Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jste často smutní a nespokojení? Jste stydliví a nic vás nebaví? Chtěli byste být plní života a radosti? Nemějte strach, v tomto článku najdete tipy na to, jak překonat pocity, které vám brání v dosažení štěstí. Čtěte dál a dozvíte se, jak najít v životě štěstí.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Jak najít štěstí o samotě

 1. 1
  Buďte silní a optimističtí. Nedovolte negativním okolnostem a smutku, aby vám ničily štěstí. Kdykoli jste smutní, snažte se držet hlavu vzpřímeně a říkat si, že život je plný nadějí, příležitostí a neočekávaných zvratů.
  • Hledejte na všem to pozitivní. Často se stávají věci, které si vykládáme jako negativní. Když se na to ale podíváme, jistě najdeme na všem něco pozitivního. Například:
   • Partner se s vámi rozešel. Co je na tom pozitivního? Najednou můžete jít a seznamovat se se všemi lidmi, se kterými jste dřív nemohli. Máte šanci potkat někoho nového a udělat mu ve svém srdci místo.
   • Přišli jste o práci. Je ale možné, že vás tato práce ani tolik nebavila. Nyní máte šanci najít si novou, smysluplnější práci s lepším platem.
   • Nepodařilo se vám něco, co jste si mysleli, že zvládnete. Život je někdy opravdu zvláštní, že? A co je na tom pozitivního? Zjistili jste, že se vám nemusí vše vždy podařit napoprvé.
 2. 2
  Mějte stále co dělat. Říká se, že líný člověk je k ničemu. Průzkumy prokázaly, že lidé, kteří mají stále co dělat, jsou šťastnější, než lidé, kteří se často nudí. [1] [2] Nejde jen o to, že příliš mnoho volného času je trochu depresivní, ale když nic neděláte, jste neproduktivní. Zamyslete se nad tím, co všechno byste mohli dělat – chodit do klubů, na různá místa, na přednášky, cestovat... a potom se zamyslete nad tím, kolik času těmto věcem věnujete.
 3. 3
  Usmívejte se. Vědci zjistili, že samotné usmívání dělá lidi šťastnější. [3] Je to pravda, zkuste si to! Jeden z následujících důvodů vám jistě vykouzlí úsměv na tváři:
 4. 4
  Následujte své instinkty. Lidé, kteří se řídí svými instinkty jsou šťastnější než lidé, kteří svá rozhodnutí dlouho zvažují. To proto, že když se budete držet svých pocitů, nebude vás zajímat, co si myslí ostatní. Když budete každé rozhodnutí dlouho zvažovat, budete mít stále větší pocit, že děláte chybu.
 5. 5
  Buďte štědří a soucitní. Možná máte pocit, že kdybyste vyhráli v loterii, byli byste šťastnější, ale není to pravda. Peníze poskytnou lidem štěstí jen do určité míry. [4] Po uspokojení základních potřeb už vám peníze více štěstí nedají. Soucit a pomoc ostatním vám zaručí mnohem více štěstí.
  • Při jedné studii se zjistilo, že lidé, kteří sledují ostatní lidi, jak rozdávají peníze na charitu, se cítí tak šťastně, jako kdyby ty peníze dostali oni sami! [5] To znamená, že byste se měli za každou cenu snažit být soucitní a pomáhat lidem ve svém okolí.
 6. 6
  Naučte se odpouštět ostatním. Když se naučíte odpouštět, budete schopni brát minulost jako minulost. Pokud nemůžete ve svém srdci najít odpuštění ani pro ty, kteří si to zaslouží, nemůžete být úplně šťastní.
 7. 7
  Ať jste kdokoli a děláte cokoli, cvičte! Výzkumy prokázaly nezpochybnitelnou spojitost mezi tělesnou aktivitou a pocitem štěstí. [7] Při cvičení se v těle uvolňují endorfiny, které vás zbavují stresu a poskytují vám pocity blaženosti. [8]
 8. 8
  Dělejte to, co vás baví. Nedělejte jen to, co si myslíte, že byste měli dělat, nebo co po vás chtějí ostatní – dělejte to, co baví vás. Zbavte se předsudků ohledně toho, co se od vás očekává a jděte si za svým.
 9. 9
  Čtěte si inspirativní texty. Ať už čtete knihy, časopisy nebo citáty na internetu, najděte si takové, které vás inspirují a posílí. Zde uvádíme několik zajímavých citátů, které vám poskytnou motivaci:
  • “Výzvy jsou to, co dělá život zajímavým a jejich překonávání je to, co mu dává smysl.” - Joshua J. Marine
  • “Nejlepší pomstou je obrovský úspěch.” – Frank Sinatra
  • “Nikdo ještě nenapsal plán na to, jak být líný, tlustý a bez peněz – tohle se vám totiž stane, když žádný plán nemáte.” – Larry Winget
  • "Není nikdy pozdě na to stát se tím, kým byste měli být." - George Eliot
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Jak najít štěstí díky ostatním lidem

 1. 1
  Zapište se do klubů a organizací, které jsou vám blízké a odráží vaše zájmy. Je jedno, jestli chcete dělat bowling, debatování, chemické pokusy, vaření, létání nebo nějaký sport – najděte si lidi, kteří mají stejné zájmy a účastněte se těchto aktivit s nimi. Budete se cítit mnohem lépe.
  • Když poprvé přijdete, představte se. Snažte se nechovat se moc nesměle, udržujte oční kontakt a buďte uvolnění. Připomínejte si, že ostatní lidé jsou určitě také nervózní.
 2. 2
  Požádejte ostatní o pomoc. Nebojte se požádat přátele o pomoc. Vždy jejich pomoc oceňte. Jak jsme již zmínili, lidé rádi pomáhají ostatním, cítí se pak užitečně. Hádejte co? Užiteční lidé jsou většinou také šťastnější. To znamená, že se snadněji seznamují a vy se s nimi budete cítit sami sebou.
  • Požádejte o pomoc s domácími úkoly
  • Když se ztratíte, požádejte někoho o pomoc
  • Požádejte přátele o pomoc s projekty, na kterých děláte
  • Nebojte se požádat o pomoc, když si s něčím nevíte rady
 3. 3
  Nebojte se být otevření a mluvit o svých pocitech. Když budete zadržovat pocity v sobě, budete se cítit napjatě a nepříjemně. Proto je nejlepší důvěřovat ostatním lidem a říkat jim, co se s vámi děje. Mluvte o svých problémech s kamarády nebo s psychologem, pomůže vám to pročistit si hlavu od negativních emocí.
 4. 4
  Nevyzrazujte tajemství ostatních lidí. Pokud vám někdo důvěřuje tak, že se vám nebojí říct svá tajemství, nikdy je nevyzrazujte nikomu dalšímu. Nedrbejte, ani omylem nevyzrazujte důvěrné informace. Představte si, jak by vám bylo, kdybyste někomu řekli něco tajného a mu to „ujelo“ před dalšími lidmi. Jistě byste se cítili ukřivděně a zrazeně. Za každou cenu tedy udržte jazyk za zuby. Nalézt štěstí znamená mít blízké přátele, kteří vám mohou věřit.
 5. 5
  Dodržujte sliby. Zde platí to samé – když někomu něco slíbíte, udělejte to. Slova jsou jen slovy, dokud z nich neuděláte činy. Uvědomte si, že na vás vaši přátelé závisí. Když budete plnit sliby, budou vědět, že se na vás mohou spolehnout.
  • Co má štěstí společného s dodržováním slibů? Když budete své sliby plnit, budete si získávat důvěru ostatních a naučíte důvěře také své přátele. Když budete stále slibovat věci, které potom nesplníte, vaši přátelé vám nebudou věřit a vy zjistíte, že si s nimi nejste vůbec blízcí.
 6. 6
  V případě potřeby se spolehněte na kamarády. Když jste smutní a potřebujete rozveselit, zavolejte kamarádům. Najděte si produktivní a zábavný způsob, jak nemyslet na to, co vás trápí. Vaši přátelé vám věří a chtějí, abyste byli šťastní. S trochou štěstí pro vás udělají tolik, kolik byste vy udělali pro ně. Nebojte se tedy spolehnout se na ně.
 7. 7
  Spolehněte se také na svoji rodinu. Vaše rodina vás miluje i když to někdy třeba není vidět. Vaší rodině na vás vždy záleží a pro vaše štěstí a bezpečí udělá všechno. Také chtějí, abyste žili úspěšný život. Stačí si s rodinou promluvit o svých problémech a hned se budete cítit lépe.
 8. 8
  Veďte s lidmi hluboké rozhovory. Při jedné studii se zjistilo, že lidé, kteří vedou hluboké smysluplné rozhovory jsou šťastnější než lidé, kteří blábolí o nedůležitých věcech. Až se tedy budete chtít příště bavit o tom, co měla která celebrita na sobě, odolejte tomu a řešte zajímavější a významnější věci. Nebudete toho litovat!
  Reklama

Tipy

 • Nebojte se žít si svůj vlastní život!
 • Mějte naději.
 • Měli bychom žít svůj život a ne životy cizích lidí.
 • Důvěřujte si.
 • Uvědomte si, že by mohlo být i hůře.
Reklama

Varování

 • Když budete příliš šťastní, mohli byste si začít myslet, že nemáte co ztratit a chovat se špatně... nepodléhejte tomu!
 • Nebuďte smutní, když se nudíte. Je to také jen stav, který za chvíli přejde.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Čistá mysl
 • Čas jen pro sebe
 • Sebevědomí
 • Naděje
 • Otevřená osobnost
 • Úsměv a optimismus


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 309 krát
Stránka byla zobrazena 7 309 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama