Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Osobní bio je skvělým způsobem, jak o sobě dát ostatním lidem vědět. Všichni by chtěli mít vliv na to, co si o nich myslí ostatní lidé. Ať už píšete profesionální bio, nebo vyplňujete přihlášku na univerzitu, je to velmi jednoduché.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Profesionální bio

 1. 1
  Určete si účel a publikum. Než se pustíte do psaní, musíte vědět, pro koho píšete. Vaše bio je to první, čím se svému publiku představíte. Mělo by tedy jasně a stručně shrnout kdo jste a co děláte. [1]
  • Bio psané pro osobní webovou stránku se bude od bia určeného pro přihlášku na vysokou školu značně lišit. Pište formálně, profesionálně, vtipně, nebo osobně – podle toho, kdo bude vaše bio číst.
 2. 2
  Vyberte si informace, které do bia zahrnete. Buďte nekompromisní – ani ty nejlepší anekdoty se většinou nehodí. Například bio autora uvedené na přebalu knihy často uvádí jeho předchozí úspěchy, zatímco bio sportovce na jeho webových stránkách většinou uvádí jeho výšku a váhu. Většinou je v pořádku přidat několik zajímavých detailů, ale měli byste se držet zadání.
  • Zapátrejte na profesionálních stránkách jako je Twitter a LinkedIn a inspirujte se jedním z profesionálních příkladů bia.
 3. 3
  Selektujte informace. Zde buďte nekompromisní - i ty nejvtipnější anekdoty nemusí být vhodné. Například bio spisovatele zaměřené na přebal knihy se zřejmě bude zabývat jeho kreativní minulostí, zatímco sportovec se zaměří na psaní o své váze a výšce. Přidejte nějaké zajímavosti o sobě, ale nedělejte z nich hlavní náplň vašeho bia.
  • Uvědomte si, že musíte psát důvěryhodně. Přestože vás baví s kamarády chodit o víkendu do baru, neměli byste to psát do svého bia. Všechny informace by měly být relevantní a informativní.
 4. 4
  Pište ve třetí osobě. Když budete psát ve třetí osobě, vaše bio bude působit objektivněji – jako kdyby ho napsal někdo jiný. Odborníci doporučují psát bio vždy ve třetí osobě.
  • Můžete začít například větou: „Joann Smith je grafička z Bostonu,“ místo „Jsem grafička a žiji v Bostonu.“
 5. 5
  Začněte svým jménem. Jméno by mělo být to první, co napíšete. Předpokládejte, že o váš čtenáři nevědí vůbec nic. Uveďte tedy své jméno (ne přezdívku).
  • Příklad: Dan Keller
 6. 6
  Napište, čím jste známí. Čím se živíte? Jaké máte v daném oboru zkušenosti? Uveďte všechny tyto informace, aby čtenáři věděli, s kým mají tu čest. Když to neuděláte, pravděpodobně ztratí zájem. Nejlepší je zkombinovat tyto informace se jménem.
  • Dan Keller je sloupkař časopisu Boulder Times.
 7. 7
  Popište své největší úspěchy. Pokud se vám podařilo dosáhnout nějakého úspěchu, uveďte to. Tento krok je trochu složitý. Uvědomte si, že bio není životopis. Neměli byte své úspěchy pouze napsat pod sebe – měli byste o nich také něco napsat. Vaši čtenáři nebudou vědět, o co přesně jde, když jim to neřeknete.
  • Dan Keller je sloupkař časopisu Boulder Times. Jeho série z roku 2011 s názvem All that and More mu přinesla prestižní cenu za inovaci.
 8. 8
  Uveďte několik osobních detailů. Tímto způsobem zajistíte, že na vás čtenářům bude záležet. Také vám to poskytne šanci ukázat lidem kousek své osobnosti. Dejte si pozor, abyste sami sebe neponižovali a nepište příliš intimní nebo potenciální trapné detaily. Měli byste napsat to, co byste lidem řekli, kdybyste se s nimi seznamovali osobně. [2]
  • Dan Keller je sloupkař časopisu Boulder Times. Jeho série z roku 2011 s názvem All that and More mu přinesla prestižní cenu za inovaci. Když zrovna nesedí u počítače, rád pracuje na zahradě, učí se francouzsky a hraje vodní pólo v týmu Rockies.
 9. 9
  Nakonec napište několik informací o projektech, které máte zrovna rozpracované. Pokud jste například spisovatel, napište jméno nové knihy, na které pracujete .
  • Dan Keller je sloupkař časopisu Boulder Times. Jeho série z roku 2011 s názvem All that and More mu přinesla prestižní cenu za inovaci. Když zrovna nesedí u počítače, rád pracuje na zahradě, učí se francouzsky a hraje vodní pólo v týmu Rockies. Momentálně pracuje na svých pamětech.
 10. 10
  Uveďte kontaktní informace. Kontaktní údaje se většinou uvádějí v poslední větě. Pokud bude bio zveřejněno na internetu, uveďte vhodnou emailovou adresu, abyste se vyhnuli spamu. Mnoho lidí emailové adresy rozepisuje („greg(at)fizzlemail(dot)com“). Pokud na to budete mít dostatek místa, můžete uvést také odkaz na svůj profil na Twitteru, nebo na LinkedIn.
  • Dan Keller je sloupkař časopisu Boulder Times. Jeho série z roku 2011 s názvem All that and More mu přinesla prestižní cenu za inovaci. Když zrovna nesedí u počítače, rád pracuje na zahradě, učí se francouzsky a hraje vodní pólo v týmu Rockies. Momentálně pracuje na svých pamětech. Můžete ho kontaktovat na emailové adrese „dkeller(at)email(dot)com, nebo na Twitteru - @TheFakeDKeller.
 11. 11
  Napište alespoň 250 slov. Pokud bude bio zveřejněno na internetu, 250 slov stačí k tomu, aby se o vás lidé něco dozvěděli a nemuseli se nudit dlouhými texty. Bio by nikdy nemělo být delší než 500 slov .
 12. 12
  Zkontrolujte si bio a opravte chyby. Většinou se lidem nepodaří napsat vše dokonale hned napoprvé. Protože bio poskytuje pouze úzký pohled na život dané osoby, možná si po prvním přečtení uvědomíte, že jste zapomněli napsat něco důležitého.
  • Požádejte nějakého kamaráda, aby si vaše bio přečetl a poskytnul vám zpětnou vazbu. Zjistíte díky tomu, zda se vám podařilo napsat bio jasně a stručně.
 13. 13
  Pravidelně své bio aktualizujte. Jednou za čas si bio přečtěte a doplňte ho o nové informace. Když na něm budete průběžně pracovat, ušetříte si spoustu času, až ho budete opět potřebovat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Bio určené pro přihlášku na univerzitu

 1. 1
  Vyprávějte příběh. U přihlášek na univerzitu se používá jiná struktura, než u profesionálního bia. Je dobré psát jednoduše a poutavě, ale nejdůležitější je v tomto případě vystoupit z davu. Zkuste toho dosáhnout například tak, že budete své bio koncipovat jako příběh. Můžete si vybrat z mnoha různých struktur :
  • Chronologicky: Začněte na začátku a skončete na konci. Tento typ bia se píše nejjednodušeji, ale pokud máte zajímavý život, může se vám podařit s ním dosáhnout skvělých výsledků.
  • Cirkulárně: V tomto případě začínáte psát u nějaké důležité události nebo hlavního bodu, vracíte se zpět a nakonec vysvětlíte vše, co k danému bodu vedlo. Tento typ se hodí v případě, že chcete vybudovat napětí, zejména pokud vaše zlomová událost působí až neuvěřitelným dojmem.
  • Zaostření: Zaměřte se na jednu kritickou událost a symbolicky díky ní vyprávějte širší příběh. Můžete využít několik malých detailů, abyste čtenáře navedli, ale měli byste si zvolit takovou událost, která bude zajímavá sama o sobě.
 2. 2
  Zaměřte se na sebe. Univerzity chtějí slyšet váš příběh, aby se mohly rozhodnout, zda vás přijmou. Dejte si ovšem pozor, abyste neodbočili a nezačali místo sebe popisovat danou školu.
  • Špatný příklad: „UCSF je jednou z nejlépe hodnocených univerzit na světě, proto bych si zde chtěl splnit svůj sen a stát se lékařem.“

   Škola, na kterou se hlásíte, dobře ví, jaké jsou její programy a obory, takže byste neměli marnit čas čtenářů a zmiňovat se toho. Kromě toho byste neměli školu příliš vychvalovat, abyste nedali omylem najevo, že máte pocit, že na ni nepatříte.
  • Správný příklad: „Když mi bylo pět let, můj bratr měl zranění a lékař mu před mýma očima zachránil život. Od toho dne jsem věděl, že chci svůj život věnovat medicíně. Můj bratr měl štěstí, že jeho lékař studoval na jedné z nejlepších škol v naší zemi. Když se mi podaří to samé, možná někdy také někomu zachráním život.“

   Tento příběh je psaný věcně, osobně a zapamatovatelně. Přestože v něm autor chválí UCSF, neznamená to, že se snaží šplhat.
 3. 3
  Nepište to, co si myslíte, že představitelé univerzity chtějí slyšet. I kdyby se vám to podařilo, což není vůbec snadné, v nejlepším případě byste dopadli stejně jako stovky či dokonce tisíce ostatních studentů, kteří se rozhodli zvolit stejnou strategii. Pište raději o tom, co je skutečné a co je pro vás důležité. Pokud nemáte dokonalý život, přijměte to a nesnažte se bojovat v těžší váhové kategorii. Když se budete snažit napsat naprosto dokonalý příběh, budete působit hloupě, zejména ve srovnání s příběhy ostatních uchazečů.
  • Špatný příklad: „Když jsem četl Velkého Gatsbyho, změnil se mi celý pohled na život v moderní Americe. Díky tomuto zadání jsem se rozhodl věnovat se studiu amerických dějin.“
  • Správný příklad: „Moje rodina nemá zrovna zajímavou historii. Nepřijeli jsme na Mayflower, ani jsme se nevylodili na Ellis Island. Usadili jsme se ve čtyřech státech na Středozápadě, kde jsme žili šťastně více než sto let. Stále v sobě nesu dědictví svých předků, proto jsem se rozhodl studovat americké dějiny.“
 4. 4
  Nesnažte se působit příliš chytře. Neměli byste v eseji používat slang nebo hovorové výrazy, ale obsah vašeho bia by měl mluvit sám za sebe – nesnažte se využívat cizí slova a složité výrazy. Komise prochází každý rok stovky esejí a v žádném případě nemá zájem číst práci někoho, kdo se snaží do každé věty nacpat nějaké cizí slovo. [3]
  • Špatný příklad: „Byl jsem vychován minimalistickým způsobem a stále si značně vážím tvrdé práce a spořivosti.“

   Pokud nejste komtesa z dob Dickense, nebo postava z románu Jane Austenové, neměli byste se snažit psát tímto stylem.
  • Správný příklad: „Vyrůstal jsem v chudé rodině, takže jsem se naučil tvrdě pracovat a vážit si peněz.“

   K věci, stručně a jasně!
 5. 5
  Snažte se místo vyprávění demonstrovat. Tento krok je velmi důležitý. Mnoho studentů píše „získal jsem cenné zkušenosti“ nebo „naučil jsem se lépe chápat xx“. Tímto ale ničeho nedosáhnete – musíte uvést konkrétní detaily. [4]
  • Špatný příklad: „Jako vedoucí na táborech pro děti jsem se toho hodně naučil.“

   Tato věta neříká vůbec nic o tom, co jste se skutečně naučili a pravděpodobně se objeví ve stovkách přihlášek.
  • Správný příklad: „Při práci vedoucího na dětských táborech jsem se naučil empatii a porozumění. Když nyní vidím svoji malou sestru, rozumím jí mnohem lépe a jsem schopen jí pomoci.“
 6. 6
  Pište v činném rodě. Trpný rod může někdy větu pěkně zamotat a není patrné, kdo je konatelem děje. Použitím činného rodu vaše psaní ožije a bude zajímavější.
  • Podívejte se na následující příklad: „Okno bylo rozbito zombie“ a „Zombie rozbila okno“. Druhá věta vás více vyleká a je tak živější.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Osobní bio

 1. 1
  Zamyslete se nad účelem svého bia. Píšete proto, abyste se představili konkrétnímu publiku, nebo píšete obecně. Bio určené pro stránku na Facebooku bude úplně jiné, než bio psané pro webovou stránku. .
 2. 2
  Zamyslete se nad délkou. Některé sociální sítě (například Twitter) vás omezí na určitý počet znaků. Snažte se daný rozsah využít co nejvíce .
 3. 3
  Zamyslete se nad tím, jaké informace chcete uvést. Záleží většinou na tom, kdo bude vaše bio číst. Pokud jde o čistě osobní bio, můžete uvést své koníčky, osobní přesvědčení a motta. Pokud píšete částečně osobní a částečně profesionální bio, uveďte informace, díky kterým se o vás čtenáři něco dozví, ale vyhněte se příliš osobním detailům.
 4. 4
  Uveďte své jméno, profesi a dosažené úspěchy. Stejně jako v případě profesionálního bia byste měli čtenářům ukázat, kdo jste a co umíte. Můžete ovšem psát trochu neformálnějším tónem.
  • Joann Smith miluje pletení a vlastní firmu na dodávky papíru. Na trhu se pohybuje již 25 let a vyhrála mnoho cen za obchodní inovace (za pletení ovšem nevyhrála žádnou). Ve volném čase, kterého má pomálu, ráda navštěvuje ochutnávky vín, whisky a piva.
 5. 5
  Vyhněte se opakujícím se slovům. Nevypadá to dobře a ukazuje to, že máte omezenou slovní zásobu. Buďte nápadití a místo slov přejděte k činům.
 6. 6
  Spolehněte se na humor. Osobní bio je skvělým způsobem, jak projevit smysl pro humor. Prolomíte tím ledy mezi vámi a čtenáři a v krátkosti lidem poskytnete dobrou představu o tom, kdo jste.
  • Skvělým příkladem je bio Hillary Clintonové na Twitteru: „Manželka, matka, právnička, bojovnice za práv žen a dětí, FLOAR, FLOTUS, senátorka, státní tajemnice, autorka, majitelka psů, vlasová ikona, milovnice kalhotových kostýmů.“[5]
  Reklama

Tipy

 • Při psaní se zaměřte na účel textu, který jste si stanovili u prvního kroku. Pomůže vám to udržet si představu o tom, jak máte psát.
 • Pokud píšete online bio, uveďte odkazy na projekty, na kterých pracujete, nebo na vzorky vašeho portfolia.
Reklama

O tomto wikiHow

Melody Godfred, JD
Spoluautorem článku je :
Kariérní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Melody Godfred, JD. Melody Godfred je kariérní kouč, podnikatelka a zakladatelka společnosti Write In Colour, full-service společnosti pro životopis a rozvoj kariéry, která se specializuje na vývoj přesvědčivých osobních příběhů a značek. S více než deseti lety zkušeností, Melody spolupracuje s klienty v zábavních a mediálních společnostech, mezi jinými Apple, Disney, Fox, Netflix, Riot Games, Viacom a Warner Bros. Muse vyzvala společnost Melody a Write In Color, aby sloužila jako jeden z 30 důvěryhodných kariérních poradců (z 3 000), aby poskytovala služby individuálního koučování a pokračování více než čtyřem milionům aktivních uživatelů platformy. Melody získala titul JD z Loyola Marymount University a BS z University of Southern California. Tento článek byl zobrazen 12 915 krát
Kategorie: Psaní
Stránka byla zobrazena 12 915 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama