Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý umělec má sice svůj vlastní kreativní proces, ale je dobré mít určité základy. Pokud máte problémy s psaním rapových písniček, v tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Texty

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zamyslete se. Pusťte si nějaký beat a zamyslete se nad tím, jaké pocity a myšlenky ve vás vyvolává. Prozatím si vůbec nic nepište. Až budete připravení, napište si každý koncept, nápad, nebo potenciální text, který vás napadl. Nechejte se svými texty vést a postupně vymýšlejte obsah písničky.
  • Nechejte své nápady chvíli uzrát. Noste si s sebou sešit a tužku úplně všude, abyste si mohli zapisovat nápady v autobuse, při cvičení, nebo při nákupu potravin a abyste na nic nezapomněli.
 2. 2
  Napište si základ. Kdybyste psali seminární práci nebo esej, museli byste začít tezí. V rapové písničce je nejdůležitější refrén. Měl by obsahovat téma písničky, ale hlavně by měl být chytlavý a jedinečný. Kvalitní refrén vám často dodá nápady na ostatní části písničky, takže byste se neměli spokojit s něčím, co vás neposune dál.
  • Pokud nedokážete nic vymyslet, zkuste nějakým způsobem odpovědět na text jiné rapové písničky. Dejte si ale pozor, abyste nekopírovali cizí práci, jinak byste si mohli způsobit problémy.
 3. 3
  Následujte slova. Vyberte si ze svého seznamu nápadů slova, která vás inspirují. Budete muset zapojit textařské schopnosti a rýmy. Pokud jste zkušený rapper, využijte své silné stránky. Pokud umíte tvořit metafory, využijte toho. Pokud jste od přírody dobrý vypravěč, vyprávějte pomocí své písničky příběh.
  • Nenuťte se dodržovat pravidla. Největší chybou, kterou můžete udělat, je mít pocit, že musíte něco sdělit a nutit se zahrnovat do písničky abstraktní koncepty. Buďte konkrétní a používejte specifická slova, fráze a obrazy.
 4. 4
  Pište uvěřitelně. Někteří lidé mají sice pocit, že mohou rapovat naprosto o čemkoli, ale měli byste se vyhnout psaní písniček o obchodování s kokainem, pokud jste teenager z předměstí. Také byste si měli zapamatovat, že to, že populární rappeři zpívají o určitých věcech, neznamená, že to musíte dělat také. Například Beastie Boys zpívali o večírcích a skateboardingu jedinečným a kreativním způsobem a nezabývali se tradičními tématy rapových písní.
  • Pokud chcete rapovat o něčem, co neděláte, snažte se psát texty vtipně a satiricky. Přehánějte se udělejte si z toho legraci. Neměli byste to ale dělat často a neměli byste tímto způsobem psát vážné písně. Buďte kreativní a dobře se bavte.
 5. 5
  Upravujte, upravujte, upravujte. Pokud nejste světoznámým rapperem, který tvoří dokonalou hudbu i ve spánku, pravděpodobně nenapíšete skvělou písničku hned napoprvé. Nic si z toho nedělejte. První verze písně Like a Rolling Stone od Boba Dylana byla 20 stran dlouhá a zněla příšerně. Při psaní se nechejte unést svojí kreativitou, ale vždy si po sobě svoji práci upravte a snažte se texty přizpůsobit znění písně.
  • Zaměřte se na ty nejzajímavější části textu a vystřihněte vše, co do písničky nezapadá, nebo zní zvláštně. Pokud nevíte, které části jsou v pořádku a které ne, zkuste si písničku přepsat po paměti, aniž byste se dívali na text. Ty lepší části si jistě vybavíte, ale ty méně kvalitní vám uniknou.
  • Průměrná písnička by měla mít 2-3 sloky o 16-20 řádcích a 3-4 refrény. Snažte se udržet svoji píseň v tomto rozsahu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Výběr beatů

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyberte si předpřipravený beat. U většiny písní se píše nejprve melodie a potom texty. Rappeři si často vymyslí beat a seznámí se s ním ještě dříve, než začnou psát text. Můžete mít v sešitě spoustu různých rýmů, na kterých můžete kdykoli začít pracovat, ale pokud chcete napsat písničku, budete potřebovat také beat. Je nutné zajistit, aby písnička působila přirozeně a aby se text hodil k hudbě.
  • Najděte si online producenta, který vytváří beaty a několik si jich poslechněte. Kupte si některé z těchto beatů. Pokud se vám líbí old school beaty, jako například u skupiny Wu-Tang Clan, pošlete producentovi ukázky.
  • Pokud máte nápad na písničku, snažte se vymyslet si alespoň tři různé beaty, než si jeden z nich vyberete. Měli byste sladit obsah, text a hudbu. Tento proces je složitý, takže zbytečně nepospíchejte.
 2. 2
  Zkuste si vytvořit vlastní beaty. Můžete beaty tvořit na počítači, nebo si nahrát vlastní beatbox pro inspiraci.
  • Začněte tím, že si vezmete sample ze své oblíbené písničky. Některé kapely byly vcelku neznámé, ale proslavily se tím, že slavnější rapoví umělci často samplovali jejich písničky. Použijte nějaký program na úpravu zvuku a vytáhněte si z písničky sample, který se vám bude líbit.
  • Vytvářejte beaty pomocí syntetizátoru. Roland TR-808 je nejznámější syntetizátor, který uslyšíte v mnoha hiphopových a rapových písních. Najdete v něm spoustu různých zvuků, které si můžete všelijak naprogramovat. Později si tyto zvuky můžete zpracovat v počítači.
 3. 3
  Najděte si melodii. Přidejte k beatu melodii pomocí basových tónů a syntetických kláves, nebo pomocí samplu melodie z jiné písně. Poslouchejte píseň tak dlouho, dokud se vám melodie neukáže. Snažte se vymyslet různé možnosti melodií. Pomůže vám to najít ten správný refrén.
  • Nahrajte si „scratch track“ s nesmyslnými slovy, abyste našli melodii a zapamatovali si. Nezáleží na tom, jak dobře umíte zpívat – nakonec to v písničce nezůstane. Snažte se pouze objevovat svůj beat a najít i melodii pomocí broukání a vokalizace.
 4. 4
  Poslechněte si spoustu beatů a najděte si ten, který se vám bude nejvíce líbit. Některé beaty jsou rychlé a budou vás nutit tančit, jiné jsou zase temnější a hodí se k vážnějším písním. Dobrý beat se nemusí automaticky hodit k vaší písničce. Poslouchejte beaty a představujte si, jak by zněly pod různými texty. Nakonec si vyberte ten, který se vám bude nejvíce hodit.
  • Možná zatím nebudete mít ani páru o tom, jakým směrem se vaše písnička bude ubírat, ale to vůbec nevadí. Důvěřujte svým instinktům. Pokud k vám nějaký beat „promlouvá“, měli byste se mu věnovat.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Tvorba písně

Stáhnout PDF
 1. 1
  Připravte si strukturu své písně. Až budete vědět, jak by vaše písnička měla znít, sestavte ji do slok po šestnácti řádcích. Můžete sloky začínat jakýmkoli rýmem, ale měli byste je ukončit něčím zajímavým a úderným. [1] Zde je příklad běžné struktury rapové písně:
  • Intro
  • Sloka
  • Refrén
  • Sloka
  • Refrén
  • Sloka
  • Střed
  • Refrén
  • Konec
 2. 2
  Natrénujte si rapování. Trénujte si svoji písničku a snažte se vyladit poslední chyby. Vystřihněte co nejvíce slov a zkraťte ji. Nezapomínejte na to, že rapová písnička není esej do školy, takže byste měli použít pouze slova, která skutečně potřebujete. Nebojte se přidat také nějaké pauzy.
 3. 3
  Zapamatujte si svoji písničku. Natrénujte si ji tak, abyste si ji dokonale zapamatovali a dokázali ji zazpívat i ve spánku. Dokud to nebudete umět, nebudete připraveni ji nahrát.
 4. 4
  Nahrajte svoji píseň. Najděte si producenta, nebo se naučte nahrávat a zprodukujte si ji sami.
  Reklama

Tipy

 • Pokud vás nenapadá žádný dobrý text, nevzdávejte se! Jděte se projít, poslechněte si nějakou hudbu a zkuste to později.
 • Nikdy se nevzdávejte. Snažte se najít inspiraci a trénujte, abyste se jednoho dne mohli stát profesionálním rapperem.
 • Snažte se psát o svých osobních zkušenostech a o věcech, které vás zajímají. * Nerapujte o obyčejných a nudných tématech. Zabývejte se svými radostmi a strastmi a rapujte o něčem, k čemu máte vztah.
 • Buďte jiní. Klíčem k úspěchu je mít vlastní jedinečný styl.
 • Naslouchejte svému vnitřnímu rapperovi a snažte se zjistit, co vás odlišuje od ostatních. Pokud nevíte, o čem máte zpívat, vzpomeňte si na to, že to v sobě musíte najít. Vymýšlejte si zvuky a brzy vás napadnou i slova. Zaměřte se na slavné hudebníky, ke kterým vzhlížíte a načerpejte inspiraci.
 • Není nutné mít kvalitní nahrávací studio. Existuje spousta programů na úpravu zvuku (například Audacity), které jsou zdarma. Pokud máte počítač Mac, můžete využívat i Garadeband, což je skvělý program pro nahrávání hudby. Najdete také levné balíčky programů, které vám pomohou s technickými záležitostmi. Zkuste FL Studio, MTV Music Generator, Tightbeatz, SoundClick, nebo Hip Hop Ejay. Ty nejlepší beaty vám ovšem dodá pouze kvalitní live kapela, takže pokud máte kamarády, kteří umějí hrát na kytaru, basu, bicí, klávesy, nebo žestě, zkuste něco vytvořit s nimi.
 • Pokud potřebujte pomoci s psaním textů, najděte si na internetu programy na tvorbu rýmů.
 • Dodejte svým beatům šťávu dodatečnými zvuky basy a novými melodickými linkami.
 • Poslechněte si písničky od Eminema a jistě vás něco napadne.


Reklama

Varování

 • Nikdy nepomlouvejte ostatní rappery, dokud nebudete umět skvěle psát hudbu, dokonale rýmovat na Freestyle a dokud nebudete psát kvalitní texty.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 275 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 35 688 krát
Stránka byla zobrazena 35 688 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama