Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Napařování pleti otevře póry a napomůže správnému krevnímu oběhu v obličeji. Pokožka tak bude čistá, prokrvená a zářivá. Tuto obličejovou proceduru můžete jednoduše provádět doma a nebude vás to stát ani pětník. V prvním kroku si můžete přečíst, jak pleť správně napařovat a jaké jsou přínosy napařování obličeje.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Napařování obličeje

 1. 1
  Vodu v malém hrnci přiveďte k varu. K nejjednoduššímu napařování budete potřebovat pouze vodu a svou pokožku. Nebude ani potřeba moc vody. Stačí, když hrnec naplníte přibližně jedním až dvěma hrnky vody a přivedete k varu.
 2. 2
  Omyjte si obličej. Zatímco se voda vaří, umyjte si obličej šetrným mycím přípravkem. Odstraňte tak z pleti všechen make-up, nečistoty, maz a pot. Je důležité, aby kůže byla před napařováním čistá. Póry se při napařování otevřou, a kdybyste kůži měli znečištěnou nebo nalíčenou, pleť by se mohla podráždit.
  • Nemyjte si obličej peelingem či příliš vysušujícím mýdlem. Před napařováním očistěte obličej velmi jemným čisticím přípravkem, aby napařovací procedura nepodráždila pleť.
  • Obličej osušte jemným poklepáváním ručníkem.
 3. 3
  Horkou vodu nalijte do mísy. Pokud napařování provádíte jako součást domácí lázeňské procedury, nalijte vodu do pěkné keramické nebo skleněné mísy. Pokud chcete jen rychlé napařování, můžete vodu nechat v hrnci. Nádobu položte na několik ručníků složených na stole.
  • Vodu nelijte do plastové mísy. Molekuly plastu by se mohly dostat do vody a znehodnotit ji.
  • Buďte velmi opatrní, abyste se nespálili! Pokud se rozhodnete nechat vodu v hrnci, nezapomeňte ji před použitím vyjmout ze zdroje tepla.
 4. 4
  Do vody přidejte esenciální oleje nebo bylinky. Pokud si chcete proceduru něčím zpestřit, můžete do vody přidat esenciální oleje nebo bylinky. Pokud přidáte tyto přísady, napařovací procedura bude také zároveň působit jako aromaterapie. Stačí přidat jen pár kapek.
  • Jakékoliv přísady přidejte až poté, co se voda přestane vařit. Jinak by vůně rychle vyprchaly.
  • Pokud nemáte žádné speciální oleje ani bylinky, zkuste čaj. Do vody vložte několik sáčků s bylinným čajem. Na napařování se skvěle hodí například heřmánek nebo máta.
 5. 5
  Při napařování mějte přes hlavu ručník. Ručník si přehoďte přes hlavu, aby vám ze všech stran zakrýval obličej a zachytil páru, která se tak bude soustředit kolem vašeho obličeje. Umístěte tvář dostatečně blízko k hrnci, abyste cítili, jak se pára dotýká obličeje. Měli byste ale být dostatečně daleko, aby vás pára nepálila a abyste mohli dýchat čerstvý vzduch.
  • Napařování typicky trvá přibližně deset minut. Tato procedura ale bude přínosná, i když jí věnujete jen pět minut.
  • Nenapařujte si pleť déle než deset minut, zejména pokud máte akné nebo jiné problémy s kůží. Příliš dlouhé napařování může způsobit otékání obličeje a zhoršit akné.
 6. 6
  Nečistoty z pórů odstraňte pomocí masky. Napařovací procedura otevře póry otevře a umožní tak z nic odstranit nečistoty. Nečistoty se nejlépe zbavíte, pokud si po napařovací proceduře nanesete masku z jílu. Masku si aplikujte na obličej a nechte působit 10–15 minut. Poté smyjte teplou vodou a obličej osušte poklepáváním ručníkem.
  • Pokud nemáte jílovou masku, můžete použít samotný med, nebo med v kombinaci s ovesnými vločkami.
  • Pokud si nechcete nanášet masku, po napařování si jednoduše omyjte obličej teplou vodou.
  • Po napařování na pleť nepoužívejte peeling, zejména pokud máte akné. Jelikož tvář lehce nateče a póry se otevřou, tření peelingem by ji mohlo podráždit.
 7. 7
  Tvář ošetřete pleťovým tonikem. Po smytí masky pleť ošetřete pleťovou vodou, aby se póry opět zavřely. Tonikum naneste jemnými pohyby pomocí vatového tampónu.
  • Citronová šťáva funguje jako skvělé tonikum. Smíchejte jednu polévkovou lžíci šťávy s jedním hrnkem vody.
  • Další dobrou volbou je například jablečný ocet. Smíchejte jednu polévkovou lžíci octa s jedním hrnkem vody.
 8. 8
  Obličej hydratujte. Pára a teplo mohou pleť vysušit, a proto je důležité, abyste proceduru zakončili dobrým hydratačním krémem. Použijte krém, který obsahuje uklidňující oleje, aloe a másla, abyste zabránili vysušení pleti. Před nanesením make-upu nechte krém dobře vstřebat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Vyzkoušejte různé typy napařování

 1. 1
  Ulevte si od rýmy pomocí napařování. Pára skvěle uvolní ucpané nosní dutiny při rýmě. Když jste nemocní, díky napaření obličeje se budete cítit zdravější a zároveň i krásnější – což je přesně to, co potřebujete, když se cítíte pod psa. Chcete-li tedy vyzkoušet napařování a ulevit si tak od rýmy, postupujte podle kroků níže a použijte jednu nebo několik z níže uvedených bylinek či esenciálních olejů:
  • Bylinky: Heřmánek, máta nebo eukalyptus
  • Oleje: Máta, eukalyptus nebo bergamot
 2. 2
  Zkuste napařování, které vás zbaví stresu. Napařování zrelaxuje jak pleť, tak i duši, proto je tak oblíbené v lázních. Jste-li ve stresu, po napaření obličeje se budete cítit lépe, jelikož se na chvíli budete moct uvolnit a nadýchat se příjemné vůně. Pokud chcete vyzkoušet napařování k uklidnění a uvolnění, použijte jednu nebo několik z níže uvedených bylinek či esenciálních olejů:
  • Bylinky: Levandule, verbena citronová, heřmánek
  • Oleje: Mučenka, bergamot, santalové dřevo
 3. 3
  Vyzkoušejte napařování, které vás povzbudí. Pokud napařování provedete hned ráno, budete se cítit probuzení a plní energie. Navíc také tento ranní rituál osvěží pokožku a zlepší náladu. K přípravě povzbuzujícího napařování použijte jednu nebo několik z níže uvedených bylinek či esenciálních olejů:
  • Bylinky: Meduňka, máta, ženšen
  • Oleje: Cedrové dřevo, citronová tráva, pomeranč
 4. 4
  Připravte si napařování, které vám pomůže usnout. Pokud si pár minut před ulehnutím do postele připravíte napařování, uvolníte se a budete klidně spát.[1] Pokud nemůžete usnout, vyzkoušejte jednu nebo několik z níže uvedených bylinek či esenciálních olejů:
  • Bylinky: Kozlík lékařský, heřmánek, levandule
  • Oleje: Levandule, pačuli, pelargonie
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Misku nebo hrnec
 • Mycí žínku
 • Citronovou šťávu
 • Vodu

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 17 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 558 krát
Stránka byla zobrazena 14 558 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama