Stáhnout PDF Stáhnout PDF

I přes všechnu námahu, pěší výlety mohou být velká zábava. Dobře naplánovaný výlet vám umožní kempovat na krásných místech, aniž byste museli řešit přeplněné kempy. Pokud chcete zažít vzrušení z vydání se do divočiny a hledání cesty zpět, tak je na čase se naučit, jak si důkladně naplánovat bezpečnou túru nebo trek. Zjistěte, co si budete muset vzít s sebou, jak takový výlet dobře naplánovat, aby vaší skupince nehrozilo žádné nebezpečí.

Část 1
Část 1 ze 3:

Plánování výletu

 1. 1
  Choďte nejprve na denní túry, pak na túry přes noc. Předtím, než se vydáte na několikadenní túru, dejte se několik denních túr v nejrůznějších druzích terénu a při nejrůznějším počasí. Zjistíte tak, co vám sedí. Je dobré zjistit, že rádi chodíte po lese dřív, než se ocitnete v divočině uprostřed 20-ti kilometrové trasy.
  • Vyzkoušejte si několik túr bez jakékoliv výbavy, pouze se spoustou vody, lehkými svačinkami, mapou dané oblasti a kvalitními botami. Projděte se s přáteli 2 nebo 3 kilometry a dobře se bavte.
  • Pokud se vám to líbilo, tak si zkuste delší, několikakilometrovou túru v těžším terénu. Můžete si s sebou vzít batoh a vyzkoušet, jak vám to vyhovuje. Postupně takto absolvujte několik túr.
 2. 2
  Vyberte si cíl vaší túry. Zajímají vás hory? Nebo pastviny? Či velká jezera? Je možné, že žijete v blízkosti divočiny nebo se naopak budete chtít vydat dál na opravdový trek. Ve většině oblastí byste neměli mít problém autem najít vhodný národní park, v kterém můžete jít na túru a kempovat, během půl dne.
  • Vyberte si roční dobu, která je vhodná na túru ve vaší destinaci. Některé destinace jsou v některou dobu (nebo okolo svátků) hojně navštěvované, zatímco jiné jsou v určitou roční dobu pro pěší turistiku nevhodné. Byl by to špatný nápad, vyrazit do pouště v polovině léta, když jste teprve začátečník. [1]
  • Snažte se vyhnout oblastem, kde se v danou sezónu vyskytují medvědi. Záleží však na oblasti.
 3. 3
  Vyberte si konkrétní park nebo krajinnou oblast. Chcete vyšlapat na Praděd? Prozkoumat Moravský kras? Nebo si postavit stan kousek od Radhoště? Jakmile se rozhodnete, který region byste chtěli prozkoumat, tak si najděte konkrétní oblast, která je vhodná na pěší turistiku a táboření. V České republice se můžete vydat do těchto míst:
  • Krkonošský národní park
  • Národní park České Švýcarsko
  • Národní park Šumava
  • Národní park Podyjí
  • Český ráj
  • Jeseníky
  • Beskydy
  • Pálava
 4. 4
  Naplánujte si konkrétní trasu. Většina přírodních parků a oblastí bude mít na výběr několik možných tras, po kterých se pěší turisté mohou vydat. Je tedy dobré se podívat do mapy dané oblasti, v které najdete konkrétní stezky, nebo si je zjistit na internetu, třeba na stránkách jednotlivých národních parků ČR. Existují tři typy pěších túr, které si můžete zvolit podle obtížnosti, typu terénu a památek a zajímavostí, které chcete vidět ve vaší cílové destinaci. Tyto tři základní druhy jsou:
  • Okružní túra, v rámci které jdete po dlouhém okruhu, takže nakonec skončíte na stejném místě, na kterém jste začali.
  • Túra “tam a zpět”, v rámci které se vydáte do konkrétní destinace a následně jdete stejnou cestou nazpět.
  • Túra z jednoho místa na druhé, v rámci které je třeba nechat auto na obou koncích trasy nebo si zajistit někoho, kdo vás v cíli vyzvedne. Jedná se většinou o velmi dlouhé treky, během kterých projdete různými oblastmi.
 5. 5
  Buďte opatrní s výběrem stezek a plánováním času na vašich prvních túrách. I když se na to budete chtít vrhnout po hlavě a vydat se na nějakou obtížnou trasu, při plánování toho, kolik kilometrů ujdete za každý den, budete muset zvážit terén, počasí a zkušenost a kondici vaší skupinky. Většina stezek je hodnocena podle obtížnosti, takže na svých prvních túrách se budete obvykle chtít držet těch nejlehčích. Budou už tak dost náročné.
  • Nováčci a víkendoví turisté by si měli naplánovat na každý den ne více než 10-20 kilometrů. V relativně těžkém terénu to bude víc než dost.
  • Zkušení turisté, kteří jsou v dobré kondici, si mohou podle druhu terénu naplánovat 25 až 40 kilometrů na den. Je však nejlepší na to netlačit.
 6. 6
  Zkontrolujte si, zda si pro vaši destinaci musíte sehnat nějaké povolení nebo se nějak důkladněji připravit. Je dobré si zjistit, zda musíte v dané oblasti zaplatit nějaký poplatek za táboření.
  • Ve některých parcích budete muset mít během túry na vašem autě povolenku a někdy také něco na vašem stanu nebo batohu. Hned po příjezdu si zjistěte lokální předpisy na správě parku.
  • Většina národních parků a krajinných oblastí bude mít také určité předpisy specifické pro dané prostředí a pro danou roční dobu. Například pokud se vydáte na pěší turistiku do amerického Yosemite National Park tak budete muset mít s sebou speciální nádoby, které chrání jídlo proti medvědům.
 7. 7
  Zjistěte si lokální požární předpisy. Táboráky jsou skvělé, ale pouze pokud jsou legální. Ve spoustě oblastí nemůžete zakládat oheň během sucha. Někdy může být zakládání ohně povoleno pouze na specifických místech, například na ohništích u tábořišť. V některých místech si budete muset sehnat speciální povolenku na používání turistického vařiče.
  • Naprosto nikdy neopouštějte rozdělaný oheň. Nezakládejte oheň pokud nemáte k dispozici dostatek vody na jeho uhašení. Jako preventivní opatření vyčistěte zem zhruba 5 metrů okolo ohně, takže se nemůže stát, že se díky větru vznítí věci mimo ohniště.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Balení se na túru

 1. 1
  Sežeňte si pevný batoh, který vyhovuje vaší postavě. Turistické batohy, nebo-li krosny, musí být dostatečně pevné na to, aby unesly velkou zátěž, ale lehké tak, aby vás z nich po dlouhé túře nebolelo celé tělo. Poohlédněte se po batohu s vnitřním rámem, hrudními popruhy a gumami kolem pasu, pomocí kterých vám bude batoh lépe sedět.
  • Turistické batohy se prodávají ve většině obchodech se sportovními potřebami a většinou se vybírají podle vaší velikosti a výšky. Je dobré, aby vám prodavač pomohl s výběrem, takže si vyberete batoh, který vám opravdu sedí.
  • Turistický batoh by měl být dostatečně prostorný, takže do něj budete moct dát jídlo a vodu, lékárničku, věci do deště a proti slunci, svítilnu nebo čelovku, baterky, stan a spacák. Je však možné, že na skupinové túře nebudete muset všechno nést jen vy.
 2. 2
  Noste rozumné turistické boty. Pěší turistika není opravdovou pěší turistikou bez pořádné obuvi. Pokud půjdete spoustu kilometrů, tak byste měli mít boty, které vám vydrží. Jaké jsou ty nejlepší? Sežeňte si vodu nepropustné boty, které jsou dostatečně pevné a mají dobrou podporu, takže s nimi zvládnete celou túru.
  • Nikdy se nevydávejte na několikadenní túru pouze v sandálech nebo obyčejných teniskách. Do některých terénů sice mohou být lehké tenisky skvělé, je však dobré se ujistit, že boty jsou opravdu dost pevné pro vybraný terén.
 3. 3
  Vezměte si vrstvy oblečení. Díky oblékání se do vrstev budete v pohodlí za nejrůznějších povětrnostních podmínek. To, že je na začátku túry teplo neznamená, že tomu tak bude i po celý zbytek dne.
  • Hory jsou známé nestálým a rychle se měnícím počasím. I když je na začátku túry 30°C, vezměte si s sebou nějakou výbavu do deště nebo alespoň nějakou pláštěnku či kabát. Také budete potřebovat čepici, rukavice, vložky do bot a ponožky, spodní prádlo, lehké kalhoty a kraťasy a kvalitní pevnou obuv.[2]
  • Snažte si vzít syntetické, vlněné či péřové látky, v kterých vám bude teplo a které rychle uschnou. Neberte si bavlnu.
  • Vezměte si hodně ponožek. Budete hodně chodit, takže je důležité, aby vaše nohy byly během túry čisté a suché.
 4. 4
  Sbalte si hodně lehkého a vysoce kalorického jídla. Pěší turistika v divočině obvykle není tou nejvhodnější příležitostí na sladké sušenky a slaninu. Pokud cestujete nalehko, tak si vezměte jídlo jako jsou polévky v prášku, do kterých pouze přidáte vodu, nebo mrazem sušené jídlo. Můžete se naučit nasušit si vlastní jídlo. Oblíbeným jídlem na túrách jsou těstoviny.
  • Může být vhodné, aby se každý staral o své vlastní svačinky, ale udělali si společnou večeři. Vezměte si s sebou vysoce kalorické a vysoce proteinové svačinky, např. oříšky a sušené ovoce, které vám dodají energii. Zlaté rozinky a arašídy. [3]
 5. 5
  Balte se jako skupina, nebalte se každý sám. Každý by si měl vzít vlastní spacák a měli byste mít pro každého dostatek místa ve stanech. Nechcete však skončit v divočině se třemi lidmi a čtyřmi stany nebo pěti vařiči a pouze jedním kanystrem s palivem na tři lidi. Balte se chytře. Srovnejte si výbavu s ostatními členy skupiny a rozdělte si mezi sebou nezbytné věci, které budete všichni potřebovat.
  • Vezměte si s sebou alespoň jeden:
   • Filtr na vodu
   • Turistický vařič
   • Hrnec nebo pánev na vaření
  • Je dobré mít dvakrát základní věci jako:
   • Lékárnička
   • Kompas
   • Mapa
   • Zapalovač nebo sirky
   • Svítilna
 6. 6
  Zkontrolujte si seznam s vybavením. Je důležité se ujistit, že všechno funguje. Dejte si čas s otestováním všech potřebných věcí, abyste měli jistotu, že vše funguje jak má. Zapamatujte si, že pokud se vám něco rozbije, budete to muset nést i celou cestu zpět.
  • Vyčistěte si stan, pokud jste tomu tak neudělali po jeho posledním použití. Je důležité zbavit se veškerého smetí a všech drobků z jídla, které mohly ve stanu zůstat. Předtím, než jej znovu sbalíte, tak jej nechte vyvětrat.
  • Vždy si pořiďte nové svítilny, nové palivo a zkontrolujte všechny baterky nebo jakékoliv jiné předměty, bez kterých byste se v divočině stěží obešli.
 7. 7
  Sbalte si píšťalku a zrcátko. Každý pěší turista potřebuje mít ve svém batohu píšťalku a zrcátko pro případ nějaké mimořádné události. Pokud se jeden z členů skupiny ztratí, tak jej můžete najít pomocí píšťalky. V případě opravdu závažné situace odrážením slunečních paprsků pomocí zrcátek můžete přivolat záchranáře. Jedná se o malé věci, které vám však mohou zachránit život.
 8. 8
  Vezměte si mapu dané oblasti. Pro vaše dobro a bezpečnost je důležité, abyste měli s sebou detailní mapu oblasti, v které jste na túře. Mapy přírodních parků bývají obvykle dostupné na začátku stezek nebo na informačních centrech. Případně si můžete sehnat topografickou mapu v obchodech se sportovním vybavením.
  • Mapy přírodní parků a rezervací obvykle mají nízké rozlišení, což může postačit na jednoduché denní túry. Je však vhodné pořídit si přesnější mapu se souřadnicemi, na kterou se můžete spolehnout v případě nouze (pokud víte, jak ji číst). Takovéto mapy seženete v obchodech se sportovním vybavením v oblasti, v které se vydáváte na túru.
  • Vezměte si s sebou kompas a naučte se jej číst a používat spolu s mapou.
  • Můžete použít softwarový program, pomocí kterého si vytisknete mapu na voděodolný papír, pokud nemůžete sehnat žádnou takovou mapu v obchodě. GPS navigace vám sice může vyhledat vaši lokaci, ale přesto byste měli s sebou mít mapu a kompas.
 9. 9
  Dobře si vyvažte batoh.Teď se váš batoh sice může zdát být v pohodě, ale postupně si můžete po několika kilometrech začít všímat, že je nevyvážený a že vás začíná silně táhnout na rameni. Je důležité, abyste si vyzkoušeli v batohu rozložit těžké předměty a pokusili se je rovnoměrně rozmístit.[4]
  • Ty nejtěžší věci dejte na spodek batohu směrem k vašim zádům, takže budete lépe držet rovnováhu. V zásadě začněte s balením těch nejtěžších a nejobjemnějších věcí a pak vycpěte zbylé místo s oblečením a jiným vybavením.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Zajištění bezpečnosti

 1. 1
  Seznamte se s místními nebezpečími. Předtím, než se vydáte na túru, tak se seznamte s nebezpečími, které daná oblast skýtá pro turisty. Máte si dávat pozor na jedovatovec? Zmije? Medvědy? Nebo na vosy? Víte, co dělat, když vás něco bodne?
  • Kritickou součástí bezpečnostní přípravy každého turisty je připravenost na blesky. Naučte se, jak identifikovat a najít vhodný úkryt při bouřce s blesky.
  • Pokud se vydáte do vysokých hor (1800 m. n. m. a výše), zjistěte si, jak poznat akutní horskou nemoc a jak se při ní zachovat.
  • Ujistěte se, že znáte základní první pomoc pro případy pořezání, odřeniny či zlomené kosti.
 2. 2
  Vždy choďte se skupinou. Pokud nejste velmi zkušený turista, tak se na pěší turistiku vždy vydejte pouze ve skupince. Najděte si malou skupinku (2 až 5 lidí) stejně smýšlejících přátel, s kterými se budete moct bezpečně vydat na vaši první túru. V ideálním případě s vámi bude zkušený turista, který dobře zná oblast, v které se pohybujete.
  • Pokud jste už zkušení, tak máte příležitost uvést nějakého nováčka do tajů a krás pěší turistiky. Pokud jste však ještě nikdy nebyli na túře, tak je vhodné jít na svoji první túru se zkušeným turistou.
  • V nejlepším případě si rozumíte se svými turistickými přáteli ohledně rychlosti, vzdálenosti a stylu táboření. Někteří lidé rádi cestují nalehko a na dlouhé vzdálenosti. Jiní se zase neradi vzdalují z blízkosti auta.
  • Pokud cestujete sám, ujistěte se, že někdo ví o vašich plánech a že máte vybavení a schopnosti, díky kterým jste naprosto soběstačný.
 3. 3
  Vezměte si s sebou více vody než je nutné. Voda je těžká, ale naprosto nezbytná. Musíte si vzít tolik vody, aby každý měl alespoň 2 litry čisté vody na každý den. Hlavně pokud se jedná o obtížné túry, během kterých se hodně potíte.
  • Pokud používáte filtr na vodu, vezměte si náhradní části jako je například filtr. Filtry se často ucpou usazeninou nebo se prostě rozbijí.
  • V případě nouze si vystačíte s převařením vody na bodu varu po dobu alespoň jedné minuty.[5]
 4. 4
  Dejte o sobě někomu vědět předtím, než se vydáte na túru. Dejte dané osobě detailní přehled o tom, kam půjdete. Zahrňte informace o vaší trase a oblasti, v které se budete pohybovat a inventář. Je důležité, aby někdo věděl, kdy se plánujete vrátit, aby mohl zkontrolovat, jestli jste se opravdu vrátili nebo ne. Hned, jak se vrátíte, mu dejte vědět, že jste bezpečně zpět.
  • Zanechejte alespoň na vašem autě nějakou zprávu. Může to být velmi užitečné v případě, že se nevrátíte k autu včas.
  • Než vyrazíte, dejte o sobě vědět u správce parku nebo na informačním centru. Jedná se o jednoduchý způsob, jak dát o sobě lidem vědět a sdělit jim, jak dlouho se budete v dané oblasti pohybovat.
 5. 5
  Rozložte své síly. Průměrné tempo je 3-5 kilometrů za hodinu. Nebuďte příliš ambiciózní. Raději běžte pomalejším tempem, budete si tak moct opravdu užít okolní zajímavosti a výhledy. Předem si rozmyslete, kde budete každou noc tábořit. Snažte se túru naplánovat tak, abyste vždy tábořili v blízkosti důvěryhodného zdroje vody.
 6. 6
  Nenechávejte jídlo ve vašem stanu. V případě, že jdete na túru do divočiny, tak všechno jídlo by mělo být skryto před medvědy a uchováváno mimo stan. I přesto, že medvědi obvykle nejsou v oblasti, v které zrovna jste, tak je důležité se ochránit před všemi možnými zvědavými zvířaty, která se mohou snažit získat kousek vašeho jídla.
  • Pokud budete v oblasti, kde se vyskytují medvědi, vezměte si batoh a provaz, pomocí kterého můžete pověsit jídlo na strom. Nebo použijte Ursack či speciální nádobu na ochranu jídla před medvědy. Nezapomeňte, že také záleží na místních předpisech.
  • Postupujte podle stejných opatření u čehokoliv vonícího, např. produkty na vlasy, šampón, krémy, zubní pasta a žvýkačka.
  • Vždy používejte ten samý batoh pro uchovávání a věšení jídla a vonících předmětů.
  Reklama

Tipy

 • Podívejte se na stránky národních parků a chráněných krajinných oblastí, abyste zjistili, kdy můžete v dané oblasti tábořit a jaké jsou povinné či zakázané předměty.
 • Podívejte se na geologické mapy, na kterých můžete zjistit úhel sklonu a nastavit si podle nich kompas a mapu.
 • Existuje mnoho internetových zdrojů se seznamy stezek, destinací nebo vybavení na pěší turistiku.
 • Pokud cestujete v zahraničí, zjistěte si, které věci nesmíte mít ve vašem příručním zavazadle během letu. I když budete potřebovat turistický vařič, tak si nebudete moci s sebou vzít palivo - kupte si jej ve vaší destinaci.
 • Vezměte si s sebou nějaké multifunkční nářadí, může se hodit.
 • Naučte se jak založit oheň, pokud budete tábořit hluboko v lesích.
 • Sbalte si těžší věci doprostřed batohu, ne na spodek.
Reklama

Varování

 • Zkontrolujte, zda nevidíte nějaké známky po zvířatech jako jsou stopy nebo trus. Pokud v oblasti, kde chcete tábořit, vidíte čerstvý trus, tak je dobré si utáboření ještě dobře promyslet.
 • Pěší turistika může být hodně náročná, ale je to naprosto skvělá zkušenost.
 • Měli byste si vzít oblečení z materiálů, v kterých vám bude teplo, i když bude mokro, např. vlna a flís (hlavně co se týče chladného prostředí). Vyhněte se bavlně. Pokud se octnete ve vlhkém počasí, tak vám to může zachránit život.
 • Buďte obezřetní při výběru tábořišť. Zjistěte, jestli nemáte nad hlavami žádné suché větvě, které by vám mohly spadnout na stan. Zkontrolujte zem, jestli na ní nejsou známky předchozích záplav. Pokud hrozí bouřky, vyhněte se vystaveným hřebenům.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 48 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 783 krát
Kategorie: Dovolená a Tradice
Stránka byla zobrazena 4 783 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama