Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rajčata, báječné ovoce maskující se za zeleninu, se používají v zdánlivě nekonečném množství receptů. Tu a tam recepty vyžadují rajčata krájená na kostičky nebo rajčata krájená na kostičky bez semínek. Nikdy předtím jste nekrájeli rajčata na kostičky? Nedělejte si starosti – tady je několik způsobů, jak nakrájet rajčata na kostičky a zbavit je semínek. Během okamžiku budete profesionál.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Krájení rajčat na kostičky bez odstranění semínek

 1. 1
  Před krájením rajčat odstraňte prsty stopku. Také můžete odříznout vršek, čímž odstraníte stopku a kolečko, které stopka na vrchu rajčata vytvoří.
 2. 2
  Podélně rozkrojte rajče na půl (skrz místo, kde by byla stopka).
 3. 3
  Položte rajče rozkrojenou stranou dolů a udělejte horizontální řezy. Tak můžete vytvořit dva nebo více plátků v závislosti na tom, jak velké celé rajče je. Vašima rukama přidržte všechny plátky pohromadě, jak budete postupovat.
  • Také se můžete rozhodnout nepřidržovat si plátky - v tom případě je pak ukrojenou stranou dolů krájejte přes rajče směrem k prkénku, místo napříč. Pokud to děláte, držte plátky pohromadě a otočte je o 90 stupňů než přejdete k dalšímu kroku. [1]
 4. 4
  Krájejte rajče kolmo na řezy, které jste udělali předtím. Použijte stejnou velikost plátků, jako u horizontálních řezů. Když to takto uděláte, povede to k rovnoměrným kostičkám.
 5. 5
  Dokončete kostičky tak, že nakrájíte proužky rajčete na kostičky požadované velikosti. Pokud recept vyžaduje nakrájet rajčata najemno, krájejte menší kostičky. Nahrubo můžete rajčata nasekat na větší, nepravidelné tvary.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Krájení rajčat na kostičky s odstraněním semínek

 1. 1
  Odkrojte plochý plátek zespod rajčete. Tento plochý konec vám dovolí podepřít rajče tak, aby stálo na prkýnku. Hodí se hlavně pro rajčata, která mají hodně jadýrek a málo vnitřní dužiny. [2]
 2. 2
  Udělejte dlouhé řezy od vrchu ke spodku rajčete. Měli by být ve tvaru jako okvětní lístky. Dejte nůž na vrch rajčete a krájejte podél vnitřního jádra se semínky. Řez by měl být do křivky, aby se dužina rajčete oddělila od semínek. [3]
 3. 3
  Odřízněte všechnu dužinu z rajčete, aby zbylo pouze jádro se semínky. Jádro se semínky vyhoďte. Odkrojení dužiny od semínek redukuje vlhkost obsaženou v kostkách rajčat ve vašem pokrmu.
 4. 4
  Položte plátky dužiny na prkýnko. Udělejte horizontální řezy po délce každého kousku. Udělejte je tak široké, jak velké chcete mít kostky.
 5. 5
  Otočte plátky o 90 stupňů a udělejte kolmé řezy. Získáte tak kostičky nakrájených rajčat.
  Reklama

Tipy

Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Čerstvá rajčata
 • Velmi ostrý nůž nebo zoubkatý nůž
 • Prkénko

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 509 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 4 509 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama