Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Taky jste se v galerii dívali na abstraktní obraz a slyšeli jste, jak někdo říká "To bych zvládnul taky!"? I když abstraktní obrazy vypadají snadně, ve skutečnosti jsou mnohem náročnější, než tradiční, klasické malování. Je to právě proto, že abstraktní umění se neřídí žádnými konvencemi a pravidly. Je to na vás, coby umělci, která pravidla porušíte, jak se budete vyjadřovat a co je pro vás vlastně definicí slova umění. Nejprve se na malování připravte. pak se rozhodněte, zda jsou vaším cílem jakoby náhodné geometrické tvary (podobně maluje Paul Yanko nebo Thornton Willis), minimalistický obraz s využitím ostrých obrazců (ve stylu Pieta Mondriana nebo Paula Klee), nebo jestli se soustředíte spíš na celý proces vzniku obrazu (jako to dělá Jackson Polloct nebo Mark Rothko).

Postup

Příprava na malování

 1. 1
  Sežeňte si plátno. Ve výtvarných potřebách si můžete koupit již připravené plátno jakékoliv velikosti a tvaru. Použít ho můžete ihned. Nikdo ovšem neříká, že se musíte spoléhat na natažená a ošetřená plátna. Abstraktní umělci velmi často malují na nenatažená, neošetřená plátna.[1]
  • Pokud dáváte přednost podkladu v jiné, než bílé barvě, kupte si plechovku podkladové barvy Gesso a dejte plátnu trochu barvy. Podkladová barva (primer) by měla schnout poměrně rychle.
 2. 2
  Vyberte si barvy. Rozhodněte se, zda chcete malovat akrylovými nebo olejovými barvami. Akrylové barvy jsou bez zápachu a pracuje se s nimi velmi snadno, protože rychle zasychají a navíc jsou velmi krycí, což se hodí, když uděláte chybu. Olejové barvy jsou náročnější, protože schnou delší dobu, jsou výrazně cítit a nedovolí vám zamalovat případnou chybu.
 3. 3
  Připravte si štětce a další náčiní. Vyberte si štětce, které se budou hodit na malování vybraného díla. K nanášení barvy můžete vyzkoušet také tzv. špachtle, které malbě dodají strukturu. Někteří malíři si plátno staví na malířský stojan, jiní ho raději položí přímo na zem, aby byli svému dílu blíž.[2]
  • Pokud nemáte s barvami zkušenosti a nevíte, které se k sobě hodí, představte si klasický barevný kotouček. Na něm přesně uvidíte, které odstíny se k sobě hodí a které jsou kontrastní.
 4. 4
  Převlékněte se do malířského oblečení. Záleží sice na tom, jak nepořádní jste, ale rozhodně je dobrý nápad se převléknout do starého trička nebo malířské zástěry. Když budete na sobě mít oblečení, na kterém vám nezáleží, jestli se umaže, daleko lépe soustředíte na samotné malování abstraktního obrazu.
  • Možná budete chtít po zemi rozložit noviny, abyste zabránili stříkání nebo kapání barvy na podlahu – platí to hlavně, pokud se rozhodnete malovat na zemi.
  Reklama

Metoda 1 ze 4:
Malování náhodných geometrických abstraktních tvarů

 1. 1
  Vytvořte si strukturované pozadí. Jedna z nejsnadnějších cest, je nanést látku nazvanou Gesso v co nejlepší kvalitě. Je to hustý gelový podkladový primer.[3] Nanáší se úplně stejně jako barva, případně můžete použít špachtli, pokud je směs dostatečně hustá. Díky tomu budete mít nad vznikající texturou plnou kontrolu.
  • Chcete-li, klidně nechte plátno bílé a hladké. Jak už bylo řečeno, pro abstraktní malbu neexistují žádná závazná pravidla, nemusíte mít tedy texturované pozadí. Mnoho umělců začíná s obyčejným čistým plátnem.
 2. 2
  Nalepte si na plátno linie a místa, kde se čáry budou překrývat. Použijte modrou malířskou písku a nalepte několik pruhů. Vzniknou vám různé geometrické obrazce, například trojúhelníky, čtverce a obdélníky. Cílem je vytvořit obrázky, které se nepodobají realitě. Nalepené linie vám s malováním pomohou a páska zajistí, že linie budou čisté, nerozmazané, s jasnými tvary.
  • Místo pásky použijte pravítko a tužku. Pokud se vám nechce zaobírat volnými místy, která zbudou po odlepení malířské pásky, klidně si plátno rozvrhněte obyčejnou tužkou a s pomocí pravítka. Opět – položte pravítko přes plátno několikrát, aby vzniklo několik různých tvarů.
 3. 3
  Namíchejte si barvy. Rozhodněte se, jaké barvy pro dokončení obrazu použijete. Namíchejte si je buď na malířské paletě, nebo třeba na starém talíři. Můžete si je také rozmíchat přímo na plátně, ale to vyžaduje určité zkušenosti, aby výsledný dojem působil pěkně.
 4. 4
  Vybarvěte místa mezi lepicí páskou. Nebojte se – když přetáhnete až na pásku, nic se neděje. Nemyslete si navíc, že musíte zaplnit na plátně úplně všechna místa – klidně nechte nějaké tvary prázdné.
  • Někteří abstraktní malíři nejprve barvou obtáhnout obrysy každého tvaru, než začnou malovat. Jiní se nerozmýšlejí a barvy používají tak, jak jim to připadá nejvhodnější přímo při malování.
 5. 5
  Odlepte pásku. Jakmile si myslíte, že je dílo hotové, odlepte malířskou pásku. Pokud se vám líbí jasné, rovné okraje, udělejte to, dokud je malba ještě stále vlhká. Při odlepení ze suché malby je pravděpodobné, že odlepíte i kousky barvy, takže okraje budou lehce zubaté.[4]
 6. 6
  Chcete-li, vyplňte prázdné místo pod páskou nějakou barvou. Až pásku odstraníte, uvidíte bílá místa tam, kde páska byla. Můžete je nechat prázdná, nebo je můžete vyplnit barvou.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Naučte se teorii barev

 1. 1
  Pořiďte si kolečko s paletou barev. Je to velmi jednoduchá pomůcka, která se skládá z obyčejného kolečka, na kterém je paleta mnoha odstínů barev. Hodí se k tomu, abyste rychle viděli vztahy mezi jednotlivými barvami – které k sobě ladí, které se tlučou a podobně.[5]
  • Pomůcku seženete v obchodech pro výtvarníky, v lepších papírnictvích nebo v supermarketu v oddělení nátěrů.
 2. 2
  Pochopte systém primárních, sekundárních a terciárních barev. Zjednodušeně řečeno jsou základem barevného kolečka primární barvy (červená, modrá, žlutá). Sekundární barvy vznikají smíšením primárních barev dohromady (zelená, oranžová, fialová). Terciární barvy mohou vzniknout mícháním sekundárních a primárních barev (žluto-oranžová, červeno-oranžová, červeno-fialová, modro-fialová, modro-zelená a žluto-zelená).[6]
  • Abyste se s mícháním barev seznámili, můžete si namalovat vlastní barevné kolečko.
 3. 3
  Naučte se rozeznávat studené a teplé barvy. Teplé odstíny červené, oranžové nebo žluté vnášejí do obrazu zdání pohybu, dynamiky a prostoru. Studené odstíny, jako je modrá, zelená nebo fialová, navozují ticho a málo pohybu. Působí uklidňujícím dojmem.[7]
  • Bílá, černá a šedá se považují za neutrální barvy.
 4. 4
  Pracujte s barevnou harmonií. Existuje několik způsobů, jak zjistit, které barvy se k sobě hodí. Vyzkoušejte například:
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Malujeme gesturální abstraktní obraz

 1. 1
  Položte si plátno na zem. Mnoho umělců prohlašuje, že díky tomu jsou svému dílu blíž. Navíc, pokud se pokoušíte o gesturální abstraktní obraz, bude se vám barva snáze různými způsoby nanášet.
  • Nebojte se, klidně si můžete při malování plátnem pohybovat, jak chcete. Vlastně – pokud začnete na podlaze a postupně plátno budete vztyčovat s ještě mokrou barvou, může vzniknout velmi zajímavé dílo.
 2. 2
  Vyčistěte si mysl. U gesturálního abstraktního malování se nepokoušíte o věrné zobrazení předmětu. Raději se soustřeďte jen na samotné nanášení barvy. Zkoušejte nejrůznější techniky, ať zjistíte, co se vám líbí.
 3. 3
  Míchejte barvy rovnou na plátně. Protože tato technika je hlavně o nanášení barvy, nemusíte si dělat starosti se specifickou barevnou paletou dřív, než začnete. Místo toho s barvami pracujte během samotného malování.
 4. 4
  Nalijte barvu přímo na plátno (nepovinné). Lití barvy přímo na obraz je jen jedním způsobem, jak vytvořit jedinečné umělecké dílo. Množství barvy záleží jen a pouze na vás.
  • Můžete také měnit vzdálenost, ze které barvu na plátno budete lít. Z velké výšky pravděpodobně vzniknou cákance, lití z blízka vám naopak zajistí větší přesnost a kontrolu.
 5. 5
  Stříkejte nebo kapejte barvu na plátno (nepovinné). Použijte cokoliv, co se vám hodí, a namočte to do barvy. Pak náčiním na obraz kapejte, cákejte a nechte barvu různě stékat.
  • K nanášení barvy můžete použít například štětce, brčka, lahvičky s rozprašovačem nebo starý zubní kartáček.
 6. 6
  Zkuste malovat se zavřenýma očima. Pokud je něco, na čem se abstraktní malíři shodnou, pak je to, že abstraktní obraz nemusí vůbec odpovídat realitě. Jeden z nejlepších způsobů, jak se oprostit od toho, abyste náhodou nenamalovali postavy a předměty, je zkrátka zavřít oči.
  • Nechte štětec s barvou klouzat po plátně, aniž byste mysleli na to, co vlastně vytváříte. Tento typ malby je spíš o získávání zkušeností, než o tom, co z toho vznikne.
 7. 7
  Jakmile máte pocit, že je obraz hotový, přestaňte. Nesnažte se přemalovávat, abyste dílo vylepšili. Abstraktní malba není o precizním výsledku – zkrátka s malováním skončete, až se vám bude chtít. Nesnažte se obraz zbytečně přeplnit – řiďte se svými pocity. Jistě poznáte, kdy máte hotovo.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Malujeme minimalistický geometrický obraz

 1. 1
  Vytvořte na obrazu texturované pozadí. Jeden z nejsnadnějších způsobů je nanést co nejkvalitnější přípravek Gesso, což je hustý, gelový podkladový primer.[8] Naneste primer stejně, jako barvu, případně můžete i špachtlí, pokud je dostatečně hustý. Tak budete mít lepší kontrolu nad stylem a texturou.
  • Můžete použít klidně také silný papír nebo plakát. V takovém případě nemusíte na povrch aplikovat podkladový nátěr.
 2. 2
  Pravítkem a tužkou vytvořte linie. Měli byste udělat několik horizontálních čar s různě širokými mezerami mezi nimi, stejně jako několik horizontálních. Jejich počet záleží jen na vás, pamatujte jen na to, že čím méně čar, tím větší obdélníky a čtverce budou mezi nimi.
 3. 3
  Nakreslete linie. Použijte černou barvu a čáry silným tahem obtáhněte. Některé můžete nakreslit tenčí, jiné silnější. Váš obraz teď bude vypadat jako nepravidelná mřížka s černými čárami.
 4. 4
  Vybarvěte jen několik čtverců a obdélníků. Použijte klidně základní barvy (červenou, modrou, žlutou) a několik tvarů vyplňte. Pokud byste vybarvili všechny vzniklé tvary, obraz by působil přeplácaně. Místo toho si raději vyberte jen několik částí. Díky tomu barvy hezky vyniknou.
 5. 5
  Bílá místa nechte tak, jak jsou. Bílé prostory umožní barevným plochám opravdu vyniknout.[9]
  Reklama

Tipy

 • Začněte s malováním tím, že si promyslíte předmět nebo scenérii. Nemyslete na konkrétní obraz, jen si představujte tvary. Vaše fantazie a vaše pocity se pak mnohem snáze přenesou na plátno. Pamatujete – interpretujete to, co vidíte svým vlastním způsobem, neděláte fotky!.
 • Nastudujte si základy kompozice a zamyslete se, jestli nechcete abstraktní obraz raději nakreslit podle některého z nich, než podle konkrétního předmětu. Většinou je to skvělý abstraktní obraz! S výsledkem byste měli být rozhodně spokojeni.
 • Abstraktní umění je založeno na představě, že umění nemusí vypadat jako skutečná realita, takže nečekejte nic konkrétního! Jednoduše získávejte zkušenosti a bavte se!
 • Nemusíte kreslit nic skutečného, může to být opravdu cokoliv!
 • Jednoduchá abstraktní malba je zábava a zvládne ji opravdu každý.
 • Zkrátka a dobře malujte a až se vám bude výtvor líbit, přestaňte. Někdy, pokud se nezastavíte, si budete přát, abyste bývali nepokračovali!

Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 50 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 17 135 krát
Kategorie: Malba a kresba
Stránka byla zobrazena 17 135 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama