Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Grapefruit je velmi chutné citrusové ovoce, které si můžete vychutnat samotné, nebo ho dát například do ovocného salátu. Grapefruit můžete nakrájet několika způsoby – na plátky, na měsíčky, nebo jen na poloviny. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Krájení na měsíčky

 1. 1
  Odkrojte oba konce grepu. Položte si grapefruit na prkénko a ostrým nožem odkrojte asi 0.6 cm kus z každé strany. Díky tomu se vám grep bude snáze krájet na měsíčky.
 2. 2
  Otočte si grep tak, abyste měli jeden z konců směrem k sobě. Druhý konec můžete položit na odřezek.
 3. 3
  Nakrojte grep několikrát z vnější strany. Vezměte si ostrý nůž a nakrojte grep po okrajích, aby se vám snáze loupal. Otočte si ho vždy o 1/8 a udělejte mělký řez. Pokračujte tak dlouho, dokud nebudete mít grep celý naříznutý.
 4. 4
  Oloupejte grep nožem. Po naříznutí se vám grep bude snadno loupat. Vsuňte nůž pod slupku a odloupněte postupně každý naříznutý kus slupky. Pokud vám nakonec zbyde nějaká slupka, odkrojte ji.
 5. 5
  Odkrojte nožem každý měsíček. Po oloupání slupky budete mít oloupaný nakrojený grep, který budete moci snadno nakrájet na měsíčky. Můžete si ho dát samotný, nebo ho můžete dát do ovocného salátu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Krájení na poloviny

 1. 1
  Otočte si grep na bok. Konce by měly být proti sobě. Takto si grep položte na prkénko. [1]
 2. 2
  Překrojte grep napůl. Vezměte si ostrý nůž a překrojte grep shora dolů na poloviny.
 3. 3
  Krájejte grep po obvodu. Vezměte si ostrý nůž a okrájejte z grepu slupku. Snažte se krájet tak, abyste se zbavili celé slupky a oddělili měsíčky od membrán.
 4. 4
  Odřízněte každý měsíček grepu. Každý měsíček by měl mít trojúhelníkový tvar. Vezměte si tenký nůž, lžíci, nebo speciální lžíci na grepy a odkrojte každý měsíček. Můžete grep přendat do misky, nebo ho sníst lžící přímo ze slupky.
  • Pokud chcete, posypejte si grep trochou cukru.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Krájení na plátky

 1. 1
  Otočte si grep na bok. Konce by měly být proti sobě. Takto si grep položte na prkénko.
 2. 2
  Začněte grep ostrým nožem krájet odshora dolů. Začněte grep krájet na plátky odshora dolů a vytvářejte malé kulaté plátky. Plátky by měly být asi 0.6 cm silné.
  • Až budete hotovi, budete mít asi 12 plátků (podle velikosti grepu).
 3. 3
  Nakrájejte plátky ještě na menší kousky. Pokud chcete, můžete plátky nakrájet ještě na čtvrtiny, jako kdybyste krájeli koláč. Tato metoda se hodí pro použití grepu v alkoholických nebo ovocných drincích. Můžete grep také jen nakrojit a použít ho jako ozdobu na salát, nebo do grepové limonády. Pokud chcete, můžete grep jednoduše natrhat rukama a sníst ho bez příboru přímo ze slupky.
  Reklama

Tipy

 • Uprostřed je grep nejsladší, na koncích je naopak nejvíce hořký.
 • Ochutnejte grep a pokud bude příliš hořký, posypejte si ho cukrem.
 • Nemusíte vyhazovat šťávu a dužinu ze slupky a membrán. Dejte je do velké mísy a rukama z nich vymačkejte šťávu. Tu potom nařeďte vodou a vypijte ji.
 • Jeden grep většinou stačí na dvě porce ovoce. Můžete ho ozdobit koktejlovou třešničkou.
 • Nahoře má grep malou hnědou kuličku, na spodním konci má zase vbočení. Po odkrojení konců najdete na spodní straně grepu měkké bílé místo, do kterého můžete zbořit prst a snadno tak grep oloupat.
 • Můžete grep pokapat také několika kapkami vanilkového extraktu.
 • Grapefruitové slupky se skvěle hodí do potpourri proti můrám. Nevyhazujte je - dejte je do sáčku s lžičkou skořice v prášku a půl lžičkou Fruit Fresh. Nasušte tuto směs v pánvi v troubě za nízké teploty (asi 77 stupňů Celsia), měly by stačit 4 hodiny. Pokud budou slupky stále měkké, doschnou na vzduchu. Nechejte je schnout alespoň 48 hod in. Přidejte dostatečné množství anýzu, celé kousky skořice a hřebíček. Nasypejte šálek této směsi do uzavíratelného sáčku a udělejte do něj díry, aby se z něj uvolňovala vůně.
Reklama

Varování

 • Grep ovlivňuje zažívání a zvyšuje účinky některých léků, protože blokuje určité enzymy.
 • Někteří lidé by se měli grepům vyhýbat. Na většinu lidí nepůsobí škodlivě, ale mohou reagovat s některými léky. Raději se poraďte s lékařem.
 • Podle kliniky Mayo mají následující kombinace potenciálně vážné následky (viz odkaz):
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 23 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 250 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 7 250 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama