X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 19 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 5 022 krát
Během vaší kariéry se jistě najde nejeden okamžik, kdy budete potřebovat dobrý motivační dopis. Ať už bude o vašich osobních kvalitách nutné informovat vzdělávací instituci, obchodního partnera nebo jinou profesní organizaci, motivační dopis bude jedním z nejdůležitějších nástrojů, který by vám měl pomoci. V tomto článku se podíváme na to, jak jej napsat tak, aby byl informačně hutný, profesionální a zároveň přesvědčivý.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Než začneme psát
-
1Seznamte se s instrukcemi. Všechny přijímací, obchodní či jakékoliv jiné vyjednávací procesy vyžadující vyjádření zájmu uchazeče budou pravděpodobně obsahovat také popis toho, co se od tohoto vyjádření – vašeho dopisu – očekává. Než začnete psát, pečlivě se s nimi seznamte.
- Podívejte se na webové stránky. Pokud podklady nenajdete tam, neváhejte se spojit s odpovědnými osobami telefonicky.
-
2Poznamenejte si adresu příjemce. Ani zde neváhejte v případě potřeby s telefonním hovorem. Ukážete tak svůj zájem.
- V případě, že váš dopis nesměřuje na konkrétního člověka, ale bezejmennému týmu, buďte tak osobní, jak to jen půjde. Ve svém dopise totiž chcete hovořit ke skutečným lidem.
-
3Dělejte si poznámky. Jakmile se začnete seznamovat s očekáváním druhé strany, budou vás napadat věty, jak ně reagovat, části vašeho osobního příběhu, úspěchy a ocenění vaší práce, či obtíže, které se povedlo překonat. Zapisujte si je. Později je v textu propojíte s cíly, které máte před sebou.
- I když se může motivační dopis v mnoha ohledech podobat dopisu průvodnímu, je o něco obsáhlejší, jelikož rozpracovává vaše profesní zkušenosti, schopnosti a v závěru i kariérní cíle.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Motivační dopis - koncept
-
1Řádně se představte. Nepodceňujte úvod. V několika větách se pokuste elegantně nastínit, s kým má čtenář tu čest. Pokud jde o motivační dopis pro školu či podnik, v krátkosti také představte své stávající či minulé působiště.
- Pokud oslovujete potenciálního zaměstnavatele, rozepište se o své profesní specializaci a o úspěších, z nichž čitatel bude moci odvodit specifické kvality, které s sebou přinášíte.
- Dodejte dopisu osobní tón. Jak jsme si řekli výše, oslovujeme konkrétní instituci či organizaci a její představitele. Nezapomeňte se rozepsat, proč jste se rozhodli právě pro ni, co vás na ní láká, a proč si myslíte, že je pro vás (a vy pro ni) tím pravým.
- Pokud oslovujete potenciálního zaměstnavatele, rozepište se o své profesní specializaci a o úspěších, z nichž čitatel bude moci odvodit specifické kvality, které s sebou přinášíte.
-
2Buďte konkrétní. Jakmile předvedete znalost podmínek a prostředí, do něhož máte v plánu vstoupit, je na řadě tělo dopisu.
- Pokud jste tak ještě neučinili, od instituce či podniku plynule přejděte k vlastní osobě. Můžete například popsat, co vás pro daný post předurčuje.
- Nestyďte se pochválit. Výběrová komise musí porozumět, proč je pro vás daný program či pozice ta pravá. Vyprávějte tedy o svých dovednostech, kvalifikaci, zkušenostech (placených i neplacených), o čemkoliv, co je relevantní. Když budete zmiňovat své největší úspěchy, buďte i zde konkrétní a upřímní. Nezapomeňte však text prodchnout tou správnou mírou střídmosti.
- Pokud jste se v úvodu věnovali spíše sobě, teď je ten pravý okamžik pochválit i danou školu či instituci. Cílem je přesvědčit čtenáře, že, lidově, víte, do čeho jdete.
-
3V závěru poděkujte, požádejte o odpověď a vyjádřete svůj zájem o pohovor. Nezapomeňte připojit své kontaktní údaje.
- Nenechte nic náhodě a do textu zapracujte vše podstatné. Další šanci už totiž dostat nemusíte.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Poslední tahy
-
1Připravte finální verzi. Pokud se první verze nečte úplně zlehka, nebo vás napadlo jiné stylistické řešení, neváhejte připravit verzi novou. Jak je na tom pravopis? Určitě nepodceňovat.
- Podívali jste se na svůj dopis nejenom „zblízka,“ zpřesňováním slovních spojení a pilováním konzistentnosti, ale i „zdálky“? Obsah odstavců totiž musí souznít a vyprávění musí sledovat logickou linku. Nepomohla by textu malá reorganizace?
-
2Proveďte korektury. Nyní je potřeba dostat se z tvůrčího rytmu a zaujmout k textu určitý odstup. Než začnete se závěrečnými korekturami, dejte si proto malou pauzu. Při úpravách si dejte pozor na plynulost a smysluplnost všeho, co jste napsali.
- Při volbě slov se snažte být originální tzn. neopakujte se. Jakmile budete s textem spokojeni, dejte ho přečíst někomu, kdo je vám blízký. To vám pomůže odhalit poslední nesrovnalosti.
-
3Motivační dopis odešlete. Nyní už nezbývá, než text spolu s dalšími materiály odeslat na správnou adresu.
- Drobným detailem, který potěší, je uvedení vašeho jména v rohu každé stránky dopisu.[1]
Reklama
Tipy
- Dopis by měl vyprávět v první osobě, jeho styl bude přímý a směřující k pointě. Vyhněte se proto frázím a nadbytečným informacím.
- Motivační dopis se může s drobnými obměnami nazývat také Vyjádření zájmu či Dohoda o záměru.
- Za standardní velikost fontu – Times New Roman nebo Arial – se považuje 12.
- Snažte se svůj text omezit na jednu, maximálně dvě stránky o dvojitém řádkování.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Papír
- Tužka nebo propiska
- Počítač
- Tiskárna
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Write a Letter of Intent
Português:Escrever uma Carta de Intenção
Italiano:Scrivere una Lettera d'Intenti
Français:rédiger une lettre d’intention
中文:写意向书
Nederlands:Een intentieverklaring schrijven
日本語:志望理由書を書く
Tiếng Việt:Viết thư Bày tỏ Ý định
Bahasa Indonesia:Menulis Letter of Intent (LOI)
हिन्दी:एक इंटेंट लेटर लिखें
Stránka byla zobrazena 5 022 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama