Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Právě jste vyhráli v loterii? Všechny ty neúspěšné tikety a nešťastná čísla jsou nyní minulost! Co ale dělat, když vyhrajete jackpot? V tomto článku se dozvíte, jak si vybrat svoji výhru a jak s ní dobře naložit.

Část 1
Část 1 ze 3:
Co dělat po výhře

 1. 1
  Snažte se zachovat klid a nikomu nic neříkejte. Nikomu neříkejte, že jste vyhráli v loterii, dokud nebudete mít peníze u sebe. Bez ohledu na to, jak vysokou částku vyhrajete, se vám pravděpodobně značně změní život a budete si na to chvíli muset zvykat. Uvolněte se, zhluboka se nadechněte a nikomu nic neříkejte. Měli byste si zachovat soukromí tak dlouho, jak to bude možné.
 2. 2
  Pečlivě si pročtěte instrukce. Udělejte to ještě dříve, než si půjdete vybrat výhru. Instrukce budou uvedeny jak na výherním tiketu, tak na webových stránkách loterie. Jistě nechcete o svoji výhru přijít kvůli nějakým technickým problémům!
  • Podepište se na zadní stranu výherního tiketu, pokud tím ovšem nepřijdete o možnost založit si trust, abyste mohli převzít výhru.
  • Udělejte si několik kopií přední i zadní strany svého tiketu a uložte si jeho originál do bezpečnostní schránce v bance.
 3. 3
  Ihned kontaktujte právníka. Měli byste zvážit všechny své právní možnosti ohledně bankovních účtů a rozdělení výhry. Právník vám poradí a zajistí, že se nedostanete do právních problémů.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Vyřešte právní a finanční dopady výhry

 1. 1
  Chraňte si své soukromí a identitu. Jména výherců loterie se většinou zveřejňují v médiích a pravděpodobně budete také požádáni, abyste poskytli rozhovory místním novinám a zpravodajským kanálům.
  • Můžete si chránit své soukromí jakýmkoli způsobem, nebo můžete zapojit právní entity, aby vám pomohly vaši identitu skrýt.
  • Dobře se zamyslete nad tím, zda chcete pozornost médií. Je zábava být ve zprávách a stát se přes noc celebritou, ale bohužel to obnáší také spoustu nepříjemností. Vaši přátelé vás pravděpodobně začnou žádat o peníze, všechny vaše činy budou pod drobnohledem a lidé budou očekávat, že se nyní budete chovat podle určitých standardů, které platí pro bohaté lidi. Pokud se těmto věcem chcete vyhnout, pravděpodobně bude lepší nekomunikovat s médii.
 2. 2
  Založte si trust u svého právníka. Umožní vám to převzít celou výhru a zároveň si zachovat anonymitu. Budete moci určit svého právníka jako zmocněnce, který vám pomůže vyřešit všechny formality ohledně převzetí výhry.
 3. 3
  Vezměte v úvahu daně. V životě jsou jisté jen dvě věci: daně a smrt. Pravděpodobně prozatím nemusíte řešit svoji smrt, pokud jste neutrpěli infarkt v šoku z náhlé výhry, ale daně by vás měly zajímat. Možná budete muset platit dvojitou daň z výhry – při jejím převzetí a také na konci daňového období v případě, že se vám díky nově nabytému majetku zvýší daňová sazba.
  • Všechny výhry v loterii se v USA považují za zdanitelné příjmy, bez ohledu na to, zda jsou vyplaceny jednorázově, nebo ve formě ročních plateb.
  • Když si loterijní výhru uložíte na trust, získáte tím určité daňové výhody, protože se vyhnete nutnosti soudního potvrzení závěti v případě smrti výherce a minimalizujete majetkovou daň.
  • Překlad: díky trustu nebudete platit tak vysoké daně, takže byste si ho měli skutečně založit!
 4. 4
  Pokud jste výherní tiket koupili s někým napůl, musíte založit partnerství. Pokud jste si tiket koupili s více lidmi, pravděpodobně si budete muset promluvit o tom, jak budete s výhrou nakládat.
  • Zamyslete se nad okolnostmi nákupu výherního tiketu. Dohodli jste se spolu na sdílení výhry? Je možné výhru vymáhat zákonem? Někdy je lepší založit právní partnerství a rozdělit si výhru tímto způsobem, než nechat jediného z výherců, aby ji převzal na své jméno.
 5. 5
  Zamyslete se nad okolnostmi spojenými s partnery a manžely. Peníze vyhrané v loterii je možné považovat za společný majetek manželů, zejména pokud byl tiket zakoupen ze společných peněz.
  • Znamená to, že po případném rozvodu budete muset vyhrané peníze dělit. I v případě, že nejde o manželství (nebo manželství není možné, například v některých zemích v případě párů stejného pohlaví), se může stát, že výhra podlehne sdílenému vlastnickému právu.
 6. 6
  Zjistěte si možnosti darů rodině a přátelům. Výherci v loterii mohou darovat část své výhry do určitého ročního limitu. Tyto dary nepodléhají darovací dani. Také dary charitě jsou z hlediska daní výhodné.
  • Zamyslete se nad tím, zda chcete darovat peníze nějaké charitativní organizaci, kterou uznáváte. Mezi oblíbené možnosti patří například výzkum léčby rakoviny, nebo organizace, které se starají o děti.
  • Držitelé vašich darů musejí podepsat dohodu o mlčenlivosti a nesmějí o vašem daru nikomu říkat alespoň po dobu pěti let.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Jak dosáhnout dlouhodobých výhod díky výhře v loterii

 1. 1
  Kontaktujte zkušeného účetního nebo finančního poradce. Měli byste to udělat ještě dříve, než začnete peníze utrácet. Finanční poradce vám představí všechny možnosti a poradí vám, jak s penězi naložit.
  • Váš poradce s vámi probere plán utrácení peněz versus jejich uložení a zhodnocení a řekne vám, jaké možnosti investování máte a s čím můžete počítat, když budete investovat.
  • Můžete si najmout osobního bankéře, který bude spravovat pouze vaši výhru v loterii a založit si oddělený účet na tyto peníze, ze které je budete moci podle potřeby převádět na svůj běžný účet.
  • Založte si v bance trust pro své děti a vnoučata.
 2. 2
  Umožněte si ze začátku trochu utrácet. Výherci loterií, kteří brzy skončí na nule, často nakupují domy a auta velmi brzy po převzetí výhry. Něco málo si ze začátku kupte, ale zbytek peněz investujte, abyste mohli žít z úroků a rent.
  • Pravděpodobně to nezní jako nejlepší návrh, ale měli byste srovnat své krátkodobé zájmy s dlouhodobými cíli. Nikdo ještě nikdy nelitoval toho, že dobře investoval peníze.
 3. 3
  Zamyslete se nad tím, zda nebude lepší nechat si výhru vyplácet v ročních splátkách. Umožní vám to jeden nebo dva roky špatného rozhodování, než se naučíte s penězi dobře zacházet a spravovat své finance.
 4. 4
  Neměli byste dávat výpověď v práci. Nyní jste sice velmi bohatí, ale budete potřebovat nějakou činnost, kterou se zabavíte a která vám pomůže neutratit všechny nově nabyté peníze najednou. Můžete pracovat například jen na částečný úvazek, nebo si vzít pouze delší dovolenou.
  • Nyní máte skvělou příležitost zamyslet se nad tím, čemu byste se skutečně chtěli věnovat. Ať už se chcete stát burzovním makléřem, nebo učitelem na střední škole, začněte pracovat na tom, aby se vám to podařilo.
  • Vraťte se zpět do školy. Pokud se rádi učíte a baví vás získávat nové znalosti, zapište se na vysokou školu na obor, který vás zajímá. Nemusíte chodit na Harvard, stačí obyčejná místní univerzita. Důležité je, abyste procvičili mozek a něco nového se naučili.
  • Začněte chodit na kurzy správy financí, abyste lépe rozuměli zprávám a výkazům od vašich účetních.
  • Splaťte všechny své dluhy.
 5. 5
  Investujte, investujte, investujte! Jistě znáte pořekadlo „Pokud chcete vydělat peníze, musíte mít nějaké peníze.“ Pro vás to ovšem již neplatí! Můžete si vydělat spoustu peněz jen díky tomu, že chytře investujete. Není to sice stoprocentní jistota, ale jde o skvělý způsob, jak zajistit, že vám peníze nebudou jen tak ležet doma. .
  • Uvědomte si, že pokud vám investice nevynášejí více, než inflace, ve skutečnosti hodnota vašich peněz v čase neroste, ale klesá!
  • Diversifikujte své portfolio, ale dávejte si pozor na riskantní investice. Zaměřte se na bezpečnější investice, jako jsou důchodové fondy, časové fondy, certifikáty, nebo peněžní trhy. Zeptejte se v nějaké akciové společnosti, zda nehledají nové podílníky. Naučte se pohybovat se ve světě financí.
  • Pokud žijete v USA, nezapomínejte na to, že vláda vydává bankovní účty pouze do částky $250,000, což znamená, že pokud chcete být v bezpečí, neměli byste mít na žádném účtu více, než $250,000. Peníze, které nebudete mít na bankovních účtech, investujte na burze, nebo do cenných papírů.
 6. 6
  Všechno nakupujte s kreditní kartou, která má spoustu výhod a splácejte ji každý měsíc ze svého běžného účtu. Tímto způsobem získáte ještě více odměn v podstatě za nic. Jen si dejte pozor, abyste kreditní kartu spláceli včas, abyste se vyhnuli zbytečnému placení vysokých úroků.
 7. 7
  Držte se zpátky. Udržujte kontakt se svými starými přáteli, kterým můžete důvěřovat a o kterých víte, že vás neopustí. Nechovejte se příliš extravagantně a nepřitahujte k sobě pozornost.
 8. 8
  Nakupujte chytře. Možná nyní máte dost peněz na to, abyste si mohli koupit ostrov a založit mikrostát, ale uvědomte si, že byste tento stát museli také řídit. Než si něco koupíte, zamyslete se nad dalšími náklady, které jsou s daným nákupem spojeny.
  • Než se rozhodnete koupit si dům, dobře si to rozmyslete. Jaká bude vaše daň z nemovitosti? Kolik budete muset platit za služby? Kolik budete muset platit za údržbu? Zamyslete se nad tím, že hodnota nemovitostí na trhu často kolísá.
  • Než si koupíte několik drahých aut, také se dobře zamyslete. Automobily ztrácejí na hodnotě okamžitě po tom, co si je odvezete z autosalonu domů. Drahá auta vyžadují drahou údržbu a auta zahraničních výrobců podléhají vládním tarifům.
 9. 9
  Postarejte se o svoji rodinu. Tito lidé s vámi byli dávno před tím, než jste vyhráli v loterii. Jistě jim chcete koupit něco hezkého, ale nemáte k nim žádné povinnosti z hlediska financí. Jen nezapomínejte na to, že vaše rodina vám chce pomoci.
 10. 10
  Nakupte vkladní listy v hodnotě 6 milionů, které vydává vláda a vydělávejte na nich. Nakupte vkladní listy s nejvyššími úroky na nejkratší možnou dobu a vydělávejte na přeprodeji s vyšším úrokem. S těmito operacemi vám pomůže vaše banka.
  Reklama

Tipy

 • Uvědomte si, že při jednání s malými bankami byste měli jít rovnou do sekce pro velké klienty. U větších národních bank můžete jít za osobními bankéři, nebo si najít oddělení pro větší klienty. Tyto banky vám pravděpodobně nabídnou více možností a poskytnou vám lepší ochranu soukromí a bezpečí.
 • Neutrácejte všechny peníze hned! Určete si částku, kterou smíte každý týden utratit a nepřekračujte ji!
 • Využijte své peníze k tomu, abyste ze všeho nejdříve splatili všechny dluhy. Než si něco budete kupovat, měli byste být naprosto bez dluhů.
 • Dávejte na sebe pozor, když se budete chovat příliš okázale, přijdete o sebe i o své přátele.
 • Když nezměníte svůj životní styl a budete utrácet stejně jako před výhrou, vždy budete mít dostatek peněz na neočekávané události. Kupte si několik velkých věcí, po kterých toužíte a začněte opět žít tak, jako před výhrou.
 • Darujte své staré auto nějaké charitativní organizaci.
 • Vytvořte si seznam přání, na který se později budete moci podívat a rozhodnout se, co skutečně potřebujete. Některé věci byste si měli nechat jako sny, i když na ně budete mít peníze.
 • Nevyhazujte peníze za věci, které nepotřebujete. Dovolte si pouze mírné utrácení.
 • Než si vyzvednete peníze, napište si vše, čeho byste chtěli dosáhnout, čemu byste se chtěli vyhnout a jaký máte pocit z aktuální situace a ze své budoucnosti. Později se na tento papír budete moci podívat a uvidíte, jak jste se cítili, když jste nebyli milionářem. Možná to bude přesně to, co budete potřebovat, abyste si nenechali zničit život penězi.
 • Nevychloubejte se svojí výhrou, jinak se s vámi lidé přestanou bavit.
 • Uvědomte si, že se musíte chovat chytře. Nebuďte impulzivní a nekupujte si věci, které nepotřebujete. Vaše rodina pravděpodobně bude čekat, že jim budete jen tak dávat peníze, ale uvědomte si, že je to jen vaše rozhodnutí a nemáte žádnou povinnost jim něco dávat.


Reklama

Varování

 • Snažte se, nemluvit se svými přáteli, rodinou a partnerem pouze o penězích.
 • Mnoho loterií vyžaduje svolení zveřejnit vaše jméno, ale měli byste se nejprve poradit s právníkem, abyste věděli, jak si chránit soukromí. Pokud své jméno budete muset zveřejnit, zvykněte si nosit sluneční brýle, začněte nosit jiné oblečení a nenechávejte se fotit na veřejnosti.
 • Uvědomte si, že peníze vám nekoupí štěstí. Někteří z těch nejbohatších lidí na světě patří mezi nejvíce nešťastné lidi.Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 114 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 979 krát
Kategorie: Finance a Obchod
Stránka byla zobrazena 6 979 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama