Jak nakrájet ananas

V tomto článku:Výběr ananasuLoupání ananasuKrájení ananasuReference

Ananasy je nejlepší jíst čerstvé, ale oloupat a nakrájet ho se může zdát ve srovnání s většinou ovoce skličující. Nejchutnější části jsou na samém okraji, takže správné krájení je důležité. Tento návod vám ukáže, jak na to s minimální panikou.

1
Výběr ananasu

 1. 1
  Přivoňte k ananasu. Přivoňte k němu zespod, abyste získali co nejvýstižnější vůni. Ananas musí vonět sladce a svěže. Pokud odhalíte pach, který naznačuje kvašení nebo v něm není sladkost, tenhle ananas neberte. [1]
 2. 2
  Podívejte se na ananas. Trochu zelené na bocích ananasu je OK, ale celý ananas by zelený být neměl. Dobrý ananas je obvykle zespod zlatavý. Vyvarujte se viditelně zvrásněných ananasů.
 3. 3
  Omakejte ananas. Ananas by měl být pevný. Pevnému tlaku se mírně poddá. Pokud se ananas zdá měkký a kašovitý, je přezrálý. Ananas by měl váhou odpovídat své velikosti.

2
Loupání ananasu

 1. 1
  Dejte ananas na bok. Použijte prkénko nebo jiný povrch na krájení.
 2. 2
  Ukrojte korunku a stonek. Pomocí ostrého nože odřízněte oba zhruba s centimetrem ananasu.
 3. 3
  Postavte ananas na jeden konec. Odřízněte slupku ze stran od vrchu ke spodku. Řezejte co nejtenčí kusy bude možné. Nechte co nejvíce dužiny budete moci na ananasu; nejsladší část ananasu je nejvíce vnější dužina. [2]
  • Držením se obrysu plodu zabráníte ztrátě dužiny tam, kde se ananas veprostřed vyboulí.
  • Neodstraňujte oka (černé tečky) když odkrajujete slupku, jinak přijdete o příliš mnoho dobré dužiny.
 4. 4
  Odstraňte oka. Všechna oka budou tvořit diagonální řady na ananasu. Vyřízněte rýhu ve tvaru V podél diagonální linie, abyste odstranili všechny sady ok. Zbývající dužina je teď připravená na krájení.
  • Odstraňováním ok tímto způsobem ztratíte o trochu více dobré dužiny ananasu, ale trvá to značně kratší dobu, než odstraňování každého oka po jednom.

3
Krájení ananasu

 1. 1
  Nakrájejte kolečka ananasu. Položte oloupaný ananas na bok a nakrájejte zhruba 2 cm tlusté plátky. Tak vám zůstanou celá kolečka ananasu. Můžete zapíchnout vidličku do tvrdého jádra, abyste si přidrželi kolečko.
  • Jádro je tvrdé, ale jedlé a zdravé.
  • Kolečka můžete proměnit v kroužky tím, že vykrojíte jádro. To můžete snadno udělat pomocí kulatého vykrájovátka na dezerty nebo těsto.
 2. 2
  Nakrájejte ananas na kousky. Postavte ananas a nakrájejte ho podélně na čtvrtiny. Vyřízněte jádro z každé čtvrtiny ananasu a potom každou čtvrtinu znovu podélně rozkrojte. Položte všechny proužky a nakrájejte je na kousky.
  • Z jednoho ananasu budou zhruba 4 hrnky kousků.
 3. 3
  Přidejte ananas do vašeho receptu nebo jídla. Je skvělý na chuť bez ničeho nebo můžete přidat jogurt, smetanu, drcené ořechy atd. Nebo ho použijte k výrobě ananasového obráceného koláče, jako přílohu k masovému pokrmu nebo dekoraci na dezert.

Tipy

 • Ananasy obsahují málo tuku a žádný cholesterol. Obsahují vitamin C a základní živiny. A oplývají skvělou vlákninou.
 • Ananasy obsahují bromelin; to je enzym, který láme bílkoviny. To dělá z ananasového džusu skvělou věc na marinování tuhého masa, ale nemarinujte ho příliš dlouho, nebo se maso rozpadne. Bromelin také zabraňuje želatině ztuhnout, takže jestli chcete dělat želatinové dezerty s ananasem, buď ho nejprve uvařte nebo použijte kompotovou variantu, protože oba postupy ničí bromelin.
 • Bílá vláknitá hmota v jádru chutná hořce, ale někteří lidé mají tuto chuť rádi. Je bezpečné a zdravé ji jíst (obsahuje antioxidanty), ale nemusí vyhovovat vaší chuti, protože je většinou tuhá, přestože skutečná chuť je celkem lákavá.

Varování

 • Procvičujte při používání nože běžnou opatrnost. Předtím, než budete z plodu okrajovat slupku, ujistěte se, že je ananas stabilní.

Věci, které budete potřebovat

 • Prkénko
 • Ostrý nůž
 • Vykrajovátko na dezerty/těsto, pokud odstraňujete jádro z kroužků ananasu

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Jídlo

V jiných jazycích:

English: Cut a Pineapple, Français: couper un ananas, Español: cortar una piña, Deutsch: Eine Ananas schneiden, Português: Cortar um Abacaxi, Italiano: Tagliare l'Ananas, Русский: нарезать ананас, Nederlands: Een ananas snijden, 中文: 切菠萝, Bahasa Indonesia: Memotong Nanas, हिन्दी: काटें अनन्नास (Pineapple) को, ไทย: ปอกสับปะรด, العربية: تقطيع الأناناس, Tiếng Việt: Cắt dứa, 한국어: 파인애플 자르는 방법, 日本語: パイナップルを切る, Türkçe: Ananas Nasıl Kesilir

Stránka byla zobrazena 5 755 krát.
Byl tento článek přesný?