Ať už česnek skladujete jakkoliv, časem zkrátka buď vyschne, nebo shnije. Pokud ho ale naložíte do skleničky, významně jeho životnost prodloužíte. Nakládaný česnek má trochu odlišnou chuť než čerstvý, ale základní aroma zůstává stejné. Ať už chcete zahnat upíry, nebo jste jen obyčejný milovník česneku, máme pro vás snadný recept na to, jak tuto pochoutku naložit.

Přísady

Základní suroviny

 • 0.45 kg čerstvého, suchého česneku
 • 1 1/4 šálku bílého vinného octa (můžete nahradit jablečným octem)
 • 3/4 l vody
 • 1 lžíce košer soli nebo soli na nakládání (obyčejná sůl by zakalila nálev)
 • 4 papričky jalapeño nebo habanero (nepovinné, nejlepší jsou již naložené)
 • 1/2 citronu
 • 4 zavařovací sklenice (500 ml)

Koření pro nakládání

 • 2 lžíce (30 ml) hořčičného semínka
 • 1 lžíce (15 ml) kuliček pepře
 • 1 lžíce (15 ml) celého hřebíčku
 • 1 lžíce (15 ml) drceného koriandru
 • 4 snítky tymiánu
 • 4 bobkové listy

Metoda 1 ze 2:
Jak připravit česnek a nálev

 1. 1
  Připravte si zavařovací sklenice. Než začnete, postarejte se o to, aby do zavařovacích sklenic nepronikly škodlivé bakterie. I malá trocha nečistoty může kontaminovat a znehodnotit celý obsah sklenice s česnekem. Napřed je tedy nezbytné sklenice sterilizovat. Poté je položte na čistou utěrku, rozprostřenou na kuchyňské lince, a nechte uschnout na vzduchu.
  • Asi nejsnazší způsob, jak sklenice sterilizovat, je umýt je včetně odšroubovaných víček v myčce na nádobí na cyklus „sterilizace“. Pokud myčku nemáte, nebo nedisponuje tímto cyklem, nechte sklenice projít desetiminutovým varem v hrnci plném vody.
  • Při manipulaci s čerstvě sterilizovanými sklenicemi používejte kleště, nebo speciální nástroj na vytahování z vody. Jakýkoliv kontakt s lidskou pokožkou může na sklenice nebo i víčka přenést nežádoucí bakterie.
  • Snažte se nepoužívat staré sklenice od marmelády nebo džemu, protože nemusí dobře těsnit. Místo toho raději volte sklenice s těsnící gumou pod víčkem. Pokud použijete sklenici od džemu, budete pravděpodobně muset česnek skladovat neustále v lednici a spotřebovat do tří měsíců.
 2. 2
  Postavte na sporák zavařovací hrnec a zapněte teplotu na nízký stupeň. Nechte vodu pomalu ohřívat, zatímco si budete připravovat česnek a nálev.
 3. 3
  Oloupejte česnek. Jestliže zavařujete několik sklenic, může být loupání docela výzva. Chcete je oloupat čistě a zároveň rychle. Jsou dva způsoby, jak se dá oloupat velké množství česneku co nejrychleji:
  • Pořádně je protřepejte. Rozlámejte palice česneku a dejte stroužky do kovové misky. Druhou, stejnou miskou přiklopte, aby česnek nemohl vypadnout ven. Pevně rukama obě misky chyťte a 30 vteřin s nimi silně třepejte. Stroužky by měly být dokonale oloupané!
  • Blanšírujte česnek. Rozlámejte palice česneku a ponořte na 30 vteřin do vařící vody. Vytáhněte a okamžitě dejte do ledové vody, aby se proces vaření zastavil. Ve vodě pak oddělte vnitřek stroužků od slupek. Ty by měly jít po blanšírování velmi lehce stáhnout.
 4. 4
  Připravte si nálev. Smíchejte vodu, ocet a sůl ve větším hrnci a přiveďte k varu. Počkejte, dokud se sůl úplně nerozpustí.
  • Používejte hrnec a nádobí z nerezu, teflonu, porcelánu nebo skla. Nepoužívejte měď, pokud by se jí do vody dostalo příliš mnoho, česnek by mohl zezelenat nebo zmodrat.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Nakládání česneku

 1. 1
  Naplňte každou sklenici bylinkami a kořením podle chuti. Do čtyř sklenic o celkovém objemu půl litru by se mělo pohodlně vejít asi 450 gramů česneku. Do každé sklenice dejte lehce přes 100 gramů a pak rozdělte ¼ připraveného koření. Doplňte ještě jednou snítkou tymiánu a jedním bobkovým listem.
 2. 2
  Rovnoměrně do sklenic rozdělte zbývající česnek. Pozor, ať sklenice nepřeplníte – všechny stroužky by měly být rovnoměrně ponořené pod hladinou nálevu.
 3. 3
  Zalijte stroužky česneku dostatečným množstvím připraveného nálevu. Pak na stroužky položte kolečko citronu, které je zatíží a postará se o to, že zůstanou ponořené.[1] Otřete hrdla sklenic, abyste se zbavili kapek nálevu. Pevně přišroubujte víčko, ale nepřežeňte to, abyste nestrhli závit. Při samotném sterilování a následném chladnutí se sklenice vzduchotěsně uzavřou.
 4. 4
  Zapněte zavařovací hrnec. Zvyšte teplotu hořáku pod zavařovacím hrncem tak, aby se voda začala pomalu vařit. Vložte sklenice s česnekem do hrnce – pomozte si přitom kleštěmi, abyste se neopařili.
  • Pokud je to nutné, přidejte do hrnce ještě víc vody. Sklenice by ideálně měly být ponořeny alespoň 2,5 centimetru pod hladinou.
  • Na dno zavařovacího hrnce položte mřížku, na kterou pak postavíte sklenice. Pokud by sklenice stály přímo na dně hrnce, mohly by popraskat žárem, vycházejícím z hořáku.
 5. 5
  Nechte sklenice v zavařovacím hrnci vařit za nízké teploty přibližně po dobu patnácti minut. Tím, jak se nálev zahřeje - a pak postupně ochladí – se ve sklenici vytvoří podtlak, který zabrání tomu, aby se česnek zkazil.
 6. 6
  Vytáhněte sklenice z horké vody a nechte je úplně vychladnout. Dávejte pozor, abyste při vytahování sklenice nenaklonili na stranu. Existuje také jednoduchý trik, jak zjistíte, zda jsou sklenice dobře uzavřené. Provedete ho takto:
  • Až sklenice úplně vychladnou, stiskněte prostředek víčka a dávejte pozor, jestli uslyšíte lupnutí. Pokud víčko poskočí nahoru a dolů, není utěsněno správně.
  • Pokud najdete víc sklenic, které nejsou dobře utěsněné, a nechcete je rychle spotřebovat, vraťte je do hrnce a nechte znovu sterilovat. Použijte nová víčka a nechte sklenice v zavařovacím hrnci celých dalších 15 minut.
  Reklama

Tipy

 • Nakládaný česnek může zmodrat nebo zezelenat, pokud nebyl zralý nebo nebyl dobře proschlý. Odrůdy s červenou slupkou mohou také nabrat zelenou nebo modrou barvu. Není to známka toho, že česnek není poživatelný – i zbarvený česnek je bezpečné konzumovat.

Reklama

Varování

 • Pokud jste si naložili česnek, ale sklenice posléze při otevření nevydá syčivý zvuk, který znamená, že se do vakua dostal vzduch, raději obsah nejezte. Pravděpodobně to znamená, že česnek nebyl sterilován správně a mohl by způsobit otravu botulotoxinem.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 501 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 5 501 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama