Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Porcování celého kuřete se nezkušeným kuchařům může zdát jako výzva. Jakmile se to ale naučíte, bude to pro vás snadné a budete porcovat jako opravdový profík. Řiďte se následujícími kroky a naučte se, jak oddělit každou část kuřete rychle a efektivně.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Příprava kuřete na porcování

 1. 1
  Vytáhněte celé kuře z obalu. Obal zahoďte.
  • Můžete také naporcovat celé kuře, které jste už uvařili nebo upekli. Pokud máte celé hotové kuře, nechte ho alespoň 10 minut vychladnout. Kuře se uvnitř dál peče i chvíli poté, co ho vytáhnete do trouby. Když ho necháte odpočinout, dáte mu čas opravdu se dokonale propéct. Pokud porcujete hotové kuře,přeskočte následující dva odstavce.
 2. 2
  Prohlédněte hrudní a břišní dutinu, do které se dávají vnitřnosti, krk a podobně. Někdy se drůbky dávají do sáčku, jindy mohou být vložené volně. Pokud je v dutině najdete, vytáhněte je. Můžete je buď použít přípravě nějakého jiného jídla, nebo vyhodit.
 3. 3
  Opláchněte kuře studenou vodou. Nepoužívejte teplou nebo dokonce horkou vodu, protože zvýšená teplota by mohla vést k namnožení nebezpečných bakterií. Osušte kuře papírovou utěrkou.[1]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Porcování stehen

 1. 1
  Položte kuře na prkénko, břichem nahoru. Když kuře položíte na záda, mnohem lépe uvidíte na to, co děláte.
 2. 2
  Levou rukou uchopte levé stehno kuřete. Odtáhněte ho od těla. Potřebujete vidět, kde se noha připojuje ke kyčelnímu kloubu.[2]
  • Můžete kuře držet také porcovací vidličkou, zatímco odtahujete stehno od těla.
 3. 3
  Použijte ostrý, porcovací nůž, kterým proříznete kůži. Když proříznete kůži a vnitřní straně, lépe uvidíte, kde se noha stýká s tělem.
 4. 4
  Odtáhněte stehno tak daleko, jak to jen půjde. Nožem pak přeřízněte kyčelní kloub a celou nohu odkrojte. Odtáhnutím stehna vznikne ten správný úhel, pod kterým bude oddělení od kloubu mnohem snazší.
 5. 5
  Přeřízněte chrupavku přesně tam, kde se v kloubu stýká stehenní kost s pánví. Přeříznutím chrupavky získáte čistě oddělené stehno a navíc nehrozí, že rozštípnete kost. Zopakujte stejný postup s druhým stehnem.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Oddělení horního stehna a paličky

 1. 1
  Položte celé odříznuté stehno na prkénko kůží dolů. Většinou je snazší řezat skrz odhalené maso, než skrz kůži (na kterou je někdy potřeba použít zubatý nůž). Palička je menší, spodní část stehna, horní stehno je masitější.[3]
 2. 2
  Uchopte oba konce stehna do rukou. Ohněte stehno dozadu, na opačnou stranu, než se ohýbá přirozeně. Díky tomu snáze najdete kolenní kloub mezi paličkou a horním stehnem, které je na proříznutí nejméně náročné.
 3. 3
  Zjistěte si linii tuku. Tuk je tenká, bílá čára, která běží po kloubu mezi paličkou a horním stehnem. Veďte řez podél linie tuku a oddělte paličku od horního stehna. Zopakujte stejný postup s druhým stehnem.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Odřezání prsou

 1. 1
  Najděte místo, kde se stýkají prsa s kostí. Nachází se podél žeber, tam kde začíná bílé maso vystupovat z těla.
 2. 2
  Řežte pohybem, jako kdybyste řezali pilou a prořízněte žebra odzadu dopředu. Neřežte zepředu dozadu, jinak nebudete mít tak dobrou kontrolu nad nožem a můžete buď potrhat maso, nebo se dokonce říznout. Jakmile maso odříznete od zadní části, budete mít celá prsa a skelet, rozdělený na dvě poloviny.
  • Můžete také řezat podél prsní kosti, opět ale začněte na zadní straně kuřete. Jakmile narazíte na klíční kost, přeřízněte ji. Nakloňte nůž a řežte směrem ke křídlu a klíční kosti. Udělejte řez mezi prsem a křídlem.[4]
  • Další možností je kosti přelomit tak, že ohnete prsa z poloviny dozadu. Odstraňte prsní kost a pak přes klíční kost rozdělte prsa na dvě poloviny.
 3. 3
  Položte celá prsa na prkénko. Přitiskněte je plochou dlaně pevně na dolů, Tento pohyb vám pomůže hladce oddělit prsní kost.
 4. 4
  Odřízněte prsa od kosti. Projeďte nožem podél středu prsou a dolů těsně vedle kosti.
 5. 5
  Vsuňte palec do vzniklého řezu, abyste maso od kosti uvolnili. Pokud chcete kuřecí prsa bez kosti, budete ji muset odříznout na obou stranách a maso nadzdvihnout. Možná bude nezbytné rozlomit chrupavku, abyste se mohli kosti zbavit.
  • Pokud chcete kost v mase zachovat, přeřízněte ji nožem, uchopte prso oběma rukama, a pak rozlomte.
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Odříznutí křídel

 1. 1
  Ohněte křídlo směrem od prsou. Odtáhněte křídlo opačným směrem, než je přirozený pohyb. Díky tomu lépe uvidíte ramenní kloub, který se napne.
 2. 2
  Kuchyňským nožem prořízněte ramenní kloub. Opět dávejte pozor, abyste prořízli chrupavku a prostředek kloubu. Díky tomu se do masa nedostanou žádné úlomky kostí.
 3. 3
  Rozřízněte křídlo na dvě části. Ohněte křídlo v lokti. Pak přeřízněte loketní kloub. Zopakujte celý postup s druhým křídlem.
 4. 4
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Vždycky používejte ostrý nůž, protože tupý snadno sklouzne a řízne vás.
Reklama

Varování

 • Při manipulaci s kuřetem buďte opatrní, abyste zabránili šíření salmonelózy. Vždycky si umyjte ruce a vodou s mýdlem omyjte všechny nástroje, kterými jste se masa dotýkali, kuchyňskou linku i prkénko.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Celé kuře libovolné velikosti a váhy
 • Ostrý nůž
 • Prkénko
 • Miska nebo talíř na rozkrájené maso

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 908 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 3 908 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama