Stáhnout PDF Stáhnout PDF

V průběhu celé historie lidstva byly milostné písně hlavními tématy v hudbě. Existují tisíce písní s názvem Miluji Tě. [1] . Pokud chcete vědět, jak napsat vlastní milostnou píseň, tento článek je právě pro vás.

Část 1
Část 1 ze 2:

Jak napsat text

 1. 1
  Pište o své lásce. Než se ponoříte do poezie a hudby, vyjádřete své pocity bez omezení rytmu a rýmu. Popište si svoji lásku, pocity, které k ní cítíte a štěstí, které vám váš vztah přináší.
  • Můžete popsat její fyzický vzhled, její pohyby, její lásku, její styl tance – cokoli, co k ní patří.
  • Popište ji také emocionálně. Je silná, odvážná, nebo tichá a hloubavá? Vzpomeňte si na všechna slova, která vaši lásku popisují a napište si je.
  • Popište váš společný vztah. Zamyslete se nad tím, co spolu děláte nebo neděláte. Pište o tom, jak jste se dali dohromady a v jakou budoucnost doufáte. I když spolu nechodíte, představte si, jaké by to asi bylo.
 2. 2
  Vymýšlejte si metafory. V tuto chvíli už budete muset zapojit kreativitu. Zkuste vymyslet další popisy své lásky, které budou o něco literárnější. Metafora je v základě označení nějakého pojmu jiným pojmem.
  • Například můžete svoji lásku milovat proto, že hezky voní, což je sice hezké, ale nedá se z toho napsat dobrá písnička. Místo toho napište, že vaše láska je jako rozkvetlá louka za vlahého letního večera.
  • Snažte se zapracovat do své písničky co nejvíce metafor. Některé z nich budou skvělé, jiných se nakonec budete chtít zbavit. V tuto chvíli se jich ale snažte vymyslet co nejvíce.
 3. 3
  Doplňte své texty přirovnáními. Stejně tak jako metafory jsou i přirovnání skvělými způsoby, jak popsat svoji lásku pomocí symboliky. Přirovnání znamená to, že je něco stejné, jako něco jiného.
  • I zde jako příklad uvádíme vůni vaší lásky – můžete například říct, že je jako rozkvetlá louka. Když ale neřeknete, proč tomu tak, je posluchači písně to nebudou vědět. Je to proto, že je barevná, voní hezky nebo přitahuje muže jako sladký nektar včely? Všechno je možné, takže musíte svůj popis řádně doplnit.
 4. 4
  Najděte si svůj obraz. Až budete s popisem hotovi a budete mít představu o tom, jak chcete svoji lásku v písni ztvárnit, začněte přemýšlet nad tím, jak budete psát celou píseň. Dodejte textu formu tím, že zaplníte prázdná místa dalšími slovy a vytvoříte tak celkový obraz vaší lásky.
  • Můžete například použít celkový obraz zahrady. Máte už v písni květiny a vůni, tak můžete zkusit použít třeba včelky, kořeny, zelenou trávu a další věci.
 5. 5
  Sestavte si seznam slov. Vezměte si slovník synonym a rýmů a vymyslete si co nejvíce slov, která budete moci v textu použít.
  • Například ke slovu „zahrada“ můžete přidat slova „růst“, „květina“, „pečovat“ a další.
 6. 6
  Najděte si rýmy. Vezměte si k ruce slovník rýmů a hledejte co nejvíce rýmů ke slovům, která chcete v písni použít. Některá slova se vám budou hledat jednoduše, s jinými to budete mít těžší.
  • Například slovo „květina“ se rýmuje se slovy „nevina“, „sestřina“, „dívčina“ nebo „hrdina“. U jiných slov nenajdete rýmy tak snadno, ale když budete hledat, jistě najdete dost slov na to, abyste se mohli těch nevhodných zbavit.
 7. 7
  Určete si hrubou podobu své písně. Až budete mít představu o tom, jak svoji milostnou píseň budete chtít napsat, vymyslete si, jak přesně ji budete strukturovat. Typická struktura písně je „sloka, sloka, refrén, sloka, refrén“.
  • Každá sloka uvádí nové detaily o tématu písně a refrén tyto sloky provazuje. Vymyslete si téma každé sloky.
  • Například první sloka může pojednávat o tom, jak vidíte svoji lásku. Druhá sloka o pocitech, které z ní máte a třetí sloka může zase popisovat vaše touhy do budoucna.
  • Refrén může pojednávat o více věcech – můžete ho použít jako opakující se motiv, který vás pokaždé vrátí zpět do rozkvetlé zahrady, kde vaše láska roste, nebo v něm můžete zpívat o tom, jak ve skutečnosti není nic takové, jako ve vaší vysněné zahradě. Vše závisí na tom, jak chcete svoji píseň napsat.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Jak svoji píseň zhudebnit

 1. 1
  Myslete svobodně. Než začnete slova dosazovat do melodie, budete si muset vymyslet základní melodickou linku. Často vás při psaní napadne spontánně. Pokud ano, máte velké štěstí. Někdy ale múza nepřijde sama od sebe, takže je nutné improvizovat a zkoušet najít tu správnou melodii.
  • Začněte tím, že si zapnete nahrávací zařízení. Můžete použít obyčejný přehrávač, nebo si stáhnout nějakou nahrávací aplikaci. Výsledek ale bude vždy stejný – je nutné zaznamenat všechny vaše nápady.
  • Začněte si broukat melodie, které vás napadnou. Pokud chcete, můžete si rovnou zpívat slova, která jste si vymysleli. Můžete to ale dělat například jako Peter Gabriel, který si při vymýšlení melodie zpívá jen nesmyslné slabiky.
  • Zkoušejte to asi půl hodiny a potom si odpočiňte. Dejte si pauzu, zajděte si ven, pusťte si nějaký film a snažte se vyčistit si hlavu i uši.
 2. 2
  Poslechněte si to, co jste nahráli. Sedněte si s papírem a tužkou a poslechněte si své nahrávky. Možná najdete kousky, které se vám budou hodně líbit, ale také kousky, kterých se budete chtít zbavit. Zapište si to, co budete chtít použít a vytvořte si z toho základní melodii.
  • Při vymýšlení melodie si všechno přepisujte do not nebo kytarových akordů. Pokud nemáte vytrénovaný hlas, pomůže vám zahrát si svoji melodii na nějaký hudební nástroj.
 3. 3
  Dodejte písničce harmonii. Při vymýšlení melodie jste již jistě narazili na správnou harmonii. Zpívejte si ji s písničkou a zapracujte na základních akordech. Nemusí jít o nic složitého – melodie můžete přeharmonizovat i později.
  • Můžete také začít s harmonií a melodii si domyslet až potom na základě akordů. Koneckonců si můžete dokonce i dopsat text až po tom, co napíšete melodii. Některým lidem to přijde jednodušší, než ten druhý způsob. Pokud vám to tak půjde lépe, jděte do toho!
 4. 4
  Dejte to všechno dohromady. Až budete mít slova písničky, melodii a vypracovanou harmonii, zahrajte si ji! Použijte nahrávací zařízení a nahrajte si několik verzí své písně a potom ji nechejte ležet. Následující den si své nahrávky poslechněte a vyberte si z každé varianty to nejlepší.
  • Opakujte tento postup tak dlouho, dokud nebudete s písní spokojeni. Až budete hotovi, sejděte se se svou láskou a zazpívejte jí svoji písničku!
  Reklama

Tipy

 • Vyjádřete v písni city, které chováte ke své lásce.
 • Pište o tom, co skutečně cítíte.
 • Písnička by měla vycházet z vašeho srdce a skutečných pocitů.
 • Snažte se do písně vložit co nejvíce emocí.
 • Nepřehánějte to se slovem „láska“. Snažte se najít si jiná, zajímavější slova, která budete moci použít a vyhýbejte se klišé.
 • Nebojte se napsat to, co doopravdy cítíte.
 • Nebojte se vyjádřit se svobodně i o lásce, která i vašich citech neví.
 • Písnička musí vycházet z vašeho srdce.
 • Zamyslete se nad tím, jak se díky svojí lásce cítíte a pište o tom.
 • Pokud nechcete, aby se ten druhý dozvěděl, že je písnička o něm, nepoužívejte v ní přesná jména.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Papír a tužka
 • Hudební nástroj
O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 314 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 5 314 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama