Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nakládání oliv je prastarý proces, který z přirozeně hořkých plodů udělá chutné slané pochoutky. Vyberte si způsob nakládání, který vám bude vyhovovat. Můžete použít vodu, nálev, nebo olivy nakládat na sucho. Nakládání oliv je sice zdlouhavé, ale budete si díky tomu moci své olivy užít přesně tak, jak je máte rádi.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Nakládání do vody

 1. 1
  Kupte si čerstvé zelené olivy. Když olivy naložíte do vody, zbavíte je látky, která způsobuje ostrou hořkou příchuť. Zelené olivy jsou v podstatě pouze nezralé olivy (tak jako například zelená rajčata) a mají přirozeně jemnější chuť, takže stačí naložit je do vody.
  • Když necháte zelené olivy dozrát, zčernají. Po uzrání už voda nebude stačit k tomu, aby olivy nebyly hořké. Pokud tedy chcete nakládat tmavé olivy, budete si muset zvolit jinou metodu.
 2. 2
  Prohlédněte si olivy a ujistěte se, že nejsou poškozené. Všímejte si dírek od hmyzu a ptáků. Pokud jsou olivy chráněné nějakými chemickými látkami, nejprve je umyjte.
 3. 3
  Rozlomte olivy. Pokud chcete, aby se voda dostala až dovnitř, musíte olivy naříznout, nebo rozlomit. Můžete použít dřevěnou vařečku, nebo váleček. Jemně olivy nařízněte, aby se nezničily. Dužina musí být natrhnutá, ale ne rozdrcená nebo rozdrobená na kousky. Také si dejte pozor, abyste nepoškodili pecku.
  • Pokud máte starost o vzhled oliv, můžete je naříznout ostrým nožem. Do každé olivy udělejte tři řezy, aby se do ní dostala voda.
 4. 4
  Vložte olivy do plastové nádoby a zalejte je studenou vodou. Použijte kvalitní plastovou nádobu na vaření a zalejte všechny olivy vodou, aby byly úplně ponořené. Možná je budete muset něčím zatížit, protože budou plavat na hladině. Přiklopte nádobu víkem a dejte ji na nějaké chladné tmavé místo.
  • Použijte kvalitní nádobu, ze které se do nálevu nebudou uvolňovat chemikálie. Můžete použít také skleněnou nádobu, ale musíte dát pozor, aby se k ní nedostalo přímé sluneční světlo.
 5. 5
  Měňte vodu. Jednou denně vyměňte vodu v nádobě za čistou. Nesmíte na to zapomenout, jinak se ve vodě nahromadí bakterie. Vylejte olivy do cedníku, umyjte nádobu, vraťte je zpět a zalejte je čistou vodou.
 6. 6
  Postupujte tímto způsobem asi týden. Po týdnu olivy ochutnejte a zjistěte, zda jste se zbavili hořkosti. Pokud vám chuť oliv bude vyhovovat, máte hotovo. Pokud je chcete ještě trochu sladší, počkejte ještě několik dnů a stále každý den měňte vodu. [1]
 7. 7
  Připravte si poslední nálev. V tomto roztoku budete olivy skladovat. Jde o směs nakládací soli, vody a octa, která olivy zakonzervuje a dodá jim skvělou chuť. Nálev připravíte následovně:
  • 4 litry studené vody
  • 1 a půl šálku nakládací soli
  • 2 šálky vinného octa
 8. 8
  Přeceďte olivy a vložte je do skleněné nádoby s víkem, nebo do jiné podobné nádoby. Nádobu nejprve důkladně vymyjte a osušte. Nahoře v nádobě nechejte asi 3 centimetry místa.
 9. 9
  Zalejte olivy nálevem. Nalejte nálev na olivy, aby byly všechny úplně ponořené, zavřete víko nádoby a dejte ji do lednice.
  • Můžete přidat trochu citronové kůry, rozmarýnu, pečeného česneku, nebo černého pepře.
  • Olivy v takovém nálevu vydrží v lednici až jeden rok. [2]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Nakládání do solného nálevu

 1. 1
  Sežeňte si čerstvé olivy. Zelené i černé olivy můžete nakládat do solného nálevu, ve kterém vydrží a získali slanější chuť. Tato metoda vám zabere více času, než nakládání ve vodě, ale nejlépe se hodí pro nakládání zralých oliv. Nejčastěji se takto nakládají olivy manzanillo, mission a kalamata.
  • Prohlédněte si olivy a ujistěte se, že nejsou poškozené. Všímejte si děr od ptáků a hmyzu. Pokud jsou olivy postříkané nějakými chemikáliemi, nejprve je opláchněte čistou vodou.
  • Můžete olivy také roztřídit podle velikosti – když budete společně nakládat stejně velké olivy, konzervují se rovnoměrněji.
 2. 2
  Nařízněte olivy. Pokud chcete, aby se nálev dostal co nejhlouběji do oliv, budete je muset naříznout. Udělejte do oliv ostrým nožem vertikální řez a dejte si pozor, abyste neřízli do pecky.
 3. 3
  Vložte olivy do skleněné nádoby s víkem. Budete je muset skladovat v uzavíratelných nádobách. Nejlepší je sklo. V každé nádobě nechejte nahoře asi 3 cm místa.
 4. 4
  Zalejte olivy středně silným nálevem. Smíchejte si ¾ šálku nakládací soli se třemi litry studené vody. Nalejte nálev na olivy ve sklenicích tak, aby byly celé ponořené. Potom sklenice zavřete a uložte je na chladné temné místo, například do sklepa.
 5. 5
  Počkejte jeden týden. Během této doby se olivy začnou nakládat. Se sklenicemi nic nedělejte, aby se voda a sůl dostaly hluboko do oliv.
 6. 6
  Po týdnu olivy přeceďte a vylejte nálev, který bude velmi hořký. Olivy nechejte ve stejných nádobách.
 7. 7
  Zalejte olivy silným nálevem. Ve třech litrech vody si rozmíchejte jeden a půl šálku nakládací soli. Přelejte olivy ve sklenicích tímto nálevem a potom sklenice zavřete.
 8. 8
  Olivy na dva měsíce uložte. Měly by být na chladném místě a nemělo by na ně svítit přímé světlo. Po uplynutí dvou měsíců olivy ochutnejte, abyste zjistili, zda mají požadovanou chuť. Pokud vám nebudou chutnat, připravte si nový nálev a nechejte je naložené ještě další měsíc nebo dva. Tento proces můžete opakovat tak dlouho, dokud s chutí oliv nebudete spokojeni.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Suché nakládání oliv

 1. 1
  Budete potřebovat zralé olivy. Mastné černé olivy můžete nakládat nasucho pouze do soli. Olivy manzanillo, mission a kalamata jsou nejlepší. Musíte ovšem vybrat pouze zralé a tmavé olivy. Všechny plody si prohlédněte a ujistěte se, že nejsou nijak poškozené. Pokud mají olivy díry, nebo červy, vyhoďte je. [3]
 2. 2
  Omyjte olivy. Pokud byly olivy chráněny chemickým postřikem, musíte je pečlivě umýt vodou. Po umytí je rozložte na papírové ubrousky, aby uschly.
 3. 3
  Zvažte si olivy. Použijte kuchyňskou váhu a zjistěte, kolik vaše olivy váží. Budete potřebovat cca 450g nakládací soli na každých 900g oliv.
 4. 4
  Připravte si bednu na nakládání. Můžete použít dřevěnou krabici od ovoce. Měla by být hluboká alespoň 20 cm. Celou včetně stran ji vyložte pytlovinou, kterou přibijte hřebíkem. Připravte si ještě jednu úplně stejnou krabici.
  • Můžete krabice vyložit také plátnem, nebo látkovými ubrousky, ale vždy budete potřebovat dost látky na to, aby se do ní vešla všechna sůl a aby se do ní nasály tekutiny, které z krabice budou kapat.
 5. 5
  Smíchejte olivy se solí. Na každých 900 g oliv budete potřebovat jeden a půl šálku košer nakládací soli. Důkladně olivy se solí promíchejte, aby byly všechny dobře posolené.
  • Nepoužívejte běžnou stolní sůl, nepříznivě by to ovlivnilo chuť oliv. Musíte použít speciální nakládací sůl.
  • Solí nešetřete, jen díky ní olivy nezplesniví.
 6. 6
  Dejte směs oliv do krabice. Olivy se solí nasypejte do krabice a ještě jednou je zasypejte nakládací solí. Potom krabici zakryjte plátnem, aby do ní nelezli brouci.
 7. 7
  Krabici dejte někam ven, ale zakryjte ji. Měli byste ji položit na nějakou plachtu, protože z ní budou prosakovat tekutiny z oliv. Neměli byste ji dávat přímo na zem. Když ji dáte na nějaký vyvýšený povrch, aby kolem ní mohl cirkulovat vzduch.[4]
 8. 8
  Po týdnu olivy promíchejte. Vysypejte celý obsah krabice do nové čisté krabice a protřepejte ho. Potom vše přesypejte do původní krabice. Díky tomu budou všechny olivy rovnoměrně pokryté solí a snadno vyřadíte shnilé a poškozené olivy.
  • Pokud na olivě najdete kruhové skvrny (pravděpodobně plíseň), vyhoďte je. Plísně se často vyskytují u stonku oliv.
  • Zkontrolujte, zda se olivy nakládají rovnoměrně. Pokud najdete olivy, které budou pouze částečně svraštělé, navlhčete je, aby se naložily rovnoměrně.
 9. 9
  Tento postup opakujte jednou týdně měsíc v kuse. Po měsíci olivy ochutnejte. Pokud jsou stále hořké, nechejte je naložené ještě dva týdny. Olivy se většinou nakládají na 4-6 týdnů (podle velikosti). Až budou hotové, budou svraštělé a měkké.
 10. 10
  Přeceďte celou směs. Můžete sůl z oliv odstranit v cedníku, nebo je můžete jednu po druhé vytáhnout a sůl z nich oklepat.
 11. 11
  Přes noc nechejte olivy uschnout. Rozložte je na papírové ubrousky a nechejte je vyschnout.
 12. 12
  Olivy smíchejte se solí (450 g soli na 5 kg oliv), aby déle vydržely. Potom je vložte do zavařovacích sklenic. V lednici vydrží i několik měsíců.
  • Olivy můžete smíchat i s extra panenským olivovým olejem a kořením.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Nakládání do louhu

 1. 1
  Při práci s louhem si dávejte pozor, abyste se nepopálili. Vezměte si gumové rukavice a bezpečnostní brýle a nepoužívejte nic plastového ani kovového (ani víčka – louh rozpouští kov). [5]
  • Zajistěte, aby se k olivám ani k louhu nedostaly děti.
  • Pracujte v dobře větrané místnosti. Otevřete všechna okna a zapněte si větrák.
 2. 2
  Nejprve olivy očistěte. Tato metoda se hodí při zpracovávání velkých oliv, například seville. Můžete takto nakládat zelené i černé olivy. Vyřaďte všechny poškozené a zdeformované olivy a ty zbývající si roztřiďte podle velikosti.
 3. 3
  Vložte olivy do nádoby, kterou louh nepoškodí. Nepoužívejte nic kovového – ideálně sklo, nebo keramiku.
 4. 4
  Připravte si roztok louhu. Nalejte si do skleněné nádoby 4 litry vody a přidejte 60 ml louhu. Roztok se ihned zahřeje. Než do něho přidáte olivy, nechejte ho vychladnout na 18-21 stupňů.
  • Vždy musíte dávat louh do vody, nikdy ne vodu do louhu, jinak byste způsobili explozivní reakci.
  • Naměřte si správné množství. Když to s louhem přeženete, olivy nebudou k jídlu. Když ho dáte příliš málo, olivy se nenaloží správně.
 5. 5
  Nalejte louh na olivy tak, aby byly všechny ponořené. Talířem je zatlačte pod vodu, aby se k nim nedostal vzduch a aby neztmavly. Celou nádobu přikryjte plátnem.
 6. 6
  Každé dvě hodiny směs míchejte. Prvních 8 hodin ji pouze míchejte a po osmi hodinách olivy začněte kontrolovat, abyste zjistili, zda se louh dostal až k peckám. Vezměte si gumové rukavice a vytáhněte několik velkých oliv. Pokud se dají snadno naříznout až ke stopce a mají měkkou dužinu, jsou hotové. Pokud jsou uprostřed stále světlé, ponořte je ještě na několik hodin.
  • Nesahejte na olivy holýma rukama. Pokud nemáte ochranné rukavice, použijte lžíci a vytažené olivy několik minut oplachujte studenou vodou.
 7. 7
  V případě potřeby vyměňte louhový roztok. Pokud jsou olivy zelené, louh se do nich během 12 hodin pravděpodobně nedostane. V takovém případě je přeceďte a zalejte je novým louhovým roztokem. Počkejte dalších 12 hodin a pokud olivy stále nebudou naložené, ještě jednou celý postup zopakujte.
 8. 8
  Namočte olivy na dva dny do vody. Vodu vyměňujte alespoň dvakrát denně. Díky tomu se olivy opláchnou a louh se z nich dostane ven. Voda by měla být pokaždé světlejší.
 9. 9
  Čtvrtý den olivy ochutnejte. Pokud budou sladké a masité a nebudou chutnat příliš hořce, přejděte k následujícímu kroku. Pokud stále ucítíte louh, musíte je znovu namočit a počkat, až se z nich louh vypláchne.
 10. 10
  Naložte olivy do lehkého nálevu. Vložte olivy do skleněné nádoby. Ve čtyřech litrech vody si rozmíchejte 6 lžic nakládací soli a zalejte tímto roztokem olivy. Nechejte olivy naložené ještě asi týden, potom budou připraveny k jídlu. Takto naložené olivy skladujte v lednici, vydrží několik týdnů.
  Reklama

Tipy

 • Když scvrklé olivy na několik dní naložíte do olivového oleje, trochu se nafouknou.
 • Pokud se popálíte louhem, patnáct minut si pokožku oplachujte čistou vodou z kohoutku a jeďte k lékaři. Nesnažte se léčit popáleniny sami citronovou šťávou nebo octem – míchání kyselých a zásaditých látek může být nebezpečné.
 • Pokud připravujete nálev, bude hotový, až v něm syrové vejce bude plavat na hladině.
 • Používejte pouze potravinářský louh. Nepoužívejte žádné jiné látky s obsahem louhu.
 • Nálev můžete připravit z vařící vody a soli a nechat ho vychladnout.


Reklama

Varování

 • Na hladině nálevu se pravděpodobně nahromadí špína. Nejde o nic škodlivého, pokud jsou olivy ponořené, stačí špínu pouze odstranit.
 • Neochutnávejte olivy naložené v louhu – nejprve je musíte alespoň tři dny oplachovat vodou.


Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Ochranné rukavice
 • Ochranné brýle
 • Dvě dřevěné krabice
 • Plátno, plachta, nebo čisté látkové ubrousky


O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 18 271 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 18 271 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama