Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Programové prohlášení společnosti by mělo v jednom krátkém odstavci lidem jasně předat „srdce a duši“ společnosti. Vaše prohlášení o poslání je šancí poskytnout světu zajímavý pohled na vaši společnost. Začněte tím, že se zamyslíte nad tím, co by mělo vaše prohlášení zahrnovat. V tomto článku najdete příklady, které vám pomohou udělat si základní obrázek o tom, jak by to mělo vypadat. Vymyslete si prohlášení a požádejte o radu a kritiku ostatní lidi. V tomto článku najdete přesný návod.

Část 1
Část 1 ze 3:

Brainstorming

 1. 1
  Zeptejte se sami sebe, proč děláte to, co děláte. Tato otázka je jádrem celého prohlášení a odpověď na ni ovlivní znění a formulaci vašeho prohlášení. Proč jste začali podnikat v této oblasti? Jaké jsou vaše cíle do budoucna? [1] Určete si hlavní cíl vaší společnosti a začněte s brainstormingem. Zde je několik otázek, kterými byste se měli zabývat dále:
  • Kdo jsou vaši zákazníci, popřípadě jakým lidem chcete pomoci?
  • Jakou roli hrajete na poli vašeho odvětví nebo průmyslu?
 2. 2
  Zjistěte si základní charakteristiky své společnosti. Tón prohlášení by měl odrážet styl a kulturu vaší společnosti, neboli její osobnost. Zamyslete se nad tím, jak chcete, aby vás společnosti a klienti vnímali a napište si základní charakteristiky své společnosti. Zamyslete se nad následujícími otázkami:
  • Je vaše společnost konzervativní a solidní, nebo se snažíte být průlomoví a mít novátorský styl?
  • Chcete být společnost se smyslem pro humor a hravou stránkou, nebo by to pro vás bylo příliš neprofesionální?
  • Jaká je vaše vnitropodniková kultura? Máte jasně stanovený dress code a pravidla chování, nebo mohou lidé chodit do práce oblečení podle svého uvážení?
 3. 3
  Přijďte na to, čím vaše společnost vybočuje z davu. Vaše programové prohlášení nemusí být „šokující“ ani unikátní, ale mělo by jasně vyjadřovat vaše cíle a váš styl. Pokud ale děláte něco jinak, měli byste to do svého prohlášení zahrnout. Je vaše společnost něčím speciální? Napište si to!
 4. 4
  Udělejte si seznam konkrétních cílů vaší společnosti. Prohlášení o poslání by mělo zahrnovat jeden nebo více konkrétních cílů společnosti. Jaký máte plán do budoucna? Jaké jsou vaše krátkodobé cíle? Čeho se nejvíce snažíte dosáhnout?
  • Vaše cíle mohou být zaměřeny například na služby klientům, na dominanci na určitém trhu, zlepšování životů lidí pomocí vašich produktů atd.
  • Při zapisování cílů berte v potaz na „osobnost“ své společnosti.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak napsat prohlášení

 1. 1
  Definujte svoji společnost pomocí hlavního cíle. Až budete mít nápady, které budete chtít do prohlášení zahrnout, vyberte z nich ty nejlepší a nejzajímavější, abyste se dostali k jádru své společnosti. Napište si jednu větu, která bude popisovat vaši společnost a její největší cíle.[2] Zde uvádíme několik příkladů::
  • Starbucks: „Naše káva. Hlavním kritériem vždy byla a bude kvalita. Ze všech sil se snažíme etickou cestou obstarávat ta nejkvalitnější kávová zrna, s maximální pečlivostí je pražit a přispívat ke zlepšení života lidí, kteří je vypěstovali. Toto nám neustále leží na srdci – naše práce není nikdy hotová.[3]
  • Ben and Jerry's: „Poslání produktu: Vyrábět, distribuovat a prodávat nejkvalitnější zmrzlinu z přírodních surovin, připravovanou s nadšením z těch nejlepších organických přírodních ingrediencí a podpora obchodních praktik, které berou ohled na naši planetu a životní prostředí.“[4]
  • Facebook: „Cílem Facebooku je umožnit lidem sdílet obsah, spojit se s ostatními lidmi a otevřít svůj svět.“ [5]
 2. 2
  Přidejte konkrétní měřitelné prvky. Nepište celé prohlášení květnatými idealistickými slovy, které se neopírají o konkrétní důkazy. Taková prohlášení znějí, jako kdyby je vygeneroval automatický generátor, [6] protože je lidé jen rychle pročtou a jejich účel se nenaplní.
  • Místo abyste psali: „Snažíme se ze světa udělat lepší místo,“ napište přímo kterým lidem chcete pomoci. Najděte si své poznámky a vymyslete konkrétnější prohlášení.
  • Místo abyste psali: „Chystáme se své produkty stále inovovat, aby byly nejlepší,“ napište něco o tom, na čem skutečně pracujete. Co vlastně znamená „nejlepší“?
 3. 3
  Dodejte svému prohlášení trochu osobního kontaktu. Hrajte si s jazykem, aby odrážel styl a prezentaci vaší společnosti. Pokud máte konzervativní a formální společnost, měli byste tomu přizpůsobit i své prohlášení. Pokud máte hravou a zábavnou společnost, můžete si dovolit trochu kreativity. I zde použijte své poznámky.
  • Volba slov je nesmírně důležitá, ale také struktura vašeho prohlášení vám může pomoci. Některé společnosti například začínají s jediným slovem, které zahrnuje hlavní poslání společnosti a potom pokračují jednou nebo dvěma větami, ve kterých své nápady rozvedou.
  • Rozdělte si své prohlášení do několika „mini prohlášení“. Jak byste popsali svůj produkt? Jak byste popsali služby, které poskytujete klientům? Rozepište se o konkrétních bodech, které nejlépe představují image vaší společnosti.
 4. 4
  Nepište žádnou „omáčku“. Když budete používat příliš mnoho přídavných jmen, nakonec bude vaše prohlášení znít bezvýznamně. Nepřehánějte to s košatými větami a pište jednoduše. Vybírejte si slova, která mají skutečný význam pro vás a pro vaši společnost a nezapomínejte na to, že programové prohlášení by mělo vyjadřovat pravdu o vaší společnosti!
 5. 5
  Nepište moc dlouze. Prohlášení by mělo být krátké a stručné a ve většině případů by nemělo být delší, než několik vět. Bude pro vás snadnější ho kopírovat, opakovat a naučit se ho zpaměti. Neměli byste psát rozvláčné prohlášení, které si lidé nebudou chtít číst. Nejlepší by bylo, kdyby vaše prohlášení bylo zároveň také vaším sloganem.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Poslední úpravy

 1. 1
  Zapojte do tvorby prohlášení i ostatní členy společnosti. Pokud máte zaměstnance, měli by mít také možnost přispět k programovému prohlášení. Prohlášení by mělo přesně odrážet pohled světa na vaši společnost. Pokud ho dáte přečíst svým zaměstnancům a oni nebudou chápat, proč jste ho napsali tak, jak jste ho napsali, měli byste začít znovu.
  • Je těžké napsat cokoli, když musíte zohlednit názory mnoha lidí. Nemusíte své prohlášení úplně měnit, pokud vám zaměstnanci nevyčtou jeho nepřesnost nebo neupřímnost.
  • Požádejte někoho, aby vám opravil gramatické a pravopisné chyby.
 2. 2
  Vyzkoušejte to. Vyvěste si své prohlášení na webové stránky společnosti, vytiskněte ho do brožur a sdílejte ho s lidmi, kterým je určené. Potom si počkejte na reakce. Pokud se vám zpětná vazba bude zamlouvat, napsali jste prohlášení, které splnilo svůj účel. Pokud se zdá, že jsou lidé spíše zmatení, měli byste to zkusit znovu.
  • Správné programové prohlášení by mělo v lidech vzbudit zájem. Cílem by mělo být to, aby se lidé začali ptát na vaši společnost.
 3. 3
  V případě potřeby prohlášení upravte. Když se vaše společnost bude vyvíjet, měli byste podle toho měnit také své prohlášení. Nikdy v něm nenechávejte zastaralé nebo irelevantní informace. Jednou za rok byste ho měli trochu upravit a přizpůsobit, aby znělo stále svěže. Nemusíte začínat úplně od začátku, ale je dobré průběžně zhodnocovat měnící se styl a pracovní náplň vaší společnosti.
  Reklama

Tipy

 • Škola, kostel nebo nějaká nezisková organizace potřebuje jasné a efektivní prohlášení stejně tak jako komerčně výdělečná společnost.
 • Prohlédněte si prohlášení ostatních společností a hledejte inspiraci, ale dejte si pozor na kopírování cizích nápadů – pište o vlastní společnosti!
 • Svému prohlášení byste měli věřit. Pokud mu nevěříte, nebudou mu věřit ani vaši kolegové a vaši klienti.
 • Každý člen organizace by měl mít možnost přispět svými nápady a podílet se na tvorbě programového prohlášení.
Reklama

Varování

 • Naučte se být flexibilní a nestagnujte jako společnosti, které se nedokázaly přizpůsobit rychle se měnícímu světu. Využívejte všech příležitostí, zkoušejte nové věci a vize.
 • Nevychvalujte svoji společnost a nepište o tom, co je na první pohled zřejmé.
 • Prohlášení by mělo být dostatečně dlouhé na to, co potřebuje sdělit. Mělo by být realistické, ale zároveň úspěšně představit vaše plány do budoucna.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 34 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 554 krát
Kategorie: Obchod
Stránka byla zobrazena 4 554 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama