Jak najít svoji spřízněnou duši

V tomto článku:Pracujte na soběPřístup

Mnoho lidí si myslí, že pro ně na světě existuje jediný člověk, který jejich život dokáže obohatit tak, jako nikdo jiný. Jak tedy v dnešním rychlém a zaneprázdněném světě zvýšit své šance na to, že svoji spřízněnou duši skutečně potkáte? A když ji potkáte, jak zjistíte, že je to skutečně ona? V tomto článku najdete tipy a rady, které vám pomohou tento oříšek rozlousknout.

Postup

 1. 1
  Lásku nesmíte hledat, láska si vás najde sama. Pokud chcete najít pravou lásku, zapomeňte na seznamky a večírky a buďte trpěliví. Víme, že je to těžké, ale skutečně mějte trpělivost a počkejte si na svoji pravou lásku. Snad jste si nemysleli, že to bude jednoduché!
 2. 2
  Jděte ven! Pokud očekáváte, že jednou najdete svoji spřízněnou duši, pravděpodobně počítáte s tím, že budete muset randit. Nejste v tom sami! Víme, že to není vždy příjemné a někdy budete zklamaní. Randění ale existuje ve spoustě formách a když budete sebejistí a kreativní, může vám pomoci najít svoji pravou lásku.
  • Zeptejte se svých přátel, zda znají někoho, kdo by se k vám mohl hodit. Vaši kamarádi s vámi tráví hodně času a vědí, co máte rádi a co nemáte rádi. Důvěřujte jim a nechejte si domluvit rande s někým, kdo by se k vám podle nich mohl hodit. Když vám to nevyjde, nebojte se to říct, zůstat s tím člověkem jen kamarádi. Hlavně z toho neobviňujte své přátele.
  • Navštěvujte různé společenské akce. Máte jet na nějakou služební cestu mimo město? Berte to jako příležitost poznat někoho, kdo pracuje ve stejném oboru jako vy. Svět funguje velmi tajemně – čím častěji budete chodit mezi lidi a navštěvovat akce, které vás zajímají, tím lepší šance na potkání své spřízněné duše budete mít.
  • Udělejte si zajímavý veřejný profil. Měli byste uvádět upřímné, ale zajímavé informace. Uvědomte si, že váš profil lidé uvidí jako první. Když si ho vyplníte tak, aby bylo jasné, kdo jste, odkud pocházíte a co máte rádi, budete mít větší šanci, že vám odpoví někdo se stejnými zájmy. Když nebudete upřímní, lidé to při osobním setkání zjistí a nebudete se jim líbit.
  • Snažte se oslovovat lidi. Posílejte zajímavé zprávy a snažte se vymýšlet poutavé texty. Když se zaměříte na něco, co jste četli na profilu člověka, který vás zajímá, dostanete lepší odpověď, než kdybyste napsali „Ahoj, jak se máš?“
  • Když se rozhodnete jít s někým na rande, vyberte si nějaké veřejné místo a rande zbytečně neprotahujte. Na veřejném místě se budete oba cítit pohodlně a bezpečně. I když se vám rande bude hodně líbit, ukončete ho nejpozději po hodině a navrhněte další schůzku. Budete mít ještě hodně příležitostí si povídat, takže byste neměli riskovat, že vám dojdou témata k hovoru už na prvním rande.
 3. 3
  Nadělejte stále stejné chyby. Randit není žádný med. Najít svoji spřízněnou duši, která vám bude rozumět a bude splňovat vaše předpoklady, může trvat celé roky. Proto je důležité stále na sobě pracovat a učit se ze svých chyb.
  • Nezaplétejte se do násilnických vztahů. Tyto vztahy vám způsobí, že přestanete důvěřovat ostatním lidem, budete se obviňovat z jejich problémů a budete stále zoufalí. Respektujte svoji důstojnost a nepokračujte ve vztazích, ve kterých vám partner vyhrožuje, uráží vás, je závislý na drogách, nebo s vámi manipuluje. Pokud máte pocit, že v takovém vztahu jste, najděte si nějakého terapeuta a požádejte ho o pomoc.
  • Nezačínejte znovu chodit s někým, s kým už jste chodili a rozešli jste se. Psychologové říkají, že obnovujeme vztahy s lidmi, se kterými jsme se dříve rozešli, jen z pohodlnosti a familiárnosti – nemusíme začínat úplně od začátku a svého „nového“ partnera už dobře známe. Musíte si ale uvědomit, že jste pro rozchod měli nějaký důvod a pravděpodobně ne jen jeden. Váš vztah se pravděpodobně nezmění. Zbavte se okovů a jděte hledat nové dobrodružství!
  • Akceptujte lidi takové, jací jsou a nesnažte se je změnit. Pokud máte hlavu plnou představ o tom, jak skvělá vaše spřízněná duše bude, je snadné tyto představy přenášet na každého, s kým se zapletete. Nerealistická očekávání mohou vztah zničit a odehnat partnera. Bez ohledu na to, jaký váš partner je, se snažte oceňovat jeho jedinečnost a důvěřovat tomu, že jde skutečně o vašeho vysněného partnera. Nesnažte se měnit ho k obrazu svému a uvědomte si, že vy byste také nechtěli, aby vás partner měnil.

Část 1
Pracujte na sobě

 1. 1
  Soustřeďte se. Není tajemstvím, že nás přitahují lidé, kteří nás dokážou rozesmát, přimějí nás přemýšlet a mají rádi život. Tyto lidi milujeme, protože jsou zajímaví, chytří a vášniví. Pokud chcete svoji spřízněnou duši přitahovat, můžete zapracovat na svém intelektu.
  • Zjistěte si, co vás baví a zajímá. Je jedno, jestli máte rádi parní stroje, módu nebo psychologii. Ponořte se do toho, co vás zajímá a naučte se o tom, co nejvíce. Nemusíte být expert, ale měli byste být schopni mluvit o tom, co máte rádi a dokázat lidem vyprávět zajímavé detaily o věcech, které obohacují váš život.
  • Cestujte! Nemusíte jezdit po celém světě, pokud vás to nebaví nebo na to nemáte peníze. Stačí si na víkend vyjet do jiného města nebo někam do přírody. Díky cestování poznáte jiné kultury a jiné pohledy na svět a také se seznámíte s novými zajímavými lidmi.
  • Zapojujte se do rozhovorů a diskusí. Debaty a diskuse například v barech nebo kavárnách jsou skvělými příležitostmi, jak zapracovat na svých řečnických schopnostech. Také se díky nim zapojíte do dění ve vaší komunitě. Chovejte se mile, přemýšlivě a nenechejte se ovládnout pýchou. Nikdy nešikanujte nikoho jen proto, že má jiný názor. Vaším cílem by mělo být se něco naučit, ne debatu „vyhrát“.
 2. 2
  Vylepšete své tělo. Není žádným tajemstvím, že fyzická přitažlivost je pro lidi také důležitá. Pro potenciální spřízněnou duši to sice není to nejdůležitější, ale když budete ve formě a budete o sebe pečovat, rozhodně zvýšíte své šance na to, že potkáte někoho, kdo vás bude milovat.
  • Začněte chodit do posilovny. Nemusíte vypadat jako modelové – jde jen o to vypadat co nejlépe a cítit se ve svém těle skvěle. Když budete jen 20 minut denně cvičit, budete mít lepší zdravé, zbavíte se stresu a budete žít déle.
  • Dávejte si pozor na to, co jíte. Všichni máme oblíbená nezdravá jídla a není na tom nic špatného. Musíme si ale uvědomit, že to, co jíme, se projevuje na tom, jak vypadáme. Snažte se jíst více ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva a pijte hodně vody. Budete lépe vypadat, budete se lépe cítit a budete mít více energie. Pokud si se svým stravováním nevíte rady, poraďte se s dietologem.
  • Pečujte o svůj vzhled. Někteří lidé si myslí, že péče o vzhled je ztráta času. Není to sice asi to nejdůležitější v životě, ale pokud chcete najít svoji spřízněnou duši, neměli byste to zanedbávat. Prokažte svému partnerovi laskavost – pravidelně se koupejte, holte se a upravujte si vlasy a oblékejte se tak, aby vám to slušelo. Vaše spřízněná duše vám za to poděkuje.
 3. 3
  Vyjadřujte svoji jedinečnost. Zaměřte se na to, co vás dělá jedinečnými. Znamená to najít svůj vnitřní hlas a svědomí. Dělejte to, co chcete dělat (s rozumem) a neomlouvejte se za to, kým jste. Vaše spřízněná duše vás tak bude moci poznat takové, jací jste uvnitř.
  • Zjistěte, kdo jste. Někteří lidé se už narodí s tím, že vědí, kým jsou, ale jiní musejí absolvovat dlouhou cestu sebepoznání. Je dobré znát sám sebe dříve, než se pustíte do vztahu s někým jiným. Zjistěte, co je pro vás důležité, čemu věříte, co se vám líbí a co nemáte rádi. Když tyto věci budete vědět, budete mít rázem spoustu způsobů, jak najít svoji spřízněnou duši.
  • Odměňujte se tím, že budete dělat věci, které vás baví. Pokud milujete cyklistiku, udělejte si po práci čas a zajeďte si někam na kole. Existuje velká šance, že vaši spřízněnou duši budou bavit stejné věci jako vás. Možná ji dokonce potkáte po cestě!
  • Tvořte umění. Nemusíte být umělci, abyste mohli tvořit umění. Umění je sebe-vyjádření. Můžete si psát deník nebo blog, vyrábět věci z keramické hlíny, nebo například stavět modely lodí. Ať už si zvolíte cokoli, dejte do toho kus své duše a nebojte se ukázat to ostatním lidem.

Část 2
Přístup

 1. 1
  Očekávejte neočekávané. Když si budete myslet, že vaše spřízněná duše bude láska na první pohled, nikdy nenajdete to, co hledáte. Naučte se tedy improvizovat a užívejte si neočekávané události.
  • Mějte otevřenou mysl. Lidé mají úžasnou schopnost vás překvapit, když jim dáte šanci. Vzpomeňte si na staré pořekadlo: „Věci nejsou vždy takové, jaké se zdají být.“ Buďte otevření novým příležitostem, místům, a lidem. Součástí nalezení své spřízněné duše je být příjemně překvapený. Kdo ví, možná se dokonce něco naučíte!
  • Když potkáte někoho, kdo by mohl být vaší spřízněnou duší, nenechejte se unést. Je snadné zapadnout do fantazií a myslet si, že je váš vztah dokonalý, protože fantazie znamenají očekávání a ta jsou někdy nerealistická. Připomínejte si, že jste oba jen lidé a nejste dokonalí. Váš partner bude chybovat a vy musíte být připraveni mu to odpustit. Neměli byste se divit tomu, že si partner dovolí nebýt vždy dokonalý!
  • Snažte se přečkat všechny bouře. Bez ohledu na to, co vám tvrdí média, není nalezení své spřízněné duše recept na doživotní štěstí. Není jisté, že pro vás bude vše najednou jednodušší. Je možné, že to naopak bude mnohem složitější. Vaše spřízněná duše je někdo, s kým můžete růst a s kým jste ochotní čelit všem těžkostem. Vložte do vztahu tedy srdce o duši a neopouštějte partnera při prvním problému, i když si někdy nebudete jistí, zda by to nebylo lepší. Až budete starší a spokojení, uvědomíte si, že pro vás váš partner byl skutečně spřízněnou duší už od začátku.
 2. 2
  Mějte trpělivost. Osud nedodržuje žádný rozvrh. Vaše spřízněná duše vás může potkat v 8 letech, ale i v 80. Možná společně strávíte většinu života – koupíte si dům, vezmete se, založíte rodinu – ale možná to bude celé jinak. Život nás učí, že nikdy nic nevíme dopředu.
  • Pokud je na světe jen jedna spřízněná duše pro každého člověka, jaká je šance, že se kdy vůbec potkáte? Pravděpodobně nulová. Zkuste se na to dívat jinak – existuje spousta lidí a míst, které můžete objevovat.
  • Spřízněná duše nemusí být vždy partnerem pro život. Přesto ji ale dříve či později potkáte, takže nespěchejte. Nechejte věci plynout přirozeným tempem a nebuďte příliš horliví. Neměli byste si myslet, že jste našli svoji spřízněnou duši v každém, kdo se vám bude líbit. Láska, kterou dostanete od své skutečné spřízněné duše bude silná a nadčasová.

Tipy

 • Buďte sami sebou. Když budete předstírat, že jste někdo jiný, vaše spřízněná duše o vás pravděpodobně ztratí zájem, protože uvidí, že si na něco hrajete. Buďte tím, kým chcete být. Jednoduše buďte sami sebou a než se stihnete zamyslet, potkáte toho, na koho jste celý život čekali.
 • Když budete čekat na svoji spřízněnou duši, lidé se vás možná budou ptát, proč jste stále single. Možná si dokonce budou myslet, že s vámi něco není v pořádku. * Obrňte se a ignorujte tyto hloupé poznámky. Jen si uvědomte, že kdybyste se měli bránit, neměli byste to dělat tak, že budete zpochybňovat cizí vztahy.
 • Stalo se vám někdy, že jste něco hledali, ale našli jste to až když jste to přestali hledat? Na stejném principu funguje i hledání lásky. Měli byste být zaneprázdnění svým životem natolik, abyste zapomněli na to, že někoho hledáte. Když se vám to podaří, vaše spřízněná duše vám pravděpodobně sama vejde do cesty.
 • Nebuďte příliš vybíraví. Když budete čekat na dokonalého člověka, přijdete o svoji šanci. Když budete v místnosti plné lidí se stejnými zájmy, měli byste být schopni si vybrat alespoň jednoho nebo dva, se kterými byste mohli chodit – ne 10, ale ani ne 0. Snažte se neodejít z takové akce dříve, než se s několika lidmi seznámíte a projevíte svůj zájem.

Varování

 • Nebuďte příliš posedlí nalezením své spřízněné duše. Když budete působit zoufale, nebudete přitažliví pro nikoho!
 • Nepleťte si chemii s osudem. Když potkáte někoho, kdo vás silně přitahuje, vaše tělo se vám možná bude snažit sdělit, že jde o vaši spřízněnou duši, ale ve skutečnosti to možná budou jen hormony. Uvědomte si, že vaší spřízněnou duší může být někdo, koho už znáte, ale ani vás nenapadlo na něho takto pohlížet.
 • Když budete příliš idealističtí, budete riskovat, že přehlédnete různá varování. Uvědomte si, že existuje spousta lidí, kteří vás budou chtít pouze využít. Pokud si například všichni vaši přátelé i členové rodiny myslí, že se k vám váš partner nehodí, neměli byste to přehlížet. Je možné, že mají pravdu.


Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Vztahy

V jiných jazycích:

English: Find Your Soulmate, Italiano: Incontrare la Tua Anima Gemella, Español: encontrar a tu alma gemela, Deutsch: Seinen Seelenverwandten finden, Português: Encontrar Sua Alma Gêmea, Nederlands: Je zielsverwant vinden, Français: trouver l'âme soeur, Русский: найти свою вторую половинку, 中文: 寻觅灵魂伴侣, Bahasa Indonesia: Menemukan Belahan Jiwa Anda, 한국어: 소울메이트를 찾는 법, العربية: إيجاد توأم روحك, Tiếng Việt: Tìm Người tri kỷ, हिन्दी: हमसफ़र खोजें, ไทย: ตามหาคู่แท้ของคุณ

Stránka byla zobrazena 5 188 krát.
Byl tento článek přesný?