Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kiwi, starším názvem také čínský angrešt, není na první pohled příliš atraktivní. Ale jeho chlupatá slupka uvnitř skrývá šťavnatou zelenou (nebo zlatou) dužinu s černými tečkami jadérek a bílým středem. Je spousta možností, jak kiwi nakrájet, záleží na tom, pro jaké účely ho potřebujete, jestli k jídlu nebo na ozdobu, se slupkou nebo bez. Přečtěte si náš článek a naučte se několik způsobů, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Se slupkou

 1. 1
  Kupte si zralé kiwi. Mělo by mít hnědozelenou barvu a kraťounké pevné chloupky. Podržte ho v dlani a lehce ho zmáčkněte, abyste zjistili, zda je dostatečně měkké. Pokud je už měkké příliš, může být zkažené. Vyberte si nejlépe kiwi, které je zralé tak akorát, abyste ho mohli rovnou jíst.
 2. 2
  Omyjte kiwi. Odstraníte tak všechny případné nečistoty, které mohou být na slupce, například bakterie, aby nepřišly do kontaktu s dužinou.
 3. 3
  Překrojte kiwi v jeho nejširším místě na polovinu. Použijte k tomu čistý, ostrý nůž a prkénko. Pokud je ovoce dostatečně zralé, nůž by jím měl hladce a snadno projet. jestli to jde trochu ztuha, budete muset plod proříznout nadvakrát, abyste se dostali přes tuhý střed.
  • V tuto chvíli je možné kiwi jíst tak, jak je. Lžičkou zkrátka dužinu vyjezte, podobně jako byste jedli vajíčko naměkko.
  • Někteří lidé doporučují malá černá jadérka vytahovat, ale vzhledem k tomu, že jsou bez problémů jedlá, to záleží jen na vás..
 4. 4
  Nakrájejte kiwi na kulaté plátky. Pro menší, ozdobná kolečka nakrájejte celé kiwi na tenké plátky, od jednoho konce k druhému. Koncové plátky se stopkou vyhoďte. Každý plátek můžete zase ještě překrojit na polovinu, aby vznikly dekorativní půlkroužky.
  • Jemné plátky kiwi skvěle ozdobí ovocný salát, dodají tropický nádech dortům, koláčům, pohárům a jiným dezertům.
  • Poslouží dobře i jako svačinka pro děti. Pokud chcete plátky bez slupky, udělejte to podle způsobu, popsaného níže.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Bez slupky

 1. 1
  Odkrojte konce kiwi. Položte kiwi na prkénko a opatrně malým nožem odřízněte oba tvrdé konce. Nemějte starost s tím, že přijdete o velkou část plodu, aby tento způsob fungoval, budete muset odhalit velkou část sladké, zelené dužiny.
 2. 2
  Mezi slupku a dužinu plodu zasuňte lžíci. Použijte nejlépe obyčejnou polévkovou lžíci. Snažte se ji vsunout co nejblíže ke slupce, dužina pak půjde vytáhnout lépe.
 3. 3
  Otočte lžící pod slupkou podél celého plodu. Uvolníte tak slupku. Podle velikosti lžíce může být zapotřebí nejprve oddělit jednu polovinu plodu a teprve pak tu druhou.
 4. 4
  Vytáhněte dužinu ze slupky. Jakmile celou slupku uvolníte, mělo by být snadné celé kiwi vymáčknout ven. Vám by mela zůstat jen hladká, oloupaná dužina.
  • Je také možné oloupat kiwi nožem, nicméně takovým způsobem nevyhnutelně přijdete o část zeleného vnitřku ovoce, to navíc bude mít nepravidelný tvar.
 5. 5
  Rozkrojte kiwi vertikálně na polovinu. Pak každou z těchto polovin překrojte ještě na polovinu, aby vznikly úhledné půlměsíce. Ty se skvěle hodí do ovocných salátů nebo jako ozdoba ovocných pohárů. Můžete samozřejmě kiwi nakrájet také na kostky nebo jiné libovolné tvary.
  Reklama

Tipy

 • Všechny části kiwi jsou jedlé, dokonce i drsná slupka.
 • Kiwi obsahuje enzym, který změkčuje maso, které je pak křehčí. Tento enzym zároveň ale brání ztuhnutí, takže raději nepoužívejte kiwi do domácích zmrzlin, želé nebo marmelád, protože budou těžko tuhnout.
 • Používejte vždycky jen ostrý nůž, tupými noži je obtížné řezat a můžete se jimi snáze zranit.
 • Zkuste najít "zlatou" varietu kiwi - obvykle je menší, než klasická zelená, má hladkou, hnědou slupku a žlutě zlatou dužinu, která je velmi sladká.
 • Kiwi může v ústech trochu štípat, proto je dobré ho podávat s něčím k pití, třeba vodou nebo mlékem.
 • Slupka půjde odstranit snadněji, když plod předtím na 60 vteřin namočíte do vařící vody.
Reklama

Varování

 • Řežte vždycky jen ostrým nožem, tupým se snadno zraníte.
 • Než ovoce budete jíst, omyjte ho. Odstraníte tak případné bakterie. Před samotným krájením ho nechte oschnout. Sušení papírovou utěrkou nepomůže, protože neodsaje vodu, zachycenou mezi chloupky.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Prkénko
 • Papírová utěrka
 • Ostrý nůž
 • Lžíce (nepovinné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 47 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 502 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 4 502 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama