Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Důležitou věcí na zvážení při stavbě nebo údržbě počítače je nakládání s teplem. Přílišné teplo spolehlivě zničí citlivější komponenty a zvláště velký problém činí při přetaktování. Umět správně nanést teplovodivou je při řešení kvalitního chlazení základ. Postupujte podle tohoto návodu a naučte se to.

Část 1
Část 1 ze 3:

Příprava povrchu

  1. 1
    Vyberte si správnou teplovodivou pastu. Většina základních teplovodivých past obsahuje oxidy křemíku a zinku, zatímco dražší směsi obsahují vynikající tepelné vodiče, jako je stříbro a keramika. Výhodou pasty s obsahem stříbra nebo keramiky je mnohem efektivnější přenos tepla. Pro potřeby většiny uživatelů však postačí i pasta základní.
    • Pokud plánujete počítač přetaktovat, snažte se pořídit pastu, která je z většiny složená ze stříbra, mědi a zlata. To jsou tři nejlépe tepelně vodivé kovy, které lze v teplovodivé pastě najít.
  2. 2
    Očistěte povrch CPU a chladiče. Oba povrchy jemně otřete vatovým tampónem nebo vatovou tyčinkou navlhčenou v izopropylalkoholu. Čím silnější alkohol, tím lepší – 70% bude stačit, ale pokud seženete 90%, použijte ho. [1]
  3. 3
    Je-li to nutné, povrch chladiče a procesu obruste. V ideálním případě by byly oba dva dotýkající se povrchy dokonale rovné, takže byste teplovodivou pastu vůbec nepotřebovali. Pokud je základna chladiče drsná, můžete ji „namokro“ zbrousit a vyhladit smirkovým papírem. Není to však nutné, pokud se nesnažíte dosáhnout excelentního výkonu chlazení.
    • Teplovodivá pasta slouží k vyplnění mezer a nerovností mezi dvěma dotýkajícími se povrchy. Jelikož nelze zcela dokonalý povrch zaručit ani moderními výrobními technologiemi, musíte ji použít vždy.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Nanášení teplovodivé pasty na chladiče s kruhovou základnou

  1. 1
    Doprostřed základny chladiče naneste miniaturní kapku termální pasty. Porce pasty by měla být menší než zrnko rýže. Pokud to chápete tak, že by mělo být pasty “na velikost kuličky hrášku”, tak ne – to by bylo příliš mnoho a pasta by vám vytekla na základní desku. [2]
    • U chladičů s kruhovou základnou není pastu třeba roztírat, protože se díky tlaku rovnoměrně rozprostře po povrchu sama.
  2. 2
    Připevněte chladič k procesoru. Při instalaci na místo vyvíjejte na chladič rovnoměrný tlak ve všech směrech a kulička pasty se roztáhne po celé ploše stýkajících se povrchů. Tím vznikne tenká vrstva, která vyplní všechny mezery, avšak nebude zbytečně silná.
    • Po zahřátí pasta zřídne a rozteče se více do krajů. Proto je důležité použít pasty jen málo – i troška se dokáže hodně roztáhnout.
  3. 3
    Po připevnění už chladič nesundávejte. Ověřit, že jste pastu nanesli správně, bývá složité. Když porušíte vrstvu, která se vytvořila po připevnění chladiče, budete muset začít znovu. Nejprve očistíte starou pastu, a poté ji nanesete znovu.
  4. 4
    Připojte větrák k základní desce. Kabel větráku procesoru by měl být zapojen přímo do vyhrazené zdířky, protože ta obvykle nabízí možnosti regulace pomocí PWM. To umožňuje počítači upravovat rychlost běhu větráku automaticky bez změny napětí.
  5. 5
    Spusťte počítač. Ověřte, že se větrák točí. Během POST diagnostiky vstupte pomocí stisku klávesy F1 nebo Del do BIOSu. Zkontrolujte, zda je teplota procesoru v normálu. Bez zatížení by se měla pohybovat pod hranicí 40°C, stejně jako teplota grafické karty.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Nanášení teplovodivé pasty na chladiče se čtvercovou základnou

  1. 1
    Naneste pastu na chladič. Aplikace pasty na hranatý chladič je o něco náročnější než u kruhového chladiče, protože ke kompletnímu pokrytí povrchu nestačí pouze vytvořit kuličku a stlačit ji. Různí lidé se přiklání k různým postupům, uvedeme zde tedy pár těch nejrozšířenějších:
    • Metoda s proužky – na základnu chladiče naneste dva tenké vrstvy teplovodivé pasty. Proužky by měly být rovnoběžné a umístěné tak, aby každý z nich ležel ve třetině šířky procesoru. Délka proužků by pak také měla odpovídat asi třetině šířky procesoru.
    • Metoda s křížky – je velmi podobná předchozí metodě, jen jsou proužky nanášené do kříže namísto rovnoběžně. Délka a tloušťka proužků je stejná jako u předchozí metody.
    • Metoda rozetření – tato metoda je jednou z nejpopulárnějších a nejefektivnějších, stojí však o něco více námahy. Na základnu chladiče naneste malé množství teplovodivé pasty. S pomocí plastového chrániče na prst (nebo plastového sáčku) rozetřete pastu prstem rovnoměrně po celém povrchu základny chladiče. Dbejte na to, abyste pokryli celý povrch, který se bude dotýkat procesoru, a nenanášejte příliš tenkou vrstvu. Ve většině případů by měla pasta sotva zakrývat kov chladiče. [3]
  2. 2
    Nainstalujte chladič. Pokud jste použili jednu z metod s proužky, působte na chladič při instalaci rovnoměrným tlakem ve všech směrech, aby se pasta rozlila po celém povrchu. Pokud jste použili roztírací metodu, MUSÍTE chladič nasazovat mírně zešikma, abyste zabránili vzniku bublinek. Je to proto, že je pasta rozprostřená příliš tence na to, aby po přitlačení chladiče bublinky vyrovnala.
  3. 3
    Připojte větrák k základní desce. Kabel větráku procesoru by měl být zapojen přímo do vyhrazené zdířky, protože ta obvykle nabízí možnosti regulace pomocí PWM. To umožňuje počítači upravovat rychlost běhu větráku automaticky bez změny napětí.
  4. 4
    Spusťte počítač. Ověřte, že se větrák točí. Během POST diagnostiky vstupte pomocí stisku klávesy F1 nebo Del do BIOSu. Zkontrolujte, zda je teplota procesoru v normálu. Bez zatížení by se měla pohybovat pod hranicí 40°C, stejně jako teplota grafické karty.
    Reklama

Tipy

  • Pamatujte, že má pasta často svou "dobu vypálení". Teprve po jejím uplynutí začne pasta vést teplo efektivně, čímž se sníží teplota. Někdy jde o velmi krátkou dobu, častěji však může jít až o 200 hodin.
  • Po vyčištění povrchu alkoholem se jej už nedotýkejte holým prstem. Na prstu jsou různé mastnoty, kterými povrch poškodíte a ublížíte chladiči.
  • Ideální je řídká teplovodivá pasta, protože s vyšší hustotou klesá přenos tepla. Teplovodivá pasta má sloužit jen pro vyplnění tenké mezery a miniaturních nerovností mezi procesorem a chladičem.
  • Pokud pro rozetření teplovodivé pasty po povrchu chladiče použijete latexové rukavice, zkontrolujte, že jde o typ bez pudru. Pokud se teplovodivá pasta smíchá s pudrem, přenos tepla se výrazně zhorší.
Reklama

Varování

  • Pokud na očištění povrchů použijete čističe na bázi ropy, úplně tím pokazíte výkon chlazení. Ty totiž předčasně a nevratně vyplní mezery, do kterých se má dostat teplovodivá pasta, která tak bude k ničemu. Pokud nanesete vrstvu teplovodivé pasty na vrstvu olejových odmašťovačů, nebude chlazení nikdy fungovat efektivně.
Reklama

O tomto wikiHow

Luigi Oppido
Spoluautorem článku je :
Počítačový technik opravář & majitel Pleasure Point Computers
Tento článek spoluautorem článku je Luigi Oppido. Luigi Oppido je vlastníkem a provozovatelem firmy Pleasure Point Computers v Santa Cruz v Kalifornii. Má více než 16 let zkušeností v oblasti oprav počítačů, obnovy dat, odstraňování virů a upgradů. Je hrdý na svůj zákaznický servis a transparentní tvorbu cen. Tento článek byl zobrazen 8 115 krát
Kategorie: Hardware
Stránka byla zobrazena 8 115 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama