Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Proč vás cibule rozpláče, a jak tomu můžete zabránit? Skládají se z obalu z vnějších listů (ta hnědá vrstva), šupin (bílá pevná šťavnatá jedlá část), a základny (často nazývané "chlupatá část" nebo "kořen"). Když krájíte základnu nebo výhonek, uvolňují enzym. Ten enzym reaguje se zbytkem cibule a uvolňuje plyn. Když se ten plyn smísí s vodou, vytvoří kyselinu. Pokud je ta voda ve vašem oku, máte kyselinu v oku. Ups. Takže pokud stále toužíte po cibuli, začněte s krokem 1 níže, abyste zůstali bez slz!

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Bez použití speciálních pomůcek

 1. 1
  Použijte při krájení cibule velmi ostrý nůž. Enzymy se uvolňují, když se buňky naruší nebo rozdrtí; použitím ostrého nože skrz cibuli spíš proplujete, než byste ji drtili, a tím se uvolní méně enzymů.Bez ohledu na to, zda použijete také jinou taktiku, používejte ostrý nůž při každém krájení cibule. Bude to tak mnohem rychlejší!
 2. 2
  Zchlaďte cibule na 10-15 minut v mrazáku, než je budete krájet. To snižuje množství kyselého enzymu uvolněného do vzduchu a má to nulový efekt na chuť. Televizní program Food Detectives zjistil, že to je nejúčinnější způsob, jak zmírnit slzy.
  • Lednice to také dovede; jen se ujistěte, že nebudete mít cibuli vedle jablek nebo brambor a nenecháte je tam příliš dlouho (20 minut by mělo stačit) - pokud ano, mohou způsobit zápach.
 3. 3
  Krájejte cibuli pod vodou. To je účinná metoda, ale problém je, že je to trochu složité manévrování. Ve vodě se kousky cibule rozběhnou všude možně, pokud je nedržíte, a potom je musíte nabrat a vypustit cibulovou vodu a to všechno za to nemusí stát, pokud to neprovedete správně. Pokud zvolíte tuto metodu, naplánujte si útok předem.
  • Někteří radí udělat to pod tekoucí vodou, ale to je samozřejmě také trochu obtížné. Tryskající voda způsobí, že vše ve vašich rukách bude trošku nekontrolovatelné.
 4. 4
  Krájejte cibuli poblíž horké tekoucí vody nebo obláčku páry. Pára z konvice nebo pánve s vodou zafunguje. Věda je v tom, že pára vytáhne výpary z cibule a rozptýlí je.
 5. 5
  Dýchejte pusou a vyplázněte jazyk. To vytáhne plyny k vašemu mokrému jazyku. Čichové nervy, které jsou umístěny blízko k nervům slzných kanálků, se tak neaktivují a nebudou vytvářet slzy. To si snadno potvrdíte, když zapomenete a nadechnete se nosem. Okamžité slzy!
 6. 6
  Namočte cibuli do vody. Enzym se hranicí vody a vzduchu denaturuje. Nicméně vězte, že to odstraní část chuti a cibule bude klouzavější než obvykle (čímž bude těžší s ní pracovat). Pokud jsou pro vás jemnější cibule dobré, vyzkoušejte tuto metodu.
 7. 7
  Směřujte nožem od trubek. Protože "dužina" cibule je trubkovité konstrukce, nasměrování trubek od vás při krájení zabrání vystříknutí cibule do vašich očí.
  • Samozřejmě vánek jakéhokoliv druhu může nasměrovat jemný, mlhovitý stříkanec směrem k vašim očím, takže věnujte pozornost také proudění vzduchu. Zapněte větrák - a nasměrujte ho správným směrem!
 8. 8
  Pískejte si při práci s cibulí. Pískání vytváří zvláštní proud vzduchu, konkrétně směrem od vašeho obličeje, což drží cibulovou mlhu od vašich očí. Prostě si vyberte chytlavou melodii, kterou nebudete chtít přestat pískat a můžete nakrájet tolik cibulí, kolik potřebujete.
 9. 9
  Dejte si do pusy kousek chleba. Mnoho lidí hlásí, že žvýkání, obzvlášť chleba, pomáhá zabránit slzám při krájení cibule. Žvýkejte velmi pomalu, nechte chléb trošku přečnívat z úst. Vaše ústa se zavodní, což bude trochu nepříjemné, ale vaše oči ne!
  • Jiní doporučují žvýkat žvýkačku. Není skutečný důvod, proč by to mělo fungovat, ale můžete to zkusit!
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Kreativní způsoby

 1. 1
  Vezměte si vzduchotěsné brýle nebo masku. Pokud máte plavecké nebo chemické brýle, které vám sedí na obličeji, je to jedna ze sázek na jistotu. Žádný vzduch s cibulí se tam nedostane! Ale pokud vám na obličeji nesedí, prostě jen krájíte cibuli s divnými brýlemi a celou dobu u toho brečíte.
  • Mějte se na pozoru před brýlemi na cibuli univerzální velikosti, které můžete najít na internetu. Pravděpodobnost, že budou sedět, není 100%. A pokud máte brýle? Jiná metoda bude lepší.
 2. 2
  Krájejte cibuli vedle silného tahu z digestoře, větráku nebo okna. Je to tak, že plyn je odtahován od vašich očí. Krájejte na sporáku a použijte ventilaci (ujistěte se, že jí pustíte na plný výkon), která je nad ním. Nebo jděte vedle otevřeného okna nebo ven a užijte si vánek.
 3. 3
  Použijte nějaký druh kyselého roztoku. Iontový nebo kyselý roztok může enzym denaturovat. Tady je několik roztoků z domácnosti:
  • Dejte na prkýnko ocet. Kyselina denaturuje enzym.
  • Namočte cibuli do slané vody. Iontový roztok denaturuje enzym. Ale uvědomte si, že to může změnit chuť.
 4. 4
  Použijte metodu se svíčkou. Zapalte svíčku a dejte jí předtím, než budete krájet cibuli, do blízkosti prkýnka. Plyn uvolňovaný cibulí bude vtahován do plamene svíčky.
  • Nicméně toto není zrovna sázka na jistotu. Někteří říkají, že to jen zamaskuje zápach a ve skutečnosti nefunguje. Ale vaše kuchyně bude hezky vonět!
  Reklama

Tipy

 • Sladké cibule, jako je Vidalia, méně vyvolávají pláč. Zvažte jejich použití místo jiných.
 • Pokud můžete, nechte si cibule naposled. Potom budete trávit méně času v kuchyni vonící po cibulích.
Reklama

Varování

 • Ujistěte se, že při použití ostrého nože krájíte opatrně, abyste zmírnili pravděpodobnost zranění. Pokud je to třeba, dělejte to pod dohledem dospělého.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Prkýnko
 • Ostrý nůž
 • Voda (na většinu metod)
 • Lednice/mrazák (dobrovolné)
 • Brýle (dobrovolné)
 • Svíčka (dobrovolně)
 • Chléb nebo žvýkačka (dobrovolně)
 • Ocet nebo slaná voda (dobrovolně)
 • Kontaktní čočky

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 82 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 983 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 4 983 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama