Jak naklíčit fazolky mungo

Nejčastěji se s naklíčenými fazolkami mungo setkáte v asijských jídlech typu stir fry. Jsou křupavé, mají lehce oříškovou příchuť a každému jídlu dodají zajímavý rozměr. Můžete je koupit i v supermarketu. Mungo klíčí velmi rychle, obvykle stačí den nebo dva.

Postup

 1. 1
  Opláchněte fazolky. Omyjte je pod tekoucí vodou, dokud nepoteče úplně čirá. Zbavíte se tak látek, které mohly být v půdě, například kovů a pesticidů. A v neposlední řadě také hmyzu a roztočů!
  • Fazolky po naklíčení o hodně zvětší svůj objem, myslete na to, abyste správně odhadli jejich množství.
 2. 2
  Dejte fazolky do čisté misky. Opláchnuté fazolky nasypte do průsvitné, čisté nádoby. Máte-li speciální nakličovací misku, použijte ji.
 3. 3
  Přidejte vodu. Nalijte na fazolky dostatek studené vody, přibližně 2-3 více, než je jejich objem.[1]
 4. 4
  Nechte máčet asi 6-12 hodin. Po této době (obvykle 8 hodinách) se fazolky nafouknou. Potřebná doba namáčení závisí na druhu fazolek a na okolní teplotě.
 5. 5
  Sceďte fazolky a opláchněte je. Slijte přebytečnou vodu, opláchněte fazolky tekoucí studenou vodou a tu opět sceďte.
 6. 6
  Dejte do sklenice. Nabobtnalé fazolky dejte do sklenice nebo nakličovací misky a zakryjte čistým plátnem (ne víčkem!)
 7. 7
  Dejte na chladné, suché a tmavé místo. Najděte takové místo, kam nesvítí téměř žádné slunce, nebo jen velmi málo. Hodí se například spodní polička v kuchyňské skříňce.
 8. 8
  Čekejte. Teď budete muset asi 2-5 dní čekat a každých 12 hodin fazolky proplachovat. Přesná doba závisí na tom, jak moc naklíčené je chcete mít.
 9. 9
  Hotovo! Až budou klíčky tak dlouhé, jak je chcete mít, pusťte se do jídla. Dobrou chuť!

Věci, které budete potřebovat

 • Nakličovací miska nebo sáček

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Ovoce a zelenina

V jiných jazycích:

English: Sprout Mung Beans, Español: germinar frijol mungo, Deutsch: Mungobohnen zum Sprießen bringen, Italiano: Fare Germogliare i Fagioli di Soia, 中文: 发绿豆芽, Русский: прорастить бобы мунг, Français: faire germer du soja vert (haricot mungo), Nederlands: Taugé kweken, Bahasa Indonesia: Mengecambahkan Kacang Hijau, العربية: عمل الفول النابت, ไทย: เพาะถั่วงอกกินเองได้ในบ้าน, हिन्दी: मूँगदाल अंकुरित करें, 日本語: 緑豆もやしを作る, Tiếng Việt: Làm giá đỗ bằng đậu xanh

Stránka byla zobrazena 1 745 krát.
Byl tento článek přesný?