Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kryptoměny jsou elektronicky tvořené digitální měny, které vznikly za účelem zvýšení bezpečnosti a rychlosti převodu peněz. Jejich reálná hodnota se odvíjí od nabídky a poptávky jejich uživatelů. Na rozdíl od klasických měn jsou jejich převody tedy velmi rychlé a velmi levné, transparentnost převodního systému je maximální a údaje o převádějících jsou téměř nulové. Tyto vlastnosti jsou základem jejich popularity, díky které cena jednoho Bitcoinu, nejznámější kryptoměny, překonala na konci roku 2017 hranici 20 tisíc amerických dolarů, tj. téměř půl milión korun.

Rychlé Shrnutí

 • Založte si kryptoměnovou peněženku.
 • Nalezněte nejbližší automat na kryptoměny nebo se připojte na online kryptoměnou směnárnu či burzu.
 • Nakupte kryptoměny.
 • Uchovávejte kryptoměny, plaťte s nimi nebo je prodávejte za výhodnější cenu.

Postup

 1. 1
  Situace na trhu. Extrémní růst ceny kryptoměn na konci roku 2017 způsobil obrovské mediální šílenství, díky kterému se o kryptoměnách, hlavně o Bitcoinu, dozvěděl téměř každý. Ačkoliv od té doby Bitcoin zaznamenal i strmý pád, klesl až k hranici 3 tisíce dolarů, 24. června 2019 se jeho cena opět vyšplhala k 11 tisíc dolarů. V současnosti tedy jeho cena ani zdaleka nedosahuje minulých možností, což může být pro leckoho příslibem zajímavě zhodnocených investovaných peněz. Jak Bitcoin a další kryptoměny získat?
 2. 2
  Kryptoměné peněženky. Stejně jako klasické peníze musíte i kryptoměny někde uchovávat. Doposud je však nelze uchovávat na bankovních účtech, nebo dokonce v klasických peněženkách. Musíte na ně mít speciální kryptoměnové peněženky. Tyto peněženky jsou buď softwarové, nebo hardwarové. V prvním případě se jedná o program v počítači nebo telefonu, který se chová podobně jako online bankovnictví. Hardwarová peněženka je pak nejčastěji jakýsi USB flash disk, na který je možné kryptoměny nahrát. Oba druhy pak ukazují počet a druhy vlastněných kryptoměn a adresu, tj. specifické číslo účtu, které slouží k přijímání kryptoměn nebo jako adresa k odesílání. K softwarovému uchování kryptoměn v počítači slouží například peněženka Wirex, k hardwarovému peněženka Trezor a k mobilnímu třeba peněženka Bread Wallet.
 3. 3
  Kde kupovat kryptoměny?Pokud již máte kryptoměnovou peněženku, můžete přistoupit k nákupu kryptoměn, který vždy probíhá přes nějakého prostředníka, internetovou směnárna, burzu nebo třeba bitcoinový automat. Nejjednodušší offline řešení je nákup pomocí bitcoinového automatu, jehož lokaci se dozvíte například zde. Do automatu pak vložíte pouze peníze, zvolíte si ze značně omezeného seznamu kryptoměn, vložíte oscanovanou adresu své kryptoměnové peněženky a nákup dokončíte. Nejrychlejší online řešení je skrze směnárnu (SimpleCoin, CoinMate, CoinBase, Changelly atd. ), která umožňuje rychlý nákup často i bez registrace a verifikace kupujícího. Oproti burzám (např. Binance, Bitfinex, Bithumb atd. ), kde je však nutná registrace i verifikace kupujícího, zde bývá vyšší nákupní cena. Přesto je tato cesta pro začátečníka mnohem přístupnější, a proto si i zde ukážeme nákup na velmi oblíbené české směnárně SimpleCoin.
 4. 4
  Nákup kryptoměn na SimpleCoin. Směnárna kryptoměn funguje stejně jako klasické směnárny. I zde se peníze smění za kryptoměny bez nutnosti řešit obvykle cokoliv dalšího. Pro lidi, co začínají s kryptoměnami, jsou tedy směnárny kryptoměn ideální. SimpleCoin existuje již od roku 2013 a je mezi Čechy a Slováky velmi populární. Při nákupu do 400 euro v intervalu 30 dní se pak i tato směnárna obejde bez ověření identity kupujícího.
 5. 5
  Nákup z úvodní obrazovky SimpleCoin. Nakup na SimpleCoin může probíhat dvěma způsoby: buď nakoupíte přímo z úvodní obrazovky, nebo zejména při častějších nákupech je vhodné se nejprve registrovat. V prvním případě si na hlavní stránce SimpleCoin vyberete měnu a kryptoměnu, kterou za ni chcete získat. Poté vyolníte obnos, za který chcete nakoupit, zadáte svůj email, adresu kryptoměnové peněženky a tlačítkem „vytvořit objednávku“ objednávku potvrdíte.
 6. 6
  Email ze SimpleCoin. Po potvrzení objednávky vám přijde email s dalšími instrukcemi. V něm budou informace o vytvořené objednávce, číslo účtu k zaslání peněz a další postup k dokončení celé transakce. Bude tam ale také info, kolik peněz vám zbývá do vyčerpání měsíčního limitu 400 euro (neověřený účet). O úspěšném převodu vašich peněz na účet SimpleCoin a kryptoměn do vaší kryptoměnové peněženky budete informováni novým emailem.
 7. 7
  Registrace na SimpleCoin. V případě, že si nechcete nákup kryptoměn pouze zkusit, ale máte zájem o více nákupu, se rozhodně vyplatí registrace na SimpleCoin. Pro její uskutečnění klikněte na tlačítko „Registrovat“, které je vpravo nahoře na úvodní stránce, a vyplňte níže zobrazený formulář. Zaregistrovat se můžete také pomocí Facebooku, Googlu a LinkedInu.
 8. 8
  Přidat novou krypto peněženku do SimpleCoin. Ihned po registraci se ocitnete v rozhraní směnárny SimpleCoin. Tam naleznete např. přehled objednávek, nastavení účtu i možnost přidat adresu kryptoměnové peněženky. Přidaná peněženka se pak bude automaticky používat u každého vašeho nákupu, což ušetří čas. Stačí kliknout na nápis „PENĚŽENKY“ a pak přidat peněženku.
 9. 9
  Vyplnit údaje kryptopeněženky na SimpleCoin. Po kliknutí na „PŘIDAT NOVOU“ vyplňte všechny potřebné údaje, jako adresu peněženky, její měnu a její název. Krom klasické kryptoměnové peněženky si můžete přidat třeba i Deposit adresu na burzy Binance, Bitfinex, BitMEX atd., kde je možné se získanými kryptoměnami obchodovat. Po tomto zadání údajů již můžete obchodovat, aniž byste museli vždy znovu zadávat adresu peněženky. O stavu objednávky se dozvíte emailem i na stránkách SimpleCoin v kategorii „OBJEDNÁVKY“.
 10. 10
  Nákup kryptoměn na burze. Pokud již s kryptoměnami nějaké zkušenosti máte a chtěli byste s nimi více obchodovat, k dispozici vám jsou kryptoměnové burzy (Binance, Bitfinex, Bitmex atd.). Jejich základním principem je to, že klientovi, který chce nakoupit nebo prodat, zprostředkovávají prodejce nebo kupce. Burza nakonec také zařídí uskutečnění obchodu. Ceny tu tedy určuje nabídky a poptávka, přičemž protistran je tolik, že se obchod zprostředkovává prakticky ihned. Výhoda oproti směnárnám je ta, že zákazník získává takřka nejlepší cenu, kterou je možné v dané chvíli získat. Burzy také umožňují obchodovat s kryptoměnami, nikoliv tedy jen obyčejnou směnu, ale i příkazy Market, Limit apod. Nevýhodou burz je však nutná registrace i ověření zákazníka.
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 1 576 krát
Kategorie: Správa peněz
Stránka byla zobrazena 1 576 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama