Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Moderní svět se stal místem nekončícího proudu informací, zábavy a hluku, a to všechno zvyšuje hladinu stresu. Nové technologie nám umožňují neustále během celého dne kontrolovat co se děje. Ve světě zahlceném digitálním nepořádkem je snadné zapomenout na to, jak relaxovat a najít vnitřní klid. A i když všechny tyto rušivé vlivy nikdy úplně nezmizí, můžete se naučit, jak svou energii vědomě soustředit jinam a jak získat kontrolu nad svými pocity a myšlenkami.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Najděte si tiché místo

 1. 1
  Ráno si udělejte 12 minut čas. Rána jsou většinou plná shonu, protože se připravujeme na začátek dne. Hned po probuzení nejspíš nemáte čas na dvanáct minut relaxace, abyste hned zkraje dne zklidnili svou mysl. [1]
  • Vědci prokázali, že to trvá minimálně 12 minut, než svou mysl dokážeme zklidnit a tím snížit hladinu kortizolu v krvi. Kortizol je hormon, jehož hladina stoupá, když jsme ve stresu. Má vliv na udržení rovnováhy v těle.
  • Místo toho, abyste hned ráno okamžitě zapnuli počítač a začali kontrolovat emaily a zprávy, si raději dejte šálek čaje na balkoně a při východu slunce si vyčistěte mysl.
 2. 2
  Zklidněte svou mysl díky každodenním povinnostem. Každodenní povinnosti nám mohou přinést i půl hodiny ticha třeba při mytí nádobí, zametání podlahy nebo přípravě večeře. Tyto práce jsou tak rutinní, že u nich v podstatě „nemyslíme“, protože nevyžadují žádné zvláštní intelektuální úsilí. [2]
  • Taky jste někdy žasli nad tím, že vás nejlepší věci napadnou ve sprše nebo při žehlení košile? Je to proto, že tyto bezmyšlenkovité, rutinní činnosti dovolí intuici, aby ovládla vaši mysl a vy jste tak měli klid na hledání řešení obtížných problémů.
 3. 3
  Jděte se projít do přírody. Ticho přírody je jednoduchý způsob, jak okamžitě najít klid. Šumění větru v pozadí, zvuky zvířat a vypnutý telefon vám pomohou uvolnit se a nemyslet na nic. [3]
  • Jestliže se rozhodnete projít v lese, nechte doma mobil, iPod i tablet. Tato hlučná zařízení se mohou zapnout kdykoliv a přerušit váš mír a ticho.
  • Nebo, pokud žijete ve městě, jděte se projít na otevřené prostranství, brouzdejte po parku nebo se alespoň dívejte na přírodu v televizi – i to má prokazatelně vliv na zklidnění a zlepšení nálady.
 4. 4
  Začněte zahradničit. Kromě toho, že si vypěstujete vlastní zdravou zeleninu, vám zahradničení poskytne cvičení, které mnoha lidem přináší vytoužený klid. Za prvé vás vytáhne ven, blíž k přírodě, a za druhé je to tichá aktivita, kterou vykonáváte sami. Pěstování ovoce a zeleniny pomáhá snižovat hladinu stresu. [4]
  • Čerstvý vzduch a tělesná námaha, které jsou součástí zahradničení, prokazatelně snižují hladinu stresu, uvolňují agresivitu a podporují zdravé hubnutí, navíc budete pyšní na to, co se vám podařilo vypěstovat.
 5. 5
  Dojíždějte v tichu. Až pojedete v autě, vypněte rádio a místo toho si v duchu přehrávejte denní události, abyste oživili unaveného ducha. Odpočiňte si od mobilního telefonu, videoher, počítačů a dalších elektronických hraček a při cestě z práce a do práce se věnujte jenom řízení – uvidíte, jak je to uklidňující. [5]
  • Místo toho, abyste rádio vypnuli, si přehrajte hudbu, určenou k relaxaci a meditaci. Díky této hudbě přestanete vnímat nepříjemné dojíždění, sníží se vaše hladina stresu, a vy se uklidníte.
  • Dívejte se na dojíždění jako na příležitost k utřídění svých myšlenek a pocitů, aniž byste je posuzovali. Toto myšlenkové cvičení vám pomůže vypořádat se s negativními emocemi, které dlouhé dojíždění doprovázejí, i s netrpělivostí, až budete stát v koloně.
  • Najděte si nějakou oblíbenou činnost, kterou můžete dělat i při dojíždění. Klidně dojíždění využijte k tomu, abyste si udělali mezi denními povinnostmi chvilku pro sebe. Pokud řídíte, poslouchejte meditační nebo jinou oblíbenou hudbu. Pokud jezdíte hromadnou dopravou, čtěte si knížku, nebo si na chvíli zdřímněte.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Zbavte se vyrušování

 1. 1
  Vypněte si na mobilním telefonu upozornění. Mobily nás v moderní době ruší ze všeho nejvíc. Průzkumy ukazují, že každý člověk se na svůj telefon podívá v průměru 150 krát za den, což dělá každých šest minut během 16 hodinové bdění. Taková kakofonie rozhodně nepřispívá ke klidnému prostředí. [6]
  • Jednoduše vypněte všechny zbytečné upomínky – facebook, twitter, updaty her a emaily – a uložte si to jako základní nastavení.
  • Naplánujte si během dne několik přestávek, kdy si projdete všechna upozornění.
 2. 2
  Dokončete nedokončené úkoly. Naučte se lépe zvládat povinnosti. Je úplně běžné, že se vám doma nebo v práci nahromadí několik nedodělaných věcí najednou. Seznam se vám může zdát nekonečný – domácí povinnosti, nevyřízené emaily, vyrovnaný rozpočet, hladoví domácí mazlíčci – spoustu z těchto položek ale můžete dokončit v relativně krátkém čase, pokud se do toho dáte hned. [7]
  • Osvojte si mentalitu “pravidla jedné minuty”, protože většinu nedokončených povinností zvládnete skutečně do dvou minut. Když tyto povinnosti dokončíte, co nejdříve to půjde, zbavíte se spousty drobných nepříjemných, rušivých problémů, se kterými se každý den potýkáte.
  • Aby byl váš den produktivní a přehledný, pište si krátké seznamy povinností. Když si úkoly napíšete na papír, můžete myšlenku vypustit z hlavy.
 3. 3
  Zbavte se nepořádku. Prostředí plné harampádí není nikomu příjemné na pohled, a velké množství nepořádku v okolí navíc zvyšuje hladinu stresu. Oči jsou velmi pozorné a podvědomě vstřebávají spoustu podrobností o okolním prostředí. Kvůli nepořádku se vaše myšlenky a pozornost nedokážou soustředit, protože je okolí ruší. [8]
  • Udělejte si pořádek na pracovním stole, na stěnách a v policích, a to jak doma, tak v kanceláři. Zbavte se všeho nepotřebného, aby vás to nerušilo.
  • Totéž platí i pro digitální nepořádek. Desítky ikon na pracovní ploše, otevřené programy, hry a instantní zprávy, to všechno si žádá vaši pozornost. Když se těchto položek zbavíte, lépe se soustředíte.
 4. 4
  Vypněte televizi ze zásuvky. Nebo zrušte předplatné na kabelovku a satelit. Neexistuje příliš mnoho větších, rušivých žroutů času, než je televize. Je šokující, že průměrný člověk stráví jejím sledováním 37 – 40 hodin týdně. [9]
  • Kabelovka nebo satelit má v dnešní době i 200 kanálů. Zamyslete se nad tím, kolik času marníte jen jejich procvakáváním, a jak často skončíte tím, že se nedíváte vlastně na nic.
  • Pokud pro vás není silnou motivací klid, podívejte se na věc z finanční stránky. Průměrná cena za měsíční kabelovku je dnes okolo 1500 Kč, to je 18 000 Kč za rok.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Uvolněte své tělo

 1. 1
  Soustřeďte se na svůj dech. Dýchání je něco tak přirozeného, že bohužel zřídkakdy věnujeme pozornost jeho účinkům na naše zdraví. Několikrát za den si udělejte krátkou tříminutovou přestávku, přestaňte dělat to, co právě děláte, a chvíli se zhluboka nadechujte a vydechujte – uklidníte se, utřídíte si myšlenky a budete díky tomu produktivnější. Najděte si k tomu tiché místo, abyste se mohli soustředit jen na dýchání a na to, jak vzduch proudí skrze celé vaše tělo. [10]
  • Začněte se na dechové cvičení cíleně připravovat a posaďte se nebo si stoupněte na tiché místo. Až zavřete oči a začnete dýchat, zeptejte se sami sebe, které myšlenky, pocity a vjemy právě prožíváte. Pokračujte v tom přibližně minutu.
  • Po uplynutí jedné minuty přesměrujte pozornost při dýchání z nádechu na výdech a soustřeďte se především na fyzické vjemy. Při výdechu svou mysl nenechte bloudit. Pokračujte v tom opět jednu minutu.
  • Během poslední minuty svou pozornost rozšiřte i na myšlenky, postoj a výraz tváře – hledejte jakékoliv nepohodlí nebo napětí. Pokud ho cítíte, soustřeďte se na představu intenzity dechu, kterou budete směřovat do místa bolesti.
  • Dýchání má dvojí účinek – je to meditace, která nám pomáhá cítit souznění a vědomě prožívat, a zároveň nám umožňuje snižovat hladinu stresu a napětí tím, že převezmeme kontrolu nad situací.
 2. 2
  Dopřejte odpočinek svým očím. Většina lidí věří, že při meditaci je nezbytné zavřít oči, ale přitom existuje spousta druhů meditace, které vyžadují „otevřené oči“, abyste při nich neusnuli. Většina technik vyžaduje mít oči zavřené jen napůl, zatímco u jiných je lépe je mít otevřené úplně. Samozřejmě, že je jen na vás, zda vám při snaze o uklidnění lépe vyhovují oči zavřené nebo otevřené. [11]
  • Začněte tím, že svůj pohled soustředíte do jednoho bodu a zároveň uvolníte tělo. Třikrát se zhluboka nadechněte a při výdechu uvolněte postupně čelisti, ramena a obličej.
  • Uvědomujte si svět okolo sebe – zvuky, vůně a teplotu – pomůže vám to uvědomit si své vnitřní myšlenky a pocity.
  • Přijměte všechny vjemy, které zpracováváte. Je důležité, abyste se nesnažili cokoliv měnit.
  • Nezapomínejte, že meditace je cvičení. Stejně jako u jiných druhů cvičení nebo sportu si musíte udělat dostatek času na trénování a zlepšování svých dovedností, abyste se je naučili používat. Přesně tak, cílem meditace s otevřenýma očima je osvojit si vědomé soustředění, zatímco vykonáváte běžné povinnosti.
 3. 3
  Relaxujte při sezení na židli. Existuje mnoho způsobů, jak uvolnit své tělo při sezení v různých polohách. Nejdůležitější je, abyste si vybrali polohu, která vám je nejpohodlnější. I když sezení vypadá jako nejjednodušší, vždycky myslete na to, abyste měli rovnou páteř – záda, ramena i hlava by měly být uvolněné, nikdy se nehrbte ani neprohýbejte. [12]
  • Neseďte v poloze, která vyžaduje pružnější tělo, než skutečně máte. Myslete na to, že cílem je uvolnit se.
  • Pokud vám dělá problém sedět správně, můžete si zadní nohy židle podložit například prknem nebo tlustým telefonním seznamem. Měli byste sedět vzpřímeně ale bez toho, abyste měli ztuhlá záda, nebo leželi na opěradle – opírat byste se měli pouze bedry.
  • Ruce byste si měli položit na stehna dlaněmi dolů, pokud si tedy nedáte na klín polštářek – pak by měly směřovat dlaní vzhůru.
  • Nohy položte celým chodidlem na podlahu. Jestliže na podlahu nedosáhnete, dejte si pod nohy třeba složenou deku, aby se vám nohy nekývaly.
 4. 4
  Klečte, nebo si vezměte polštář. Pokud je pro vás sezení na židli příliš snadné a nemůžete se posadit se zkříženýma nohama, můžete si zkusit sednout na zem. Podlaha je příjemné místo, protože vám poskytuje pevnou základnu, kde se lépe soustředíte a uvolníte. Bez obav si klekněte, nebo své tělo opřete o lavičku či polštář. [13]
  • Pokud používáte polštáře, vyberte si opravdu pevné, které vás podepřou (vyzkoušejte třeba speciální meditační polštáře zafus).
  • Výška polštářů by měla být odpovídající, jinak se budete hrbit, což není dobré pro soustředění ani pro fyzický pocit pohodlí.
  • Ruce můžete dát do několika různých pozic, ale možná pro vás bude nejjednodušší mít je podepřené přímo před vámi. Pokud je vám to nepohodlné, dejte si před sebe polštář nebo deku, o které si ruce opřete.
 5. 5
  Sedněte si do tureckého sedu. Je to podobné jako poloha polovičního a celého lotosu v józe, a při meditaci se turecký sed považuje za velmi obtížnou polohu. Buďte při pokusech o něj opatrní a nenuťte se do této nepohodlné pozice násilím, jinak si můžete nevratně poškodit svaly a klouby. Pokud vás sezení bude bolet, nedokážete se soustředit. [14]
  • Nejsnazší pozice pro meditaci, která vychází z jógy, se nazývá pozice ševce.
  • Kolena by se v této poloze měla pevně opírat o podlahu. Pokud je na podlahu nedokážete ohnout, podložte si je složenou dekou nebo pevným polštářem, aby byla kolena stabilní.
  • Pokud se nedokážete dostat do pozice ševce, cvičte jiné pozice z j=ogy, abyste si postupně uvolnili kyčle.
  • Ruce si položte volně do klína, dlaněmi nahoru.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Soustřeďte se na nehybnost

 1. 1
  Osvojte si vědomé prožívání. Během dne míváme často tendenci přepnout náš mozek na autopilota a zkrátka dělat to, co jsme zvyklí, aniž bychom přemýšleli o tom, co vlastně děláme. Náš mozek je neustále zaplaven vizuálním i mentálním nepořádkem, jak se snažíme držet tempo se zběsilým světem okolo nás. Cvičení vědomého prožívání nám umožní plně si uvědomovat přítomný okamžik a prolomit kruh stresu a starostí. [15]
  • Stejně jako s jinými mediačními technikami je velmi důležité soustředit se na dýchací cvičení. Nádech, výdech a vzduch, který proudí tělem – díky tomu si uvědomíte své okolí i sami sebe. Dechové cvičení vás přesune do přítomného okamžiku skrze myšlenky, pocity a vjemy, i vnímání všeho, co se děje okolo vás.
  • Dalším skvělým prostředkem, jak dosáhnout uvědomělého prožívání, je jídlo. Snězte například rozinku nebo jiné sušené ovoce, které můžete vzít do ruky, cítit jeho strukturu, vidět barvu, vnímat vůni a ochutnat ho. Až budete rozinku žvýkat a polykat, udělejte totéž, jako když jste si ji dávali do úst. Uvědomujte si tu spoustu pocitů, chuť, vůni, a zapamatujte si, jak smysluplné tohle cvičení bylo.
  • Vědomého prožívání můžete dosáhnout i při vykonávání každodenních povinností a činností. Podobně jako při cvičení s rozinkou si uvědomujte každý pohyb a každou minutu, místo toho, abyste jen bezmyšlenkovitě dělali to, co děláte vždycky.
  • Snažte se pro začátek vědomě prožívat každý den jen jednu činnost po dobu 10 minut. Na konci týdne si napište svoje reakce na každý pokus a vysvětlete sami sobě, jaké to bylo vykonávat tyto činnosti s uvědoměním. Co je nejdůležitější – posuďte rozdíl mezi tím, když činnost provádíte vědomě a když na ni nemyslíte.
  • Nezapomeňte, že vědomé prožívání je hlavně o sebepřijetí a neodsuzování – berte věci tak, jak jsou – nikoliv o převzetí kontroly nebo snaze o změnu. Vědomé prožívání je cvičení, které vyžaduje trénink a vaši účast, abyste z něj mohli mít užitek.
 2. 2
  Trénujte vědomé fyzické znehybnění. Nehybnost je stav vysoké energie, která vám umožní věnovat neředěnou pozornost pravdě o sobě samých. Nehybnost je absence negativní energie, je dynamická, harmonická a seznámí vás s úplně novým pocitem žití. Když dosáhnete nejvyššího stupně nehybnosti, spontánně vám to přinese klid a změní způsob, jakým se díváte sami na sebe a svět okolo vás. [16]
  • Pochopit sami sebe tím, že budete jen sami se sebou, je nejnižší stupeň nehybnosti. Nejprve věnujte pozornost svým fyzickým pocitům, až zklidníte jak svou mysl, tak své tělo. Dosáhnete toho jedině tím, že budete plně při vědomí v prostředí, kde se nacházíte, a zároveň postupně uvolníte své tělo.
  • Zbavte se všech škodlivých sebehodnocení tím, že se podíváte hluboko do svého nitra, prožijete sami sebe a najdete své skutečné já. Až zdárně vyřešíte všechny své vnitřní konflikty a zápasy, vstoupí do vás mír.
  • Jakmile tohoto stádia dosáhnete, můžete začít žít každodenní život s vědomím této nově nalezené jistoty. Znamená to, že zůstanete neustále v kontaktu s pravdou o sobě samých a zároveň se zbavíte odsuzování, hodnocení a falešných názorů na sebe.
  • Soustřeďte se na svůj vnitřní klid, abyste svět viděli z pevné perspektivy. Díky tomu vaši novou identitu lépe přijmou a pochopí lidé okolo vás i vy sami.
 3. 3
  Cvičte jógu. Jóga vám může pomoci odhalit a objevit vaši pravou podstatu, takže začnete žít se svým novým uvědoměním. Když se naučíte prožívat svou podstatu – myšlenky, pocity a emoce – skrze jógu, přesun k nehybnosti bude snazší. Cvičení zase naopak bude formovat co si myslíte, co děláte, a jak se chováte k okolnímu prostředí. Ve zkratce, může hrát velkou roli v kvalitě vašeho života. [17]
  • I když existuje mnoho jogínských pozic, které vám pomohou dosáhnout fyzického i duševního klidu, můžete začít jednoduchou pozicí mrtvoly (savasána), kterou zvládne každý. Lehněte si na záda a ruce a nohy roztáhněte pod úhlem 45 stupňů. Zhluboka dýchejte. Tato poloha je určena pro úplnou relaxaci a uvolnění napětí.
  • Zůstaňte v přítomnosti, zavřete oči a uvědomujte si své okolí.
  • Uvolněte své obličejové svaly a zhluboka a pomalu dýchejte nosem.
  • Začněte na vrcholku hlavy a pomalu se propracovávejte až dolů ke špičkám prstů na nohou. Na každou část těla se soustřeďte a vědomě ji uvolněte, než svou pozornost přesunete k další.
  • Provádějte toto cvičení asi 3 až 5 minut a dávejte pozor, abyste neusnuli.
 4. 4
  Počítejte pozpátku. Počítání pozpátku je dechové cvičení, které má za účel zklidnit vaše tělo a přinést vám i v náročném dni uvolnění a mír. Jednoduše si najděte tiché místo a počítejte pozpátku od padesáti do nuly. Čísla přitom synchronizujte se svým dechem. [18]
  • Sudá čísla jsou pro výdech a lichá čísla znamenají nádech. Pomůže vám to v počítání, pokud byste se v řadách čísel ztratili. Zkuste počítat pouze výdechy.
  • Seďte s rovnými zády a zavřenýma očima. Můžete sedět na židli nebo na podlaze, podle toho, co je vám pohodlnější.
  • Když dopočítáte k nule, přestaňte, ale dál si uvědomujte své přirozené dýchání.
  • Dýchejte normálně, cílem je mít všechno pod kontrolou díky volnému dechu, aniž byste museli dýchat příliš zhluboka.
  • Počítáním pozpátku se naučíte koncentraci a zároveň si stále budete uvědomovat vlastní myšlenky a své okolí, jak se během cvičení vaše mysl aktivuje.
 5. 5
  Vraťte se zpátky doprostřed. Nehybné sezení je často nejsnadnější způsob, jak dosáhnout klidu, ale klid neznamená, že musíte být fyzicky úplně nehybní. Místo toho byste se prostřednictvím nehybného sezení měli lépe seznámit se samotnou energií nehybnosti. [19]
  • Věnujte tomuto cvičení pouze několik vteřin, ale zkuste ho praktikovat několikrát za den.
  • Nehybné sezení můžete trénovat v práci za psacím stolem, při jízdě v autě, uprostřed rozhovoru, nebo například při jídle. Cílem je pocítit mír a štěstí a proto se snažte tímto způsobem uniknout několikrát denně.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Cesta dál za přítomný okamžik

 1. 1
  Travte čas s přáteli a rodinou. Někdy se snažíme vnitřní prázdnotu a samotu vyplnit životním stylem plným pracovních povinností. Ve skutečnosti vám ale může chybět láska a podpora. Když budete navštěvovat přátele a rodinu, pomůže vám to prázdné místo zaplnit a vy se díky tomu uvolníte a získáte ve svém náročném životě rovnováhu.[20]
  • Mluvte s lidmi, které máte rádi a kterým důvěřujete – je to skvělý způsob jak odbourat stres, naučit se myslet pozitivně a odpoutat se od starostí v práci a dalších náročných věcí.
  • Bez ohledu na to, jak nabitý máte neustále svůj program, si udělejte alespoň jeden den v týdnu čas na svoje přátele a rodinu. Vaše tělo i mysl vám za to poděkují.
  • Rodina a přátelé vám poskytnou společnost a kamarádství. Všechny zážitky budou šťastnější, protože je sdílíte, a to snižuje pocity napětí a samoty.
 2. 2
  Věnujte se smysluplné práci. Nedávné průzkumy ukazují, že když se věnujeme smysluplné práci, jako je dobrovolnictví, zvyšují se naše pocity spokojenosti, máme menší sklony k depresi a také nižší riziko úmrtí.[21]
  • Místo toho, abyste se celý den váleli doma, raději jděte ven a udělejte něco užitečného. Díky kombinaci zdravého pohybu a pomoci druhým se budete cítit mnohem příjemněji.
  • Když si budete vytvářet sociální vazby s jinými lidmi živě a nikoli jen přes monitor počítače nebo mobilního telefonu, budete se cítit mnohem lépe, protože lidé jsou stvořeni k dotekům, pohledům a vzájemné komunikaci. Z hlediska biologie se v nás při těchto interakcích uvolňuje hormon oxytocin, který souvisí s pocitem sounáležitosti, starostlivosti, a který snižuje hladinu stresu.
  • Dobrovolnictví je aktivita, která by vám měla přinést hluboký pocit spokojenosti a vlastní hodnoty.
 3. 3
  Věřte v sebe. Nevyhnutelně čas od času přijde chvíle, kdy i ta nejlepší lidská bytost jedná s ne úplně čistou motivací. Říkáme malé lži, abychom se vyhnuli větším problémům, chováme se nevhodně, abychom získali podporu druhých lidí, nebo pomůžeme kamarádovi jen proto, že očekáváme nějakou protislužbu jako odměnu. I když nejsou tyto činy nijak protizákonné, postupně se sčítají a vzbuzují v nás výčitky svědomí nebo jiné nepříjemné pocity.[22]
  • Zamyslete se nad svou skutečnou motivací pro vaše činy – zeptejte se sami sebe, jaký máte ke konkrétní činnosti opravdový důvod. Jinými slovy, nelžete ani sami sobě, ani druhým. Věřte tomu, že váš důvod je dobrý důvod.
  • Když budete sami v sebe věřit a budete říkat pravdu o tom, co děláte a proč, postupně si očistíte svoje svědomí.
  • Určitě vám prospěje, když se odpoutáte od lidí, kteří neustále lžou a podvádějí, abyste vy sami do tohoto vzorce chování znovu nezabředli.
  • Pokračujte a dál očišťujte svou mysl a duši od nevhodných myšlenek během svého dalšího života, a uvidíte, že si sami od sebe začnete vybírat činnosti, které vás spojí s věcmi, které vás budou bavit a lidmi, které budete mít rádi.
 4. 4
  Vyhledejte profesionální pomoc. Pokud se vám samotným nedaří najít vnitřní mír, pak byste měli zvážit pomoc zkušeného psychologa nebo terapeuta. Odborný poradce přezkoumá vaše rozpoložení, úzkosti, zaměření a vztahy s druhými lidmi, a pomůže vám najít přesně takovou terapii, která vyhoví vašim potřebám.[23]
  • Odborní psychologové jsou vzdělaní a zkušení lidé, kteří dovedou posoudit váš stav a pomoci vám najít vnitřní klid a mír. Nikdy se nebojte vyhledat odbornou psychologickou pomoc.
  • Mnoho lidí je mylně přesvědčeno, že profesionální psychologové se zabývají pouze lidmi s vážnými duševními poruchami jako je deprese, zvládání hněvu nebo mozková traumata, ale ve skutečnosti mohou pomoci s širokou škálou zdravotních potíží, včetně těch fyzických.
  • Psychologové navíc úzce spolupracují s praktickými lékaři, pediatry a psychiatry, takže vám pomohou najít mír s pomocí léků i terapie.
  Reklama

Tipy

 • Abyste měli neustálý přístup k vnitřnímu míru, měli byste také žít klidný život.
 • Soustřeďte se a řiďte se svým přesvědčením.
 • Myšlenkový neklid mohou způsobovat také autonomní a nervově hormonální dysbalance.
 • Hinduisté a buddhisté, kteří s meditačními techniky pracují, prohlašují, že jim přináší osvícení.
 • Doplňte cvičení s praktikami namasmáran a pranayám.
Reklama

Varování

 • Mentální cvičení ani fyzická námaha vám nedokážou zajistit mír natrvalo, ale umožní vám alespoň na chvíli mír vnitřně pocítit.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Sydney Axelrod
Spoluautorem článku je :
Certifikovaný životní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Sydney Axelrod. Sydney Axelrod je certifikovaný životní kouč a majitel společnosti Sydney Axelrod LLC, která se zaměřuje na profesní a osobní rozvoj. Prostřednictvím individuálního koučování, digitálních kurzů a skupinových workshopů Sydney spolupracuje s klienty na objevování jejich účelu, navigaci v životních přechodech a stanovení a dosažení cílů. Sydney má více než 1 000 hodin příslušných koučovacích certifikací a je držitelem titulu BBA v oboru marketingu a financí na Emory University. Tento článek byl zobrazen 2 238 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 238 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama