Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Už vás unavuje používat stále ta samá jména pro vaše povídkové postavy dokola? Máte pocit jako byste se spoléhali na stejná obecná jména, abyste okořenili své psaní? Ve skutečnosti existuje několik metod, díky kterým můžete vytvořit jedinečná a zajímavá jména postav.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vytváření jedinečných jmen

 1. 1
  Použijte křestní jméno jako příjmení. Vzhledem k tomu že křestní jména a příjmení obvykle zní odlišně, prolomení této tradice by vaší postavu mohlo učinit odlišnou od ostatních.
  • Například: Anna Joey, Robert Gideon, Paul Michael.
  • Je to celkem důvtipný přístup a bude mít největší úspěch u příběhů, které se odehrávají v čase a prostoru podobném tomu vašemu.
 2. 2
  Hledejte jména na neobvyklých místech. Sledujte titulky TV programů nebo filmů; můžete zde nalézt mnoho neobvyklých jmen a jejich kombinací. Sledujte názvy ulic, když se procházíte, jedete na kole, nebo jedete kolem autem. Dokonce si můžete vypůjčit název cizího města, vzdálené mlhoviny nebo vzácné rostliny.
  • Protože se jedná o široký přístup, je použitelný na širokou škálu žánrů a stejně tak na mužské i ženské postavy.
 3. 3
  Nalezněte neobvyklé jméno v knize. Zalistujte si v telefonním seznamu nebo v knize jmen pro miminka. Zejména v knize jmen pro novorozence najdete spoustu neobvyklých jmen a pravopisných variant.
  • Například: Razilee, Kadiah, Joval, Jantanie, Keryl, or Kaline.
  • Pokud se chcete nechat inspirovat jak jménem, tak i povahou, prohlédněte si mytologickou knihu v knihovně; nicméně pokud nechcete něco zřejmého (např. Athena) vyhněte se norské, řecké nebo latinské mytologii.
 4. 4
  Vytvořte jméno z jiných slov. Například o J.K.Rowling se říká, že vytvořila některá jména v Harry Poterovy tak, že nejdříve popsala postavu a poté vytvořila z popisu anagram. Existuje mnoho způsobů, které můžete použít pro vymyšlení takového jména:
  • Spojte dohromady běžná jména. Třeba Sarah a Josephine se může stát Josah nebo Saraphine; Garett a Adrian se může stát Adriett nebo Garann; atd.
  • Zkuste jiné variace hláskování. Nahraďte Mykael za Michael, Gaebriel za Gabriel, atd.
  • Pozměňte své (nebo kamarádovo) jméno. Pokud je vaše jméno Bob Smith, prohoďte písmena, abyste dostali něco jako Omi Thibbs. Vaše kamarádka Eileen by mohla být Neelie, Annabel může být Belanna a tak dále.
  • Vytvořte anagramy z běžných slov. Například anglické „laugh“ může být Gal Uh nebo „jump“ může být M puj. Tuto techniku také můžete využít tak, že vytvoříte jméno, které sedí na osobnost postavy. Takže anagram Gal Uh z „laugh“ což znamená smích, může být dobré jméno pro baviče a anagram M Puj z „jump“, což znamená skok, může být dobré jméno pro skokana do výšky.
 5. 5
  Vymyslete jméno náhodně. Pokud chcete něco opravdu jedinečného, vzdejte zakládání jména na čemkoliv, co už znáte a vymyslete něco zcela nového. Toto může být obzvláště vhodné pro sci-fi nebo fantasy povídku, která neodpovídá vašemu aktuálnímu kulturnímu kontextu.
  • Napište náhodně řadu písmen v aplikaci Word, poté jich vyberte pár, které vypadají slibně a přetvořte je v něco, co se vám bude líbit.
  • Nebo můžete vystříhat písmena z časopisu, vyhodit je do vzduchu a vybrat kombinaci na základě toho jak dopadly na zem.
 6. 6
  Pojmenujte postavy podle svých oblíbených postav. Ale pokuste se to nedělat moc nápadně tak, že vytrhnete přímo jméno existující postavy.
  • Pokud chcete například pojmenovat svou postavu po Katniss Everdeen, nedávejte jí jméno Katniss Everdeen, ne jen protože je to neoriginální, je to i proti autorskému zákonu. Namísto toho se pokuste vytvořit podobné jméno tomu existujícímu, jako je "Katherine" namísto "Katniss", nebo "Dean" namísto "Everdeen.”
  • Abyste vytvořili nová jména, můžete také využít jména celebrit tak, že je namícháte nebo zkombinujete. Například: Justib Bieber a Kate Alexa se může stát Jexa Kelbeir.
 7. 7
  Přizpůsobte nebo nesprávně napište existující slova. Vezměte si slovo nebo větu a napište ji špatně tak abyste vytvořili nové jméno.
  • Například nesprávně napište anglické “ like this“ tak že z toho bude: lykkethez. Poté z výsledku vyberte zajímavé kombinace písmen. Například, Kethez, Ethe, nebo Ykke.
  • Napište si několik slov z písně bez mezer a hledejte zajímavou kombinaci. Například, anglický text all we are is in the wind se může stát Llwea, Arei, Isdus, Hewin, atd.
 8. 8
  Změňte rod jména. Změňte mužské jméno v ženské nebo ženské v mužské.
  • Pamatujte, že ne všechna jména mají ekvivalent v opačném rodě.
 9. 9
  Hledejte jména. Pokud jména vyhledáváte na generátoru jmen (myšleno pro dětská jména, ale i tak je to užitečné), pravděpodobně na jedno nebo několik jmen, která by byla pro vaši postavu vhodná, narazíte.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Použití písmene (nebo písmen) která se vám líbí

 1. 1
  Udělejte si seznam písmen, která byste ve jméně chtěli mít. Pokud si nejste jisti, vyberte si oblíbená písmena. Například můžete chtít, aby ve jméně postavy byla písmena L a S, protože máte rádi jak znějí, nebo cítíte, že by se hodily k povaze osobnosti.
 2. 2
  Vyberte konec jména. Běžná anglická jména žen končí: a, bell, na, ly, ie, y, line, atd. Běžná anglická chlapecká jména končí: ob, ab, an, ly, etc. Vyberte to, které se vám líbí, nebo nějaké vymyslete!
 3. 3
  Udělejte jméno z něčeho, co máte rádi nebo z toho co vidíte jako první, když odhlédnete od obrazovky nebo se podíváte z okna. Pokud věc, kterou jste vybrali/ vidíte, není dobrým odrazovým bodem pro jméno, přemýšlejte nad synonymy pro danou věc.
  • Pokud například zíráte na měsíc, přemýšlejte nad synonymem jako je “ nebeské těleso (celestial body v angličtině)“, z čehož může vzejít jméno “ Celest“.
 4. 4
  Přidejte další písmena k těm, která se vám líbí. Může se vám líbit písmena “o” a “a”, a můžete přidat “n” a “h” abyste vytvořili “Noah”.
  • Pokud zní jméno, se kterým jste přišli neohrabaně, přidejte více písmen, ale nepřežeňte to.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Najděte jméno, které se hodí k vaší postavě

 1. 1
  Použijte jméno, které sedí do prostředí vaší povídky. Vybírejte jména, která korespondují se světem, časovým rámcem a/ nebo zemí, do které je povídka zasazena.
  • Pokud budou jména postav odpovídat příslušnému prostředí, přidá to na důvěryhodnosti povídky. Například povídka z čínského prostředí bude mít pravděpodobně jiná jména postav než jiná zasazená do Afriky.
  • Další technika, používaná Johnem Brainem, užívá jména míst z regionu, kde se povídka odehrává.
 2. 2
  Vyberte jméno, které je jednoduché k vyslovení. Většina čtenářů nemá trpělivost luštit jméno postavy pokaždé, kdy je zmíněno. Špatně vyslovitelná jména mohou také narušit tok povídky a vyrušit tak čtenáře, než aby se do ní ponořil hlouběji.
  • Hledejte jména, která se vyslovují jednoduše nahlas a plynou přes váš jazyk.
  • Vyhněte se podivně vyslovitelným jménům pro postavy, protože by to mohlo čtenáře zmást a vzdálili by se tak od děje.
 3. 3
  Přemýšlejte o tom jak význam, skrývající se za jménem, může pracovat s postavou ve vaší povídce. Význam jména by mohl pomoci propojit jméno s jednou z postav na základě její osobnosti. Přemýšlejte o tom, jak význam jména posiluje osobnostní rysy postavy.
  • Můžete také použít kontrastní jméno, abyste vytvořili nějaké napětí mezi tím, jak jméno zní, nebo co znamená a osobností postavy. Například drsná dívka se může jmenovat Lucinka nebo „šprt“ se může jmenovat Radek.
  Reklama

Tipy

 • Zkuste prohodit písmena u slov, která popisují povahu, jako je lstivý (Lis Týv), skromný (Mýno Srk), jednoduchý (Don Chýjed), a podobná slova. Poté můžete přidávat a ubírat písmena dle přání.
 • Pokud chcete sci-fi jméno, mixujte a spojujte. Existují tuny jmen a můžete také vymyslet další jedinečná pro vaše postavy kombinováním sci-fi jmen
 • Jména jako Aristotle, Sebastien and Bridgelle, jsou vhodná spíš pro klasické příběhy, zatímco Andrew a Tom nebo Emma a Sarah jsou dobrá základní jména pro povídky z dnešní doby.
 • Promíchejte běžná jména, abyste je proměnili do zajímavějších forem. Například Chris může být Kryss, Kris, Chrys nebo i Crystal.
Reklama

Varování

 • Nedávejte postavám jména po někom, kdo už byl v publikované povídce vymyšlen, zvláště pokud mají podobné osobnosti. Můžete čelit žalobě. Zkontrolujte, zda-li někdo již jméno použil v publikovaném díle před tím, než jej dáte postavě.
 • Učiňte jména uvěřitelná, obzvlášť pokud pracujete na vážnějším nebo temném příběhu. I když byste měli být vždy kreativní tak jak chcete, pojmenujete-li jednu z vašich postav podobně jako "Lord Marky Mark" nebo “Princess Surfbort”, může být pro čtenáře složité brát vaší historku nebo postavy vážně.
 • Nepoužívejte jméno ihned po tom, co ho vymyslíte nebo najdete; nejprve ho představte alespoň jedné nezaujaté osobě. To co zní dobře vám, může vašim čtenářům znít jako název předepsaného léku.
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama