Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už se jedná o slátaninu anebo umělecký skvost, když už si film najde své diváky, stojí za to o něm napsat. Dobrá filmová recenze má pobavit, přesvědčit a informovat a také předložit původní názor aniž by prozradila zápletku. Skvělá filmová recenze může být uměním sama o sobě. Přečtěte si, jak správně analyzovat film, jak přijít se zajímavým tvrzením a jak napsat kritiku, která je stejně zajímavá jako váš zdrojový materiál.

Metoda 1 ze 4:
Schéma recenze

 1. 1
  Začněte přesvědčivým faktem nebo názorem na film. Chcete si čtenáře zaháčkovat ihned. Tato věta je musí upoutat – je film dobrý, skvělý, hrozný nebo průměrný? – tak, aby dále četli. Mezi dobré nápady patří:
  • Srovnání se skutečnou událostí nebo filmem: "Každý den naši vůdci, politici a představitelé volají po "pomstě"-- proti ISIS, proti sportovním rivalům a proti jiné politické straně. Ale jen málo z nich zná skutečný význam slova pomsta tak, jako představitelé postav ve filmu Blue Ruin."
  • Recenze v kostce "I přes skvělé hlavní obsazení Toma Hankse a skvělý soundtrack se Forrest Gumpnikdy nevymaní ze stínu své slabé zápletky a celkového dojmu."
  • Informace o kontextu a prostředí "Boyhood může být prvním filmem, o kterém se ví, jak byl produkován – pomalu, přes 12let a se stejnými herci – což je stejně důležité a zajímavé, jako sám film."
 2. 2
  Hned na začátku prezentujte svůj jasný názor. Nenechte čtenáře hádat, jestli se vám film líbil, nebo ne. Tuto informaci jim podejte hned, a zbytek času můžete strávit tím, že své hodnocení podpoříte důkazy.
  • Použijte hvězdičky, hodnocení do 10 nebo 100 bodů nebo prostě jen palec nahoru či dolů – tak rychle vyjádříte svůj názor. Poté se rozepište o tom, „proč“ jste takové hodnocení udělili.
  • Skvělý film: "American Hustle je jedním z mála filmů, úspěšných téměř v každé rovině, kdy každá postava, scéna, kostým a vtip z filmu dělají zážitek, který si rádi zopakujete."
  • Špatný film: "Nazáleží na tom, jak moc vás baví karate a kung-fu filmy: Když film 47 Ronin, neuvidíte, ušetříte peníze, popcorn a svůj drahocenný čas."
  • Průměrný film: "Film Interstellar se mi líbil hodně, ale neznamená to, že je to dokonalý film. Naprosté nadšení ze ztvárnění vesmíru naprosto předčilo složité dialogy a zápletku."
 3. 3
  Podpořte svůj názor pádnými důkazy. To je moment, kdy se vyplatí psát si poznámky během filmu. Nikomu na vašem názoru nezáleží, pokud jej nepodpoříte důkazy.[1]
  • Skvělé: "Chemie mezi Michael B. Jordanem a Octavií Spencer se přenese i na diváka, ač film nemá příliš dobrou zápletku. Scéna z vězení uprostřed filmu je toho důkazem, kamera nespouští oko z jejich obličejů a ukazuje, jak dokáží komunikovat pouze prostřednictvím očních víček, zatínáním krčních svalů a sotva slyšitelně."
  • Špatné: "Největší chybou filmu Jurský park je chybějící ženská postava. Jediná ženská postava, která se ve filmu objeví, je ztvárněna směšným způsobem, jak utíká před dinosaurem --v podpatcích."
  • V pořádku: "U filmu Snowpiercer je vidět, že se nemůže rozhodnout, čím vlastně chce být. Je plný detailů praskajících žárovek, detailních záběrů na bojové scény a zbraně, ale konec samotný zůstává jakoby prázdný."
 4. 4
  Posuňte se dále od analýzy zápletky. Zápletka je pouze jedna součást filmu a nemělo by se jí věnovat celé vaše hodnocení. Některé filmy nemají skvělou nebo složitou zápletku, ale to neznamená, že film samotný je špatný. Soustřeďte se i na jiné aspekty, včetně:[2]
  • Kinematografie: "Herje světem ponořeným do barev, používá jasné a měkké tóny červené a oranžové, spolu s uklidňujícími tóny bílé a šedé, které se objevují a zase mizí stejně jako láska mezi hlavními protagonisty. Každý rámeček se podobá malbě, na kterou se rádi podíváte."
  • Tón: "I přes příšernou samotu a vysokou pravděpodobnost, že zůstane sám na Marsu, udržuje vtipný scénář filmu The Martian's živou atmosféru po celý film. Vesmír může být nebezpečný a děsivý, ale vědecké bádání je tak nakažlivé."
  • Hudba a zvuk: "Odvážné rozhodnutí vynechat hudbu ve filmu No Country For Old Men's se opravdu vyplatilo. Strašidelné ticho pouště, okořeněné náhlými a nečekanými lidskými zvuky lovce a kořisti vás nenechají se v klidu usadit do křesla."
  • Obsazení: "V pohybu je skvělý, a při honičce autobusu si zachovává stoický klid, ale při klidných chvilkách se Keanu Reeves ve filmu Speed nevyrovná své kolegyni, protože jeho upřený pohled je nic neříkající."
 5. 5
  Dotáhněte recenzi do konce. Přidejte recenzi nějaký závěr, obvykle se vyplatí vrátit se k nějaké poznámce ze začátku. Nezapomeňte na to, že lidí čtou recenze, aby se rozhodli, zda se na film podívají nebo ne. Ukončete hodnocení větou, která rozhodne.[3]
  • Skvělé: "Na konci si i postavy z filmu Blue Ruin uvědomí, jak nepodstatná je jejich pomsta. Ole odplata, stejně jako každá minuta tohoto thrilleru, je vysoce návyková až do samotného konce."
  • Špatné: "Stejně jako tak s oblibou zmiňovaná "bonboniéra," má Forest Gump pár dobrých kousků. Ale většina scén, jen napůl sladkých, měla být odstraněna ještě předtím, než byl film vydán."
  • V pořádku: "Bez románu by film Boyhood možná nebyl skvělým filmem. Možná by nebyl ani "dobrý." Ale krása filmu je v nalezení toho, jak strávit čas a v momentech bez následků – momentů, které se daly zachytit jen díky 12 rokům natáčení – to činí z Linklaterova posledního filmu nezbytnost pro všechny milovníky filmového umění."
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Studium zdrojového materiálu

 1. 1
  Shromážděte základní fakta o filmu. To můžete udělat jak předem, tak i po sledování filmu, každopádně to ale udělejte, než se rozhodnete sepsat filmovou kritiku. Vše, co totiž budete potřebovat, je splétat fakta do své recenze v průběhu psaní. Musíte znát následující:
  • Název filmu a rok jeho vzniku
  • Jméno režiséra
  • Jména herců hlavních postav
  • Žánr
 2. 2
  Při sledování si dělejte poznámky. Než se posadíte ke sledování filmu, připravte si poznámkový blok anebo laptop pro zápis poznámek. Filmy jsou zpravidla dlouhé a může se vám snadno stát, že zapomenete detaily z hlavních bodů zápletky. Díky poznámkám si budete moci zapsat podrobnosti, ke kterým se můžete později vrátit.
  • Udělejte si poznámku, kdykoliv vás něco trkne, ať už je to podstatné nebo ne. Může to být otázka kostýmů, make-upu, scénografie, hudba, atd. Snažte se přijít na to, jak se tato drobnost vztahuje k filmu a co to znamená v kontextu vaší recenze.
  • Dělejte si poznámky o schématech, kterých si povšimnete v průběhu filmového vyprávění.
  • Často používejte tlačítko pauzy, aby vám neuniklo nic důležitého, a v případě potřeby přehrávejte opakovaně.
 3. 3
  Analyzujte mechanismus filmu. Analyzujte různé prvky, které spoluvytváří film, který sledujete. V průběhu sledování anebo po skončení si položte otázku, jaký dojem ve vás film zanechal v těchto oblastech:
  • Režie. Snažte se vžít do režiséra a přijít na způsob, jakým se rozhodl zobrazit anebo vysvětlit události příběhu. Pokud bylo tempo filmu pomalé, anebo film neobsahoval věci, které jsou podle vás nezbytné, můžete to připsat režisérovi. Pokud jste viděli jiný film režírovaný tou samou osobou, srovnejte oba filmy a rozhodněte, který se vám líbí víc.
  • Kinematografie. Jaké techniky byly použity ve filmu? Jaké prvky nastavení a pozadí pomohly vytvořit určitou atmosféru?
  • Scénář. Zhodnoťte scénář včetně dialogů a charakterizace postav. Myslíte, že zápletka byla invenční a nepředvídatelná, anebo nudná a slabá? Připadaly vám repliky postav uvěřitelné?
  • Střih. Byl střih prudký anebo se film plynule odvíjel od jedné scény ke druhé? Všímejte si použití nasvícení a dalších ambientních efektů. Pokud film obsahoval počítačem generovanou grafiku, zhodnoťte, zda scény vypadaly realisticky anebo ne, a zda zapadaly do zbytku filmu.
  • Návrhy kostýmů. Vystihovaly použité kostýmy styl snímku? Přispívaly k celkovému ladění anebo se od něj odchylovaly?
  • Scénografie. Ohodnoťte, jakým způsobem nastavení scény ovlivňovalo ostatní elementy. Přidávala anebo ubírala podle vás scénografie vašemu zážitku z filmu? Pokud byl film natáčen ve skutečném prostředí, bylo zvoleno dobře?
  • Hudba anebo soundtrack. Doplňovaly vhodně scény? Byla hudba použita nadměrně nebo nedostatečně? Byla dramatická? Zábavná? Dráždivá? Soundtrack může přinést filmu úspěch anebo jej poslat do pekel; obzvláště pokud mají jeho písně určité poselství a význam.
 4. 4
  Podívejte se na film vícekrát. Není možné jej plně pochopit po prvním zhlédnutí, zvláště pokud často stisknete tlačítko pauzy kvůli poznámkám. Dříve než napíšete svou recenzi, podívejte se na film alespoň ještě jednou. Věnujte pozornost detailům, které vám poprvé mohly uniknout. Zaměřte se tentokrát na jiné aspekty; pokud jste se poprvé soustředili na herecké výkony, podruhé se zaměřte na kinematografický postup.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Sepsání vaší recenze

 1. 1
  Vytvořte původní teze na základě vaší analýzy. Jaké původní náhledy můžete přinést poté, co jste film zevrubně prozkoumali? Vymyslete tezi, ústřední myšlenku, kterou se budete zabývat, a podložte ji svým pozorováním různých prvků filmu. Vaše teze byste měli zmínit v prvním odstavci své recenze. Mít tezi vás přenese přes úroveň shrnutí zápletky, do oblasti filmové kritiky, která je uměleckou formou jako takovou. Položte si následující otázku, která vás přivede k přesvědčivé tezi pro vaši recenzi.
  • Odráží film určitou současnou událost nebo téma? Může se jednat o režisérský záměr, jak otevřít širokou debatu. Hledejte způsoby, jak dát do souvislosti obsah filmu s „reálným“ světem.
  • Má film nějaké poselství, anebo se pokouší v publiku vyvolat zvláštní odezvu nebo emoci? Můžete zhodnotit, nakolik film své cíle naplňuje.
  • Dotýká se vás děj filmu osobně? Aby byla recenze zajímavá pro čtenáře, můžete ji napsat tak, aby vycházela z vašich vlastních pocitů a proplétala se s vašimi vlastními zkušenostmi.
 2. 2
  Navažte na odstavec s tezí krátkým shrnutím zápletky. Je dobré poskytnout čtenářům náhled toho, co je čeká, když se rozhodnou sledovat film, který recenzujete. Zařaďte krátké shrnutí dějové linie, ve které identifikujete hlavní postavy, popište prostředí, a zmiňte se o ústředním konfliktu anebo pointě filmu. Nikdy neporušte pravidlo jedna psaní filmových recenzí: neprozraďte příliš předem. Nekažte divákům sledování filmu!
  • Když ve shrnutí zápletky popisujete jména postav, nezapomeňte hned za ně do závorek přidat jména herců.
  • Nezapomeňte zmínit jméno režiséra a plný název filmu.
  • Pokud máte pocit, že musíte sdělit informaci, která může čtenářům „zkazit“ film, varujte je předem.
 3. 3
  Přesuňte se k vaší analýze filmu. Napište několik odstavců o zajímavých momentech filmu, které podporují vaší tezi. Proberte hereckou stránku, režii, kinematografii, lokace, atd., užívaje jasný a zábavný styl vyjadřování, který upoutá čtenářovu pozornost.
  • Snažte se, aby vaše psaní bylo jasné a srozumitelné. Nepoužívejte příliš technický, filmařský žargon, pište svěže a přístupně.
  • Předložte jak fakta, tak i názor. Například, můžete prohlásit něco na způsob: „Barokní hudba na pozadí scény umístěné do 20. století působila křiklavě odlišně. To je mnohem informativnější než prosté tvrzení „Hudba ve filmu byla vybrána podivně.“
 4. 4
  Používejte spoustu příkladů podporujících vaše tvrzení. Pokud o filmu něco tvrdíte, podložte to popisným příkladem. Popište, jak scény vypadají, způsob, jakým určitá postava hrála; také můžete ocitovat dialog, který může být rovněž nápomocný. Tímto způsobem svým čtenářům sdělujete svůj pocit z filmu a zároveň pokračujete ve vyprávění recenze.
 5. 5
  Přidejte osobní nádech. K recenzi můžete přistupovat jako k běžné školní eseji, ale pokud to uděláte po svém, je to zajímavější. Pokud je váš styl psaní vtipný a zábavný, pak ani tohle by neměla být výjimka. Pokud píšete vážně a dramaticky, ani to není na škodu. Pro čtenáře bude mnohem zábavnější, když bude váš styl psaní odrážet vaši jedinečnou perspektivu a osobnost.
 6. 6
  Dokončete svou recenzi závěrem. Měla by se vztahovat k vaší původní tezi a poskytnout některá vodítka, jako např. jestli by čtenář měl na film vůbec vyrazit. Závěr by měl být také podmanivý a zábavný sám o sobě, protože se jedná o konec vašeho textu.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Vybroušení vašeho textu

 1. 1
  Upravte svou recenzi. Jakmile dokončíte první verzi textu, pročtěte si ji a přesvědčte se, zda je plynulá a má správnou strukturu. Budete nejspíš muset posouvat odstavce, mazat věty a přidávat více materiálu do částí, které nejsou vyrovnané. Dejte své recenzi alespoň jedno čtení, a ještě lépe další dva nebo tři, než uznáte, že po korekční stránce zní.
  • Položte si otázku, zda se vaše recenze odklonila od původní teze. Vážou se vaše závěry k počátečním myšlenkám, které jste uvedli?
  • Rozhodněte, zda vaše recenze obsahuje dostatek podrobností o filmu. Budete se možná muset vrátit a přidat více popisných údajů tam či onam, abyste čtenáře do filmu lépe zasvětili.
  • Rozhodněte, zda je vaše recenze dost zajímavá jako samostatný kus psaní. Přispěl jste něčím originálním do debaty? Co čtenáři po přečtení vaší recenze získají, a co by jim samotné sledování nepřineslo?
 2. 2
  Prohlédněte svou recenzi. Ujistěte se, že jste správně uvedli jména všech herců a že všechny údaje jsou správné. Opravte překlepy, gramatické chyby a ostatní chyby. Opravená recenze po korektuře bude působit mnohem profesionálněji než ta plná hloupých chyb.
 3. 3
  Publikujte nebo sdílejte svou recenzi. Přidejte ji na svůj blog, diskuzní fórum o filmech, umístěte ji na Facebook anebo zašlete e-mailem svým přátelům a rodině. Filmy jsou nepostradatelnou součástí naší doby, a jako všechna umění přináší polemiku, poskytují prostor pro sebereflexi a velmi ovlivňují naši kulturu. To vše znamená, že o filmech stojí za to debatovat, ať už jde o propadáky anebo geniální díla. Blahopřejeme k vašemu přispění hodnotným názorem k diskuzi!
  Reklama

Tipy

 • Věřte, že pokud film není podle vašeho vkusu, neznamená to, že byste mu měli dát špatné hodnocení. Dobrý recenzent lidem napomáhá najít film, který se jim bude líbit, a protože každý má jiný vkus, musíte lidem sdělit, zda si film budou moci užít, i když vám se to nepovedlo.
 • Čtěte spousty filmových recenzí. Uvažujte, co některé z nich dělá nápomocnější než jiné. Znovu platí, že hodnota recenze vždy nespočívá ve výstižnosti (nakolik je čtenář zajedno s recenzentem) ale v užitečnosti (nakolik je recenzent schopen předpovědět, že čtenářovi se snímek bude líbit).
 • Pokud se vám film nelíbil, nebuďte vulgární a sprostí. Pokud možno, vyhněte se sledování filmů, které byste po zhlédnutí nenáviděli.
 • https://www.nyfa.edu/student-resources/9-tips-for-writing-a-film-review/
 • https://answershark.com/writing/creating-review/how-to-write-movie-review.html
 • https://www.grammarly.com/blog/how-to-write-a-movie-review/
 • Reklama

  Související články

  O tomto wikiHow

  wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 80 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 20 146 krát
  Stránka byla zobrazena 20 146 krát.

  Pomohl vám tento článek?

  Reklama