Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Životopis je vaše reklama, která když je provedena správně, dokáže sdělit, jak vaše schopnosti, zkušenosti a úspěchy splňují kritéria pro pracovní pozici, kterou se snažíte získat. Tento návod obsahuje tři vzory životopisů zdarma, které můžete použít jako šablony pro svůj vlastní životopis. Také vás provedeme tím, jak správně napsat životopis a jak zaujmout pozornost pracovníka, který si jej bude číst.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Formátování životopisu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Měli byste správně formátovat svůj text. To první, co váš potenciální zaměstnavatel ve vašem životopise uvidí, je text. Proto je velmi důležité, aby váš životopis dělal dobrý dojem. Vyberte si nějaký profesionální font ve velikosti 11 nebo 12. Times New Roman je klasický, Arial a Calibri jsou také vhodnými alternativami.
  • Můžete použít i různé typy fontů na různé části životopisu, ale snažte se nepoužívat více, než dva. Nestřídejte písmo, raději některé věci zvýrazněte tučně.
  • Velikost písma u nadpisu a úvodu může být 14 nebo i 16, ale zbytek by neměl být příliš velkým písmem.
  • Vždy byste měli mít životopisy vytištěné na kvalitní papír černým inkoustem. Odstraňte veškeré hypertextové odkazy (například u vaší emailové adresy), aby se nevytiskly modře, nebo v jiné kontrastní barvě.
 2. 2
  Rozvrhněte si stránku. Strana by měla mít na obou stranách okraje. Tělo životopisu by mělo být srovnáno na levou stranu a nadpis by měl být uprostřed.
 3. 3
  Vytvořte si hlavičku. Tato sekce uvádí všechny vaše kontaktní informace jako je jméno, adresa, email a telefonní číslo. Jméno by mělo být trochu větším písmem, buď 14 nebo 16. Pokud máte telefonní číslo domů i na mobil, uveďte obě dvě.
 4. 4
  Rozhodněte se, jak chcete životopis rozvrhnout. Existují tři základní formáty životopisu: chronologický, funkční a kombinace těchto dvou. Vaše pracovní zkušenosti a typ práce, kterou chcete získat určí, jak byste měli rozvrhnout svůj životopis.
  • Chronologické životopisy se používají proto, aby ukázaly kariérní růst člověka v určitém oboru. Jsou nejlepší pro práce, kde s postupem času přibývají člověku zodpovědnosti.
  • Funkční životopisy jsou zaměřené na schopnosti, dovednosti a zkušenosti, spíše než na pracovní historii. Jsou nejlepší pro lidi, kteří nemají například perfektní vzdělání nebo nepracovali na mnoha místech, ale získali spoustu zkušeností prací na volné noze.
  • Kombinované životopisy spojují chronologický a funkční typ životopisů. Používají se, aby zdůraznily určité dovednosti a způsob, jakým jich člověk dosáhl. Pokud tedy například máte speciální dovednost, kterou jste získali prací v jednom oboru, je tento typ životopisu pro vás ten pravý.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Jak napsat chronologický životopis

Stáhnout PDF
 1. 1
  Uveďte svoji pracovní historii. Protože píšete chronologický životopis, vaše pracovní zkušenosti by měly být seřazené chronologicky tak, aby vaše poslední zaměstnání bylo nahoře. Uveďte název společnosti, lokalitu, váš titul, vaše povinnosti a zodpovědnosti a také odkdy dokdy jste byli zaměstnancem.
  • Nejlepší bude nejprve uvést svoji pozici, aby bylo jasně vidět, co jste dělali. Také ale můžete nejprve uvést název společnosti. Vždy buďte konzistentní a vyberte si jednu možnost, kterou používejte v celém životopisu.
  • U každého zaměstnání uveďte své „největší úspěchy“ s krátkým popisem něčeho důležitého, na čem jste na této pozici pracovali.
 2. 2
  Uveďte své vzdělání. Stejně jako u pracovních zkušeností i zde byste měli poslední ukončené vzdělání uvést nahoře. Zahrňte sem všechny univerzitní diplomy, obchodní školy nebo stáže, které jste absolvovali. Pokud jste promovali s vyznamenáním, uveďte název diplomu a rok, kdy jste ho obdrželi. Pokud jste ještě neukončili vysokou školu, jednoduše uveďte roky, během kterých jste školu navštěvovali a také očekávané datum promoce.
  • U každého studia uveďte název školy, adresu a váš diplom či studijní obor.
  • Pokud jste měli dlouhodobě lepší průměr než 3,5, uveďte to také k vašim studijním úspěchům.
 3. 3
  Uveďte speciální kvalifikace nebo schopnosti. Jakmile napíšete to nejdůležitější – pracovní zkušenosti a vzdělání, můžete si vybrat, čím dalším budete chtít začít. Vytvořte si sekci „Speciální dovednosti“ nebo „Jedinečné schopnosti“ a napište tam vše, v čem skutečně vynikáte.
  • Pokud například plynně mluvíte více než jedním jazykem, napište sem všechny své ostatní jazyky. Vždy uveďte úroveň znalosti – například začátečník, středně pokročilý, pokročilý, nováček, plynně atd.
  • Pokud vám jde něco, co by ostatním kandidátům nemuselo jít tak dobře (například počítačové programování), napište tyto dovednosti také do této sekce.
 4. 4
  Uveďte svá doporučení. Budete muset uvést 2-4 pracovní reference (lidi, kteří nejsou členové rodiny ani přátelé) – jejich jméno, vztah k vám a kontaktní informace, jako je telefon, adresa a email.
  • Nejlepší reference mohou poskytnout vaši nadřízení, nebo například univerzitní profesoři.
  • Potenciální zaměstnavatel možná bude tyto lidi kontaktovat, vždy jim tedy dopředu dejte vědět, že je chcete uvést v životopise jako reference a že se nyní ucházíte o jinou pozici.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Funkční životopis

Stáhnout PDF
 1. 1
  Uveďte své vzdělání. Měli byste stejně jako pracovní zkušenosti i své vzdělání uvádět chronologicky tak, aby poslední ukončené vzdělání bylo nahoře. Zahrňte sem všechny univerzitní diplomy, obchodní školy nebo stáže, které jste absolvovali. Pokud jste promovali s vyznamenáním, uveďte název diplomu a rok, kdy jste ho obdrželi. Pokud jste ještě neukončili vysokou školu, jednoduše uveďte roky, během kterých jste školu navštěvovali a také očekávané datum promoce.
  • U každého studia uveďte název školy, adresu a váš diplom či studijní obor.
  • Pokud jste měli dlouhodobě lepší průměr než 3,5, uveďte to také k vašim studijním úspěchům.
 2. 2
  Uveďte svá ocenění a úspěchy. Pokud jste někdy obdrželi speciální cenu, uveďte o co se jednalo, datum a účel této ceny. Je běžné také uvádět svoji přítomnost na „seznamu děkanů“ studentů s výborným prospěchem na vysoké škole. Napište to tak, abyste působili úspěšně a odhodlaně a uveďte všechna ocenění, která jste kdy získali.
  • Pokud jste někdy v práci získali čestné uznání, také to uveďte ve svém životopisu.
  • Pokud jste také získali cenu za dobrovolnickou práci, můžete to napsat do svého životopisu. Zdůrazněte své úspěchy a snažte se získat si uznání bez ohledu na to, zda práci získáte.
 3. 3
  Uveďte své speciální schopnosti. Sekce „Ocenění“ je velmi konkrétní, ale do této sekce si můžete napsat obecnější úspěchy, kterých jste kdy dosáhli. Sepište krátký seznam svých dobrých vlastností. Například: dochvilnost, společenskost, nadšení, odhodlání, týmový hráč.
 4. 4
  Uveďte své pracovní zkušenosti. Protože zde nejde o nejsilnější stránku vašeho životopisu, uveďte tyto informace až na konec, aby si pracovník personálního oddělení nejprve přečetl o vašich úspěších.
  • Měli byste vždy uvádět podnadpisy u všech pracovních zkušeností, například „manažerské zkušenosti“, „právní zkušenosti“ nebo „finanční zkušenosti“.
  • U každé pracovní pozice napište jméno společnosti, město, vaši pozici, vaše povinnosti a zodpovědnosti a datum, kdy jste v této společnosti pracovali.
  • Můžete také ke každému pracovnímu místu uvést tučný nadpis „Největší úspěchy“ nebo „Úspěchy“ a napsat dvě nebo tři věci, kterých jste během tohoto zaměstnání dosáhli.
 5. 5
  Uveďte také zkušenosti s dobrovolnickou prací. Pokud jste někdy dělali dobrovolnickou práci, uveďte to ve svém životopise. Napište název programu, datum, kdy jste pracovali, vaše povinnosti a také celkový počet odpracovaných hodin.
 6. 6
  Uveďte svá doporučení. Budete muset uvést 2-4 pracovní reference (lidi, kteří nejsou členové rodiny ani přátelé) – jejich jméno, vztah k vám a kontaktní informace, jako je telefon, adresa a email. Nejlepší reference vám poskytnou například bývalí zaměstnavatelé nebo profesoři z vysoké školy.
  • Potenciální zaměstnavatel možná bude tyto lidi kontaktovat, vždy jim tedy dopředu dejte vědět, že je chcete uvést v životopise jako reference a že se nyní ucházíte o jinou pozici.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Kombinovaný životopis

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyberte si, jak chcete svůj životopis formátovat. Protože píšete kombinovaný životopis, neexistují žádná přísná pravidla, která byste museli dodržovat. Každý člověk má jiný kombinovaný životopis, zaměřte se tedy na to, v čem vynikáte. Kromě zkušeností s prací a vzděláním byste měli uvést také své dovednosti a znalosti, ocenění a úspěchy, dobrovolnickou práci a speciální kvalifikace.
 2. 2
  Uveďte pracovní zkušenosti. Můžete to udělat dvěma způsoby. Pokud vaše pracovní zkušenosti zahrnují pozice ve více oborech, měli byste použít funkční styl, který dělí dovednosti podle oborů. Pokud umíte ukázat, že váš profesionální vývoj určuje znalosti, které zaměstnavatel vyžaduje, můžete své zkušenosti napsat i chronologicky.
  • Vždy napište detailní informace o každé společnosti, ve které jste pracovali – název, místo, vaši pozici, vaše povinnosti a dobu, kdy jste v této společnosti pracovali.
 3. 3
  Uveďte informace o svém vzdělání. Měli byste napsat to samé, co byste psali do ostatních dvou typů životopisu, jediným rozdílem je místo v životopise, kde tyto informace uvádíte. U každé univerzity, vyšší odborné školy a střední školy, kterou jste navštěvovali, uveďte název, adresu, studijní obor a diplom, který jste získali a také roky, během kterých jste danou školu navštěvovali.
 4. 4
  Uveďte další relevantní informace. Po uvedení vzdělání a pracovní historie můžete uvést jakékoli další informace, které by mohly být pro potenciálního zaměstnavatele zajímavé. Můžete zahrnout jakoukoli z ostatních sekcí – úspěchy, ocenění, dobrovolnický práce nebo speciální kvalifikace.
 5. 5
  Uveďte svá doporučení. Budete muset uvést 2-4 pracovní reference (lidi, kteří nejsou členové rodiny ani přátelé) – jejich jméno, vztah k vám a kontaktní informace, jako je telefon, adresa a email.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Jak zajistit, aby váš životopis zazářil

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vytvořte si nadpisy, které čtenáře zaujmou. Zamyslete se nad názvy svých pracovních pozic. Jsou zajímavé a popisné? Nepište, že jste byli „prodavač“, raději napište, že jste byli „asistentem pro styk se zákazníky“, nebo místo „sekretářka“ napište „administrativní asistent“. Nepoužívejte ale žádné zavádějící názvy pracovních pozic. Jednoduše se zamyslete nad tím, co nejlépe popisuje vaši pracovní pozici a zda je tento název dostatečně zajímavý.
  • Například „manažer“ nepopisuje přesně, co nebo koho měl daný člověk na starosti. „Manažer personálního oddělení“ nebo „Výkonný manažer“ jsou pro účely životopisu lepší.
  • Seznam pracovních pozic můžete najít například na stránkách úřadu práce. Zjistíte tak, jak se které pozice vlastně jmenují.
 2. 2
  Používejte strategická klíčová slovíčka. Protože mnoho zaměstnavatelů dnes životopisy skenuje pomocí softwaru, který odhalí přítomnost určitých klíčových slov v textu a filtruje životopisy do dalších kol čtení, vždy do svého životopisu uvádějte klíčová slovíčka specifická pro vaše odvětví a konkrétní práci, o kterou se ucházíte.
  • Vyhledejte si, jaká slova používá potenciální zaměstnavatel ve svých reklamách. Pokud zaměstnavatel chce člověka, který dokáže provádět výzkumy a vy to umíte, napište do svých speciálních schopností, že to dokážete.
  • Vyhýbejte se ale nadužívání klíčových slovíček, protože jinak bude váš životopis působit podezřele.
 3. 3
  Používejte akční přídavná jména, abyste popsali své odpovědnosti a úspěchy. Pomůže vám to zvýraznit své schopnosti, které potřebujete pro potenciální zaměstnání. Používejte slova, která vyjadřují vaše odpovědnosti a vždy je uvádějte v popisu svých pracovních zkušeností. Například pokud jste pracovali jako recepční, napište „organizovaný“, „asistující“ a „poskytující“. Můžete také napsat „organizování schůzek“ „asistence klientům“ nebo „poskytování administrativní podpory“.
 4. 4
  Vždy si dobře zkontrolujte pravopis a gramatiku ve svém životopise. Tento krok nikdy nelze přecenit. Několikrát si pečlivě zkontrolujte, zda nemáte ve svém životopise chyby. Požádejte i někoho jiného, aby vám ho zkontroloval. Gramatické a pravopisné chyby v životopise budou odvádět pozornost od obsahu a je jisté, že místo nezískáte.
  • Dávejte si pozor na chyby v pravopise, gramatické chyby, nesprávné kontaktní informace, špatně používané apostrofy, plurály a posesiva.
  • Zkontrolujte si také formátování a dejte pozor na to, abyste na nic důležitého nezapomněli.
  Reklama

Tipy

 • Měli byste se umět prodat. Neříkejte potenciálnímu zaměstnavateli, že jste „zvedali telefony“. Místo toho mu řekněte, že jste „úspěšně řídili telefonní systém o pěti linkách“.
 • Buďte kreativní. Neznamená to, že byste měli používat barevné fonty nebo svůj životopis postříkat parfémem, ale používejte odrážky, velká písmena a důmyslně svůj životopis zorganizujte tak, aby mezi ostatními vynikl. Pamatujte, zaměstnavatelé se na životopis dívají v průměru 7 vteřin, než se rozhodnou, zda kandidáta pozvou na pohovor, nebo životopis vyhodí do koše. Budete muset zaujmout jejich pozornost svými schopnostmi a znalostmi, které vám zajistí, že se i v tak krátké době vyšvihnete.
 • Mějte realistický životopis a snažte se příliš se nevychloubat. Také nemusíte psát úplně všechno.
 • Pořiďte si kvalitní papíry a obálky, pokud chcete své životopisy rozesílat poštou. Ujistěte se, že znáte správnou adresu a že je na obálce uvedena také vaše adresa – je to důležité, pokud se hlásíte například o místo sekretářky, administrativního pracovníka nebo právního asistenta, kde se očekává, že dobře znáte správné zásady korespondence.
 • Upravujte si životopis pro každou pozici zvlášť. Dobře si prohlédněte reklamy pro práci, na kterou se hlásíte, abyste pochopili, co zaměstnavatel hledá. Pokud je uvedeno, že byste měli mít 3-5 let zkušeností, napište si to do životopisu přesně takto, aby měl zaměstnavatel pocit, že jasně splňujete jeho požadavky.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 986 krát
Stránka byla zobrazena 8 986 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama