Stáhnout PDF Stáhnout PDF

SMS zprávy nebo chat jsou dnes běžnými způsoby komunikace mezi přáteli, ale napsat si hezký dopis je tradiční a efektivní způsob, jak někomu na tváři vykouzlit úsměv. Ať už píšete dopis emailem nebo staromódně na papír, forma je vždy stejná – přátelský dopis by měl mít oslovení, otázky pro přítele, novinky z vašeho života a řádné zakončení.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak začít dopis

Stáhnout PDF
 1. 1
  Napište datum. Pokud si dáváte tu práci a píšete dopis ručně, měli byste datum napsat do levého horního rohu. Mnoho lidí si dopisy schovává a vždy je dobré mít připomínku toho, kdy jste dopis dostali. Napište datum, například 7. května 2013 nebo použijte nějakou zkratku (např. 7/5/13).
 2. 2
  Oslovení. Začátek dopisu, ať už formálního nebo jen emailového, se nazývá oslovení. Na tomto místě oslovujete adresáta, například „Drahá Emily“ nebo „Ahoj Honzo.“ Zamyslete se nad vztahem, který s adresátem máte a také nad tím, jakým stylem chcete svůj dopis psát. Podle toho potom vyberte vhodné oslovení.
  • Pokud chcete psát formálněji, nejlepší je napsat „Drahý/á ____.“ Zní to typicky, ale zamyslete se nad tím – když někomu napíšete, že je pro vás drahý, znamená to, že vám na tomto člověku záleží. Nemusíte si s tím ale dělat starosti – „drahý“ se hodí jak pro dopis starému kamarádovi, tak pro dopis někomu, koho znáte jen krátce.
  • Pokud chcete dopis psát uvolněněji, začněte například „Ahoj ____“ nebo „Zdravím tě, ____“. Obchodní dopisy takto ale nezačínejte, je to příliš neformální.
  • Pokud píšete někomu, s kým byste chtěli mít bližší vztah, napište například „Nejdražší“, „Můj/má“ nebo „Sladký/á ____“.
  • Za oslovením musí být vždy čárka. Také byste měli začít psát samotný dopis na dalším řádku.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

První verze dopisu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Začněte příjemnými věcmi. První odstavec dopisu by měl být odlehčený. Měli byste uvést příjemnou náladu a napsat adresátovi třeba to, že v dalším odstavci chcete psát o vážnějších věcech. První řádky využijte k pozdravu, oslovení, vtipu nebo nějaké zábavné historce.
  • "Jak se máš?" nebo "Jak jde život?" to jsou běžné fráze, kterými můžete dopis zahájit. Pokud zapojíte běžné konverzační fráze, adresát bude mít pocit, jako by si s vámi popovídal. Jestli si přejete na svůj dopis dostat odpověď, tu a tam se na něco zeptejte.
  • V prvním odstavci můžete také požádat o detailnější informace například o rodině. Napište například: „Doufám, že se malé Julii líbí ve školce. Nemůžu uvěřit, jak rychle vyrostla!“
  • Je také vhodné začít dopis nějakou poznámkou k ročnímu období. Berte to jako nezávaznou konverzaci, která vede k vážnějšímu rozhovoru. Například napište „Doufám, že si užíváš podzimní prázdniny. Stromy jsou u nás moc krásně barevné. Myslím, že nás čeká tuhá zima.“
 2. 2
  Sdílejte s přítelem novinky a osobní detaily. Není je čas dostat se k hlavnímu tématu dopisu. Proč vlastně kamarádovi píšete? Chcete se po dlouhé době zkontaktovat, říct mu, že vám chybí nebo mu poděkovat za něco, co pro vás udělal? Buďte otevření a napište vždy to, co máte na srdci.
  • Pište o tom, co se vám přihodilo. Bez ohledu na to, co v dopise píšete, ho kamarád jistě ocení. Bude ale lepší (a dopis bude mít větší váhu), když odhalíte něco o sobě. Napište například, co se vám stalo, koho jste potkali nebo co plánujete do budoucnosti.
  • Nemusíte do dopisu kreslit dokonalý obraz svého života – tím zničíte celý koncept přátelského dopisu. Vyhněte se přemrštěným popisům štěstí, jinak váš kamarád nebude chtít dopis ani číst a bude přeskakovat rovnou na konec. Nemusíte ale zacházet do detailů ani ohledně svých problémů. Snažte se popsat svůj život realisticky.
 3. 3
  Odkazujte na témata, která by adresáta mohla zajímat. Co například adresát dělal v době, kdy jste se neviděli? Jde například o kamarádku, která se chtěla rozejít s přítelem? Nebo jde o fotbalistu, kterého čekala těžká sezóna? Ptejte se na věci, o kterých bude adresát chtít psát a ukažte, že se o jeho život zajímáte.
  • Můžete také psát o věcech, které máte společné. Pište o umění, politice, aktuálních událostech a o jiných tématech, o kterých byste se spolu mohli bavit osobně.
  • Můžete například doporučit filmy nebo knihy, které na vás v poslední době udělaly dojem. Sdílení užitečných informací se v dopisech vždy cení.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Zakončení dopisu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zakončete dopis. Napište poslední odstavec dopisu a rozlučte se. Poslední odstavec by měl být opět odlehčenější, ale měl by odrážet celkovou náladu vašeho odpisu. Snažte se zakončit dopis tak, aby měl adresát po jeho dočtení dobrý pocit.
  • Připomeňte účel dopisu. Pokud jste například psali proto, abyste kamaráda pozvali na nějaký večírek, napište: „Doufám, že přijdeš.“ Pokud jste psali jen proto, abyste kamarádovi popřáli hezké léto, klidně napište „Užij si prázdniny“ nebo něco podobného.
  • Povzbuďte adresáta, aby vám odepsal. Pokud chcete, aby vám kamarád na dopis odepsal, napište třeba „doufám, že mi brzy odepíšeš“ nebo „budu se těšit na tvoji odpověď“.
 2. 2
  Zakončete dopis. Zakončení dopisu by mělo odrážet celý dopis. Pokud píšete formálněji, měli byste tomu přizpůsobit i rozloučení. Vždy mějte na paměti svůj vztah s adresátem. Po rozloučení se podepište.
  • Pokud píšete formálně, napište „s pozdravem“ nebo „s úctou“.
  • Pokud je váš dopis neformální, napište například „zdraví“, „měj se hezky“ nebo „tvůj/tvá“.
  • Pro intimnější rozloučení zkuste například „s láskou“ nebo „navždy tvůj/tvá“.
 3. 3
  Můžete přidat také postskript. P.S. se často používá pro doplnění informací, které nejsou tak důležité, aby jim v dopise byl věnován celý odstavec. Můžete takto napsat například nějaký vtip. Každopádně by také P.S. mělo odrážet tón vašeho dopisu.
  Reklama

Tipy

 • Než dopis odešlete, zkontrolujte si, zda v něm nemáte chyby.
 • Zkontrolujte si dopis také kontrolou pravopisu.
Reklama

Související články

Reference

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 56 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 74 138 krát
Stránka byla zobrazena 74 138 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama