Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Něco jste pokazili, ale jste ochotní na tom pracovat a napravit své chyby? Gratulujeme! Omluvný dopis je skvělým způsobem, jak napravit své chyby a pomoci někomu cítit se lépe i v případě, že jste neudělali chybu vědomě. Pokud chcete mít jistotu, že váš dopis bude efektivní a nezpůsobí ještě větší bolest, řiďte se našimi tipy. V tomto článku se dozvíte, jak napsat skvělý omluvný dopis.

Část 1
Část 1 ze 3:
Formulujte svoji omluvu

 1. 1
  Napište, proč píšete. Je dobré uvést dopis tím, že jde o omluvný dopis. Dáte tím tomu druhému šanci se emocionálně připravit na to, o čem bude číst. Měli byste si dát pozor, abyste toho druhého nezmátli tím, co budete psát, nebo co mu chcete říct.
  • Napište například: „Chtěl jsem ti napsat dopis, abych se omluvil.“
 2. 2
  Uveďte, kde jste udělali chybu. Nyní jste napsali, že se chcete omluvit, takže musíte napsat také proč a za co se chcete omluvit. Pište velmi přesně a popisně. Když dáte přesně najevo, co jste udělali špatně, ten druhý bude vědět, že rozumíte tomu, co jste pokazili.
  • Napište například: „To, co jsem minulý týden udělal, bylo velmi nevhodné, neuctivé a sobecké. Vaše svatba měla být jen o vás dvou a o vašem štěstí. Když jsem na ní požádal Janu o ruku, obrátil jsem pozornost na sebe. Snažil jsem se vám ukrást trochu pozornosti a to nebylo hezké.“
 3. 3
  Napište, že si uvědomujete, jak moc jste tomu druhému ublížili. Napište, že dobře víte, že jste mu způsobili bolest a že chápete, jak zle jste se zachovali. Je také dobré zde zmínit, že jste to neudělali schválně.
  • Napište: „Jakub mi řekl, že můj čin narušil nejen váš zážitek ze svatby, ale že kvůli tomu nyní nemáte tak příjemné líbánky, jak byste měli mít. Doufám, že víte, že jsem to tak nemyslel. Chtěl bych, abyste na tyto chvíle vzpomínali s láskou a pamatovali si jen to dobré, ale bohužel jsem vám to zkazil svým sobeckým chováním. Připravil jsem vás o vaše šťastné vzpomínky. Nemohu si ani představit, jak se cítíte, ale rozumím tomu, že jsem udělal jednu z nejhorších věcí, které jsem vám kdy mohl provést.“
 4. 4
  Vyjádřete vděk. Pokud chcete (i když to není nutné), můžete napsat, že si vážíte všeho dobrého, co pro vás ten druhý kdy udělal. Dáte tím najevo, že si ho vážíte a pomůže vám to projevit skutečnou lítost nad tím, co jste udělali.
  • Napište například: „Udělal jsem opravdu příšernou věc po všech těch letech, co se známe a po tom, jak vřele jsi mě přijal do své rodiny. Choval ses k mému bratrovi vždy skvěle, ale také jsi podporoval mně a byl jsi ke mně tak laskavý, že jsem si to snad ani nezasloužil. To, že jsem ti takto ublížil, byla urážka všeho, co jsi pro mne kdy udělal a já se za to nenávidím.“
 5. 5
  Přijměte zodpovědnost. Tento krok patří mezi nejdůležitější části omluvy, ale je také nejtěžší. I když ten druhý někdy udělal nějaké chyby, neměli byste je v tomto dopise zmiňovat. Musíte přiznat zodpovědnost za své chyby otevřeně a bez okolků. Možná jste měli dobrý důvod udělat to, co jste udělali, ale měli byste si ho nechat pro sebe. Měli byste jednoduše uznat svoji chybu.
  • Napište například: „Rád bych ti nějak vysvětlil, proč jsem to udělal, ale neexistuje žádná omluva. Mé záměry byly sice dobré, ale nezáleží na nich – jde jen o to, že jsem se zachoval nesprávně. Přijímám veškerou odpovědnost za své sobecké jednání a za bolest, kterou jsem ti způsobil.“
  • Nevymlouvejte se tím, že budete své důvody vysvětlovat. Pokud máte skutečně pocit, že by to situaci zlepšilo, můžete vysvětlit, proč jste se zachovali tak, jak jste se zachovali. Měli byste to ovšem udělat pouze v případě, že máte pocit, že když ten druhý pochopí vaše záměry, bude se potom cítit lépe.
 6. 6
  Nabídněte řešení, které povede ke změně. Řekněte, že vaše lítost nestačí. To, co dělá omluvu omluvou, je řešení, které danou situaci napraví a předejde jejímu opakování v budoucnu. Je to lepší, než jen říct, že se to už nikdy nestane znovu. Když nabídnete plán řešení a změny a napíšete, jak to chcete provést, dáte tím tomu druhému najevo, že to myslíte skutečně vážně a chcete situaci napravit.
  • Napište například: „Vím, že nestačí říct, že mě to mrzí. Zasloužíš si něco lepšího. Až se vrátíte z líbánek, rádi bychom s Janou uspořádali velký večírek na vaši počest. Bude to večírek, který předčí všechny ostatní večírky a budeme se na něm soustředit pouze na vás dva a na vaši lásku. Pokud vám to nevyhovuje, nevadí – chtěl jsem jen najít nějaký způsob, jak vám pomoci s oslavami a vytvořit vám šťastné vzpomínky, které jsem vám vzal.“
 7. 7
  Napište, že si přejete, abyste se v budoucnu dokázali bavit bez problémů. Neměli byste rovnou psát, že žádáte o odpuštění. Vyznělo by to jako požadavek vůči někomu, komu jste udělali něco zlého. Lepší bude napsat, co si přejete – tedy to, abyste byli s tím druhým schopní někdy v budoucnu komunikovat otevřeně a bez zášti.
  • Napište například: „Nemůžu očekávat, že mi odpustíš, ale moc v to doufám. Jediné, co mohu říct, je to, že si přeju, aby mezi námi bylo vše zase v pořádku. Chtěl bych, aby ses cítil dobře a nakonec ti moje společnost nevadila. Chtěl bych získat zpět to, co jsme spolu měli. Doufám, že v budoucnu najdeme způsob, jak se přes tuto situaci přenést a užijeme si spoustu zábavy.“
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Jak se správně omluvit

 1. 1
  Slibte změnu pouze v případě, že jste si 100% jistí tím, že ji dokážete splnit. Tento krok je velmi důležitý pokud jste udělali chybu a máte pocit, že ji možná někdy v budoucnu uděláte znovu, nebo že šlo o velký rozdíl v osobnostech nebo názorech, neměli byste tomu druhému slibovat, že se změníte. Je to proto, že se může stát, že stejnou chybu budete opakovat, což by pravděpodobně nebylo příjemné pro vás, ani pro toho druhého.
 2. 2
  Dávejte si pozor na to, jaká slova volíte. Umět se omluvit není snadné. Přirozeně se nám do toho nechce a často s tím bojujeme. Proto pokud se chcete omluvit, musíte si dávat pozor na to, jaká slova volíte. Některá slova a dráze zní jako omluva, ale ve skutečnosti situaci zhoršují, protože dávají najevo, že vám ve skutečnosti není líto, co jste udělali. Tato slova snadno použijete i náhodou, takže si musíte dávat velký pozor. Zde jsou příklady:
  • „Stala se chyba...“
  • Věty se slovem „jestli, jako „Je mi líto, jestli jsem ti ublížil,“ nebo „Jestli z toho máš špatný pocit...“
  • „Je mi líto, že se takto cítíš.“
 3. 3
  Buďte upřímní. Když se budete někomu omlouvat, musíte se chovat naprosto upřímně. Pokud to nedokážete, bude pravděpodobně lepší počkat, až na to budete připravení a vaše chyba vás bude skutečně mrzet. Až budete psát omluvný dopis, vyhněte se klišé. Nekopírujte nějaký dopis, který jste našli na internetu. Musíte se omluvit konkrétně a psát tak, aby ten druhý viděl, že skutečně rozumíte tomu, co se stalo a co jste udělali špatně.
 4. 4
  Zbavte se očekávání a předpokladů. Neměli byste psát žádné požadavky, neměli byste psát nic drzého, ani urážlivého. Adresát vašeho dopisu by neměl mít pocit, že se v něm snažíte vzbudit pocity viny, nebo že ho žádáte o odpuštění. Nepředpokládejte, že víte, jak se cítí, nebo proč je naštvaný, protože byste tím dali najevo, že vůbec nerozumíte tomu, co se stalo. Je lepší psát pokorným tónem, abyste dali najevo, že má situaci pod kontrolou ten druhý. Když zvolíte vhodná slova, budete mít větší šanci, že vám ten druhý nakonec odpustí.
 5. 5
  Počkejte jeden nebo dva dny, než dopis odešlete. Pokud je to možné, několik dní si počkejte, než budete dopis odesílat. Měli byste být schopní si ho přečíst ještě jednou, až nebudete tak emocionální a dokážete si udržet odstup.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Formátování dopisu

 1. 1
  Vyberte si nejlepší způsob, jak dopis uvést. U omluvy byste měli pravděpodobně začít klasickým „Milý...“ Je lepší nepsat zbytečně květnatým jazykem a napsat úvod i závěr co nejjednodušeji.
 2. 2
  Zakončete dopis uctivě. Pokud nevíte, jak jinak to udělat, nejlepší bude držet se tradičního „S úctou...“ Můžete být ale klidně kreativnější, aby váš dopis nezněl příliš formálně. Zkuste například: „Z celého srdce doufám, že mě vyslechneš,“ nebo „Znovu se omlouvám za všechny problémy, které jsem ti způsobil a doufám, že se mi podaří situaci napravit.“
 3. 3
  Jak formátovat formální omluvu. Pokud píšete formální omluvu v profesionálním prostředí, musíte si dát pozor na to, abyste dopis správně formátovali. Kromě toho, že ho musíte vytisknout a napsat na počítači, byste měli uvést také datum, své jméno, název vaší organizace, váš ruční podpis a další formality, které oficiální dopis musí obsahovat.
  • Budete muset upravit také syntax a volbu slov, aby váš dopis zněl formálně a hodil s k dané situaci.
  Reklama

Tipy

 • Při omluvě budete muset spolknout svoji pýchu. Pýcha vám nic nepřinese – dobré vztahy jsou často nedocenitelné.
 • Pokud se vám nedaří omluvný dopis napsat, požádejte někoho z rodiny, nebo kamaráda, aby vám pomohl. Bude vědět, co se od vás očekává a jistě vám rád pomůže.
 • Jednoduše řekněte to, co máte na mysli. Upřímnost je nejdůležitější. Když něco slíbíte, nezapomeňte to dodržet.
 • Váš dopis by měl být stručný a jasný. Přejděte rovnou k věci a převezměte plnou odpovědnost za své činy.
 • Dopis by ovšem neměli být ani příliš krátký. Dvě nebo tři věty nebudou stačit. Dejte najevo, že jste si dali tu práci a napsali dopis tak, jak by měl být.
 • Snažte se vysvětlit, proč jste se zachovali tak, jak jste se zachovali. Možná se díky tomu ten druhý bude cítit lépe.
 • Řekněte, že jste udělali chybu – nesnažte se svalit vinu na někoho jiného. Projevíte tím vyspělost a zodpovědnost.
Reklama

Varování

 • Nepište nic, z čeho by ten druhý mohl mít špatný pocit. Pravděpodobně by si váš dopis nevzal k srdci a nikdy by vám neodpustil.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 35 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 47 453 krát
Kategorie: Psaní
Stránka byla zobrazena 47 453 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama