Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hnědá. Zní to jednoduše, ale hnědá barva zahrnuje širokou škálu barev - světlou, tmavou, teplou a chladnou hnědou, červenohnědou, zelenohnědou i modrohnědou. Ve škole jste se učili, že hnědou vyrobíte z červené a zelené - což je pravda, ale zrovna tak ji namícháte z modré a oranžové, stejně jako z mnoha jiných barevných kombinací. Splácáním několika barev dohromady připravíte hnědou snadno, ale k tvorbě přesného odstínu potřebujete mnohem více zručnosti. Ukážeme vám, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Míchání barev pomocí barevného kruhu

Stáhnout PDF
  1. 1
    Prozkoumejte barevný kruh. Barevný kruh je koláč rozdělený na části v barvách duhy. Obsahuje primární, sekundární a terciální barvy. Primární barvy zahrnují červenou, modrou a žlutou, zatímco sekundární jsou oranžová, zelená a purpurová. Terciální barvy jsou ty, které se v barevném kruhu nacházejí mezi primárními a sekundárními.
  2. 2
    Smíchejte primární barvy. První a základní způsob, jak získat hnědou, je smíchat dohromady všechny primární barvy. To znamená, že použijete paletu pro smíchání modré, žluté a červené dohromady, až dostanete blátivou barvu podle vašeho přání. Nemusíte používat stejné množství od každé barvy - změnou poměru můžete lehce změnit výsledný odstín.
  3. 3
    Smíchejte komplementární barvy. Když se podíváte na barevný kruh, najdete na něm komplementární (doplňkové) barvy přímo proti sobě. Komplementární barvy jsou modrá s oranžovou, červená se zelenou a žlutá s purpurovou. Smícháním libovolné z těchto dvojic získáte hnědou v jiném odstínu, než který vznikne z ostatních komplementárních dvojic.
  4. 4
    Změňte světlost barvy. Přidejte černou nebo bílou, abyste barvu prosvětlili nebo ztemnili. Stejně tak můžete pro ztmavení přidat více té tmavší z barev, ze kterých jste při tvorbě hnědé vycházeli, ale změní se tím samozřejmě i odstín. Pokud potřebujete vytvořit velmi světlou hnědou, přidejte do bílé barvy jen malé množství předem namíchané hnědé. Vždy je snazší přidat tmavou barvu do světlé, než prosvětlovat tmavou.
  5. 5
    Zvyšte nebo snižte sytost barvy. Sytější barvu připravíte přidáním více barev, ze kterých jste ji původně namíchali. Tlumenější vzhled získáte přimícháním středně šedé.
  6. 6
    Změňte odstín. Pokud jste připravili hnědou smícháním modré a oranžové, můžete odstín trochu změnit přidáním ostatních barev. Například pro přípravu teplé hnědé přidejte červenou. Pro přípravu temně hnědé můžete zkusit přidat purpurovou nebo zelenou. Zapamatujte si, že komplementární dvojici barev, se kterou jste začínali, můžete doplnit libovolnými z ostatních barev. Pro jemnou změnu odstínu přidejte terciální barvu.[1]
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Příprava hnědé pomocí vzorkovníku

Stáhnout PDF
  1. 1
    Sežeňte si míchací vzorkovník. Pantone je vzorkovník (původně určený pro průmyslové použití), který vám pomůže najít přesně tu hnědou, kterou potřebujete. Nový nebo použitý vzorkovník si můžete objednat přes Internet.
    • Pozor, Pantone definuje své barvy ve škále CMYK, nikoli RGY. CMYK je zkratka pro azurovou (cyan), purpurovou (magenta), žlutou (yellow) a černou (black). Bílá není zahrnuta, protože se přepokládá použití bílého papíru, s čímž musíte počítat.
  2. 2
    Najděte přesně tu hnědou, kterou chcete. Ve vzorkovníku je mnoho karet, takže buďte trpěliví. Můžete použít i Photoshop nebo podobné grafické aplikace, které vám Pantone v mnoha podobách nabídnou také.
    • Najděte si přesný poměr purpurové, žluté, azurové a černé a přesně je smíchejte. V tomto příkladu je 33% azurové, 51% purpurové a 50% žluté.
    • Nezapomeňte, že purpurová, žlutá a azurová jsou přesné primární barvy, ale nejsou standardem pro míchání nátěrových hmot. Pro více informací prozkoumejte Internet.
  3. 3
    Smíchejte své barvy. Použijte poměr daný vzorkovníkem a dostanete svůj tón hnědé. Ačkoli vzorkovníky jsou určené především pro míchání tiskových inkoustů, můžete je bez obav použít i pro tvorbu dokonalé hnědé.[2]
    Reklama

Tipy

  • I standardní malířskou hnědou můžete míchat s jinými odstíny pro dosažení požadovaného tónu.
  • Před mícháním důkladně očistěte štětec, aby nedošlo k přimísení nežádoucích barev.
  • I když jste svou hnědou přesně změřili pomocí vzorkovníku, je prakticky nemožné dosáhnout opakovaně přesně stejného odstínu. Chystáte-li se malovat nebo natírat, připravte si dostatek barvy, abyste nemuseli v průběhu práce přimíchávat další.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 32 770 krát
Kategorie: Malba a kresba
Stránka byla zobrazena 32 770 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama