Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Napsání návodu s instrukcemi může působit jako náročný úkol, ale ve skutečnosti je to jednodušší, než se zdá! Tyto kroky se dají použít na jakékoliv psané návody, od těch nejjednodušších (Jak zatleskat) až po velmi komplikované (Jak sestavit polovodič).

Část 1
Část 1 ze 4:
Znejte dobře daný předmět

 1. 1
  Toto je klíč k úspěchu. Může se to zdát jasné, ale znalost daného předmětu je opravdu klíčová pro napsaní úspěšného návodu. Například, pokud píšete návod k použití fotoaparátu a víte, že f-stop a rychlost uzávěrky nejsou pouze 2 různé funkce, ale zároveň víte, jaký vliv má jedna funkce na druhou, tak pro vás bude podstatě jednodušší každou funkci popsat s ohledem na funkci fotoaparátu jako takového.
 2. 2
  Promluvte si s experty. Pokud vaší rolí je pouhé napsání návodu, tak zapojte do vašeho psaní i znalce, kteří zajistí, že podáváte ty správné informace. Jejich znalosti a rady jsou nedocenitelné.
 3. 3
  Vyzkoušejte si to. Pokud je to možné, tak si věc, o které píšete, vyzkoušejte. Budete tak mít větší představu o tom, co se daný uživatel bude chtít skrz váš návod naučit.
 4. 4
  Přečtěte si dostupné informace o daném předmětu. Naučte se bez problémů hovořit o předmětu, o kterém píšete návod.
  • Návody na podobné produkty vám mohou poodhalit, jak ostatní autoři naložili s daným předmětem.
   • Najděte, jaké jsou mezi autory podobnosti, což indikuje běžné přístupy k popisování dané věci.
   • Najděte, jaké jsou mezi autory rozdíly, díky kterým každý z nich vyniká. Pravděpodobně se jedná o funkce, které jsou jedinečné pro každý produkt. Váš produkt může nebo nemusí tyto funkce zahrnovat. Nebo může nabízet alternativní řešení na nějaký problém, který dokážete popsat tak, že zvýšíte hodnotu daného produktu. Zatímco vaší prací může být pouze psaní „jak na to“ článků, tak je skvělé, když dokážete ukázat zákazníkům hodnotu jejich nákupu, takže si váš návod rádi přečtou celý.
  • Čtěte odborné časopisy věnované danému odvětví. Zjistěte, jak lidé, kteří používají dané produkty ke každodenní práci, s nimi zacházejí. Mohou si přát, aby existoval produkt, který by měl funkci, co by vyřešila určitý problém. Pokud váš produkt nabízí řešení, tak se to pokuste pořádně zdůraznit.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Naplánujte si strukturu návodu

 1. 1
  Rozeberte to. Je jedno, jestli se jedná o jednoduchý návod s instrukcemi krok po kroku nebo návod na použití digitálního fotoaparátu. Rozepsání návodu do několika srozumitelnějších částí má několik výhod:
  • Budete se moct zaměřit na jednotlivé části celku. Vaším cílem je seznámit uživatele s celým procesem. Jak provést určitou funkci může být ponecháno až na konec celého návodu nebo to můžete nechat na uživateli, aby ji sám objevil.
 2. 2
  Dejte tomu logické pořadí. Nikomu nepomůže, pokud popíšete, jak funguje blesk na fotoaparátu, pokud jste už nepopsali, jak přidělat k tělu fotoaparátu čočku, zapnout fotoaparát a jak nastavit zaostření. Je to tím spíš důležité, pokud daný předmět neznáte příliš dobře.
 3. 3
  Použijte to jako šablonu pro váš obsah.
 4. 4
  Zkontrolujte své kroky. Jakmile jste definovali jednotlivé části v logickém pořadí, zkontrolujte, jestli jste pokryli všechny aspekty daného návodu.
 5. 5
  Nachystejte si všechny pomůcky. Mějte po ruce všechny věci, které popisujte a buďte připraveni je použít podle vašeho návodu. Pokud vyrábíte papírovou krabici, tak mějte po ruce papír, nůžky, izolepu, lepidlo a pravítko. Pokud píšete o fotoaparátu, tak jej mějte rozdělaný. Pokud je to možné, tak produkt, o kterém píšete, by měl být v tento moment zpět v krabici.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Začněte psát

 1. 1
  Napište úvod. Úvod udá tón celému návodu a dá jeho uživateli představu o tom, o jaký druh návodu se jedná. Jedná se o lehké a zábavné čtení nebo o návod, který je stručný a jasný? Záleží na tom, jaké máte čtenáře. Existuje mnohem více možností při učení dětí, jak vyrobit papírovou krabici, než při učení doktorů, jak udělat operaci srdce. Udejte tón hned zezačátku a uchovejte jej během celého návodu.
 2. 2
  Vyzkoušejte si každý krok, o kterém píšete. Nejenže to dodá vašemu psaní nádech upřímnosti a autenticity, ale také to zajistí, že nic nevynecháte.
  • Pokud si z nějakého důvodu nemůžete dané kroky vyzkoušet, tak si je pořádně promyslete a prodiskutujte s nějakým expertem.
 3. 3
  Očíslujte jednotlivé kroky. Lidem se tak bude váš návod lépe číst a bude pro ně jednodušší se vrátit k jednotlivým krokům, pokud se ztratí nebo narazí na nějaký problém.
  • Pokud píšete na papír, tak se ujistěte, že máte u každého kroku dostatek volného místa na přidávání různých informací. Nezapomeňte všechny kroky přečíslovat, pokud přidáte informace navíc.
 4. 4
  Zahrňte v návodu tipy a varování. Během psaní si můžete uvědomit, že udělá-li uživatel některý krok nepozorně, tak si může lehce způsobit problémy.
  • Naopak, pokud máte nějaké znalosti, které uživateli některý krok usnadní nebo jej udělá zajímavější, přidejte je.
 5. 5
  Vyzkoušejte si váš návod. Za použití vašich instrukcí, vyzkoušejte váš návod. Pokud narazíte na části, kde chybí nějaké informace, tak chybící informace dodejte. Opakujte tento krok tak dlouho, dokud máte zahrnuté všechny kroky a dokážete bez problémů následovat váš návod.
  • Požádejte pár svých přátel, jestli by si váš návod přečetli. Pozorujte je při používání vašeho návodu a sledujte, které části jsou pro ně obtížné. Všímejte si, kde se ztrácí, jsou zmatení nebo proč nedokáží dokončit nějaký krok. Poslechněte si jejich názor a upravte podle něj svůj návod.
 6. 6
  Pozorně si pročtěte svůj návod na vychytání všech chyb. Nechcete poslat svému editorovi (ať už je to agentura nebo váš partner) návod, který je plný pravopisných chyb.
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Formátování

 1. 1
  Začněte navrchu. Jakmile máte všechny kroky podrobně popsány, tak si projděte svůj návod na zjištění vhodných názvů kategorií.
  • Nazvěte je a zapište si jejich umístění.
 2. 2
  Napište Obsah, je-li to možné. Podívejte se, jakým způsobem jsou formátovány články na na wikiHow. Hlavní strana nabízí názvy jednotlivých sekcí. Pokud kliknete na určitou sekci, tak se vám zobrazí seznam podkategorií se seznamy článků. Čím detailnější váš návod je, tím více kategorií a podkategorií budete potřebovat. („Jak pískat“ nepotřebuje žádnou, „Jak vyrobit píšťalku“ jich potřebuje několik a „Jak hrát na flétnu“ jich potřebuje mnoho!)
 3. 3
  Znovu si pozorně pročtěte svůj návod na vychytání všech chyb. Ano, už jste to jednou dělali. Uděláte-li to však ještě jednou, tak nepochybně vychytáte všechny zbývající chyby.
  • Pro napsání co nejsrozumitelnějšího návodu si můžete vyzkoušet napsat všechna menší témata a použít tyto informace na vytvoření indexu.
 4. 4
  Zvolte název.
  Reklama

Tipy

 • I když je něco pro vás zcela jasné, tak vypište jednotlivé kroky! Pomůže vám to nevynechat něco, co váš uživatel nezná. Je lepší napsat více informací, než vynechat nějaký důležitý krok.
 • Pokud píšete velmi detailní návod, který vyžaduje kapitoly, jako je Jak hrát na flétnu, tak váš první krok může být sepsání všech kapitol, jako je Vybírání flétny, Složení a péče, Produkce tónu, Prstoklad, První skladba, atd. Pak můžete v každé kapitole použít základní pravidla psaní návodu, protože každá kapitola funguje jako návod sám o sobě!
 • Kdykoliv je to možné, tak se snažte ilustrovat jednotlivé instrukce. Pokud nemůžete vložit obrázky, tak zkuste odkázat pro příklad na něco, co je vašemu uživateli již známé. Například, u těchto instrukcí, vzhled wikiHow v kapitole Formátování, Krok 2 je použit na ilustrování toho, jak může být vytvořen Obsah.
 • Psaní každé sekce na samostatný papír (nebo do samostatného dokumentu na počítači) vám může značně ulehčit pozdější úpravy. Budete je moct lehce přeorganizovat, máte-li na to dostatek místa a vidíte své korekce. V dokumentu na počítači ponechejte volné 3 nebo 4 linky (opakovaným stisknutí enter) mezi jednotlivými kroky, takže budete vidět, kde začínají a končí.
 • Pokud to jde, tak si najděte někoho, kdo by mohl váš návod otestovat (aniž by daný předmět předem znal). Zapište si všechny otázky, které vám položí! Takto zaplníte ono volné místo a pomůže vám to vytvořit váš návod mnohem užitečnější.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 918 krát
Kategorie: Psaní
Stránka byla zobrazena 5 918 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama