Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když napíšete adresu na obálku dopisu správně, dopis dorazí na určené místo včas. Mnoho lidí si neuvědomuje, že je nutné napsat adresu správným způsobem a myslí si, že ať ji napíšou jakkoli, dopis nakonec dorazí. Bohužel to tak není vždy. Pokud píšete adresu na obálku s obchodním dopisem, je velmi důležité napsat ji správně, aby váš dopis působil profesionálně. Umět napsat adresu na dopis správně se vám bude v životě hodit, takže byste se to měli naučit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 7:
Osobní dopis (USA)

 1. 1
  Na první řádek napište jméno adresáta. První řádek by měl obsahovat jméno adresáta dopisu. Jak ho napíšete záleží na tom, jak si tento člověk přeje být oslovován. Pokud například vaše teta preferuje určitou anonymitu, můžete napsat jen P. Jones místo Polly Jones.
  • Uveďte všechny tituly dané osoby. U rodinných příslušníků a přátel můžete tituly vynechat, ale pokud píšete nějakému armádnímu představiteli, lékaři, profesorovi, nebo někomu staršímu, měli byste titul uvést. Pokud například píšete dopis své starší tetě Polly, která je již dlouhá léta vdovou, můžete napsat Mrs. Polly Jones.
 2. 2
  Uveďte, do čích rukou má být dopis doručen. Pokud někomu posíláte dopis na adresu, na které se tento člověk nezdržuje, je dobré napsat například „do rukou ___ „.
  • Před jméno člověka, který žije v daném místě, nebo název hotelu atd. napište „c/o“.
  • Pokud například vaše teta Polly tráví léto u své sestřenice a vy jí tam chcete poslat dopis, můžete pod její jméno napsat „c/o Mary Roth“.
 3. 3
  Na druhý řádek napište adresu ulice, nebo číslo PO boxu. Pokud posíláte dopis na nějakou adresu, napište ji celou a uveďte i číslo domu nebo bytu. Pokud je adresa tak dlouhá, že se nevejde na jeden řádek, napište číslo domu nebo bytu na následující řádek.
  • Pokud váš kamarád bydlí například na 50 Oakland Avenue v bytě #206, napište "50 Oakland Ave, #206."
  • Můžete používat i zkratky, ale musíte je používat správně. Místo „boulevard“ můžete napsat „blvd“, místo „center“ můžete napsat „ctr“, místo „drive“ můžete napsat „dr“ a místo „lane“ můžete napsat „ln“. [1]
  • Pokud dopis posíláte do PO boxu, nemusíte psát adresu ulice. Když napíšete správné poštovní směrovací číslo, pošta bude vědět, kde se PO box nachází.
 4. 4
  Na třetí řádek napište město, stát a poštovní směrovací číslo. Stát byste měli napsat zkratkou (dvěma písmeny).
  • Můžete napsat devítimístné směrovací číslo, ale není to nutné. U většiny amerických adres stačí napsat 5 čísel.
 5. 5
  Pokud posíláte dopis z jiné země, napište na obálku také United States. Pokud posíláte dopis například z Evropy, budete muset formát trochu upravit. Na jeden řádek napište město a stát, na další řádek napište United States of America a na třetí řádek napište směrovací číslo.
 6. 6
  Hotovo.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 7:
Profesionální dopis (USA)

 1. 1
  Napište jméno adresáta. Může jít o člověka, nebo organizaci, podle toho, kam dopis posíláte. Pokud možno byste měli uvést jméno adresáta a ne pouze název společnosti – budete mít jistotu, že se váš dopis k někomu dostane. Uvádějte správné tituly – Mr., Ms., Mrs., Dr. atd.
  • Za jméno adresáta uveďte jeho pozici. Pokud například píšete řediteli marketingového oddělení, napište: „Paul Smith, Director of Marketing“.
  • Pokud píšete člověku, který má na dané adrese kancelář, můžete za jeho jméno napsat: „Attn:“ Například: Attn: Shirley Shatten. Pokud například posíláte svoji povídku do nějakého časopisu a nevíte, kdo je editorem, napište: Attn: Fiction Editor, aby se váš dopis dostal do správných rukou.
 2. 2
  Na druhý řádek napište název organizace. Pokud například píšete obchodní dopis Paulu Smithovi, který pracuje pro Widgets, Inc., na první řádek napište Paul Smith a na druhý řádek napište Widgets, Inc.
 3. 3
  Na třetí řádek napište adresu nebo číslo PO boxu. Pokud posíláte dopis na nějakou adresu, napište ji celou a uveďte také číslo kanceláře.
  • Pokud dopis posíláte do PO boxu, nemusíte psát adresu ulice. Když napíšete správné poštovní směrovací číslo, pošta bude vědět, kde se PO box nachází.
 4. 4
  Na třetí řádek napište město, stát a poštovní směrovací číslo. Stát byste měli napsat zkratkou (dvěma písmeny). [2]
  • Můžete napsat devítimístné směrovací číslo, ale není to nutné. U většiny amerických adres stačí napsat 5 čísel.
 5. 5
  Hotovo.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 7:
Spojené Království

 1. 1
  Na první řádek napište jméno adresáta. První řádek by měl obsahovat jméno adresáta dopisu. Jak ho napíšete záleží na tom, jak si tento člověk přeje být oslovován. Pokud píšete lékaři, profesorovi, nebo nějakému armádnímu představiteli, měli byste uvést jeho titul.
 2. 2
  Na druhý řádek napište ulici a číslo domu. Je důležité nejprve napsat číslo domu a potom název ulice, například: 10 Downing St.
 3. 3
  Na třetí řádek napište město, například London.
 4. 4
  Na čtvrtý řádek napište název oblasti. Pokud posíláte dopis do Londýna, nemusíte psát žádnou oblast. Pokud ale posíláte dopis někam na venkov, je dobré připsat název regionu. Pokud znáte provincii, stát, nebo region, napište jeho název. [3]
 5. 5
  Na poslední řádek napište poštovní kód. Například: SWIA 2AA.
 6. 6
  Napište také název země (pokud je to nutné). Pokud posíláte dopis z jiné země, napište Great Britain, nebo United Kingdom.
 7. 7
  Hotovo.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 7:
Irsko

 1. 1
  Na první řádek napište jméno adresáta. Může jít o člověka, nebo o organizaci. Uveďte také tituly. U rodiny a přátel je můžete vynechat, ale pokud píšete někomu důležitému, měli byste je uvést.
 2. 2
  Na druhý řádek napište název domu (pokud existuje). Důležité je to zejména v oblastech venkova a na sídlištích, kde se pošťáci orientují podle názvu domů. Můžete napsat například Trinity College Dublin.
 3. 3
  Na třetí řádek napište název ulice. Pokud znáte i číslo domu, můžete ho uvést také. Pokud ovšem znáte název domu, mělo by stačit napsat ulici, například College Green.
 4. 4
  Na čtvrtý řádek napište název města. Pokud posíláte dopis do Dublinu, budete muset uvést také číselný kód pro oblast města, například Dublin 2.
 5. 5
  Na pátý řádek napište název regionu. Pokud posíláte dopis do nějakého velkého města, nemusíte název regionu psát. Pokud ovšem píšete do venkovské oblasti, měli byste název regionu uvést.
  • V Irsku se slovo „county“ píše před název a většinou se píše zkratkou Co. Pokud tedy například posíláte dopis do regionu Corku, napište „Co. Cork“.
 6. 6
  V případě potřeby napište název země. Pokud posíláte dopis z jiné země, napište na poslední řádek Ireland.
 7. 7
  Hotovo.
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 7:
Francie

 1. 1
  Na první řádek napište jméno adresáta. Ve Francii se většinou příjmení adresáta píše velkými písmeny, například „Mme. Marie-Louise BONAPARTE“. Napište také všechny tituly. U rodiny a přátel je můžete vynechat, ale pokud píšete někomu důležitému, měli byste je uvést.
 2. 2
  Na druhý řádek napište název domu nebo sídla. Důležité je to zejména ve venkovských oblastech, kde mají všechny domy své názvy. Můžete napsat například Chateau de Versailles.
 3. 3
  Na třetí řádek napište číslo domu a ulici. Ulici byste měli psát velkými písmeny, například: 1 ROUTE de ST-CYR.
 4. 4
  Na čtvrtý řádek napište poštovní směrovací číslo a město, například 78000 Versailles.
 5. 5
  Na pátý řádek napište název země. Pokud píšete z jiné země, na poslední řádek byste měli napsat France.
 6. 6
  Hotovo.
  Reklama

Metoda 6
Metoda 6 ze 7:
Většina Evropy

 1. 1
  Na první řádek napište jméno adresáta. Může jít o osobu, nebo organizaci.
  • Uveďte také tituly. U rodiny a přátel je můžete vynechat, ale pokud píšete někomu důležitému, měli byste je uvést.
 2. 2
  Na druhý řádek napište název domu. Platí to zejména pro venkovské oblasti, kde mají všechny domy své názvy.
 3. 3
  Na třetí řádek napište číslo domu a ulici. Můžete napsat například Neuschwansteinstrasse 20
 4. 4
  Na čtvrtý řádek napište město a provincii, například 87645 Schwangau.
 5. 5
  Na pátý řádek napište zemi. Pokud posíláte dopis z jiné země, napište na poslední řádek název země.
 6. 6
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Pokud píšete z cizí země, napište na poslední řádek název země adresáta velkými písmeny. Můžete použít i zkratky, například místo United Kingdom můžete napsat jen UK.
 • Pokud chcete, aby dopis došel rychleji, použijte nezkrácenou verzi poštovního směrovacího čísla (USA).
 • Jak správně adresovat dopis armádnímu představiteli:
  • Na první řádek napište hodnost a jméno adresáta.
  • Na druhý řádek napište číslo jednotky, nebo číslo lodi.
  • Na třetí řádek napište APO (Army Post Office) nebo FPO (Fleet Post Office) a potom regionální označení – AE (Evropa, Blízký Východ, Afrika a oblasti Kanady), AP (Pacifik) nebo AA (Amerika a části Kanady) a nakonec napište poštovní směrovací číslo.
Reklama

Varování

 • Přes známky byste neměli nic lepit. Když známky něčím překryjete, na poště nebudou schopni dopis zpracovat a vrátí vám ho zpět.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 61 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 23 677 krát
Kategorie: Psaní
Stránka byla zobrazena 23 677 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama