Jak najít medián sady čísel

V tomto článku:Hledání mediánu v liché sadě číselHledání mediánu v sudé sadě čísel

Medián je přesně prostřední číslo v sekvenci nebo sadě čísel. Pokud hledáte medián v sekvenci, která má lichý celkový počet čísel, je postup jednoduchý. Najít medián v sekvenci, která má sudý celkový počet čísel je trošku těžší. Abyste snadno a úspěšně zjistili medián, čtěte dál.

1
Hledání mediánu v liché sadě čísel

 1. 1
  Seřaďte si svoji sadu čísel od nejmenšího k největšímu. Pokud jsou přeházená, seřaďte je tak, že začnete s nejnižším číslem a skončíte s nejvyšším číslem.
 2. 2
  Najděte číslo, které je přesně uprostřed. To znamená, že číslo, které je mediánem, má stejný počet číslic před sebou stejně jako za sebou. Pro jistotu je spočítejte.
  • Před trojkou jsou dvě čísla a za ní jsou také dvě čísla. To nám říká, že 3 je číslo přesně uprostřed.
 3. 3
  Hotovo. Medián sekvence s lichým počtem číslic je vždy číslo, které je v sekvenci. Nikdy to není číslo, které v sekvenci není.

2
Hledání mediánu v sudé sadě čísel

 1. 1
  Seřaďte si sadu čísel od nejmenšího k největšímu. Znovu použijte stejný první krok jako v první metodě. Sudá sada čísel bude mít přesně uprostřed dvě číslice.
 2. 2
  Najděte průměr těch dvou čísel uprostřed. 2 a 3 jsou obě veprostřed, takže bude třeba sečíst 2 a 3 a potom vydělit součet 2. Vzorec k nalezení průměru dvou čísel je (součet dvou středních čísel) ÷ 2.
 3. 3
  Hotovo. Medián sekvence se sudým počtem číslic nemusí být číslem ze sekvence.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Vzdělání a Komunikace

V jiných jazycích:

English: Find the Median of a Set of Numbers, Español: encontrar la mediana de una serie de números, Português: Achar a Mediana de um Conjunto de Números, Deutsch: Den Median einer Zahlenfolge ermitteln, Italiano: Trovare la Mediana di un Insieme di Numeri, Русский: определить медиану множества, 中文: 找一列数的中位数, Nederlands: De mediaan van een reeks getallen bepalen, Bahasa Indonesia: Mencari Median dari Sekumpulan Angka, العربية: إيجاد الوسيط لمجموعة من الأرقام, Tiếng Việt: Tìm số Trung vị trong Dãy số, हिन्दी: संख्याओं के एक सेट (set) में मध्यिका (median) का पता लगाएँ, ไทย: หามัธยฐาน, 한국어: 수의 집합에서 중앙값 찾는 법

Stránka byla zobrazena 2 121 krát.
Byl tento článek přesný?