Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nakupování na eBay může být velmi zábavné. Sledování odpočtu aukce a včasné přihazování pro zajištění výhry je vzrušující. Když si ale nedáte pozor, mohli byste se na eBay spálit. V tomto článku se dozvíte, jak bezpečně a úspěšně nakupovat na eBay.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Najděte si věc, kterou chcete koupit

 1. 1
  Zaregistrujte se a vytvořte si účet. Pokud chcete nakupovat na eBay, budete si muset založit účet. Je to zdarma a bude vám k tomu stačit pouze jméno a emailová adresa. Pokud chcete nakupovat, budete muset zadat také své kontaktní informace.
 2. 2
  Najděte si věc, která vás zajímá. Pomocí vyhledávacího pole si můžete najít věci, které chcete koupit. Pokud se vám zobrazí příliš mnoho výsledků, upravte si vyhledávání pomocí nástroje Advanced Search.
  • Pokud nevíte, co přesně hledáte, můžete si prohlížet nabídky pomocí kategorií.
 3. 3
  Zjistěte si o dané nabídce co nejvíce informací. Když najdete věc, kterou byste si chtěli koupit, pozorně si přečtěte všechny informace. Je popis kompletní, detailní? Porozuměli jste všemu? Chcete si koupit novou, nebo použitou věc? Pokud vám něco není jasné, napište prodejci email a požádejte o doplňující informace.
  • To, co vám prodejce odpoví, je součástí nabídky a když vám přijde věc, která tomuto popisu neodpovídá, budete mít právo ji vrátit. Je lepší získat všechny informace dopředu, než doufat, že vám přijde správná věc.
 4. 4
  Najděte si další zdroje. Zkontrolujte si ostatní nabídky a informace na webu a ujistěte se, že jste si vybrali přesně to, co jste hledali. Mnoho produktů najdete v různých provedeních, takže se vyplatí se informovat.
 5. 5
  Prohlédněte si fotky. Pokud jsou u nabídky fotky, dobře si je prohlédněte. Zkuste si fotky zvětšit a pečlivě si danou věc prohlédněte. Můžete také prodejce požádat, aby vám emailem poslal další fotky.
  • Všimněte si, v jakém stavu věc na fotkách je. Fotky by měly danou věc detailně zobrazovat.
 6. 6
  Zkontrolujte si cenu za poštovné a balné. Poštovné a balné je často pastí na kupce. Samotná věc stojí málo peněz, ale když započítáte poštovné a balné, zjistíte, že je ve skutečnosti nevýhodná. Pokud tyto ceny nejsou uvedeny, napište prodejci a zeptejte se ho. Někteří prodejci neposílají své věci do některých zemí.
 7. 7
  Podívejte se, jaké hodnocení má prodejce. Celkové hodnocení a komentáře prodejce vám napoví, zda mu můžete důvěřovat a zda byli předchozí kupci spokojeni. Pokud má prodejce hodnocení nad 95%, můžete ho považovat za důvěryhodného. Vždy se vyskytnou negativní ohlasy, které nemusí nutně znamenat, že byste u daného prodejce neměli nakupovat.
  • Zkontrolujte si, kolik obchodů daný prodejce uskutečnil. Není nutně špatné nakupovat u někoho, kdo ještě neuskutečnil mnoho prodejů, ale budete mít větší šanci na úspěch, když si najdete prodejce, který na eBay funguje už dlouho. Tito prodejci posílají věci rychleji a mívají lepší hodnocení.
 8. 8
  Zkontrolujte si platební metody. Nejčastější platební metodou je PayPal, protože umožňuje okamžité zaplacení. Pokud nemáte účet na PayPal, měli byste si ho zařídit, abyste mohli bez problémů nakupovat.
  • Nenakupujte u prodejců, kteří přijímají pouze platby v hotovosti.
 9. 9
  Vyhledejte si u dané věci uskutečněné transakce. Budete si moci prohlédnout průměrné ceny dané věci a budete se moci rozhodnout, zda je cena adekvátní. Pokud přihazujete u akce, budete si moci udělat představu o tom, jakou částku byste neměli překročit.
  • Klikněte na tlačítko Advanced vedle vyhledávacího panelu. Zaškrtněte rámeček Completed Listings. Zadejte klíčová slova a klikněte na vyhledávání.
  • Nabídky označené červeně jsou ukončené nabídky.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Přihazování v aukci

 1. 1
  Rozhodněte se, zda chcete věc koupit ihned. Možnost Buy it Now vám umožní koupit si danou věc ihned za uvedenou cenu, aniž byste museli přihazovat v aukci. U některých věcí vám tato možnost může dokonce ušetřit peníze.
  • Než něco zakoupíte, zjistěte si průměrnou cenu. Při nákupu ihned se snadno stane, že zaplatíte zbytečně více.
 2. 2
  Stanovte si nejvyšší částku, kterou chcete přihazovat. U aukce se potom bude automaticky přihazovat po minimální částce, dokud nedosáhnete svého maxima. Budete si tak moci určit maximální částku a nebudete muset aukci neustále sledovat.
  • Když na nějakou věc přihodíte, zavazujete se k tomu, že ji v případě výhry koupíte.
  • Příhozy nelze brát zpět, takže si musíte být jistí, že danou věc chcete. Příhozy lze brát zpět pouze pokud se vyskytne chyba v nabídce. Nemůžete si nákup věci tedy rozmyslet.
 3. 3
  Během aukce postupně zvyšuje příhozy. Když někdo přihodí více, než je váš maximální obnos, přijde vám upozornění. Když budete chtít, budete moci přihodit ještě více.
 4. 4
  Počkejte, až aukce skončí. Pokud danou věc vyhrajete, přijde vám upozornění. Až aukce skončí, budete muset zkontaktovat prodejce a provést platbu. [1]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Dokončení transakce

 1. 1
  Kontaktujte prodejce. Po skončení aukce se musíte spojit s prodejcem dané věci. Budete se moci dohodnout na platebních podmínkách a potvrdíte si adresu a ceny poštovného. Až provedete platbu, prodejce vám vaši věc odešle.
 2. 2
  Zaplaťte za nákup co nejrychleji. Když prodejce neobdrží peníze během dvou dnů od skončení aukce, může problém začít řešit přes eBay a vy získáte špatné hodnocení. Pokud se tomu chcete vyhnout, zaplaťte za nákup hned po skončení aukce.
  • Když zaplatíte co nejdříve, dostanete od prodejce dobré hodnocení, což vám usnadní budoucí nákupy.
 3. 3
  Napište prodejci hodnocení. Celý systém eBay je postaven na tom, že prodejci píšou hodnocení kupcům a kupci píšou hodnocení prodejcům. Je slušnost po dokončení transakce zanechat prodejci hodnocení, díky kterému se ostatní kupci dozví, zda je dobré u tohoto prodejce nakupovat. Možnosti jsou následující:
  • Pozitivní hodnocení: Byli jste spokojeni a doporučujete nákup u tohoto prodejce i ostatním.
  • Neutrální hodnocení: Měli jste nějaký problém, ale nakonec bylo vše vyřešeno.
  • Negativní hodnocení: Nebyli jste s prodejem spokojení, nebo vás něčím zklamal prodejce. Než napíšete negativní hodnocení, vždy se snažte nejprve kontaktovat prodejce a vyřešit problém jinak. Všem prodejcům totiž záleží na tom, aby měli dobré hodnocení. Většina z nich vám nabídne peníze zpět a v některých případech budete schopni se domluvit na kompromisu, který vám bude vyhovovat. Pokud se na ničem nedohodnete, můžete případ předat eBay, která ho za váš vyřeší. Pokud za žádnou cenu nedosáhnete uspokojivého řešení, napište negativní hodnocení a uveďte všechna fakta, která vás k němu vedla. Nepište nic urážlivého, jinak by si vás mohli prodejci začít blokovat.
 4. 4
  Pokud máte nějaký problém, kontaktujte eBay. Pokud máte problém s transakcí, daná věc vám nedorazila, nebo vám dorazila jiná věc, kontaktujte Resolution Center eBay. Pomocí tohoto nástroje můžete odeslat stížnost, která vám ve většině případů zajistí vrácení peněz.
  • Vždy se snažte problémy řešit přímo s prodejcem. Většina prodejců udělá vše pro to, abyste nemuseli žádný problém řešit pomocí Resolution Center.
  Reklama

Tipy

 • Jednejte vždy uctivě a upřímně. Pokud znáte cenu poštovného a balného předem a souhlasíte s ní, neměli byste se o ní později dohadovat s prodejcem. Pokud tyto ceny neznáte, je to váš problém – měli jste si to zjistit včas.
 • Pokud je u nějaké věci uvedeno „AS-IS“ (zejména pokud jde o elektroniku), znamená to, že je rozbitá a je nutné ji opravit.
Reklama

Varování

 • Nepřihazujte u žádné aukce, pokud si nejste jistí tím, že danou věc chcete. Nepřihazujte více, než kolik jste ochotni zaplatit. Dobře i každý nákup rozmyslete, buďte upřímní a trpělivě počkejte, až vám věc přijde.
 • Ujistěte se, že víte, co nakupujete. Nekupujte žádné padělky. Na eBay se často prodávají padělky stavebnic Lego. To samé platí i pro sběratelské předměty, jako například mince nebo známky.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 18 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 585 krát
Kategorie: Finance a Obchod
Stránka byla zobrazena 5 585 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama