Jak namíchat ze základních barev hnědou

V tomto článku:Smíchejte fialovou a žlutouJiné metody míchání hnědéSmíchejte oranžovou a modrouSmíchejte zelenou a červenouMíchání hnědé ze všech hlavních barevPochopte systém míchání barev

Smícháním základních barev (červená, modrá, žlutá) můžeme docílit širokého spektra odstínů hnědé barvy. Chystáte-li se na výmalbu bytu , použijte na míchání místo štětce malířský nůž. K namíchání hnědě použijete dvě barvy základní, jednu sekundární a jednu doplňkovou. Čtěte dál a dozvíte se víc.

1
Smíchejte fialovou a žlutou

 1. 1
  Červená+ modrá. Smísením rovných dílů těchto barev dostanete královský nach (purpur), tedy tmavší odstín fialové.
 2. 2
  Smíchejte fialovou a žlutou. Žlutá fialovou postupně zesvětlí až na lehce nažloutlou hnědou. Začněte pouze malou kapkou žluté a pokračujte dokud chcete zesvětlovat.
 3. 3
  Dolaďte. Zesvětlíte přidáním žluté, tmavšího odstínu dosáhnete přimícháním fialové.

2
Jiné metody míchání hnědé

 1. 1
  Smíchejte všechny základní barvy. Smícháním dvou základních barev a přidáním třetí získáte hnědou, ale nemáte nad celým procesem a sekundární barvou dostatečnou kontrolu. Začněte s různým množstvím každé barvy jen tak pro zábavu a uvidíte, co vznikne. Experimentujte, dokud nenaleznete správnou kombinaci.
  • Čím více žluté použijete, tím světlejší hnědá barva bude. Čím více červené a modré, tím tmavší je výsledná hnědá.
 2. 2
  Smíchejte různé hnědé odstíny. Smícháte-li všechny doposud vytvořené hnědé odstíny dohromady, dostanete další nové. Zkusit můžete mísit třeba jen odstíny vzniklé různým poměrem dvou základních barev. Zkoušejte a bavte se.

3
Smíchejte oranžovou a modrou

 1. 1
  Smícháním žluté a červené získáte oranžovou. Začněte větším množstvím červené, do které po troškách přidávejte žlutou. Asi tak v desetinovém poměru k červené. Rozmíchejte. Výsledkem by měla být tmavě oranžová, mnohem bližší červené než žluté.
 2. 2
  Smíchejte modrou a oranžovou. Nejprve do nově vzniklé oranžové vmíchejte malé množství modré barvy, ne více než 5%-10% celkového množství. Míchejte, dokud nedostanete tmavou, čokoládově hnědou barvu. Pokud stále vypadá příliš oranžově, přidejte trochu modré.
 3. 3
  Dolaďte. Pokud potřebujete tmavší barvu, přidejte více modré. V opačném případě přidávejte oranžovou.

4
Smíchejte zelenou a červenou

 1. 1
  Kombinací žluté a modré získáme zelenou. Použijte stejné množství obou barev. Přeženete-li to se žlutou, výsledná barva bude příliš světlá. V opačném případě zase příliš tmavá.
 2. 2
  Smíchejte zelenou a červenou. Do zelené pomalu přidávejte červenou, dokud nevznikne lehce narudlá hnědá barva. Přidejte pak ještě malé množství červené a následně dolaďte do požadováné hnědé.
 3. 3
  Dolaďte. Červenou přidávejte, chcete-li výslednou hnědou trochu teplejší.

5
Míchání hnědé ze všech hlavních barev

 1. 1
  Smíchejte stejné množství tmavě modré a tmavě zelené.
 2. 2
  Do vzniklé barvy vmíchejte černou barvu ve stejném množství jako jste použili u dvou předchozích barev.
 3. 3
  Vmíchejte stejné množství červené.
 4. 4
  Přidejte žlutou..
 5. 5
  Potřebujete-li světlejší odstín hnědé, přidejte více žluté barvy.

6
Pochopte systém míchání barev

 1. 1
  Zapamatujte si základní barvy. Jsou to červená, modrá a žlutá.
 2. 2
  Poznejte sekundární barvy. Sekundární barvy vytvoříte smícháním dvou základních barev, na barevném kruhu patří mezi dvě výchozí barvy. Sekundární barva červené a zelené je fialová, žluté a červené oranžová a u žluté a modré je to pak barva zelená
 3. 3
  Doplňkové barvy. Na barevném kruhu se jedná o přímé protiklady. Použijete-li jich správné množství, měli byste z nich namíchat neutrální barvy jako jsou bílá, šedá nebo černá.
 4. 4
  Namíchejte hnědou tak, že smícháte sekundární barvu s její barvou doplňkovou. Uděláte to jednoduše následujícím způsobem:
  • Smíchejte oranžovou (ze žluté a červené) se svou doplňkovou barvou-modrou (Způsob 1, kroky 1-3)
  • Smíchejte zelenou (ze žluté a modré) se svou doplňkovou barvou-červenou (Způsob 2, kroky 1-3)
  • Smíchejte fialovou (z červené a modré) se svou doplňkovou barvou-žlutou (Způsob 3, kroky 1-3)

Tipy

 • K míchání hnědé můžete použít i barevné tužky a pastelky. Mícháte-li malířské barvy, použijte malířský nůž. Jedná se o plochý kovový nástroj, kterým kloužete po papíře nebo plátně a mísíte tak barvy. Štětec není pro míchání vhodný, zanechává v barvách proužky jiných barev a je po takovém použití znehodnocený.
 • Měli byste použít více žluté, i když barvy nejsou akrylové, protože výsledkem jinak bude téměř černá barva.

Varování

 • Nepřehánějte to s modrou a červenou. Většinou nedostanete hnědý odstín, který byste si přáli.


Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Malba a kresba

V jiných jazycích:

English: Make Brown from Primary Colors, Español: hacer marrón con los colores primarios, Deutsch: Aus Primärfarben Braun erzeugen, Français: obtenir du marron à partir des couleurs primaires, Italiano: Ottenere il Marrone dai Colori Primari, Português: Obter Marrom a Partir das Cores Primárias, Русский: получить коричневый из основных цветов, Nederlands: Bruin maken van primaire kleuren, 中文: 用三原色调成棕色, Bahasa Indonesia: Membuat Warna Cokelat dari Warna‐Warna Primer, العربية: تكوين اللون البني من الألوان الأساسية, हिन्दी: मूल रंगों (Primary Colors) से भूरा रंग बनायें, 한국어: 원색을 섞어 갈색 만드는 법, ไทย: ผสมสีน้ำตาลจากแม่สี, Tiếng Việt: Pha màu nâu từ các màu cơ bản, 日本語: 原色から茶色を作る, Türkçe: Ana Renkler Kullanılarak Nasıl Kahverengi Elde Edilir

Stránka byla zobrazena 20 620 krát.
Byl tento článek přesný?