Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nalézt své skutečné já je poučnou zkušeností. Stanete se nezávislí a budete konečně jednat sami za sebe. Je těžké to vyjádřit slovy, ale když nevíte, kým jste, je těžké si toho nevšimnout. Najít sama sebe není jednoduché, ale jak se říká, stojí to za to. Zde je několik tipů, které vám na této cestě pomohou.

Část 1
Část 1 ze 4:

Probuďte své vědomí

 1. 1
  Vytvořte si svoji vlastní časovou linii. Sepište si všechny hlavní cíle v životě, kterých jste již dosáhli a kterých chcete dosáhnout. Také si napište všechny minulé události vašeho života, které na vás měly nějaký vliv. Když se setkáváme s problémy a nesnázemi, utváří to náš systém víry a mění naše myšlení. Ještě lépe – utváří to nás. Tyto věci, které jste si zapsali, jsou vlastně vaším já, ne pouze odrazem společnosti.
  • Toto ale není cvičení v naříkání. Jde o to, ujasnit si a identifikovat problémy. Tyto problémy vám možná brání v tom, abyste projevili svůj plný potenciál a dovolili svému skutečnému já, aby vzkvétalo.
  • Věnujte čas detailnímu popisu událostí z minulosti. Časová linka je velmi objektivní metoda, pomocí které zjistíte, které události vašeho života pro vás byly ty hlavní. Můžete se na ně dívat jako na prožitky, které vás změnily, aniž byste byli příliš emocionální (což by se s deníkem mohlo snadno stát). Vzpomeňte si na životopis,pište stručně, pravdivě a jednoduše a zapište si, co jste se díky každé z těchto událostí naučili.
  • Když budete analyzovat negativní zážitky z minulosti, zkuste v nich najít pozitivní zprávy a nezabývejte se svými chybami a nedostatky. Koneckonců jste se pravděpodobně poučili. Každý má ve své časové linii tyto věci, když budete předstírat, že jsou horší, nebo že neexistují, nepomůžete si. Namísto toho si uvědomte, že kdyby nebylo těchto zážitků, nebyli byste tím, kým dnes jste.
 2. 2
  Odlišujte své vlastní myšlenky od myšlenek ostatních. Pro většinu lidí (je to běžnější, než si myslíte) je život vcelku jednoduchá, když jedou na autopilota – prakticky každý z nás dostane „mapu“ toho, jak funguje skutečnost. Chodíte do školy, chodíte do práce, oženíte se nebo vdáte, myslíte si toto a tamto a najednou se máte dobře! Není na tom nic špatného, alespoň díky tomu dokončíte práci – ale neposkytuje to žádný prostor pro vás samotné. Sedněte si tedy a na konec své časové linie si napište několik svých myšlenek, které se nezakládají na logice, ale na tom, co vám bylo řečeno. Všichni takové myšlenky máme. Co si tedy skutečně myslíte?
  • Společnost má oblibu nazývat lidi „zmetky“, odsuzovat „poražené“, idolizovat „krásné“ a vyčlenit „zvláštní“ lidi. Ve skutečnosti ale tato slova nemají žádný reální základ. Jak se cítíte ohledně světa okolo sebe? Zamyslete se nad tím, co je správné a co špatné podle vás – ne podle ostatních.
  • Myslete konkrétněji. Skutečně souhlasíte s politickými či náboženskými myšlenkami svých rodičů? Je kariéra pro vás opravdu to nejdůležitější? Skutečně se s těmi silnými obroučkami cítíte „cool“? Pokud je odpovědí „ne“, je to skvělé! Není nic špatného na tom, přizpůsobit se normám. Nyní se to ale odnaučte a znovu přeučte, ale tentokrát podle svých vlastních přesvědčení.
  RADA ODBORNÍKA
  Adrian Klaphaak, CPCC

  Adrian Klaphaak, CPCC

  Kariérní kouč
  Adrian Klaphaak je kariérním koučem a zakladatelem A Path That Fits, společnosti pro kariérní a life koučing v San Francsico Bay. Pracuje s jednotlivci, kteří doufají, že budou mít pozitivní vliv na svět, a pomohl již více než 1000 lidem vybudovat úspěšnou kariéru a žít smysluplnější životy.
  Adrian Klaphaak, CPCC
  Adrian Klaphaak, CPCC
  Kariérní kouč

  Přijměte svou individualitu. Adrian Klaphaak, zakladatel A Path That Fits, říká: "V USA naše kultura ve skutečnosti nepodporuje lidi, aby se dozvěděli, kdo jsou, a určovali své individuální dary, vášně a jedinečnou osobnost. Všichni jsme navíc tak zaneprázdněni a tlak práce a zodpovědnosti nezanechává mnoho času na to, abychom sledovali naše vášně nebo poznali, kdo jsme. "" "Musíte si udělat čas, abyste to zjistili." A jakmile znáte svou cestu, nenechte se zastavit strachem, pochybnostmi nebo nejistotou.."

 3. 3
  Spoléhejte se na sebe. Sebevědomí a spoleh jsou dvě věci, díky kterým se snáze najdete. Když nemáte silný smysl pro sebedůvěru, poslechnete všechno, co vám řeknou ostatní a necháte se stáhnout jejich názory na to, co je správné, co je špatné a co je vhodné. Naučte se důvěřovat svým pocitům. Potom si vymyslete strukturu, na které založíte své nové vnímání sama sebe.
  • Pokud jste se v minulosti stali obětí, vypořádejte se s těmito problémy. Samy od sebe nezmizí. Mohou udávat směr vašeho života a způsobovat, že se snažíte splnit cizí očekávání, namísto těch svých.
  • Začněte důvěřovat svému úsudku a rozhodování. Je jasné, že čas od času uděláte chybu, ale tak to mají všichni. Díky chybám zjistíte, že se posunujete dál, učíte se a blížíte se k nalezení svého skutečného já.
  • Mějte odpovědnost za rozpočet, domácnost a plánování budoucnosti. Lidé, kteří neznají sama sebe tyto životní „detaily“ přehlížejí a věří, že se věci vyřeší samy od sebe. Tak to ale nemusí nutně být. Zodpovědnost vás ochrání před problémy a umožní vám spoléhat se sami na sebe a nenechávat se strhnout vlnami osudu.
 4. 4
  Připravte se na začátek s čistým štítem. Vytvořte si duševní pravidla a držte se jich. Odstraňte ze svého života nevhodné věci (většinou zvyky a činnosti, kterými svazujete své skutečné já a nemusíte tak přemýšlet o těžkých otázkách) – pouze vás ruší a někdy jsou i velmi škodlivé.
  • Přestaňte kouřit, přejídat se a pít příliš mnoho alkoholu. Toto jsou příklady zlozvyků, které vám brání rozvinout svůj plný potenciál. Také vám brání v tom, abyste přemýšleli o tom, proč takové berličky vůbec používáte a nehledáte lepší věci, kterými byste naplnili svůj život.
  • Tento krok pro některé může vyžadovat skutečně obtížné odvykání, ale když ho budete vnímat jako „příliš složitý“, nezbavíte se ho nikdy. Pamatujte, nemůžete se svým životem pohnout, když se stále díváte do zpětného zrcátka.
 5. 5
  Zorganizujte si svůj svět. Možná zjistíte, že si musíte urovnat i jiné záležitosti, abyste se mohli vydat na cestu za svojí identitou. Ukliďte si tedy v pokoji, udělejte si všechny domácí úkoly, udobřete se s kamarádem. Když uděláte všechny tyto věci, budete mít čas jen pro sebe.
  • Všichni máme výmluvy pro to, proč se neubíráme směrem, kterým bychom chtěli – možná jsou to peníze, škola, práce, vztah, nebo cokoli vás napadne. Pokud jste opravdu vytížení, zkuste si ve svém programu udělat nějaké místo, abyste si mohli jen tak sednout a přemýšlet o svém životě. Pokud je to vždy až na druhém místě, nikdy se k tomu nedostanete.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Najděte svůj svět

 1. 1
  Ponořte se do samoty. Dejte si nějaký čas a prostor, abyste se mohli vzdálit od všech očekávání, rozhovorů, hluku, médií a všudypřítomného tlaku. Každý den si zajděte na procházku a přemýšlejte. Sedněte si na lavičku v parku a jen se dívejte kolem sebe. Jeďte na dlouhý výlet. Ať už děláte cokoli, odstupte si od věcí, které vás ruší v přemýšlení o svém životě a o tom, co s ním chcete udělat. O samotě byste se měli cítit nezávislí a soběstační, nikoli osamělí nebo vystrašení.
  • Každý člověk potřebuje nějaký čas sám pro sebe, ať už jde o introverta nebo extroverta, single osobu nebo někoho ve vztahu, starého či mladého... Samota je časem, během kterého si odpočineme, mluvíme sami k sobě nebo si prostě jen uvědomujeme, že „samota“ není nic špatného, ale naopak jde o části vaší existence.
  • Pokud jste kreativní, možná během tohoto času pro sebe budete chtít svoji kreativitu podporovat. Někdy je sice příjemné spolupracovat s ostatními lidmi, ale v přítomnosti ostatních nikdy nemůžete být nespoutaně kreativní. Zkuste to tedy sami.
 2. 2
  Najděte si nějakou vášeň. Když věříte, že v něčem vidíte krásu, měli byste se tomu věnovat, ať už ostatní tvrdí cokoli. Pokud jste našli něco, co stojí za vaši snahu, oběť a slzy, je možné, že jste našli to, co vás v životě bude bavit nejvíce. Často tyto věci vedou k osobnímu naplnění.
  • Klíčem je uvědomit si, že nezáleží na tom, co to je. Můžete bojovat proti hladu dětí, nebo třeba malovat. U vášní není žádná stupnice – buď to cítíte, nebo ne. Nic není lepší, než něco jiného. Když najdete něco, díky čemu se těšíte ráno z postele, držte se toho. Bude to pro vás velmi prospěšné.
 3. 3
  Najděte si mentora. Přestože nalézt sami sebe můžete pouze sami a také se pouze sami můžete rozhodnout, co potřebujete, mentor se může stát skvělým zdrojem inspirace, když narazíte na problémy. Najděte si někoho, komu důvěřujete a kdo podle vás již našel sám sebe. Jak toho dosáhl?
  • Řekněte tomuto člověku, na jakou cestu se právě chystáte vydat. Zdůrazněte, že jde o vaši cestu, ale že byste rádi využili síly tohoto člověka, aby vám pomohl. Dívejte se na něho tak objektivně, jak jen to dokážete. Co ho dělá tím, kým je? Jak to zjistil? Jak to dělá, že je vždy sám sebou?
  • Podpůrný systém je klíčem každé taktiky jak vylepšit své já. Ne mnoho lidí pochopí, čím si právě procházíte a budou si vaše pocity vykládat jako náladovost. Využijte svého mentora a říkejte mu o problémech, kterým musíte čelit. Jeho pohled na věc se vám může hodit.
 4. 4
  Vyřešte si svoji kariéru. Pokud stále hledáte práci, která by pro vás byla vhodná, pravděpodobně nejste šťastní. Možná změny práce používáte jako výmluvy, abyste si nemuseli uvědomovat svůj skutečný potenciál. Najít sám sebe znamená zajímat se o to, co máte rádi. Kdyby nezáleželo na penězích, co byste se svým časem dělali? Existuje způsob, jak z těchto aktivit udělat výdělečné činnosti?
  • Zabývejte se svými asociacemi. Zamyslete se nad tím, co máte rádi a co nemáte rádi a zapisujte si všechno, co vám přijde na mysl. Potom se vraťte zpět k odstavci o kariéře a porovnejte se svými volnými asociacemi. Jaká práce by byla nejvhodnější pro to, co vás baví a skutečně vás dokázala naplnit? Jak říká Alain de Botton, toto cvičení je o tom, najít „kousky štěstí“ v návalu toho, co musíte dělat, co byste měli dělat a co od vás očekávají ostatní. [1]
  • Nezapomeňte ale, že vaše vysněná práce nemusí být vždycky ta, kterou získáte. Pokud je tomu tak, musíte si v životě vytvořit rovnováhu mezi tím, co musíte dělat a tím, co skutečně chcete dělat, i když to znamená více pracovat a méně vydělávat. Možné je vše, obzvláště když jde o to, následovat své touhy a udržet si svoji identitu.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Změňte svůj pohled na svět

 1. 1
  Zbavte se potřeby být milován. Akceptujte fakt, že někteří lidé vás nebudou mít rádi, ať uděláte cokoli. Je to důležité, protože se nikdy nemůžete zavděčit všem. Nechcete sice zklamat lidi, kteří jsou vám blízcí, ale oni by měli hlavně chtít, abyste byli šťastní. Když svůj život věnujete pouze tomu, abyste naplnili představy ostatních, nikdy nezjistíte, kým skutečně jste. Tuto myšlenku trefně shrnul Raymond Hull: Když se budete chtít zavděčit všem, za chvíli se budete muset rozkrájet.
  • Uvědomte si, že někteří lidé na vás budou žárlit, budou se vás bát nebo se budou cítit nepříjemně, když budete měnit své zvyky a stanete se dospělejším (ostatní ale budou nadšení). Je to hrozba pro všechny vztahy, které jste měli, protože to tyto lidi nutí podívat se na sebe kritickýma očima, což často nechtějí. Dopřejte těmto lidem soucit a čas, možná si to časem uvědomí. Pokud ne, nezabývejte se jimi. Nepotřebujete je k tomu, abyste byli sami sebou.
 2. 2
  Zbavte se negativních věcí. Zní to vcelku abstraktně, ale naštěstí je to jednodušší, než se zdá. Snažte se vědomě odstranit ze svého života souzení – ostatních, věcí a hlavně sama sebe. Je to ze dvou důvodů: 1) Pozitivní přístup je příjemný a může vzbudit i pocit štěstí, 2) Otevřít svoji mysl novým zážitkům a lidem vám pomůže vidět svět novýma očima tak, jak jste jej ještě neviděli – najdete si svůj kus země, své místo v tomto šíleném světě.
  • Zkuste každý den udělat něco, co by pro vás bylo jinak „nelogické“, „divné“ nebo prostě „nepříjemné“. Když se dostanete ven ze své zóny komfortu, nejen že se něco naučíte, ale také vás to přinutí poznat sama sebe – to, čeho jste schopní, co máte rádi, co rozhodně rádi nemáte a co vám dříve chybělo. Můžete jedině vyhrát!
 3. 3
  Pokládejte si otázky. Ptejte se sami sebe na složité věci a nepříjemné otázky. Navíc si také zapište své odpovědi na tyto otázky. Když jste o samotě, je jednoduché tyto důležité myšlenky nechat zapadnout a zapomenout na ně. Když si je ale napíšete, vždy si je můžete znovu projít a posunout se o krok dál, místo toho, abyste si pořád odpovídali na ty stejné otázky. Pište si je do deníku, do kterého můžete snadno přidat nové záznamy, například do telefonu. Stane se pro vás zdrojem informací, podle kterých můžete měřit svůj pokrok v životě. Zde je několik tipů, než začnete:
  • „Kdybych měl všechno na světě, nepotřeboval žádné peníze, co bych dělal celý den a proč?“ Možná byste malovali, psali povídky, pracovali na zahradě nebo objevovali amazonský prales. Nedržte svoji představivost na uzdě!
  • „Čeho bych ve svém životě nikdy nelitoval?“ Litovali byste někdy cestování? Litovali byste někdy, že jste nikdy nepozvali svůj idol na rande, i když jste riskovali odmítnutí? Litovali byste, že jste nestrávili dost času s rodinou, dokud jste měli příležitost? Tyto otázky mohou být skutečně těžké.
  • Kdybych si měl vybrat tři slova, kterými bych chtěl popsat své ideální já, jaká by to byla“ Dobrodružný? Otevřený? Milující? Upřímný? Zábavný? Optimistický? Nebojte si vybrat si i slova, která mají většinou negativní podtext, protože tím dokážete, že jste skutečný člověk a ne jen kombinace očekávání ostatních lidí.

   • Někdy se vaše vlastnosti, které nemáte příliš rádi, mohou stát výhodami – například panovačnost v nebezpečných situacích. Někdy jsou také vhodné pro práci, kterou si zvolíte, například perfekcionismus.
   • Pokud máte nějakou skutečně špatnou vlastnost, uvědomte si to a získáte tak motivaci pracovat na tom, abyste věnovali energii něčemu pozitivnějšímu. Zkuste tyto zlozvyky přetvořit v nějaký pozitivní koníček. Neradi si perete prádlo? Zkuste stanování, třeba se vám to zalíbí. Dokonce i něco jako je tanec u tyče se může stát vaší silnou stránkou.
  • „Kým jsem?“ Tato otázka není neměnná. Měli byste se na ni ptát v průběhu celého svého života. Zdravý člověk se během života mění a vyvíjí. Když si budete tuto otázku pokládat pravidelně, změní vaše porozumění tomu, kým jste a jak se změníte. Odpovědí by nemělo být to, co si přejete, ale to, co skutečně jste. Je to ta jediná správná odpověď.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Spokojte se s nejlepším

 1. 1
  Řiďte se svými novými znalostmi. Dělejte to, co chcete dělat! Vezměte do ruky štětec, napište povídku , naplánujte si výlet do Mombasy. Zajděte na večeři s někým z vaší rodiny, vtipkujte, buďte otevření a mluvte pravdu. Ať už jste se rozhodli dělat cokoli, začněte hned.
  • Možná budete kroutit hlavou a vymlouvat se, že „nemáte čas,“ „nemáte peníze,“ „máte zodpovědnost“ atd. Místo těchto výmluv si začněte plánovat, jak se přes tyto překážky dostanete. Můžete si najít čas, najít nějaké peníze a vzít si chvíli volno, jen si to musíte dobře naplánovat a umět si říct o to, co potřebujete.
  • Někdy je vaše skutečné já příliš vystrašeno, než aby se zabývalo praktickými záležitostmi, protože by to znamenalo čelit svým limitům. Začněte plánovat to, co skutečně chcete dělat a zjistěte, co musíte udělat, abyste toho mohli dosáhnout. Nevymlouvejte se a držte se svých snů a cílů.
 2. 2
  Buďte připraveni na slepé uličky. Najděte si cestu, nejen cíl. Je to hodně o pokusu a omylu. To je ale cena, kterou platíte za uspokojení, které vás čeká – často se setkáte s překážkami a někdy dokonce upadnete na zem. Akceptujte, že je to součást tohoto procesu, zvedněte se a jděte dál.
  • Nebude to jednoduché – a také to nikdy pro nikoho jednoduché nebylo – ale když se naučíte to vnímat jako šanci dokázat si, jak moc chcete nalézt sami sebe, většina lidí vás bude respektovat a budou k vám milí. Navíc se budete cítit také sami skvěle a odrazí se to i ve vašem vztahu k ostatním lidem, kteří tak budou mít ještě větší pocit, že dobře víte, kým jste.
 3. 3
  Pomáhejte ostatním. Mahátma Gándhí řekl, že „nejlepším způsobem, jak milovat sám sebe je pomáhat ostatním.“ Když budete zaměřeni pouze na sebe a nebudete se věnovat ostatním, uzavřete se tak před světem. Pomáhejte ostatním lidem a své komunitě a snáze tak zjistíte, kým jste a jaké je vaše místo ve světě.
  • Když zjistíte, že pro některé lidi je život ještě složitější, než pro vás, často získáte nový pohled na své vlastní starosti a problémy. Pomůže vám to vidět a ocenit to, co máte a jaké příležitosti budete moci v životě využít. Můžete díky tomu snáze najít sami sebe, protože si uvědomíte, že do sebe vše zapadá a na čem nejvíce záleží. Zkuste to, bude se vám to líbit.
  Reklama

Tipy

 • Buďte svým nejlepším já, jaké znáte.
 • Být sám sebou je to nejlepší, co můžete udělat, nezapomínejte na to.
 • Odpouštějte lidem a doufejte, ze vám ostatní budou také odpouštět.
 • Buďte trpěliví, není jasně dané, jak dlouho vám to bude trvat.
 • Přestože je to klišé, vždy platí „buďte sami sebou“. Ujistěte se, že vás nikdo neovlivňuje. Naslouchejte ostatním a učte se od nich, ale konečné volby a rozhodnutí musíte vždy nechat pouze na sobě. Když kapitulujete a přijmete názory ostatních, bude pro vás ještě těžší najít sami sebe, protože lidé ovlivňují také to, co si o sobě myslíte.
 • Když se ponoříte do nějaké činnosti, nebo se uvolníte , můžete se dostat skutečně blízko. Někdy je to dokonce jako prozření.
 • Na své cestě budete muset někdy i plakat. Je zdravé to ze sebe dostat.
 • Opusťte svoji komfortní zónu na delší dobu. Zapište si, jak to na vás působí a jaké změny na sobě pozorujete.
 • Nebojte se to chvíli odložit. Nemusíte spěchat s rozhodnutími a je pravděpodobnější, že když si vaše mysl odpočine a bude klidná, budete činit lepší rozhodnutí.
 • Snažte se pochopit, že nejste jediní, kdo prochází něčím podobným. V knize Neviditelný muž Ralph Ellison napsal: „Celý svůj život jsem něco hledal a ať jsem se podíval kamkoli, vždy mi někdo říkal, co to je. Přijal jsem jejich odpovědi, přestože se často neshodovaly ani jedna s druhou. Byl jsem naivní. Hledal jsem sám sebe a ptal jsem se všech ostatních, jen ne sám sebe. Ptal jsem se na otázky, na které si mohu odpovědět pouze já sám. Trvalo mi to dlouhou dobu a bylo to velmi bolestivé, než jsem si uvědomil to, s čím se ostatní pravděpodobně již narodili: jsem pouze sám sebou a nikým jiným.“
 • Skutečně neexistuje žádné „správně“ ani „špatně“, nebojte se tedy.
Reklama

Varování

 • Nerozšiřujte drby, ani jinak nepomlouvejte ostatní lidi. Když budete shazovat ostatní, nepřiblížíte se tak sebepoznání. Pouze kompromisujete se svojí důstojností a způsobujete, že vás ostatní lidé nebudou mít rádi.
 • Nelžete sami sobě a nesnažte se být někým, kým nejste. Pamatujte – jde o to, být sám sebou. Je důležité nedovolit rodině, aby za vás činila rozhodnutí, ale je také důležité nenechat se strhnout společností a médii k něčemu, co nechcete, obzvláště pokud jde o váš fyzický vzhled.
 • Dávejte pozor, abyste se neustále jen neměnili a nezkoušeli si různé masky, jen abyste zapadli.
 • Nedovolte ostatním, aby za vás rozhodovali, co se svým životem máte udělat. Jejich cesta nemusí být pro vás tou správnou cestou. Co funguje u jednoho, nemusí fungovat u ostatních.
 • Nesnažte se nad věcmi příliš přemýšlet. Pokud se snažíte, děláte to dobře!
Reklama

Související články

Jak někomu udělat cucflekJak někomu udělat cucflek
Jak zařídit, aby vás postrádalJak zařídit, aby vás postrádal
Jak na francouzské líbání
Jak poznat, zda o vás má dívka zájemJak poznat, zda o vás má dívka zájem
Jak přestat milovat někoho, kdo vás nemilujeJak přestat milovat někoho, kdo vás nemiluje
Jak zajistit, aby se do vás muž zamilovalJak zajistit, aby se do vás muž zamiloval
Jak poznat, že někoho milujeteJak poznat, že někoho milujete
Jak se komukoliv pomstítJak se komukoliv pomstít
Jak na něco (nebo na někoho) přestat mysletJak na něco (nebo na někoho) přestat myslet
Jak rozpoznat flirtovací signály u ženJak rozpoznat flirtovací signály u žen
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak se naučit skvěle líbatJak se naučit skvěle líbat
Jak si najít přítelkyniJak si najít přítelkyni
Jak dát dívce najevo, že vám na ní záležíJak dát dívce najevo, že vám na ní záleží
Reklama

Reference

 1. Alain de Botton, "Now What Do I Do with All This You-Ness ?" p. 115, in The Oprah Magazine, "Love Yourself, " (2010), ISBN 0-8487-3365-7
 2. http://dawnbarclay.com/how-to-find-yourself-again-part-1-wake-up

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 129 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 39 426 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 39 426 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama