Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Medián je přesně prostřední číslo v sekvenci nebo sadě čísel. Pokud hledáte medián v sekvenci, která má lichý celkový počet čísel, je postup jednoduchý. Najít medián v sekvenci, která má sudý celkový počet čísel je trošku těžší. Abyste snadno a úspěšně zjistili medián, čtěte dál.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Hledání mediánu v liché sadě čísel

 1. 1
  Seřaďte si svoji sadu čísel od nejmenšího k největšímu. Pokud jsou přeházená, seřaďte je tak, že začnete s nejnižším číslem a skončíte s nejvyšším číslem.
 2. 2
  Najděte číslo, které je přesně uprostřed. To znamená, že číslo, které je mediánem, má stejný počet číslic před sebou stejně jako za sebou. Pro jistotu je spočítejte.
  • Před trojkou jsou dvě čísla a za ní jsou také dvě čísla. To nám říká, že 3 je číslo přesně uprostřed.
 3. 3
  Hotovo. Medián sekvence s lichým počtem číslic je vždy číslo, které je v sekvenci. Nikdy to není číslo, které v sekvenci není.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Hledání mediánu v sudé sadě čísel

 1. 1
  Seřaďte si sadu čísel od nejmenšího k největšímu. Znovu použijte stejný první krok jako v první metodě. Sudá sada čísel bude mít přesně uprostřed dvě číslice.
 2. 2
  Najděte průměr těch dvou čísel uprostřed. 2 a 3 jsou obě veprostřed, takže bude třeba sečíst 2 a 3 a potom vydělit součet 2. Vzorec k nalezení průměru dvou čísel je (součet dvou středních čísel) ÷ 2.
 3. 3
  Hotovo. Medián sekvence se sudým počtem číslic nemusí být číslem ze sekvence.
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 52 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 990 krát
Stránka byla zobrazena 3 990 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama