Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Již od pradávna se lidé snažili zachytit lidskou podobu v umění. Je to zábava, ale je rozhodně dobré vědět jak na to. Naše těla dodávají uměleckým dílům dynamiku a naše tváře jsou plné výrazů – samotné duše bytí. Naučit se kreslit obličej je pro malíře nezbytné.

Postup

 1. 1
  Nakreslete ovál, který bude nahoře trochu širší než dole. Jemně načrtněte vertikální linii uprostřed a horizontální linii kolmo k ní také v polovině oválu. Tak zjistíte, kam máte umístit oči. Zbývající prostor pod očima rozdělte na polovinu a udělejte čáru. To vám ukáže, kde bude nos. Zbývající prostor rozdělte na třetiny. Ústa budou nahoře a zbytek bude brada.
 2. 2
  Na horizontální linii uprostřed nakreslete dvě oči ve tvaru mandlí. Na anatomicky ideální obličej by se mělo vedle sebe vlézt pět očí – mezi těmi dvěma, které nakreslíte, by tedy měla zůstat mezera v šířce dalšího oka. Vnitřní koutky oka směřují dolů a u vnějších to může být nahoru i dolů. Pro naše účely nakreslete vnější koutky směrem nahoru, aby linie spodního víčka připomínala písmeno S.
 3. 3
  Uprostřed nakreslete nos. Nos by měl být nejužší mezi očima a nejširší dole. Všímejte si, jak se špička nosu stáčí dovnitř. Každý má jiný nos a pokud kreslíte portrét, je důležité nakreslit nos realisticky.
 4. 4
  Vraťte se zpět k horizontální linii uprostřed. Po jejích stranách nakreslete uši. Ty jsou většinou širší nahoře a u lalůčků jsou užší. Některé ušní lalůčky odstávají a jiné jsou zase těsně u hlavy. Uši se kreslí velmi složitě, prozatím je nakreslete co nejjednodušeji a později se naučte je kreslit správně.
 5. 5
  Nakreslete pusu. Udělejte kulaté V, které sahá pod spodní linii. To je spodní strana spodního rtu. Nahoru nakreslete jemné M – horní ret. Mezi nimi nakreslete jemné m, aby se rty oddělily. Když budete pohybovat ústy nahoru a dolů a pohrajete si se rty, můžete tím změnit výraz, který bude nakreslená osoba mít.
 6. 6
  Nakreslete vlasy. Vlasy se kreslí těžce, ale začněte s jednoduchými liniemi. Měly by být rovné? Nakreslete okolo hlavy paralelní linie. Pokud chcete vlasy kudrnaté, nakreslete vlnité linie. Kudrnaté vlasy se dělí do loken, snažte se to na obrázku zachytit.
 7. 7
  Nakonec nakreslete krk. Krk je většinou silnější, než si myslíme. Začněte ho kreslit těsně nad čelistí a nakreslete ho jako křivku.
 8. 8
  Můžete dokreslit tričko, límec atd. Přikreslete límec košile, trika nebo klidně rolák. Když kreslíte obličej, je dobré ho „usadit“ tím, že nakreslíte i obrys krku a postavy.
 9. 9
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Jak jistě víte, cvičení dělá mistra.
 • Vždy mějte ostrou tužku. Musíte kreslit volnou rukou, jinak nebudete moci vygumovat to, co se vám nepovede.
 • Nevzdávejte se, ale přijímejte kritiku. Díky ní se budete zlepšovat.
Reklama

Varování

 • Mějte vždy ostrou tužku, tupou tužkou se špatně kreslí a nejde ji vygumovat.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Papír, tužka a guma.
 • Papír nebo šablonu s obličejem.
 • Pastelky nebo tužky.
 • Různé typy tužek – nejlepší je tužka č. 1 a 2.
 • Je dobré mít obrázek s obličejem, podle kterého se budete moci řídit.


Reference

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 99 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 35 379 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 35 379 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama