Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Novinové články jsou psané jasně, zajímavě, přesně a objektivně. Protože je lidé čtou často rychle a ve spěchu, je nutné uvést nejdůležitější informace na začátek a popisné doplňující pasáže až na konec. V tomto článku se dozvíte, jak napsat novinový článek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Struktura článku

 1. 1
  Napište nadpis. Nadpisem novinového článku by měl být fragment věty, který shrnuje text celého článku. Využijte chytlavých slov, pomocí kterých přitáhnete pozornost lidí, ale dejte si pozor, aby byl název přesný. Příklady:
  • „Město truchlí po ztrátě milovaného fotbalového trenéra“
  • „Silné zemětřesení zasáhlo oblast pobřeží“
  • „O víkendu se ve městě ukáže prezident“
 2. 2
  Napište zajímavou první větu. První věta článku by měla obsahovat nejdůležitější detaily celé zprávy. I když si lidé nebudou číst článek celý, měli by po první větě vědět, o čem bude. První větu byste měli psát ve třetí osobě a měli byste v ní odpovědět na základní otázky: kdo, co, kdy, kde, proč a jak. Podívejte se na následující příklady:
  • „Epidemie chřipky v San Franciscu podle ministerstva školství způsobila zavření třech základních škol.“
  • „Pohřešovaná dívka z Jefferson County byla v pondělí nalezena v opuštěné chatě, řekl pracovník národního parku.“
 3. 3
  Uveďte detaily. Doplňte článek detaily, které uvedou kontext, názory lidí, se kterými budete dělat rozhovor a dalšími nezbytnými fakty. Každý další odstavec by měl mít svůj hlavní bod a neměl by být delší než 50 slov.
  • Pište odstavce podle důležitosti, ne nutně chronologicky. Čtenáři budou moci v rychlosti pročíst první část článku a dozvědět se ty nejdůležitější informace. Když budou chtít, budou si moci článek dočíst celý.
  • Napište také výroky, které jste získali od lidí při rozhovorech, relevantní statistiky a historické informace, které podpoří vaše tvrzení.
 4. 4
  Zakončete článek shrnutím. Poslední odstavec článku by měl článek hezky zakončit, shrnout všechny základní body a uvést informace, které by čtenáři mohli potřebovat, pokud by se o tématu chtěli dozvědět více.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jazyk a tón novinového článku

 1. 1
  Pište objektivně. Objektivita je základním pilířem úspěšného novinového článku. Je téměř nemožné psát naprosto objektivně, protože všechny informace budou pocházet od vás, ale měli byste se snažit čtenářům poskytnout celistvý pohled na věc, aby si mohli utvořit vlastní názor.
  • Nedovolte, aby se na článku projevilo vaše osobní zaujetí. Pokud píšete o dvou politických kandidátech, kteří jsou proti sobě ve volbách, představte je oba stejně a dejte si pozor, abyste neuvedli své vlastní preference.
  • Nepoužívejte silná slova, která by mohla ovlivnit názory čtenářů. Vyhýbejte se také stereotypům a politicky nekorektním výrazům.
  • Nepřehánějte a nezveličujte žádné aspekty článku. Vaším úkolem je uvést, co se skutečně stalo.
 2. 2
  Zajistěte, aby se článek dobře četl. Pište tak, abyste předali informace jasně a jednoduše a abyste čtenáře zbytečně nezmátli. Cílem novinového článku je rychle lidem předat objektivní informace, ne na ně udělat dojem, nebo je pobavit (ale neměli byste psát nudně). Noviny čte spousta různých lidí, takže byste se měli snažit je všechny oslovit.
  • Používejte aktivní, ne pasivní děj. Takto strukturovaný článek je věcný a lépe se čte.
  • Uveďte jména všech lidí, se kterými děláte rozhovory. Napište tak jejich tituly. Čtenáři by měli jasně vědět, kdo tito lidé jsou.
  • Neprotahujte článek zbytečnými slovy. Když budete používat neobvyklá slova, zmatete čtenáře. Vybírejte si slova, která jasně popisují to, co chcete lidem sdělit.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Zjistěte si informace o tématu

 1. 1
  Získejte informace. Až se rozhodnete, o čem budete chtít psát, sežeňte si všechny informace, které budete potřebovat. Předání zprávy lidem, kteří o daném tématu nic nevědí, je velká zodpovědnost, takže byste si měli zjistit co nejvíce objektivních a pravdivých informací.
  • Přečtěte si toho co nejvíce o daném tématu, abyste byli schopni ho představit ve správném kontextu. Pokut například píšete zprávu o novém zákonu, který bude chránit lesy před kácením, najděte si předešlé verze tohoto zákonu, zjistěte si, proč tento zákon prošel, kdo za ním stojí, kdo hlasoval proti němu atd.
  • Pokud píšete o nějaké události, měli byste se na ni dostavit, ať už půjde o zasedání senátu, baseballové utkání, nebo prezidentskou kampaň. Na místě si dělejte poznámky, abyste později při psaní článku na nic nezapomněli.
 2. 2
  Udělejte rozhovory s lidmi. Novinky jsou často podpořeny svědectvími expertů a lidí, kteří byli na místě. Najděte si hlavní účastníky události a zeptejte se jich na několik krátkých a konkrétních otázek, abyste jejich odpovědi mohli zahrnout do svého článku.
  • Domluvte si schůzku s lidmi, které budete chtít vyzpovídat. Rozhovory můžete vést osobně, nebo po telefonu.
  • Využijte rozhovor jako způsob, jak si ověřit fakta, která jste zjistili. Pokud například píšete o tornádu, které způsobilo velké škody v jednom malém městě a chcete se dozvědět, kolik domů bylo poškozeno, udělejte rozhovor s místním náčelníkem policie. Pokud chcete informace od někoho, kdo tornádo viděl na vlastní oči, zeptejte se některého z obyvatel města.
  • Nevytrhávejte výroky lidí z kontextu. Lidé, kteří vám poskytnou rozhovor, vám tím prokazují velkou službu. Pokud chcete zveřejnit jejich výroky, držte se jejich skutečného významu.
 3. 3
  Ověřte si fakta. Při psaní novinového článku máte velkou zodpovědnost, protože musíte čtenářům podat pravdivé informace. Možná máte pocit, že jeden nepřesný fakt nic nezmění, ale uvědomte si, že by to mohlo mít vážné následky. Kromě toho, že byste špatně informovali veřejnost, by vás lidé začali považovat za nedůvěryhodného novináře.
  • Ověřte si všechny informace, statistiky a čísla a další důležitá data. Pokud píšete například o vlně veder, zavolejte si na meteorologickou stanici a potvrďte si nejvyšší teploty.
  • Informace, které jste se doslechli od lidí, si ověřte raději u několika zdrojů.
  • Zkontrolujte si pravopis jmen lidí a dalších vlastních jmen. Ujistěte se, že napíšete správně všechna jména lidí, se kterými jste dělali rozhovory.
  Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 32 030 krát
Kategorie: Psaní
Stránka byla zobrazena 32 030 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama