Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ztratit něco je velmi nepříjemné, či dokonce frustrující. Ať už jste ztratili parkovací kartu, nebo zlatý náhrdelník své babičky, můžete se pokusit ztracený předmět rychle najít. Pokud chcete vědět, jak na to, přečtěte si tento článek.

Část 1
Část 1 ze 3:

Zamyslete se nad svojí ztrátou

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zkuste si vzpomenout, kdy jste naposledy danou věc měli. Než se pustíte do hledání, vzpomeňte si, kdy jste naposledy danou věc měli v ruce, ať už šlo o telefon, brýle, nebo starožitnou náušnici. zavřete oči a vzpomeňte si, kdy naposledy jste ztracenou věc měli. Zde je několik triků, které vám pomohou:
  • Postupujte logicky. Pokud šlo o něco praktického – telefon, nebo brýle, zamyslete se nad tím, kdy jste naposledy s někým volali, nebo kdy jste si potřebovali nasadit brýle.
  • Zeptejte se přátel. Pokud jste ztratili nějaký šperk, nebo třeba šátek a byli jste venku s přáteli, zeptejte se jich, jestli si pamatují, kdy jste ho měli naposledy na sobě.
  • Pokud jste svoji věc ztratili někde, kde jste fotili, projděte si své fotky a zjistěte, kdy jste ji ještě měli na sobě.
  • Pokud si nemůžete vzpomenout, zda jste ji ten den měli, bude těžší ji najít, ale nebude to nemožné.
 2. 2
  Vzpomeňte si, kde všude jste byli od té doby, co jste svoji věc ztratili. Až budete mít představu o tom, kdy jste danou věc ztratili, napište si seznam všech míst, na kterých jste od té doby byli. Pokud jste byli doma, bude to snadné. Pokud jste ale byli na různých místech po celém městě, bude to horší. Všechna místa, na kterých jste byli, si napište na papír.
 3. 3
  Zamyslete se. Než začnete svoji věc hledat, měli byste mít čistou hlavu. Zde jsou dvě věci, které vám pomohou se lépe soustředit:
  • Vzpomeňte si, jak jste se cítili, když jste danou věc ztratili. Pokud jste například ztratili kalkulačku po písemce z matematiky, vzpomeňte si, na co jste během písemky mysleli a možná vám to pomůže vzpomenout si, že jste kalkulačku nechali ve skříňce, nebo jste ji půjčili kamarádovi.
  • Uvolněte se a myslete pozitivně. Když budete naštvaní a rozrušení, nebudete schopni se soustředit a nebudete mít šanci najít svoji věc.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Začněte svoji věc hledat

Stáhnout PDF
 1. 1
  Podívejte se do kapes a prohledejte nejbližší okolí. Lidé při hledání často přehlíží místa, na kterých se věci schovávají. Možná nemáte pocit, že ztracenou věc najdete někde blízko, ale přesto byste nejprve měli prohledat kapsy, oblečení a peněženku. Když nebudete mít štěstí, podívejte se do batohu, do kabelky, nebo do tašky.
  • Nehledejte pouze v kabelce nebo v batohu – vysypejte si obsah na zem a prohledejte ho pořádně.
  • Měli byste hledat také v autě. Podívejte se hlavně pod sedadla.
  • Pokud jste ve škole, podívejte se do své skříňky.
  • Pokud jste ztratili nějaký šperk, jděte na toaletu a svlečte se. Možná vám náušnice spadla do oblečení. Pokud máte dlouhé vlasy, předkloňte se a protřepejte si je.
 2. 2
  Vydejte se po svých stopách. Projděte všechna místa, na kterých jste byli od chvíle, co jste svoji věc ztratili. Pokud jste ji ztratili předešlý večer, zajděte do barů a restaurací, ve kterých jste byli. Můžete jim zavolat, ale měli byste tam raději zajít osobně pro případ, že byste svoji věc našli sami.
  • Projděte si všechny ulice, kterými jste šli od doby, kdy jste danou věc ztratili. Je to trochu časově náročné, ale stojí to za to.
 3. 3
  Požádejte o pomoc. Budete to mít snadnější, když vám někdo pomůže. Když budete hledat s kamarádem, bude to větší zábava a možná vám kamarád pomůže zjistit, kde se vaše ztracená věc nachází.
  • Zavolejte nějakému kamarádovi a požádejte ho, aby vám pomohl hledat. Můžete si třeba rozdělit cestu, kterou musíte projít.
  • Pošlete email svým přátelům a kolegům a zeptejte se jich, zda neviděli vaši ztracenou věc. Požádejte je, aby vám dali vědět v případě, že ji najdou.
  • Pokud šlo o něco velmi cenného, vyvěste do okolí plakáty s obrázkem dané věci a nabídněte nálezci odměnu.
 4. 4
  Podívejte se úplně všude. Až projdete všechny cesty, kterými jste šli, budete se muset začít dívat všude možně. Obraťte naruby své auto, svůj pokoj a celý dům. Začněte hledat například pod postelí, v kapsách oblečení atd.
  • Podívejte se pod polštáře na gauči.
  • Podívejte se do složek s dokumenty, které často otvíráte.
  • Podívejte se za postel, za stůl i za skříň .
  • Pokud jste byli u přátel, prohledejte i jejich auto a byt.
 5. 5
  Ukliďte. Pokud jste si jistí, že jste danou věc ztratili doma, ale nemůžete ji nikde najít, přestaňte ji hledat a začněte uklízet. Odsuňte všechen nábytek a ukliďte i poslední skulinu ve svém domě. Můžete si důkladně uklidit také v autě, nebo ve skříňce.
  • Překvapí vás, kolik toho při úklidu najdete.
 6. 6
  Dejte si pauzu. Pokud jste frustrovaní a máte pocit, že svoji věc nikdy nenajdete, měli byste si dát pauzu. Přestaňte se na chvíli zabývat hledáním a možná si brzy uvědomíte, kam jste danou věc založili.
  • Pokud tu věc opravdu potřebujete a hledáte ji už několik dní, možná bude na čase koupit si novou.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak předejít budoucím ztrátám

Stáhnout PDF
 1. 1
  Buďte organizovaní. Nejjednodušším způsobem, jak předejít ztrátám, je být organizovaný a mít přehled o svých věcech. Organizovaný člověk vždy ví, kde jsou jeho věci. Zde je návod, jak toho dosáhnout:
  • Uspořádejte si celý svůj život, od plochy počítače až ke skříni s oblečením.
  • Na konci každého dne pět minut uklízejte a vracejte věci na své místo. Když to nebudete dělat, brzy budete mít velký nepořádek.
  • Zbavte se nepořádku a věcí, které nepotřebujete. Měli byste mít pouze věci, které potřebujete.
 2. 2
  Pravidelně kontrolujte, zda máte vše. Když budete někde s přáteli, nebo se budete chystat na letiště, napište si seznam pěti nejdůležitějších věcí, které musíte mít u sebe a několikrát denně si zkontrolujte, že je máte.
  • Nemusíte tím být posedlí, stačí se podívat, zda máte vše, co potřebujete mít.
 3. 3
  Nespěchejte. Když nebudete zbytečně spěchat a nebudete stále chodit někam pozdě, nebudete ztrácet věci tak často. Měli byste si dopřát na vše dost času a stihnout si v rychlosti zkontrolovat, zda máte vše, co potřebujete.
  • Když nebudete spěchat, budete uvolněnější a nebudete riskovat, že něco ve spěchu ztratíte.
 4. 4
  Pokud někde sedíte a chcete odejít, ohlédněte se, abyste měli jistotu, že jste tam nenechali nic ležet. Pokud s sebou nosíte spoustu menších věcí, neměli byste na to zapomínat.
  Reklama

Tipy

 • Vždy si důkladně zkontrolujte, zda máte vše, co máte mít.
 • Nebuďte naštvaní ani frustrovaní – nemohli byste se soustředit a svoji věc byste nenašli.
 • Nevzdávejte se, když svoji věc nenajdete během několika minut. Hledejte dál a možná najdete i to, co jste původně vůbec nehledali!
 • Hledejte s pomocí baterky. Očima v podstatě jen procházíte prostředí, takže je snadné přehlédnout něco, co máte přímo před sebou. Vezměte si tedy baterku a hledejte metodicky. Dívejte se pouze do kuželu světla. Detektivové nepoužívají baterky proto, aby lépe viděli, ale aby se soustředili na detaily.
 • Někdy ztracené věci najdete na neočekávaných místech. Nezapomeňte se podívat do kredence, do mrazáku, pod stůl atd.
 • Dělejte si pravidelně přestávky, abyste nebyli zbytečně příliš ve stresu.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 32 343 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 32 343 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama