Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Svět filmu je velmi soutěživým prostředím. Možná jste vymysleli ten nejlepší film všech dob, ale pokud nebudete mít správně formátovaný scénář, přijdete o šanci, že si ho někdo kdy přečte. Tento článek vám ukáže, jak napsat scénář tak, aby měl šanci dostat se na stříbrné plátno.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Začínáme

Stáhnout PDF
 1. 1
  Co je to scénář? Scénář představuje základní prvky (audio, vizuální, chování, dialog), které jsou nutné pro filmové nebo televizní ztvárnění příběhu.
  • Scénář většinou není prací jediného člověka. Pracuje na něm více scénáristů a nakonec ho interpretují producenti, režiséři a herci.
  • Filmy a televize jsou vizuální média, takže je nutné scénář napsat tak, aby zahrnoval i audiovizuální aspekty příběhu. Při psaní se zaměřujte na obrazy a zvuky.
 2. 2
  Přečtěte si scénáře svých oblíbených filmů. Na internetu si najděte několik scénářů a zamyslete se nad tím, co se vám na nich líbí a co ne. Získáte tak představu o tom, jak vyprávět příběh, jak psát dialog a jak ve scénáři rozvinout postavy.
 3. 3
  Vymyslete si koncept. Pokud už máte nějakou představu o svém příběhu, načrtněte si základní detaily zápletky, vztahy mezi postavami a jejich osobnostní rysy. Které prvky jsou pro koncept nejdůležitější? Jak spolu postavy jednají a proč? Jaký význam váš příběh má? Nejsou v příběhu nějaké mezery? Poznámky si můžete dělat prozatím tak, jak vám to bude vyhovovat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Píšeme scénář

Stáhnout PDF
 1. 1
  Osnova příběhu. Začněte základní osnovou svého příběhu. Zaměřte se na hlavní konflikt celého příběhu.
  • Myslete na délku příběhu. Ve scénáři je jedna strana zhruba jedna minuta filmu. Průměrná délka dvouhodinového filmu je tedy asi 120 stran. Dramata jsou většinou dlouhá asi dvě hodiny, komedie by měly být kratší – asi 90 minut.
  • Myslete na to, že pokud není scénárista dobře známý, nemá dobré kontakty, nebo není extrémně solventní, dlouhý scénář nebude mít moc šancí. Pokud nedokážete svůj příběh nahustit do dvou hodin, zkuste místo scénáře napsat raději román.
 2. 2
  Myslete na to, že pokud není scénárista dobře známý, nemá dobré kontakty, nebo není extrémně solventní, dlouhý scénář nebude mít moc šancí. Pokud nedokážete svůj příběh nahustit do dvou hodin, zkuste místo scénáře napsat raději román.
  • První akt: První akt je většinou úvod příběhu. Zde představujete své postavy a jejich svět. Navozujete náladu příběhu (komedie, akční film, romantický film atd.), představujete všechny hlavní protagonisty a začínáte se zabývat konfliktem, který je jádrem celého příběhu. Až se hlavní hrdina začne zabývat svým cílem, začne druhý akt. U dramat zabírá první akt většinou asi 30 stran, u komedií je to asi 24.
  • Druhý akt: Druhý akt je hlavní částí celého příběhu. Protagonista překonává překážky na cestě k vyřešení hlavního konfliktu. V této části se také většinou objevují vedlejší příběhové linie. Protagonista většinou prochází nějakými změnami. U dramat je tento akt dlouhý asi 60 stran, u komedií je to asi 48.
  • Třetí akt: Ve třetím aktu se příběh dobírá svého rozuzlení. Třetí akt obsahuje hlavní zápletku a končí poslední konfrontací protagonisty s jeho cílem. Protože byl příběh už představen v druhém aktu, třetí akt je většinou rychlejší a nahuštěnější. U dramat je dlouhý asi 30 stran, u komedií je to asi 24.
 3. 3
  Přidejte do scénáře sekvence. Sekvence jsou součásti příběhu, které se objevují mimo hlavní konflikt. Mají svůj začátek, prostředek a konec. Typická sekvence má 10-15 stran a většinou slouží k předání nových informací o nějaké postavě.
  • Sekvence se vyvíjejí mimo hlavní zápletku příběhu, ale často přímo ovlivňují výsledek hlavního konfliktu.
 4. 4
  Začněte psát scény. Scény jsou události, které se ve vašem filmu stanou. Odehrávají se na konkrétních místech a často slouží k tomu, aby posunuly příběh dál. Pokud nějaká scéna nedává smysl, měli byste ji ze scénáře vystřihnout. Bezúčelné scény bude obecenstvo vnímat jako chyby ve filmu.
 5. 5
  Začněte psát dialogy. Až budete mít rozepsané scény, budete muset napsat interakce mezi postavami. Dialogy jsou často nejtěžší součástí psaní scénáře. Každá postava by měla mít vlastní důvěryhodný styl vyjadřování.
  • Realistický dialog neznamená vždy dobrý dialog. Dialog by měl posouvat příběh dopředu a rozvíjet postavy. Nemusíte si dělat starosti s přesným zchycením reality, protože realita je často nudná a bez života.
  • Přečtěte si své dialogy nahlas. Zní dobře, stereotypně nebo přehnaně? Mluví všechny vaše postavy stejně?
 6. 6
  Zbavte se nepotřebných částí. Až budete mít své nápady na papíře, snažte se najít slabá místa a další nepotřebné části. Všímejte si toho, zda neodbíháte od příběhu, zda se zbytečně neopakujete, nebo zda nevyzrazujete divákům zápletku příliš brzy. Pokud něco příběhu nepomáhá, vystřihněte to.
 7. 7
  Ukažte svoji hotovou práci několika přátelům. Vyberte si lidi, kteří mají rozdílný vkus ve filmech, abyste získali co nejvíce názorů. Buďte připraveni na tvrdou pravdu a konstruktivní kritiku –mazání medu kolem pusy vám nepomůže.
 8. 8
  Opravujte svůj scénář tak dlouho, dokud nebudete spokojení. Ze začátku to jistě bude nepříjemné, ale nakonec budete rádi, že jste tomu věnovali dost času a scénář vypadá tak, jak jste chtěli.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Formátování scénáře

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nastavte si velikost strany. Scénáře se píšou na tradiční papír velikosti A4, většinou se třemi dírami po straně. Horní a spodní okraje jsou asi 1-3 cm, levý okraj je asi 2-4 cm a pravý okraj asi 1-3 cm.
  • Čísla stran se píšou do pravého horního rohu. Titulní strana se nečísluje.
 2. 2
  Nastavte si font. Scénáře se píšou fontem Courier o velikosti 12, kvůli časování. Jedna strana tímto písmem se rovná zhruba jedné minutě vysílacího času.
 3. 3
  Jak formátovat prvky scénáře. Scénář obsahuje různé prvky, které vyžadují specifické formátování.
  • Nadpis scény: Nadpis scény uvádí čtenáři scénu tím, že popisuje místo, na kterém se odehrává. Píše se velkými písmeny. Nejprve se uvádí, zda se scéna odehrává v exteriéru (EXT.) nebo v interiéru (INT.). Potom je nutné napsat, jak místo vypadá a jaká je zrovna denní doba. Strana nesmí nikdy končit nadpisem scény. Pokud vám to tak vyjde, posuňte nadpis na další stranu.
  • Akce: Popisná pasáž scénáře. Pište v přítomném čase, snažte se psát krátké odstavce a pište co nejpoutavěji.
  • Jména postav: Před dialogem se uvádí jméno postavy velkými písmy s okrajem 7 cm od levého kraje strany. Může jít o skutečné jméno postavy, o její krátký popis nebo například o její zaměstnání. Pokud postava na plátně mluví, píše se vedle ní (O.S. – „on screen“). Pokud se postava objevuje, ale ve scéně mluví vypravěč, píše se vedle jména (V.O. – „voice-over“).
  • Dialogy: Když mluví nějaká postava, dialogy se odsazují o 5 cm od levého kraje a 4-6 cm od pravého kraje. Dialog se píše přímo pod jméno postavy.
  Reklama

Tipy

 • Zajděte si do knihovny a najděte si knihy o psaní scénářů.
 • Snažte se rozvinout svůj příběh tak, aby pokračoval přirozeným tempem. Mnoho nezkušených scénáristů si myslí, že každá vteřina filmu musí být nabitá akcí. Jiní zase skočí rovnou k závěru a připraví diváka o napětí. Dejte si pozor, aby se vaše zápletka rozvíjela postupně a napětí vzrůstalo.
 • Kupte si software na psaní scénářů. Existuje několik programů, které vás provedou celou tvorbou scénáře a dokonce ho za vás i naformátují.
 • Hlavní bod zájmu byste měli představit na prvních deseti stranách. Dál totiž většina producentů scénáře nečte!
 • Navštěvujte internetové diskuse o psaní scénářů. Můžete si vyměňovat tipy s jinými scénáristy a možná tam získáte i cenné kontakty.
 • Zapište se na nějaký kurz tvůrčího psaní. Psaní scénářů je stejně náročné jako každé jiné kreativní psaní. Když budete vědět jak na to, bude to pro vás jednodušší.
Reklama

Varování

 • Inspirujte se v práci ostatních lidí, ale nikdy nekraďte nápady. Je to nezákonné a také velmi nemorální.
 • Neukazujte svůj scénář každému na potkání, nápady se kradou velmi snadno. Nejlepší je zaregistrovat si svůj scénář rovnou, aby vám ho nikdo nemohl vzít.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Textový editor
 • Program pro psaní scénářů

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 72 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 25 675 krát
Stránka byla zobrazena 25 675 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama