Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když někomu ublížíte, není vždy lehké to napravit. Omluvit se je velmi těžké, ale pokud to váš vztah spraví, bude to stát za to. Pokud situaci chcete řešit a ne ji ignorovat, jste na nejlepší cestě. Nyní musíte jen najít způsob, jak se omluvit a celý problém napravit. V tomto článku se dozvíte, jak to udělat.

Část 1
Část 1 ze 3:

Ujasněte si, co se stalo

  1. 1
    Objektivně se podívejte na to, co se stalo. Byla situace tak jednoduchá, že vy jste udělali chybu a ten druhý člověk měl pravdu? Nebo šlo o něco komplikovanějšího? Napravit své chyby je někdy těžké, když přesně nevíte, čí chyba to vlastně byla. Zamyslete se nad tím, co se skutečně stalo a určete si, za co se musíte omluvit.
    • Pokud je vaše role jasná a vy víte přesně, za co byste se měli omluvit, mělo by to být jasné (i když ne nutně jednoduché). Pokud jste si například půjčili něčí auto a rozbili ho, mělo by být jasné, kdo by se měl komu omluvit.
    • Na druhou stranu to ale nemusí být vždy tak jednoduché. Pokud máte například kamaráda, se kterým jste měsíce nemluvili a naposledy jste si řekli oba dost nehezké věci, může být těžké si uvědomit, kdo za celý problém může a kdo je za to zodpovědný.
  2. 2
    Naučte se čelit svým pocitům. Když někomu něco provedete, nemusíte se vždy cítit jako ten, kdo se musí omluvit. Lidé svůj stud často skrývají za agresivitu nebo defenzivní chování a vymlouvají se. Někdy je těžké uvědomit si, že jste někomu ublížili. Pokud to ale chcete napravit, budete se muset zaměřit na to, jak to udělat, místo toho, abyste nechali jiné pocity zatemnit vám mysl. Položte si následující otázky:
    • Snažíte se skrýt svůj stud, protože máte pocit, že když přiznáte své chyby, budete kvůli tomu horší? Nemějte strach – když se omluvíte za něco, co jste udělali špatně, budete díky tomu naopak lepší!
    • Uvědomujete si své chyby, ale jste přesvědčeni, že musíte bojovat, abyste si zachovali svoji reputaci? Uvědomte si, že jediné, co se vám takto povede, je vytvořit si novou reputaci lháře a vzteklouna.
    • Máte strach, že jde o otázku sebeúcty vs. úcty k ostatním?
  3. 3
    Zkuste si představit, jak se cítí ten druhý. Jaký pohled na situaci asi má? Myslíte si, že cítí stejný vztek, zlost a pohrdání jako vy? Cítí se ublíženě, zmateně nebo frustrovaně? Zkuste si představit sami sebe v jeho kůži a podívejte se na celou situaci jeho očima.
    • Změňte své myšlení. Pokud jste stále naštvaní, máte pocit, že vám bylo ublíženo, nechcete odpustit, nebo vás to celé unavuje, uvědomte si, že váš vztah s tím druhým je důležitější než mít vždy pravdu.
  4. 4
    Napište si všechny důvody, proč byste se měli omluvit. Jistě vám pomůže přenést své pocity na papír. Budete se moci vypořádat se svými starostmi, s realitou a se svými vlastními interpretacemi situace a snáze tak zjistíte, proč se musíte omluvit.
    • Uvědomte si, co jste udělali špatně. Nebuďte arogantní ani tvrdohlaví – buďte upřímní.
    • I v případě, že šlo o sdílenou vinu, se snažte být moudřejší a omluvte se.
    • Pročtěte si všechny své důvody. Který z nich vás zaujal? Jaké motivy se v nich vyskytují? Možná zjistíte, že jste se chovali sobecky více než jednou. Tato jediná událost není tak důležitá, jako vaše negativní motivace, takže se snažte přijít tomu na kloub, abyste pochopili, proč a za co se tomu druhému budete omlouvat.
  5. 5
    Omluvte se upřímně. Když ucítíte, že jste stále naštvaní nebo defenzivní, měli byste ještě nějakou dobu počkat. Nemá smysl se snažit napravit své chyby, když si nesete těžké emocionální břemeno. Vaše omluva by nezněla upřímně, protože by ani nebyla upřímná. Když budete svým pocitům čelit, budete se jich schopni zbavit a poznáte, co přesně vám vadí.
    • Pokud je to nutné, dejte si dostatek času na to, abyste se uklidnili. Nečekejte ale příliš dlouho, protože čím déle v sobě budete vztek dusit, tím méně vám bude ten druhý důvěřovat a bude pro vás stále horší na celou věc zapomenout a jít dál.
    • Akceptujte fakt, že jste se zachovali špatně a nyní je na čase se postarat o to, abyste vše napravili. Akceptovat neznamená tolerovat – jde o to pouze si uvědomit věci takové, jaké jsou.
    • Uznejte, že je v pořádku být ze začátku naštvaní, ale že byste neměli svůj vztek využívat jako výmluvu. Rozhodněte se zbavit se ho a nezapomínejte na to, že chybu jste udělali vy, ne vaše údajně neposkvrněná reputace.
  6. 6
    Určete si, jakým způsobem vzniklou škodu napravíte. Místo abyste se snažili své chyby skrýt se rozhodněte, jak je napravíte. Pro každého je tato cesta jiná. Jediným způsobem je jednoduše spravit to, co jste pokazili.
    • Napravit své chyby znamená přiznat, že jste udělali něco špatně a omluvit se.
    • Někdy to chce více než jen omluvu. Možná budete muset svá slova potvrdit také činy. Pokud jste například zničili něčí majetek, budete za něj muset kromě omluvy také zaplatit.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Vymyslete si plán nápravy

  1. 1
    Rozhodněte se, co řeknete. Vyzkoušejte si tento těžký rozhovor dopředu, abyste měli jistotu, že ho zvládnete bez zbytečných emocí. Projděte si znovu svůj seznam důvodů, zamyslete se nad tím, co jste mohli udělat jinak a najděte si vhodná řešení. Potom si připravte poznámky o tom, co tomu druhému řeknete. Myslete přitom na následující věci:
    • Připravte se převzít zodpovědnost za to, co jste udělali. Je dobré připomenout si, co jste udělali špatně a akceptovat fakt, že to byla vaše chyba. Tím určíte správný tón celého rozhovoru. Můžete začít například tím, že řeknete: „Je mi líto, že jsem ti ublížil...“ Když řeknete, že si uvědomujete, že jste tomu druhému ublížil, hodně si tím pomůžete.
    • Uvědomte si, že pokud to není poprvé, co jste někomu ublížili a tento člověk vaše omluvy už slyšel, nebude stačit prosté „promiň“. Někdy je opravdu snadné se omlouvat, když to nepodložíme žádnými změnami. Zamyslete se nad tím, že byste měli dát jasně najevo, že chcete vyjádřit upřímnou lítost a zároveň slíbit, že svoji chybu už nikdy nezopakujete. [1]
  2. 2
    Potkejte se osobně. Pro vás by bylo asi snadnější se omlouvat po telefonu nebo dokonce pomocí emailu, ale je vždy lepší se setkat osobně. Díky tomu ukážete ochotu zapracovat na svém chování a znovu se s tím druhým člověkem vídat.
    • Pokud se snažíte napravit nějakou chybu, kterou jste ublížili někomu z rodiny nebo někomu, koho jste dlouho neviděli, nejlepší bude setkat se na neutrální půdě. Díky tomu se zbavíte napětí z toho, že se musíte omlouvat u něho doma.
    • Pokud se nemůžete setkat, napište tomu člověku dopis. Je to osobnější než email a můžete díky tomu své pocity vyjádřit ručním psaním.
  3. 3
    Začněte se omlouvat. Řekněte tomu druhému, že se chcete omluvit za své chyby a probrat to s ním. Řekněte to, co jste si doma zkoušeli a pamatujte si následující věci:
    • Snažte se ukončit diskusi tím, že pomocí své omluvy vytvoříte mezi vámi ještě pevnější vztah, než jste měli předtím. Když do toho půjdete s cílem, že chcete obnovit vaše vztahy s tímto člověkem a dokonce je ještě vylepšit, budete na nejlepší cestě.
    • Dávejte si pozor na svoji řeč těla, tón hlasu, postoj a přístup. Pokud svých činů skutečně litujete, měly by všechny tyto prvky automaticky zapadat a pomoci vám upřímně se omluvit. Oční kontakt je také důležitým znakem toho, že svá slova míníte vážně.
    • Nemluvte v druhé osobě, ale vždy v první. Jistě nechcete, aby si ten druhý myslel, že se snažíte mu říct, že něco udělal špatně on a ne vy.
    • Nikdy neříkejte nic takového, jako že jste na to měli právo. Tím byste celou omluvu zkazili.
  4. 4
    Mluvte klidně a k věci. Dlouhá omluva se vám nevyplatí, protože se nakonec obrátí proti vám. Řekněte to, co máte na srdci jasně, klidně a stručně. Ani jeden z vás tím nechce strávit celý den.
  5. 5
    Dopřejte tomu druhému nějaký čas na to, aby vaši omluvu zpracoval. Nikdy nepředpokládejte, jak se ten druhý cítí. Jistě už jste se snažili se do něj vcítit ještě než jste se mu šli omluvit, ale musíte si uvědomit, že ani přesto nemůžete vědět, co si o tom myslí. Dopřejte mu čas a prostor, aby se mohl rozhodnout, jak na to zareaguje. I když máte pocit, že vnímá celou situaci nepřesně, nemusíte mu říkat, že nemá právo se cítit tak, jak se cítí.
  6. 6
    Podložte svá slova činy. Když vyjádříte svoji lítost, bude to znamenat mnohem více, když k tomu také připojíte slib nápravy nebo změny a dodržíte ho. Pokud jste někomu například něco rozbili, nabídněte mu, že mu koupíte novou věc. Pokud jste někomu řekli něco nehezkého, dejte mu seznam věcí, kterých si na něm vážíte a za které ho obdivujete a vysvětlete mu, že jste na něho žárlili. Pokud jste někomu zkazili nějakou událost, nabídněte mu, že pro něj uspořádáte novou. Ať už jde o peníze, čas nebo pozornost, měli byste se snažit to tomu druhému vrátit.
    • Vysvětlete tomu druhému, jak hodláte změnit své chování. Pokud existují způsoby, pomocí kterých můžete vysvětlit, jak chcete své sliby dodržet, využijte je. Můžete například říct, že už nikdy nepojedete autem po tom, co jste přejeli jeho psa a ukázat mu inzerát k prodeji svého vozidla.
    • Buďte upřímní a řekněte tomu druhému, co jste se díky této zkušenosti naučili. Pomůže mu to uvědomit si, že jste si z toho skutečně něco odnesli a jak vás to změnilo.
    • Pokud je to nutné, můžete také poskytnout nějakou záruku tomu druhému, že svůj slib splníte. Tato metoda je to poslední, co byste měli zkusit a v případě potřeby bude záviset na tom, co jste udělali. Můžete tomu druhému například říct, že když nedodržíte svůj slib, bude moci prodat vaši kolekci Star Treku.
  7. 7
    Zeptejte se toho druhého, jak můžete situaci napravit. Pokud vám řekne realistické požadavky, bude to prvním krokem k obnovení vztahu. Tato metoda ale není vždy vhodná, takže berte v potaz povahu své chyby. Buďte opravdu opatrní, pokud máte pocit, že by toho ten druhý využil, aby s vámi mohl manipulovat – chcete se omluvit, ne dělat někomu otroka.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak se chovat dál

  1. 1
    Neopakujte svou chybu. Když někomu ublížíte dvakrát stejným způsobem, budete mít jistotu, že jste zničili vaši vzájemnou důvěru. Pokud chcete přátelství zachovat, nikdy mu už nesmíte znovu ublížit. Snažte se být skutečně pozorným a milým přítelem. Není sice možné být dokonalý, ale měli byste se snažit být alespoň důvěryhodní.
  2. 2
    Jděte dál. Bez ohledu na to, jak dopadly vaše pokusy chyby napravit, je důležité přestat se obviňovat a zkusit jít dál. Možná to nyní ještě nevidíte, ale opravdu jste udělali vše, co se dalo.
    • Zaměřte se na budoucnost a nemyslete na to, co se vám stalo.
    • I když se s tím druhým člověkem nespřátelíte, protože se rozhodne, že jste jeho důvěru narušili nevratně, jasně si řekněte, že už nikdy nikomu takto neublížíte. [2]
  3. 3
    Poučte se z toho, co se stalo. Využijte své zkušenosti a poučte se ze svých chyb. Mějte soucit s lidmi, kteří udělali stejnou chybu. Nyní jim budete lépe rozumět a budete jim moci také poradit, jak své chyby napravovat, aniž byste je odsuzovali.[3]
    • Odpusťte sami sobě (to je k nápravě chyb velmi důležité). Umožní vám to přestat myslet na minulost, takže budete vděční i když to nedopadne podle vašich představ. Když si odpustíte, zotavíte se.
    Reklama

Tipy

  • Vyrovnejte se se svými chybami ještě než se budete omlouvat, tím pomůžete i ostatním srovnat se s vašimi chybami.
  • Hádky jsou součástí života. Když k nim budete přistupovat správně, výsledek nedorozumění nebo hádky vás může dokonce sblížit a pomoci vám uvědomit si pohled toho druhého. Když budete negativní interakce vnímat takto, budete připraveni je přijímat jako životní lekce a příležitosti k růstu a ne jako něco, čemu byste se měli za každou cenu vyhýbat.
  • Můžete se omluvit i za někoho jiného, kdo udělal chybu, vy za něj cítíte odpovědnost, ale on sám se svými chybami nic nedělá. Pokud se chcete omluvit za někoho jiného, dejte si pozor, abyste ho neznemožnili, jinak budete vnímat celou situaci špatně. Uvědomte si, že každý je zodpovědný za své jednání.
Reklama

Varování

  • Když budete žít život přesvědčení o tom, že máte vždy pravdu, budete se řítit do velkého problému. Uvědomte si, že každý člověk má své názory a spousta lidí má jiné názory, než vy. Neznamená to ale že jsou jejich názory špatné. Když budete využívat své názory, soudy a pohled na svět k tomu, abyste ostatním lidem ubližovali, budete tím ubližovat i sobě a budete stát sami sobě v cestě po zbytek života. Pracujte na tom a uvědomujte si, že vaše názory jsou pouze názory a každý má právo na svůj vlastní názor. Řekněte například: „Tvůj názor se od toho mého liší.“
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Papír a tužka (volitelné)


Reference

  1. Stephanie Dowrick, Choosing Happiness: Life and Soul Essentials, p. 293, (2005), ISBN 1-74114-521-X
  2. Stephanie Dowrick, Choosing Happiness: Life and Soul Essentials, p. 294, (2005), ISBN 1-74114-521-X
  3. Stephanie Dowrick, Choosing Happiness: Life and Soul Essentials, p. 294, (2005), ISBN 1-74114-521-X

O tomto wikiHow

Tami Claytor
Spoluautorem článku je :
Kouč etikety
Tento článek spoluautorem článku je Tami Claytor. Tami Claytor je kouč etikety, konzultantka v oblasti obrazu a majitelka Always Appropriate Image and Etiquette Consulting v New Yorku. S více než 20 lety zkušeností se Tami specializuje na výuku kurzů etikety pro jednotlivce, studenty, společnosti a komunitní organizace. Tami strávila desítky let studiem kultur prostřednictvím svých rozsáhlých cest po pěti kontinentech a vytvořila workshopy o kulturní rozmanitosti na podporu sociální spravedlnosti a mezikulturního povědomí. Je držitelkou titulu BA v oboru ekonomie se zaměřením na mezinárodní vztahy na Clark University. Tami studovala na Ophelia DeVore School of Charm a Fashion Institute of Technology, kde získala certifikaci Image Consultant. Tento článek byl zobrazen 11 694 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 11 694 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama