Stáhnout PDF Stáhnout PDF

I ti nejzkušenější řečníci jsou nervózní, když mají pronést proslov svědka na svatbě. Být svědkem je jednou z největších poct, kterých se vám na svatbě může dostat a očekává se, že pronesete proslov, který tuto čest respektuje, dokáže přítomné rozesmát i rozplakat a vzdá hold páru, který si prožívá svůj nejdůležitější den v životě. Důležité je poděkovat všem, kteří přišli, popsat svůj vztah s ženichem a dokázat lidi rozesmát, aniž byste museli říkat něco neslušného. Pokud chcete vědět, jak napsat takový proslov, přečtěte si tento článek.

Část 1
Část 1 ze 2:

Jak napsat proslov

 1. 1
  Buďte sám sebou a nedělejte si starosti s psaním proslovu, který by neodrážel vaši osobnost. Je sice důležité se držet konvencí, ale důležitější je správně popsat vztah, který máte s ženichem – i kdybyste ho měl trochu vyšperkovat. Neměl byste znít nafoukaně, jinak by se proslov nikomu nelíbil. Musíte jednoduše mluvit od srdce a být sám sebou.
  • Například většina proslovů je psaná trochu humorně, aby se lidé pobavili. Pokud vám ale humor nesedí a vaše vtipy by zněly nuceně, nemusíte toto pravidlo dodržovat.
  • Pokud jste ale známý svým smyslem pro humor a sarkasmem, nemusíte se chovat příliš sentimentálně. Stačí jen několik upřímných slov, abyste nepůsobil falešně.
  • Pokud nerad mluvíte na veřejnosti, nemějte z toho strach. Můžete zavtipkovat i o tom, že míváte trému, nebo že vás tím ženich trestá za to, jak vám kdysi musel pomáhat tlačit auto do kopce.
 2. 2
  Mluvte stručně. Neměl byste říkat pouze „Na zdraví novomanželů,“ ale také byste neměl mluvit zbytečně zdlouhavě – tento den není váš. Proslov by měl být dost dlouhý na to, abyste řekli vše, co chcete říct. Měl by trvat asi 2-4 minuty. Většina lidí neudrží pozornost déle, než 5 minut. Svatebčané budou mít možná dokonce představu o tom, jak dlouhý proslov byste měli mít, tak se jich nebojte zeptat.
  • Měli byste si proslov připravit předem, ale než ho začnete pronášet, podívejte se okolo sebe. Pokud jsou lidé nervózní a chtějí tančit, můžete z proslovu vypustit jednu anekdotu, kterou jste si nebyl jistý.
  • Je sice typické, že na svatbě pronáší proslov svědek a hlavní družička, ale je možné, že budou mluvit i ostatní lidé. Někdy mívá proslov otec nevěsty, někdy mívají proslov dvě hlavní družičky. Může se stát, že i opilý strýček bude chtít říct několik slov. Pokud tedy bude proslovů více, je důležité mluvit krátce, aby všichni nemuseli celý večer poslouchat jen proslovy cizích lidí.
 3. 3
  Napište si svůj proslov předem. Čím dříve si ho napíšete, tím více času budete moci věnovat tréninku a dolaďování, díky čemuž budete mít větší sebevědomí. Nemyslete si, že si dáte panáka a začnete spatra mluvit o čemkoli – to je to nejhorší, co byste mohl udělat, protože nakonec můžete říct něco, čeho byste mohl litovat, nebo byste mohl ztratit nit. Musíte se připravit co nejdříve, abyste svůj proslov pronesl bez problémů.
  • Nemusíte se stydět za to, že u sebe budete mít psanou verzi svého proslovu. I když ji nakonec nepoužijete, budete se cítit klidněji a nebudete dělat chyby.
 4. 4
  Načerpejte inspiraci. Pokud máte opravdu problém napsat proslov, najděte si na YouTube několik z tisíců nejlepších proslovů svědků. Získáte představu o tom, jak by to mělo vypadat. Můžete si najít i psané verze proslovů na internetu, nebo požádat o radu přátele a členy rodiny, kteří již někdy pronášeli proslov na svatbě.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Jak pronést proslov

 1. 1
  Musíte zůstat dost střízlivý na to, aby se vám to povedlo. Každá svatba je jiná, ale většinou se proslov pronáší během večeře, kdy všichni hosté sedí a jsou schopni svědkovi věnovat pozornost. To znamená, že mezi obřadem a proslovem může uplynout i několik hodin. Pravděpodobně mezitím proběhne také několik koktejlů, což znamená, že se budete muset ovládat a neopít se, jinak byste se mohl znemožnit. Až pronesete svůj proslov, budete se moci klidně napít. [1]
  • Uvědomte si, že proslovy svědků se často natáčí na kameru. Jistě nechcete opile žvanit na svatebním videu.
 2. 2
  Požádejte všechny přítomné, aby vám věnovali pozornost. Je možné, že budete muset stát před davem neklidných lidí a budete muset cinknout vidličkou o skleničku, aby vám všichni začali věnovat pozornost. Nejprve se musíte představit, takže je důležité, aby všichni poslouchali a věděli, kdo jste a co máte se ženichem společného. Řekněte například: „Dámy a pánové, poprosil bych vás o chvíli pozornosti.“
  • Je možné, že vás bude představovat někdo jiný a nebudete to muset dělat sami. Musíte se ale připravit na to, že dostanete do ruky mikrofon a budete si muset všechny přítomné uklidnit.
 3. 3
  Představte se. Nejprve byste měl říct, kdo jste. Většina lidí už bude vědět, že jste svědek, ale přesto je důležité říct, jaký vztah s novomanželi máte. Pravděpodobně vás nebudou znát všichni přítomní, takže musíte říct, kdo jste, jak jste se s novomanželi seznámil a jak dlouhé je znáte. Pokud jste si nezapamatoval celý svůj proslov, zapamatujte si alespoň tyto úvodní fráze, abyste mohl mluvit upřímně. Zkuste se představit například takto:
  • „Pro ty, kdo mne ještě neznáte, jsem Petr, ženichův bratr.“
  • „Jsem Jan, nejlepší přítel ženicha. Znám ho už od základní školy a jeho nevěstu znám od jejich druhého rande.“
  • „Jsem Tomáš, nejlepší kamarád ženicha. Oba novomanžele znám od prvního ročníku univerzity. Všichni jsme bydleli na stejné koleji.“
 4. 4
  Vyjádřete svůj vděk. Je tradicí poděkovat lidem, kteří svatbu platí, což jsou většinou rodiče nevěsty. Neděkujte, jim ale za to, že „zaplatili celou svatbu,“ ale raději za to, že „pomohli s přípravami,.“ Můžete říct, že je svatba krásná, že se odehrávala na romantickém místě a že se všichni skvěle baví. Tím poděkujete rodině nevěsty, aniž byste museli zmiňovat peníze. Pamatujte si ale to, že v poslední době se náklady na svatbu často dělí mezi ženicha a nevěstu, takže se snažte zmínit všechny, kteří svatbu umožnili.
  • Je dobré poděkovat všem za to, že přišli.
  • Můžete poděkovat i družičkám. Řekněte, že jsou to dobré kamarádky nevěsty a také řekněte, že jim to moc sluší. Můžete tím lidi rozesmát a zároveň nepůsobit úchylně. Řekněte například, že mají hezké šaty, že se svatbou pomáhaly, nebo cokoli jiného vkusného.
 5. 5
  Udělejte si z ženicha legraci. Dobrý svědek většinou vtipkuje o ženichovi a ukazuje ostatním lidem jeho osobnost. Pokud chcete zkusit nějaký klasický vtipný komentář, zkuste třeba Oscara Wilda: „Manželství je triumf představivosti nad inteligencí.“ Neměli byste říkat nic urážlivého, ale můžete klidně zavtipkovat o tom, jak stydlivý/otevřený/perfekcionistický ženich je. Je nejlepší vtipkovat o něčem, o čem většina lidí ví, aby si všichni nemysleli, že říkáte nějaký soukromý vtip. [2]
  • Uvědomte si, že většina lidí na svatbě se navzájem nezná. Lidem by měl váš proslov připadat vtipný a dojemný, aniž by toho museli o ženichovi nebo nevěstě vědět moc. Pokud jde o intimnější svatbu a víte, že se všichni dobře znají, můžete klidně mluvit trochu detailněji.
  • Pokud jste bratrem ženicha, můžete vtipkovat o tom, jak jste se jako malí kluci prali, nebo jak jste si ho dobíral. Můžete říct například to, že se od té doby nic moc nezměnilo.
  • Nezapomeňte udržovat rovnováhu. Měli byste o ženichovi říkat tolik dojemných a laskavých věcí, kolik budete mít vtipných komentářů. [3]
 6. 6
  Řekněte nějakou dojemnou historku o ženichovi. Hlavní součástí vašeho proslovu by měla být historka o ženichovi a ideálně také o nevěstě. Cíle historky je dodat proslovu trochu osobnější význam, ale za žádnou cenu byste neměl říkat nic nepříjemného. Tato historka by měla lidem ukázat, proč se k sobě ženich s nevěstou hodí, nebo proč je ženichova osobnost pro nevěstu naprosto dokonalá. Zkuste to například takto: [4]
  • Vyprávějte nějakou vtipnou historku. Nemělo by to narušit formálnost obřadu, ale mělo by to trochu přiblížit pár přítomným lidem. Můžete například říct, že chcete všem sdělit jedno ženichovo tajemství, nebo třeba: „Ženich mě sice prosil, abych vám to neříkal, ale já jsem jednoduše nemohl odolat.“
  • Můžete také říct nějakou dojemnou historku. Může to být například příběh o tom, jak ženich potkal nevěstu, nebo nějaká událost, která je sblížila. Protože jste nejlepším přítelem ženicha, můžete mluvit třeba o tom, jak se ženich zamiloval do nevěsty.
  • Pokud vás nenapadají žádné vhodné historky, nebo neznáte nevěstu tak dobře, abyste o ní mohl mluvit, mluvte o manželství obecně, nebo o citech, které ženich k nevěstě chová. Pokud jste s nevěstou nestrávili mnoho času, můžete mluvit třeba o tom, co vám o ní ženich řekl, nebo co vám řekl o jejich prvním rande.
 7. 7
  Nemluvte o ničem citlivém. Není dobré mluvit o otravné bývalé přítelkyni ženicha, nebo o tom, jak ženich skončil ve vazbě kvůli výtržnictví v opilosti. Nevěsta ani ostatní lidé by si rozhodně nemysleli, že je to vtipné. Vtipy musí být neškodné a vkusné. Lehce přitvrdit můžete pouze v případě, že jste si jistí, že to ocení všichni včetně ženicha a nevěsty.
  • Můžete říct nějakou vtipnou historku, ale musíte mít jistotu, že to bude připadat vtipné všem – jistě nechcete působit zle nebo potupně.
  • Když budete mluvit o tom, že novomanželé na několik týdnů zrušili své zasnoubení, nebo o tom, kolik legrace jste si s ženichem užili před tím, než poznal nevěstu, nevěsta vám to nikdy neodpustí. Neměl byste si kazit vztah, který s novomanželi máte jen kvůli několika slovům vašeho proslovu.
  • Nemluvte o tom, že se vám nevěsta nejprve nelíbila a až později jste si ji zamiloval.
  • Také za žádnou cenu nepomlouvejte svatbu, jídlo, ani místo, kde se odehrává. Uvědomte si, že za svatbu někdo zaplatil spoustu peněz a není na vás ji hodnotit.
 8. 8
  Mluvte o ctnostech ženicha. Můžete například říct, že je loajální, soucitný, že miluje svoji nevěstu a že z něho bude skvělý manžel. Berte sami sebe jako obchodníka, který se snaží všem přítomným „prodat“ myšlenku, že je ženich pro svoji nevěstu skutečně dokonalým protějškem. Dejte lidem najevo, že vám na něm záleží, že vám v minulosti často pomáhal, nebo že byste bez něho nezvládl těžké období svého života.
  • Můžete mluvit o něčem, co pro vás ženich udělal. Řekněte například: „Nikdy nezapomenu na to, jak mi Petr pomohl přestěhovat se přes celou zemi jen abych se mohl věnovat tomu, co jsem měl rád. Bez něho bych to nikdy nedokázal.“
  • Je v pořádku, že se budete cítit trochu trapně. Jen si uvědomte, že jde o nejdůležitější den v životě vašeho kamaráda a nikdo se vám nebude smát za to, že ukážete citlivější stránku své osobnosti.
 9. 9
  Nezapomeňte vyjádřit úctu nevěstě. Neměl byste budit dojem, že nechápete, že si váš úžasný kamarád bere tuto ženu. Měl byste mluvit také o tom, že se ženich po seznámení s nevěstou stal klidnějším, příjemnějším a šťastnějším mužem. Můžete třeba říct: „Když Petr potkal Janu, začal být mnohem uvolněnější a přestal mít ze všeho strach.“[5]
  • Pokud nevěstu neznáte, nemusí to být žádný problém. Řekněte například: „Přestože neznám Janu tak dobře, jak bych chtěl, mohu vám říct, že lepší nevěstu byste pro Petra nikdy nenašli.“
 10. 10
  Zalichoťte vztahu ženicha a nevěsty. Pokud jste polovinu proslovu věnoval vtipům o ženichovi, dodáte tím zbytku proslovu uctivý tón. Můžete jejich vztahu zalichotit mnoha způsoby – řekněte, že se k sobě hodí, že dokonale fungují jako tým, že se navzájem doplňují, nebo že každý při pohledu na ně hned vidí, jak moc se milují.
  • Řekněte například: „I když stojí každý na opačné straně místnosti, když se na ně podíváte, cítíte, že na sebe stále myslí. Nemusejí k sobě být přilepení, aby mezi sebou měli pevné pouto.“
  • Můžete také říct, že obdivujete jejich vztah a vždy jste si přál najít ženu, se kterou byste mohl mít tak silné pouto (pokud jste single). Pokud jste ženatý, můžete mluvit o manželství a udat několik důvodů, proč si myslíte, že se k sobě ženich s nevěstou hodí.
  • Nemusíte to přehánět a mluvit o tom, že jsou dokonalým párem, že se hledali celý život atd. Říkejte jen to, co si opravdu myslíte. Můžete zmínit silné stránky jejich vztahu, aniž byste si musel vymýšlet.
 11. 11
  Uzavřete svůj proslov citátem. Nemusíte nikoho citovat, ale když to uděláte, hezky tím svůj proslov uzavřete a budete moci pronést přípitek. Inspiraci načerpejte na internetu, nebo si vyberte nějaký známý citát o manželství, například: „Manželství neznamená najít někoho, s kým můžete žít. Znamená to najít někoho, bez koho žít nemůžete.“ Můžete si citát i upravit tak, aby se vztahoval k ženichovi a nevěstě.
  • Nenuťte se do toho, pokud vám to nesedí. Můžete zkusit i něco jiného, například: „Manželství neznamená dívat se jeden na druhého. Znamená to, dívat se stejným směrem, jako ten druhý.“
 12. 12
  Proneste přípitek. Nejdůležitější součástí proslovu je popřát novomanželům hodně štěstí. Tím byste měli proslov ukončit. Pozvedněte skleničku s šampaňským a popřejte novomanželům hodně štěstí do společného života. Měl byste požádat ostatní hosty, aby se také připojili.
  • Můžete říct například: „Dámy a pánové, rád bych pronesl přípitek na Petra a Janu. Přeji jim do společného života hodně zdraví a štěstí.“
  • Můžete také říct: „Na šťastný život plný radosti pro novomanžele.“
  • Pokud si nevěsta vzala příjmení ženicha, můžete pronést přípitek „na manžele Novákovy.“
  Reklama

Tipy

 • Lichoťte svatebčanům. Každý kompliment vyvolá u přítomných lidí úsměv.
 • Mějte po ruce mentolové bonbony. Během svatby se budete bavit zblízka se spoustou lidí.
 • Vezměte si s sebou své poznámky, abyste se měl čeho chytnout, kdybyste zapomněl svoji řeč. Neměl byste proslov číst, ale měl byste si napsat alespoň osnovu, která vám v případě potřeby pomůže.
 • Pokud je to možné, napište si svůj proslov jako spojení dojemných historek a humoru. Vkusný humor dokáže pozvednout každý proslov. Použijte nějaký vtip hned ze začátku a v průběhu proslovu vtipy střídejte se sentimentálními a dojemnými historkami.
 • Až budete říkat nějakou procítěnou část proslovu, podívejte se do očí nevěstině matce.
 • Můžete si zkusit napsat také krátkou báseň o novomanželích.
 • Pokud chcete zkusit něco trochu jiného, připravte si prezentaci s fotkami novomanželů, nebo si s sebou vezměte nějakou smysluplnou rekvizitu.
Reklama

Varování

 • Pokud si nejste stoprocentně jistý tím, jaký smysl pro humor mají všichni přítomní, držte se pouze bezpečných vtipů. Neříkejte nic neslušného, nenaznačujte nic o svatební cestě a za žádnou cenu nemluvte o bývalých partnerkách ženicha. Tyto vtipy se nehodí. I když si někteří lidé budou myslet, že je to vtipné, nevěsta a její rodina si to rozhodně myslet nebude. Lidé vám odpustí trochu sentimentu, zasekávání i občasné čtení z kartiček, ale nikdo vám neodpustí, když zkazíte celou svatbu neslušnými vtipy a ztrapněním nevěsty. Pokud si nějakým vtipem nejste jistý, neříkejte ho!
 • Nebuďte nuceně vtipný. Pokud nerad mluvíte před lidmi a nejste dostatečně sebejistý na to, abyste se choval uvolněně, raději svůj proslov přečtěte z kartiček, než abyste se snažil chovat se jak komik. Také si zapamatujte, že většina klasických vtipů o manželství není vtipná. Nikdo se na vás nebude zlobit, když budete málo vtipný, ale když se budete za každou cenu snažit být až příliš vtipný, lidem se to nebude líbit.
 • Před proslovem nepijte. Když budete opilý, lidé si na vás ihned udělají názor a budou si myslet, že si ženich vybral špatného svědka.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 47 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 67 862 krát
Stránka byla zobrazena 67 862 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama