Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Také jste se vždycky chtěli stát slavnými zpěváky? Třeba jste to právě vy, kdo má úžasný pěvecký hlas, který jen čeká na své objevení. Klíčem ke zlepšení pěveckých dovedností je identifikace vlastního hlasového rozsahu a následné užití správné techniky v mnoha a mnoha hodinách cvičení. Třeba vám v rozletu brání jen několik málo překážek, které můžete překonat s pomocí našich vokálních tipů!

Metoda 1 ze 3:
Poznávejte svůj hlas

 1. 1
  Určete svůj hlasový rozsah. Jedná se o množství oktáv, které dokážete vyzpívat, od nejnižší po nejvyšší.[1] Svůj rozsah určíte tak, že začnete zazpíváním nejnižší noty, kterou pohodlně zvládnete a budete pokračovat na vyšší tóny, až dosáhnete toho nejvyššího, nad který už váš hlas nestačí. Rozdělujeme 7 hlavních typů hlasu: soprán, mezzosoprán, alt, kontratenor, tenor, baryton a bas.
  • Zahřejte se zazpíváním základní stupnice, počínaje prostředním C. Zazpívejte C-D-E-F-G-F-E-D-C a s každou další stupnicí postupujte o půl stupně výš nebo níž.[2]
  • Kterou stupnici dokážete zazpívat nejčistěji? V kterém okamžiku začalo být trefování not obtížné? Dělejte si poznámky, které vám pomůžou získat celkový hlasový rozsah.
 2. 2
  Objevte svou tessituru. Tessitura je rozsah, který dokážete vyzpívat naprosto pohodlně, a ve kterém váš hlas zní nejpříjemněji.[3] Z toho už částečně vyplývá, že váš hlasový rozsah může být širší než vaše tessitura. Je možné, že sice zvládnete vyzpívat velmi vysoké nebo naopak nízké noty, ale pravděpodobně již nebudou tak příjemné na poslech a zazpívané se stejnou jistotou a silou, jako některé jiné. Identifikujete tedy tuto ideální skupinu tónů, přiblíží vás to zase o něco více určení vašeho zpěvného hlasu.
  • Které písničky si obvykle rádi prozpěvujete? Jestliže máte nějaké takové písničky, které zpíváte silně, hlasitě a s radostí, pak je to možná kvůli vašemu dojmu, že sedí vašemu hlasu. Zaměřte se tedy na prozkoumání jednotlivých not těchto písní.
  • Důsledným cvičením budete schopni svůj hlasový rozsah rozšířit o noty, které jste dosud nebyli schopní zazpívat čistě a silně.[4]
 3. 3
  Naučte se zpívat správnou technikou. Jestliže jste doposud nepoužívali ke zpěvu správnou techniku, pak možná ani nevíte, jak váš hlas ve skutečnosti zní. Užití správné techniky pomůže vašemu hlasu, který pak bude znít čistě a silně. Mějte proto během cvičení na paměti následující body:
  • Dbejte na správné držení těla. Stůjte vzpřímeně, bude se vám tak lépe dýchat. Krk přitom držte také rovně, ale uvolněně.
  • Když už mluvíme o dýchání, nezapomeňte, že při zpěvu musí dech vycházet z bránice (z břicha). Při nádechu by se vám mělo roztáhnout břicho a s výdechem zase stáhnout. Zlepšíte tím kontrolu intenzity svého zpěvu.
  • Při zpěvu otevřete doširoka zadní část hrdla a zřetelně zazpívejte potřebné samohlásky.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Nácvik písní

 1. 1
  Vždy se nejprve zahřejte. Vaše hlasivky i další svaly potřebují určitý čas, než se dostanou do provozního stavu, ve kterém jim nehrozí přetížení. Každé cvičení započněte deseti až patnácti minutami, po které budete pomalu zpívat pouze stupnice. Jakmile máte pocit, že jsou hlasivky již dostatečně rozehřáté, můžete přejít k nacvičování písní.
 2. 2
  Vyberte si vhodné písně. Vyberte takové písně, které sednou vašemu hlasovému rozsahu a dají vám tak příležitost najít svůj zpěvný hlas, který se před vámi celou tu dobu schovával.
  • Zpívejte zároveň s puštěnými nahrávkami písní, které jste si vybrali, dokud si svým zpěvem nebudete úplně jistí.
  • Potom zkuste zpívat ty samé písně bez přehrávání daných nahrávek. Můžete si sice přehrát instrumentální části, ale vokály zpívejte sami.
  • Zkoušejte různé písně napříč žánry. Můžete mít sice rádi hip hop, ale přitom zjistíte, že mnohem bližší je vašemu hlasu jazz nebo country. Dejte proto šanci každému druhu hudby.
 3. 3
  Nahrajte si svůj zpěv. Nejprve se zahřejte a procvičte a potom použijte magnetofon nebo jiné nahrávací zařízení a zaznamenejte na něj svůj zpěv. Potom si vypište poznámky, abyste věděli, čemu se příště vyhnout a co vám naopak dobře jde.
 4. 4
  Vystupujte před lidmi. Někdy může být těžké rozpoznat svépomocí na čem byste potřebovali zapracovat, a tehdy přichází na řadu vaši přátelé a rodinní příslušníci, kterým můžete svůj zpěv předvést a následně všechny požádat o upřímné reakce.
  • Nezapomeňte se zahřát a rozezpívat.
  • Zpívejte v otevřené, prostorné místnosti s vysokými stropy. Váš hlas tam bude znít lépe než v nízké místnosti s kobercem.
  • Posbírejte zpětnou vazbu a při příštím nácviku si vezměte veškeré připomínky k srdci.
  • Výborným místem pro zkoušku vašeho hlasu jsou karaoke kluby.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Kultivace hlasu

 1. 1
  Najděte svůj unikátní styl. Čím je váš hlas originální? Jakmile zjistíte, kde jsou limity vašeho rozsahu, můžete začít experimentovat s různými styly zpěvu a vytěžit tak ze svého hlasu to nejlepší.
  • Pokud váš hlas spadá do charakteristiky operních hlasů, pak byste měli cvičit klasický zpěv.
  • Jestliže máte spíš nosový hlas, typický pro country, směle do toho!
  • V rockové síni slávy ale mají své místo i vysloveně ječivé nebo naopak tiché hlasy. Uplatnit se můžete s jakýmkoli hlasem.
 2. 2
  Připojte se ke kapele nebo sboru. Zpívání s dalšími hudebníky je skvělou cestou, jak kreativně formovat svůj vokální styl. Zapište se do sboru v kostele nebo nějakém klubu či škole. Také můžete dát s několika kamarády dohromady kapelu, ve které budete mít na starosti zpěv. Další možností je přihlásit se do konkurzu na nějaký muzikál. Pokud se ale vystupování již nemůžete dočkat, můžete začít hrát na ulici nebo v metru.
 3. 3
  Zvažte soukromé lekce zpěvu. Jestliže to se zpíváním myslíte skutečně vážně, měli byste vyhledat služby profesionálního učitele. Takoví učitelé vás naučí, jak používat svůj hlas, jako by to byl hudební nástroj. Brzy pravděpodobně zjistíte, že váš rozsah je mnohem širší, než jste si mysleli a učitel vám také pomůže identifikovat styly, které budou nejlépe sedět vašim schopnostem.
  Reklama

Tipy

 • Vždy začněte jednoduššími písněmi a postupně se propracujte ke složitějším.
 • Přemýšlejte o čem vlastně zpíváte a snažte se do svého přednesu vložit skutečnou vášeň a další emoce.
 • Zpěv není nic snadného a jako v každém jiném odvětví, tak i tady narazíte na nenávistné lidi. Nic si z toho ale nedělejte a o to víc se zaměřte na nácvik, který váš hlas posune dál.
 • Neočekávejte, že budete výborní zpěváci hned od začátku. Dosáhnout určitých pokroků a úspěchu nějakou dobu určitě potrvá!
 • Snažte se vyhýbat konzumaci tekutin, jako je mléko nebo pomerančový džus, které by ve vašem hrdle tvořily větší nánosy hlenu.
 • Zkoušejte široké spektrum žánrů. Dejte šanci jak jazzu, tak hip hopu a rozhodněte, který styl vám nejvíce sedí.
 • Zpívejte za doprovodu piána. Pomůže vám to trefit správné noty.
 • Pijte vodu pokojové teploty.[5] Pití velmi horké nebo naopak velmi studené vody je velmi agresivní vůči vašim hlasivkám a omezuje jejich schopnost zpívat. V průběhu vokálního cvičení usrkávejte vodu pokojové teploty, která udrží vaše hrdlo správně hydratované.
 • Cvičení je klíčem k úspěchu.
 • Netlačte příliš na pilu. Hlasivky by se mohly poškodit a dokonce i roztrhnout.
 • Pokud při zpěvu udržíte hlavu vzpřímenou, váš hlas bude znít lépe.
 • Jestliže máte krk plný hlenu, nevykašlávejte ho. Akorát byste kolem sebe rozvířili nečistoty a všechno ještě zhoršili. Místo toho se trochu napijte nebo odplivněte do umyvadla (cokoli bude v danou chvíli praktičtější).
Reklama

Varování

 • Pamatujte, že hrdlo můžete podráždit křičením, hlasitou mluvou, ale i šeptáním. Šeptání dokonce vašemu hlasu škodí víc než hlasité mluvení!


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 77 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 848 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 10 848 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama