Tento článek spoluautorem článku je Mary Erickson, PhD. Mary Erickson je hostující asistentka profesora na Western Washington University. V roce 2011 získala titul PhD v oboru Komunikace a společnost na University of Oregon.
V tomto článku je 8 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 13 821 krát
Novinové články poskytují vhled do zkušeností ostatních lidí. Jsou detailnější, než běžné zprávy v novinách, které se většinou spoléhají na styl psaní. Hlavní články se většinou soustředí na nějakou událost nebo na nějakou osobnost a poskytují čtenářům detailní pohled na daný subjekt. Psát takový článek je velmi zábavná a kreativní činnost, ale není to tak snadné. V tomto článku se to naučíte.
Postup
Vyberte si téma
-
1Najděte si nějaký zajímavý příběh. Čtěte noviny a povídejte si s lidmi. Zamyslete se nad tím, o čem byste mohli napsat zajímavým a neotřelým způsobem.
-
2Zjistěte si o svém tématu co nejvíce informací. Když si vyhledáte všechny důležité informace, budete moci k tématu přistoupit zajímavým způsobem. Hledejte informace na internetu, ale také v knihách. Pokud píšete například historický článek, pravděpodobně budete muset zajít do archivu.
-
3Vyberte si typ článku, který chcete psát. Existuje několik typů článků:[1] Některé z nich zahrnují:
- Lidskou tématiku: Mnoho článků se zabývá různými lidskými problémy a záležitostmi. Tyto články jsou většinou zaměřené na nějakou konkrétní osobu, nebo skupinu lidí.
- Profil: Tento typ článku popisuje charakter a životní styl konkrétní osoby a poskytuje čtenářům vhled do jejího života. Většina těchto článků je o celebritách a veřejně známých osobnostech.
- Instruktážní články: Tyto články lidi učí, jak něco udělat. Většinou autor píše o svých vlastních zkušenostech.
- Historické články: Velmi často se píšou také články o různých historických událostech. Tyto články často popisují historické události ve vztahu k přítomnosti a pomáhají čtenářům uvědomovat si sdílenou historii.
- Sezónní články: Některé články se hodí pro určitou roční dobu, například články o dovolených se píšou na začátku léta.
- BTS články: Tyto články čtenářům poskytují informace o nějakém neobvyklém postupu, problému, nebo události. Mohou být například o nějaké akci, která je pro veřejnost uzavřena.
-
4Zamyslete se nad lidmi, pro které píšete. Při výběru tématu se zamyslete nad tím, kdo bude váš článek číst. Zjistěte, pro koho píšete a co tito lidé očekávají. Pokud například píšete profil nějakého slavného šéfkuchaře, budete psát jinak pro mladé kuchaře a jinak pro lidi, kteří si chtějí koupit svatební dort. [2]
-
5Vezměte v potaz také publikaci, pro kterou píšete. Pokud píšete pro časopis nebo blog s konkrétním tématem (například zahradničení), budete tomu muset svůj článek přizpůsobit. Pokud píšete naopak pro noviny, které mají široké publikum, budete mít volnější ruku, co se týče obsahu článku.Reklama
Udělejte rozhovory
-
1Naplánujte si rozhovory tak, aby vyhovovaly lidem, se kterými chcete mluvit. Zeptejte se dotazovaných lidí, kdy by jim vyhovovalo se s vámi sejít. Až si vyberou čas, vyberte společně nějaké klidné místo, kde vás nebude nikdo rušit.
- Naplánujte si s každým člověkem 30-45 minut. Respektujte jejich čas a nesnažte se s nimi trávit celý den. Několik dní před plánovanou schůzkou si potvrďte čas a místo rozhovoru.
- Pokud dotazovaný musí schůzku přesunout, buďte flexibilní. Uvědomte si, že vám věnuje svůj čas a energii, takže buďte shovívaví. Když bude muset schůzku přesunout, buďte na něj milí.
- Pokud chcete dotazovaného člověka pozorovat při práci, zeptejte se ho, zda s ním můžete jít na chvíli na pracoviště. Můžete ho také požádat, aby vám dal menší lekci toho, co dělá. Zjistíte tak, čím se zabývá a budete mít mnohem více informací pro psaní článku.
-
2Připravte se na rozhovor. V předstihu si zjistěte co nejvíce informací, abyste mohli klást zajímavé otázky. Na rozhovor se dostavte se seznamem otázek, které budete dotazovanému pokládat. Zjistěte si o něm co nejvíce informací a zaměřte se také na to, čím se zabývá.
-
3Dejte dotazovanému seznam otázek v předstihu. Dotazovaný by během rozhovoru neměl být překvapený. Když mu pošlete seznam otázek v předstihu, bude si moci připravit propracovanější odpovědi.
-
4Na rozhovor se dostavte o něco dříve. Uvědomte si, že čas člověka, se kterým chcete mluvit, je cenný a měli byste mu prokázat úctu a dostavit se o něco dříve. Přijďte na určené místo, nachystejte si diktafon a připravte si papír a tužku.
-
5Nahrávejte si rozhovor na diktafon. Použijte diktafon v telefonu, ale zároveň si pište i poznámky. Může se stát, že se vám vybije baterka, nebo nahrávka nebude srozumitelná.
- Zeptejte se dotazovaného, zda si můžete rozhovor nahrávat. Pokud chcete nahrávku použít i k jiným účelům, než je psaní článku (například podcast), musíte se dotazovaného zeptat, zda s tím souhlasí.
- Pokud dotazovaný nechce, abyste ho nahrávali, nenuťte ho k tomu.
-
6Potvrďte si informace, které jste si o dotazovaném zjistili. Jistě nechcete napsat dlouhý článek a vzápětí zjistit, že jste celou dobu psali jméno dané osoby špatně. Vždy si několikrát zkontrolujte osobní informace a další detaily, které jsou pro váš příběh důležité.
-
7Ptejte se na otevřené otázky. Když budete klást pouze otázky, na které je možné odpovědět „ano“ nebo „ne,“ moc se toho nedozvíte. Ptejte se na otázky „jak“ a „proč.“ Tyto typy otázek umožní dotazovanému vyprávět vám svůj příběh, nebo uvést svůj názor na nějakou problematiku.
- Můžete také zkusit klást otázky „Povězte mi o tom, když jste...“ Tím dotazovanému umožníte povyprávět vám nějaký zajímavý příběh a vy tak získáte spoustu nových informací.
-
8Naslouchejte aktivně. Aktivní naslouchání je důležitou součástí každého rozhovoru. Nemusíte téměř vůbec mluvit, ale měli byste se usmívat a pokyvovat hlavou. Když na vás bude vidět, že dotazovanému věnujete pozornost, bude se mu s vámi mluvit mnohem lépe.
-
9Ptejte se na doplňující otázky. Součástí umění vést rozhovory je také schopnost poznat, kdy dotazovaný domluvil o nějakém tématu a v případě potřeby se ho v rychlosti zeptat na doplňující otázky. Můžete tyto otázky klást tak, abyste díky nim plynule přecházeli od tématu k tématu.
-
10Ihned po rozhovoru si napište poznámky. Všímejte si všech důležitých věcí a zapisujte si vše včas, abyste na nic nezapomněli. Pište si detaily o místech, o vzhledu člověka, se kterým mluvíte, o jeho práci, nebo o jeho vystupování.
-
11Přepište si rozhovor. Přepis rozhovoru nahraného na diktafon je zdlouhavý a nudný proces, ale bohužel není možné se mu vyhnout. Můžete to udělat sami, nebo někomu zaplatit, aby to udělal za vás.
-
12Pošlete dotazovanému děkovnou zprávu. Poděkujte za to, že vám věnoval svůj čas a napište mu, kdy zhruba bude článek hotový. Můžete toho využít také k tomu, abyste se ho zeptali na několik posledních otázek.Reklama
Připravte se na psaní článku
-
1Zvolte si formát. Hlavní články nemají jeden konkrétní formát, který byste museli dodržovat. Nemusíte se držet žádných pokynů, jako například v případě klasického novinového článku. Mnohem lepší bude, když si vyberete nějaký zajímavý způsob, jak k článku přistupovat. [3] Zkuste například:
- Začněte popisem nějaké dramatické události a pokračujte popisem toho, co k ní vedlo.
- Využijte přístup příběhu v příběhu, který se spoléhá na vypravěče.
- Začněte nějakým obyčejným momentem a postupně rozvíjejte zajímavý a neobyčejný příběh.
-
2Rozhodněte se, jak dlouhý článek budete psát. Hlavní články v novinách jsou většinou 500-2500 slov dlouhé, zatímco v časopisech se vyskytují i články dlouhé 5000 slov. Blogové články mají většinou 250-2500 slov. [4]
- Zeptejte se svého editora, jak dlouhý by článek měl být.
-
3Napište si osnovu. Začněte postupně procházet své poznámky, vybírejte si konkrétní citace a určete si strukturu článku. Začněte úvodem a rozhodněte se, jak budete článek koncipovat. Jaké informace chcete uvést jako první? Naplánujte si článek až po závěr a potom se zamyslete nad tím, jaký dojem chcete u čtenářů vyvolat. [5]
- zamyslete se nad tím, co v článku musí bezpodmínečně být a co můžete vynechat. Pokud píšete například článek dlouhý 500 slov, budete si muset dobře vybírat, co do něj napíšete a co vypustíte. V případě článku o 2500 slovech budete mít větší prostor.
Reklama
Napište článek
-
1Napište poutavý úvod. První odstavec článku vám poskytne šanci vtáhnout čtenáře do děje a zaujmout je. Když tento odstavec napíšete příliš složitě nebo nudně, čtenáři nebudou mít zájem přečíst si zbytek článku. [6]
- Začněte nějakým zajímavým citátem, anekdotou, nebo faktem.
- Úvodní odstavec by měl být 2-3 věty dlouhý.
-
2V druhém odstavci začněte rozpracovávat informace z prvního odstavce. První odstavec by měl lidi zaujmout, ten druhý (a všechny další) by jim měly vysvětlit, proč píšete o tom, o čem píšete.
-
3Držte se osnovy. Osnova vám pomůže držet se správného směru a napsat článek tak, aby byl koherentní. Kromě toho vám připomene důležité detaily a citáty, které do článku chcete uvést.
- Musíte být flexibilní. Někdy se stane, že se vám během psaní změní pohled na věc a budete se muset od osnovy odchýlit. Připravte se na to, že možná nebudete chtít článek napsat přesně tak, jak jste si ho naplánovali.
-
4Snažte se čtenářům vše ukazovat, ne jim o tom pouze vyprávět. U tohoto typu článku máte šanci čtenářům popsat vše, o čem chcete psát. [7] Popište nějaké prostředí nebo osobu tak, aby si je čtenáři dokázali představit.
-
5Nepřehánějte to s citáty. Někdy je lákavé vyplnit prostor článku citáty dotazované osoby, ale neměli byste se na to spoléhat – to byste mohli rovnou psát rozhovor. Držte se otázek a odpovědí, ale uvádějte k nim i kontext a pište článek tak, aby si čtenáři dokázali citáty dotazované osoby interpretovat.
-
6Pište jazykem blízkým vašim čtenářům. Zamyslete se nad lidmi, kteří budou váš článek číst a snažte se psát tak, abyste je zaujali. Nepředpokládejte, že dobře znají vše, o čem píšete a snažte se jim vše vysvětlit. Rozepište všechny akronymy a vysvětlujte slangové a žargonové výrazy. Pište konverzačním stylem a vyhněte se příliš akademickému jazyku. [8]
-
7Nepište do článku svůj vlastní názor. Článek by měl čtenářům poskytovat informace o nějaké osobě nebo o nějakém jevu. Není na vás, abyste do něj psali to, co si o daném tématu sami myslíte. Vaše osobnost by se v článku měla projevit pouze na stylu psaní. [9]
-
8Proveďte revizi. Po dokončení článku ho na několik dní odložte a potom se k němu opět vraťte. Snažte se vybrousit slovní obraty, ujasnit některé věci a upravit článek tak, aby zněl přirozeně a dobře se četl. Pokud najdete něco, co je možné vypustit, udělejte to. Pokud je třeba nějaké informace doplnit, doplňte je.Reklama
Finální úpravy
-
1Několikrát si ověřte pravost informací. Jistě nechcete napsat článek, který bude plný nesprávných informací. Zkontrolujte si jména lidí, pořadí událostí a další důležité detaily.
-
2Dejte článek přečíst dotazované osobě. Někdy není nutné to dělat, ale v každém případě je dobré dát dotazovanému článek přečíst ještě před vydáním. Někteří lidé chtějí mít poslední slovo a potřebují si být jistí, že jsou všechny informace správné a článek vyznívá pozitivně.
- Můžete návrhy dotazovaného zahrnout do finálních úprav.
-
3Zkontrolujte si gramatiku a pravopis. Dejte si pozor na to, abyste v článku neměli žádné chyby.[10]
-
4Získejte zpětnou vazbu. Požádejte kamaráda nebo kolegu, aby si váš článek přečetl a řekl vám, co si o něm myslí. Váš editor vám také poskytne cennou zpětnou vazbu a poradí vám, jak psát jasněji nebo detailněji a které informace bude lepší vypustit.
-
5Napište si nadpis. Je možné, že nebudete muset psát nadpis sami a napíše ho za vás editor publikace, pro kterou píšete. Pokud ovšem chcete mít článek kompletní, měli byste si vymyslet vhodný nadpis. Nadpis by měl být krátký a úderný a měl by dávat najevo, proč je váš článek důležitý. Nadpis by měl čtenáře zaujmout a přimět je, aby si článek chtěli přečíst. [11]
- Pokud chcete uvést trochu více informací, napište si také podnadpis, který doplní informace, které se do nadpisu nevešly.
-
6Odešlete článek včas. Článek musíte editorovi publikace poslat ještě před stanoveným datem. Když ho pošlete špatně, nedostane se do tisku a vaše práce přijde vniveč.Reklama
Tipy
- Požádejte o poslední kontrolu článku ještě před vytištěním. Budete díky tomu mít šanci zachytit poslední chyby a nesrovnalosti.
Varování
- Představte subjekt článku férově a přesně. Když bude článek napsán pouze z jednoho pohledu, nebude přesný. Pokud například dotazovaná osoba tvrdí něco o nějaké společnosti nebo o jiné osobě, musíte s touto osobou také promluvit. Když necháte vydat něco urážlivého bez ověření informací, mohli byste čelit trestnímu oznámení i v případě, že jste pouze napsali to, co si myslí někdo jiný. [12]
Reference
- ↑ http://www2.uncp.edu/home/acurtis/Courses/ResourcesForCourses/WritingFeatureStories.html
- ↑ http://morrisjournalismacademy.com/how-to-write-a-feature-article/
- ↑ http://www2.uncp.edu/home/acurtis/Courses/ResourcesForCourses/WritingFeatureStories.html
- ↑ http://www2.uncp.edu/home/acurtis/Courses/ResourcesForCourses/WritingFeatureStories.html
- ↑ https://www.nytimes.com/learning/students/writing/voices.html
- ↑ http://www.writing-world.com/dawn/dawn07.shtml
- ↑ https://www.nytimes.com/learning/students/writing/voices.html
- ↑ http://careers.bmj.com/careers/advice/view-article.html?id=20007483
- ↑ http://careers.bmj.com/careers/advice/view-article.html?id=20007483