Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Postrádáte-li svou kočku, máte několik možností, jak ji najít. Kočky se obvykle uchýlí do nějakého úkrytu a často dokonce vůbec nereagují na volání svého majitele. Zaměřte svou energii na důkladné prohledání všech možných míst v okolí domu, na rozšíření informace o ztraceném zvířeti mezi co nejvíce lidí a snažte se přitom kočku všemožně přilákat, aby se vrátila sama od sebe. To jsou totiž ty nejefektivnější metody, jak svého mazlíčka dostat zpět.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Hledejte efektivně

 1. 1
  Okamžitě začněte s hledáním. Pokud začnete s rozsáhlým pátráním ihned po tom, co se vaše kočka ztratila, máte velkou šanci, že ji najdete někde v blízkém okolí.[1] Čím déle hledání odkládáte, tím dále od domova se může kočka zatoulat.
  • Zachovejte klid. Je přirozené, že budete pociťovat rozčilení, ale panika vám v hledání rozhodně nepomůže. Začnete-li okamžitě pátrat, můžete tím svou úzkost zmírnit.
  • Jestliže jste se právě přestěhovali, vraťte se na místo původního bydliště a hledejte tam. Pokud jste se přestěhovali opravdu daleko, požádejte o pomoc s pátráním bývalé sousedy nebo blízké, kteří v původní oblasti stále žijí.[2]
 2. 2
  Připravte si baterku. Baterku s sebou noste dokonce i ve dne, abyste si mohli posvítit do různých tmavých míst a zachytit odraz kočičích očí.
 3. 3
  Tiše na kočku volejte. Nečekejte, že na vás bude reagovat tak, jako normálně. Ztracená kočka je obvykle velmi vyděšená a nebude chtít svou skrýš opustit dokonce ani kvůli vám. Volejte na ni jemným, tichým hlasem, kterým ji ještě více nevystrašíte.[3]
 4. 4
  Pravidelně zastavujte a poslouchejte. Kočka, která je někde uvězněná, zraněná nebo hladová bude pravděpodobně mňoukat. Ať už hledáte sami nebo ve skupině, buďte ostražití a v každé prohledávané oblasti se občas na několik minut zastavte a naslouchejte okolí, zda se odněkud neozývá kočičí mňoukání.
 5. 5
  Ostatní zvířecí mazlíčky nechte doma. Kdybyste s sebou měli při hledání třeba jinou kočku, mohla by tu vaši ztracenou odstrašit a zahnat ještě dál, a to obzvláště pokud máte svou kočku čerstvě nebo jste se právě přistěhovali. [4] Požádejte sousedy, kteří také chovají kočky, aby je po dobu vašeho pátrání nepouštěli ven a buďte připraveni rozšířit oblast hledání, pro případ, že byste kočku nenašli v okolí domova.
  • Psi jsou na tom stejně, jejich přirozené nadšení by mohlo během pátrání ztracenou kočku vyděsit a zahnat ještě dál. Ovšem v případě, že vás pes kočky často prohání a reaguje na povel "najdi kočku" nebo nějaký podobný, jeho pomoc při hledání může být užitečná.
 6. 6
  Vezměte si s sebou oblíbenou hračku vaší kočky. Pokud má vaše kočka oblíbenou hračku, jako je třeba vycpaná myš nebo něco podobného, vezměte ji s sebou a neste ji tak, aby ji mohla případně spatřit, jako byste si s ní chtěli hrát. Tím můžete zmírnit její strach a přinutíte ji opustit skrýš.
 7. 7
  Zapojte do pátrání své přátele a sousedy. Uvědomte ostatní, aby zůstali klidní a nedělali žádné rychlé pohyby, když kočku někde spatří, protože jinak by ji mohli vyděsit a znovu zahnat pryč. Obvykle je nejlepší, když se ke kočce bude přibližovat její majitel, bude totiž nejspíš opravdu velmi vystrašená.
  • Každému, kdo se do pátrání zapojí, dejte své telefonní číslo a rozdejte mezi skupinou baterky. Jak uvádíme výše, budou se hodit i ve dne.
 8. 8
  Ptejte se kolemjdoucích a žádejte je o radu. Kdykoli někdo projde kolem vás, ukažte mu fotografii (pokud nějakou máte) a zeptejte se ho, jestli vaši kočku neviděl.
  • Cennými zdroji informací mohou být poštovní doručovatelé, děti a další osoby, které tráví spoustu času venku.
  • Nabídka odměny, klidně i relativně nízké, může motivaci vašeho okolí pro pátrání znatelně zvýšit.[5]
 9. 9
  Pátrání opakujte po setmění. Pokud jste hledali během dne, vraťte se na pravděpodobná místa výskytu po setmění, kdy je již okolí ztichlé. Vezměte si s sebou baterku a tiše se snažte kočku přivolat. Ztracené kočky často opouští své úkryty právě v noci, protože okolní tmu považují za bezpečnou.
 10. 10
  Nastražte kolem domu pohybové senzory a kamerový systém (případně fotopasti). Možná kočku zachytíte na fotografii a budete tak vědět, že se pohybuje někde ve vašem okolí a vy tak lépe zaměříte své pátrání.[6]
 11. 11
  Pokračujte v pátrání. Většina vystrašených, ztracených koček se bude spíše schovávat, než aby utíkala. Kvůli tomu mohou strávit v okolí i několik týdnů a průběžně měnit v noci úkryty. Není nic neobvyklého, když se ztracená kočka objeví až po několika měsících.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Kde hledat

 1. 1
  Hledejte skrytá místa. Vystrašená kočka se často uchýlí do nejbližší možné skrýše, kterou uvidí. Procházejte tedy místa, hustě zarostlá vegetací, zkontrolujte prostory pod verandami, různé úzké průchody, garáže a kůlny. Začněte v místě, kde se kočka ztratila a postupně se propracujte dál.
  • Prohledejte také kanalizační vpusti, potrubí a ventilaci.
 2. 2
  Oblast v okruhu zhruba pěti domů od toho vašeho prohledávejte stále dokola. Spousta koček bude zůstávat několik dní zcela v tichosti, než začne reagovat na váš hlas. Procházejte tedy pořád dokola okolí svého domu a berte s sebou osobu, na jejíž volání bude kočka nejpravděpodobněji reagovat.
 3. 3
  Hledejte ve výškách. Dokonce i kočka s ulámanými drápky dokáže šplhat, a to obzvlášt pokud je vystrašená. Kontrolujte stromy, střechy a různá výše položená zákoutí. Kočka se dokáže schoulit i do mezery mezi střechou a zdí.
 4. 4
  Pátrejte na teplých místech. V chladném počasí můžete najít ztracené kočky například za topným tělesem, v okolí teplovodu a některé můžou dokonce vyšplhat k motoru automobilu.
 5. 5
  Prohledejte domy a zahrady vašich sousedů. Projděte několik domů a kanceláří v okolí oblasti, kde byla vaše kočka naposledy spatřena. Požádejte o povolení důkladného prohledání okolí jednotlivých domů a opět se zaměřte na těžko dostupná, skrytá místa.
  • Pokud je nějaká šance, že se kočka mohla dostat dovnitř budov, požádejte majitele, jestli by se po ní nepodíval. Když nebude ochotný, navrhněte, že byste se podívali sami.
 6. 6
  Přemýšlejte o místech, kde by mohla být kočka uvězněná. Mezi taková místa obvykle patří například: [7]
  • Na staveništích můžete najít různé jámy, hromady suti nebo těžkou techniku - to všechno jsou pro zatoulanou kočku potencionální úkryty.
  • Vaši kočku také mohli zavřít sousedi do garáže, aniž by si toho všimli. Obvolejte sousedy, kteří právě odjeli na dovolenou nebo mají jiný důvod, proč delší dobu neotvírají garáž.
  • Kočky také můžou naskočit do aut, doručovacích dodávek nebo nákladních automobilů a následně se nechají odvézt pryč. To je pravděpodobné hlavně v případě, že si vaše kočka užívá jízdu v autě i za normálních okolností.
 7. 7
  Hledejte i uvnitř vlastního domu. Kočka může být uvězněná nebo zraněná pod nábytkem, v zamčené místnosti či v šatníku nebo na místech, která tak často nenavštěvujete, jako je sklep nebo půda. Někdy se také může stát, že se prostě jen schovává, a to hlavně tehdy, když je v domě nebo v sousedství slyšet hluk nebo hlasité a nepříjemné zvuky.
  • Prohledejte rozkládací křesla, matrace, úložné prostory, komín, prádelníky, zamotané závěsy, knihovny atd. Podívejte se také za nábytek a různé domácí zařízení.[8]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Povzbuďte kočku k návratu

 1. 1
  Volejte na zatoulanou kočku v noci. Snažte se ji vylákat ze skrýše tichým voláním nebo zatřesením krabice s granulemi nebo jinými pamlsky, kterou dobře zná. Reagovat může také na zvuk otevírané konzervy s kočičím žrádlem a určitě pomůže i vůně, která se z takové konzervy rozline po okolí. [9]
  • Ztracené kočky sice obvykle nereagují na zvuky, a to ani na ty známé, ale pokud se o to pokusíte uprostřed temné noci, mohlo by to vyjít.
  • Po každém zavolání se zastavte a chvíli poslouchejte.
 2. 2
  V blízkosti vchodu zanechte věci charakteristického zápachu, které kočka dobře zná. Mezi vhodné předměty, kterými můžete zatoulané zvíře přilákat, patří například kočkolit, oblíbená hračka nebo deka. Pokud takové věci nemáte, položte ke dveřím nevyprané tričko, které jste nějakou dobu nosili.
 3. 3
  Nechte venku jídlo. Kočičí žrádlo se silným zápachem, jako jsou konzervy, tuňák nebo játra, může kočky přilákat - stejně tak může ale přivábit i cizí kočky a jiná zvířata, která vaši kočku vystraší. Tento postup doporučuje mnoho různých organizací, ale měli byste při něm být připraveni odhánět lišky, mývaly, cizí kočky a další zvířata.
  • Jídlo dejte do uzavíratelné plastové nádoby a do víka udělejte několik otvorů. Tím přilákáte zvířata (doufejme, že hlavně vaši kočku), aniž by se k potravě dostali a třeba tak zůstanou v okolí vašeho vchodu déle.[10]
 4. 4
  Zůstaňte doma nebo zaúkolujte jiného člena domácnosti, aby pravidelně kontroloval návnadu. Kočky jsou vysoce teritoriální zvířata a je tedy pravděpodobné, že se čas od času k domu vrátí. Pokud však nikdo nebude okolí kontrolovat, kočka zase zmizí.
 5. 5
  Nastražte ke vchodu dětskou chůvičku. Druhou vysílačku položte na noční stolek, nastavenou na dostatečnou hlasitost, která vás vzbudí v případě, že se kočka objeví u dveří a začne mňoukat.
 6. 6
  Nastražte humánní odchytové pasti. Takové pasti si můžete vypůjčit nebo pronajmout ve spoustě zvířecích útulků nebo v obchodech se zvířecím žrádlem. Velmi snadno se sestavují. Nezapomeňte do nich jako návnadu položit nějakou kočičí potravu, dostatek různých pamlsků a šantu.
  • Každý den past kontrolujte. Pokud chytíte nějaké divoké zvíře, kontaktujte příslušnou organizaci, která se o něj postará.
 7. 7
  Jako návnadu použijte šantu kočičí. V okolí vchodu nastříkejte šantový sprej nebo posypejte zem čerstvou šantou. Tuto metodu nedoporučujeme, chovají-li vaši sousedi také kočky.
 8. 8
  Vyprázdněte před vchodem sáček z vysavače. Pravděpodobně bude plný kočičích chlupů a zápachu, který by vaši zatoulanou kočku mohl přilákat. Tuto metodu opakujte zhruba každých deset dní.[11]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Rozšiřte informace

 1. 1
  Rozneste po okolí letáky. Pokud se kočka ztratila před několika hodinami, promluvte si se sousedy a rozneste po jejich poštovních schránkách připravené letáky. Uveďte na nich své jméno, telefonní číslo a fotografii kočky. Popište jakákoli rozlišovací znamení (trojúhelníková bílá skvrna na zádech apod.) a v případě, že jsou letáky černobílé, důkladně popište barvu srsti. Jestliže si nejste jistí, jak takový leták vyrobit, najděte si na internetu nějakou vhodnou šablonu.
  • Mezi informacemi na letáku by také neměly chybět specifické stravovací návyky a zdravotní stav vaší kočky.
  • Zdvořile požádejte sousedy, aby prohlédly své kůlny, garáže a sklepy. Začněte mezi nejbližšími sousedy, jejichž zahrady vaše kočka dobře zná.
  • Dobrou motivací pro vaše spoluobčany může být nabídka odměny. Na letáku ovšem neuvádějte její výši, protože byste tím mohli vzbudit pozornost různých podvodníků a lhářů.[12]
  • Pokud se k vám donese zpráva o pozorování kočky, která se té vaší příliš nepodobá, přesto dané místo navštivte a ujistěte se. Popis cizích osob se navíc často liší od toho, který byste pro svou kočku použili vy.[13]
  • Na letácích uveďte datum, aby lidé věděli, že se jedná o čerstvou a stále aktuální situaci.
 2. 2
  Jestliže má vaše kočka implantovaný mikročip, ujistěte se u příslušné organizace, že kontakt na vaši osobu je správný, aby vám případně mohl zavolat veterinář nebo jiná osoba, která vašeho mazlíčka identifikuje. Implantace mikročipu je velmi běžnou procedurou a vyžaduje pouze jednu návštěvu veterináře. Mikročipy kočkám implantuje profesionální veterinář pod kůži nad lopatkami. Takový čip má velikost asi jako zrnko rýže a nese unikátní kód, který může být přečten speciálním ručním scannerem.
  • Po aplikaci mikročipu majitel zvířete uvede kontaktní údaje u poskytovatele, který je potom eviduje, dokud je majitel nezmění.
  • Kód je tedy spárovaný s kontaktními údaji majitele v databázi spravované poskytovatelem služby. Když scanner odhalí kód daného zvířete, společnost může kontaktovat jejího majitele podle údajů, které jí poskytl při implantaci čipu.
 3. 3
  Rozmístěte letáky co nejefektivněji. Vhodné je v okruhu asi 1.5 - 2 km rozšířit co největší množství letáků.[14] Kromě toho existuje několik strategií, jak jich využít co nejefektivněji a zároveň několik míst, která byste měli pokrýt navzdory tomu, že jsou od vašeho domu vzdálenější:[15]
  • Rozneste letáky po veterinárních ordinacích pro případ, že by tam někdo přinesl vaši kočku kvůli zranění nebo ji chtěl předat do péče.
  • Letáky umístěte také do okolí škol a hřišť do úrovně dětských očí. Děti jsou často mnohem všímavější než dospělí lidé, zvlášť pokud jde o zvířata.
  • Vhodná místa jsou také zvířecí útulky, parky, obchody s potřebami pro domácí mazlíčky a další, která často navštěvují milovníci zvířat. Ti budou pravděpodobně ostražitější a více se do pátrání zapojí.
  • Letáky vyvěste také na vývěsních tabulích ve veřejných prádelnách, v kostele, na specializovaných webových stránkách, ve školách, obchodech s chovatelskými potřebami, v knihovnách, obchodech s potravinami a dalších podnicích ve vašem okolí, které vám to umožní.
 4. 4
  Na internetu vyvěste barevnou fotografii. Mnoho nálezců zatoulaných zvířat se snaží najít majitele online. Pro hledání nebo jen zveřejnění fotky můžete využít například specializované stránky pro hledání ztracených zvířat, sociální sítě a jakékoli další weby. Na žádný z letáků nezapomeňte uvést své kontaktní údaje.
  • Mezi webové stránky pro vyhledávání ztracených zvířat patří například Psí detektiv, Národní registr ztracených zvířat, Backhome.cz a mnohé další.
  • Mezi přáteli můžete zprávu o zatoulané kočce rozšířit pomocí sociálních sítí - Twitter, Facebook apod. Nezapomeňte přiložit jednu nebo dvě fotky.
  • Pokud ve vašem okolí působí nějaká komunitní organizace, využijte jejích webových stránek nebo třeba pravidelně vydávaného sborníku informací a zveřejněte svou žádost o pomoc při pátrání tam. Nezapomeňte uvést jméno vaší kočky a popis jejího vzhledu a chování.
 5. 5
  Nechte si otisknout upozornění v místních novinách. Některé noviny mají pro tuto příležitost vyčleněnou zvláštní sekci, v jiných musíte využíte placené reklamy. Uveďte kompletní popis své kočky a připojte své kontaktní údaje. Čím regionálnější noviny jsou, tím lépe. Pokud takovou možnost v oblasti svého bydliště nemáte, požádejte o pomoc na policejní stanici, na nějakém místním úřadě nebo v komunitním centru.
 6. 6
  Změňte zprávu na záznamníku nebo v hlasové schránce. Nahrajte novou zprávu, aby případně zmeškaný volající zanechal skutečně veškeré potřebné informace. Zpráva může vypadat asi takto: "Dovolali jste se (jméno). Voláte-li kvůli mé ztracené kočce (jméno), zanechte mi prosím zprávu s časem a místem, kde jste ji naposledy spatřili, společně s vaším jménem a telefonním číslem. Děkuji."[16]
 7. 7
  Zavolejte do místní charity zabývající se zvířaty nebo do nějaké podobné organizace. Když někdo najde zatoulané zvíře, většinou to hlásí na takovém místě, jako jsou právě zvířecí charity, útulky, úřady apod. Zavolejte do místního útulku a nahlaste jim ztrátu své kočky včetně všech relevantních informací (pohlaví kočky, její barvu a kontaktní údaje). Útulek pak navštěvujte alespoň každý druhý den, dokud kočku nenajdete. Některé útulky jsou přeplněné různými kočkami a pro zaměstnance může být velmi obtížné rozpoznat tu, která odpovídá uvedenému popisu.
  • Některé útulky vedou záznamy nahlášených ztracených zvířat a informace o vaší kočce mohou snadno vést k záměně s jiným zvířetem. Určitě neuškodí, když si ze zaměstnanců útulku uděláte přátele, kteří se budou zajímat o vaší situaci a budou při pátrání ostražitější. Doma napečené pamlsky pro zvířata (ale nejen pro ně) dokážou skvěle prolomit ledy.
 8. 8
  Na všechna výše popsaná místa se choďte pravidelně ptát. Snadno se totiž může stát, že záchytné stanice a některé útulky přistoupí po několika dnech k utracení odchyceného zvířete. Pokud ale zaměstnanci uvidí, že svou kočku aktivně hledáte, můžou se z nich stát skvělí spojenci. Požádejte je, aby vám zavolali, když jim přivezou kočku odpovídající vašemu popisu.
 9. 9
  Uvědomte místní policejní oddělení. Policie často dostává oznámení o nalezených zvířatech (zvláště v oblastech, kde není žádný útulek). Policisté navíc tráví spoustu času ježděním po okolí a mohli tak vaší kočku někde spatřit.
  • S touto informací ovšem nikdy nevolejte na tísňovou linku! Zavolejte na běžnou linku nebo si promluvte osobně se strážníkem. Ačkoli je pro vás ztráta kočky samozřejmě prioritou, policie musí upřednostňovat incidenty lidí.
 10. 10
  V novinách a na internetových zpravodajských portálech si všímejte hlavně rubriky "Nálezy". Tyto informace procházejte každý den, aby vám neunikla žádná aktualizace. Spousta útulků má webové stránky, na kterých zveřejňují fotografie nalezených zvířat. Kontrolujte je alespoň jednou denně nebo raději častěji. Do internetového vyhledávače také můžete zadávat hesla typu "ztracená zvířata" + vaše lokalita a vyhledávat další stránky, které by vám mohly pomoct.
 11. 11
  Najměte "zvířecího detektiva." Takoví detektivové se specializují na hledání ztracených zvířat.[17]
  Reklama

Tipy

 • Jakmile najdete svou kočku, uvědomte o tom všechny zainteresované osoby a pečlivě stáhněte z okolí všechny letáky. Poděkujte každému, kdo vám v pátrání pomáhal.
 • Pokud jste slíbili odměnu, nezapomeňte ji nálezci vaší milované kočky vyplatit. Kdybyste sami někomu našli ztracenou cennou věc nebo zvíře, na které by byla vypsána odměna a vy jste ji nedostali, co byste si o tom pomysleli?
 • Po nalezení kočky ji připněte bezpečnostní obojek a štítek s identifikačními údaji nebo jí nechte implantovat mikročip. Zakryjte otevřené potrubí, ventilaci a další úzké prostory, do kterých by se kočka mohla opět schovat.
 • Jestliže vaše kočka není vykastrovaná, nechte ji tuto proceduru provést ihned potom, co jste ji našli. Nekastrovaná zvířata častěji utíkají k opačnému pohlaví. Pokud vám tedy utekla nekastrovaná kočka, může být nyní březí. Vezměte ji na prohlídku k lékaři a nechte si zhodnotit její stav.
 • Pochopte chování své kočky. Některé kočky jsou velmi společenské a mohou proklouznout do cizího domu. Bez identifikačních štítků nebo podobných pomůcek nemá majitel tohoto domu žádnou možnost, jak vás přímo kontaktovat. Je-li však vaše kočka úzkostná a bojácná, pravděpodobně se bude v tichosti ukrývat na nějakém odlehlém místě.[18] Pokračujte v hledání, přemýšlejte jako ona a využijte všech dostupných zdrojů. Některé kočky se mohou objevit celé týdny nebo i měsíce po tom, co se ztratily.
 • Dobrou pomůckou pro zjištění, zda se již kočka vrátila do vaší blízkosti, je přenosný pohybový senzor a dvojice přijímačů. Senzor nastavte do výšky vaší kočky někde v blízkosti nastražené misky s kočičím žrádlem. Přijímač položte na noční stolek nebo na místo, kde ho budete mít po ruce, aby vás probudil, když někdo nebo něco projde kolem senzoru.
 • Většina zatoulaných koček se časem vrátí sama od sebe.
 • Po návratu kočku zavřete na několik dní v domě, dokud se opět nepřizpůsobí domácím podmínkám. Jakmile vám kočka znovu uteče, vyndejte ven plechovku kočičího žrádla. Kočka si potom bude jídlo spojovat s domovem a nebude utíkat.
 • Jestliže kočka znovu uteče, položte do okolí vchodu její oblíbené jídlo, nejlépe nějaké se silným aroma. Pokud je zvíře naživu, vůně žrádla ho přivábí.
Reklama

Varování

 • Jednou možností je, že vaši kočku někde v okolí srazilo auto. Kontaktujte silničáře, popeláře nebo nějaký místně příslušný úřad, který by o tom mohl něco vědět.[19] Zeptejte se, zda nenašli nějaká mrtvá těla, která by odpovídala popisu vaší kočky.
 • Zvláštní opatření pro udržení kočky v bezpečných vnitřních prostorech budete muset přijmout v době různých stavebních prací, při bouřkách, ohňostrojích, oslavách, průvodech a dalších hlučných a potencionálně nebezepečných událostech. Hlasité zvuky, hustá doprava a chaos může kočky velice vyděsit. V zájmu zachování bezpečnosti vaší kočky zvažte dočasné uzavření v kleci.
 • Pokud se nějaký člen vaší domácnosti stěhuje, buďte opatrní, abyste kočku omylem nezabalili do jedné z krabic. Po celou dobu příprav držte kočku zavřenou v samostatné místnosti. V den stěhování se ujistěte, že je kočka bezpečně uzavřená v přenosné kleci nebo na nějakém bezpečném místě, zatímco jsou otevřené dveře a vynášejí se krabice a nábytek. Za žádnou cenu nesmíte při těchto aktivitách svou kočku ztratit.
 • Jednou z možností je také to, že vaši kočku zabilo nějaké zvíře, například pes nebo sova. Prohledejte přilehlé lesy, jestli nenarazíte na chlupy vaší kočky nebo známky zápasu.
 • Na letácích a online inzerátech nezveřejňujte svou adresu. Na případná ohlášení reagujte smluvením schůzky na veřejném místě, na které se nechte doprovodit nějakým kamarádem.[20]
 • Vyvarujte se zájmu povodníků, kteří budou požadovat odměnu za nález vaší kočky, kterou ve skutečnosti nikdy neviděli. Jeden nebo dva detaily o své kočce na letáku neuvádějte, abyste si podle nich mohli ověřit, jestli člověk, který vaši kočku údajně viděl, lže nebo nikoli.[21]Reklama

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinářka
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinární lékařka s více než 30letou praxí ve veterinární chirurgii a doprovodné veterině. V roce 1987 promovala na University of Glasgow a získala titul z veterinárního lékařství a chirurgie. Pracuje na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě již více než 20 let. Tento článek byl zobrazen 23 391 krát
Kategorie: Kočky
Stránka byla zobrazena 23 391 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama