyplňte tmelem, ten nechte proschnout a obruste.
  • Na vnější zkosené rohy naneste tenkou vrstvu lepidla na dřevo, aby se lépe spojily.
  • Lepit vnitřní rohy není nutné, pokud jste lišty správně překryli.
 2. 2
  Pokud je máte, namontujte horní a patní římsy. Patní římsy přibijte do podlahy drobnými hřebíky bez hlavičky, horní římsy pak do všech dostupných nosníků.
 3. 3
  Na vlhkých místech naneste do říms těsnění. Zatmelte nejen horní hranu, ale také hrany v rohu a díry po hřebících. V koupelně je toto nutností. Pokud máte opravdu strach ze stříkající či kapající vody, můžete také zatmelit lišty přímo pod kuchyňským dřezem.
 4. 4
  Zapravte lištu tmelem na zdi. Zakryjte všechny díry po hřebících, a také všechny praskliny a odřeniny trochou tmelu nanesenou na prstě. Tmel by měl velice rychle uschnout.
 5. 5
  Zeď nad lištou a podlahu pod ní zalepte páskou (volitelně). Budete tak moci lišty rychle nalakovat bez toho, abyste museli obtahovat hrany. Použijte k lepení něco, co lze snadno strhnout a nezanechává stopy – například malířskou pásku. Můžete také zkusit štěstí a lakovat od ruky.
 6. 6
  Naneste svrchní vrstvu laku. Lišty se obvykle finišují pololesklou či lesklou barvou, nebo lakem. Jde o přesnou a pomalou práci, takže si nezapomeňte vzít dobrou klekací podložku. Pokud již máte lišty natřené, nemusíte si s tím dělat starosti, pokud je nechcete ještě lakovat.
  Reklama

Tipy

 • V obchodě s domácími potřebami najdete jen omezený výběr lišt skladem. Pokud chcete více možností, obvykle je seženete na pile. Pokud je to možné, kupte lišty opatřené základním nátěrem, ušetříte si tak jeden krok.
 • Pokud jsou zdi nerovné, možná na konci objevíte mezi lištami a zdivem pár škvír. Vyplňte je přetiratelným tmelem, nechte jej řádně proschnout, a poté jej přetřete barvou zdi.
 • Ozdobné zárubně kolem dveří byste měli mít hotové před počátkem montáže podlahových lišt.
 • Patní římsa je obvykle na liště připevněná, u parketových podlah ji však někteří lidé raději připevňují i do podlahy. Zamezuje to vzniku mezer mezi lištou a podlahovinou.
 • Pneumatická pistole na hřebíky (vypůjčená z místní půjčovny nářadí) vám instalaci lišt usnadní.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 189 krát
Stránka byla zobrazena 12 189 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama