Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete se stát dalším Wiliamem Shakespearem nebo Charlie Kaufmanem? Napište nějaký scénář a uvidíte, zda na to máte. V tomto článku najdete přesný návod.

Část 1 ze 5:
Naučte se pravidla psaní scénářů

 1. 1
  Titulní strana. Scénář musí mít titulní stranu. Na ní bude vaše jméno a název filmu/hry a také kontaktní informace a údaje o vašem agentovi (pokud nějakého máte).
 2. 2
  Používejte správné formátování. Pište písmem Courier, vypadá to profesionálněji a snadněji se to čte. Také používejte správná odsazení, aby čtenář poznal, kde začíná a končí dialog, co je popisná scéna atd. [1]
 3. 3
  Uveďte detaily o prostředí a postavách. Každou scénu důkladně uveďte. Napište, kde se odehrává, zda je zrovna den nebo noc a co se děje kolem. Jméno postavy se píše velkým písmem a vedle se pokračuje s dialogem. Můžete také napsat pokyny, například pauzy nebo řeč těla. Tyto věci pište do závorek.
 4. 4
  Používejte správné formátování. Pokud píšete scénář k filmu, budete muset použít správný formát. Pokud chcete psát předlohu ke hře, také budete muset dodržovat konkrétní pravidla. Tyto dva styly si jsou vcelku podobné, ale malé rozdíly v nich jsou důležité. [2] Přečtěte si spoustu scénářů a snažte se naučit se styl jejich psaní.
 5. 5
  Nepište toho moc. Scénáře by měly být napsány tak, aby jedna minuta zabírala jednu stránku. Nějakou rezervu ale jistě budete mít.[3] U scénářů nejde o počet slov tak jako například u knih. Zde se délka scénáře měří jinak.
  Reklama

Část 2 ze 5:
Vymyslete si příběh

 1. 1
  Zformulujte premisu. Napište si krátkou větu nebo frázi, která bude shrnovat hlavní koncept, kolem kterého se bude točit celá zápletka. Může jít o nějaký nápad, krátkou zápletku nebo něco, co vám poskytne konkrétní cíl, na kterém budete moci pracovat.
 2. 2
  Vytvořte si osnovu. Než začnete psát dialogy scénáře, je dobré si udělat základní mapu příběhu, událostí a postav, abyste v průběhu psaní nenarazili na otevřené konce nebo nesrovnalosti. Načrtněte si obecný plán a napište si, jak se bude váš příběh vyvíjet. Měli byste psát ve třetí osobě.
 3. 3
  Každý příběh musí mít postavy. Napište si celou premisu příběhu, nevynechejte žádné detaily a dejte pozor na styl, formát, opakování a cokoli, co by vám mohlo bránit v kreativní práci. Výsledný produkt by měl zahrnovat zápletku, osoby, vztahy mezi nimi a hlubší význam celého příběhu. Může vám pomoci kreslit si obrázky a diagramy a spojovat si tak souvislosti mezi postavami a událostmi.
  • Postavy na plátně nebo na pódiu budou klíčovými tahouny celého příběhu, takže by měly být zajímavé a inovativní. Není nutné je plně rozvinout hned na začátku, ale měli byste na nich v průběhu psaní scénáře pracovat.
 4. 4
  Zkraťte to. Až si vše napíšete, přečtěte si to a zbavte se všech nesrovnalosti, slabých částí, nedůležitých detailů, příliš zevrubných popisných pasáží, odboček a všeho ostatního, co celý příběh spíše kazí. Buďte k sobě tvrdí – to, co se vám na začátku líbilo, se vám už při úpravě kompletního díla líbit nemusí!
  Reklama

Část 3 ze 5:
Jak vylepšit svůj scénář

 1. 1
  Po dopsání první verze se vzdělávejte. Sledujte divadelní hry, televizní filmy a normální filmy na podobné téma, o kterém jste psali. Srovnávejte svoji práci s těmito díly a sledujte, v čem jste psali podobně a v čem odlišně. Zkuste se od těchto scénářů něčím odlišit.
  • Snažte se hluboce přispět do tématu, o kterém jste psali. Vezměte to z filozofického hlediska a snažte se zpochybnit konvenční nápady. Díky tomu bude vaše práce mnohem zajímavější.
 2. 2
  Zjednodušte své psaní. Nemusíte mít v každé scéně dlouhý dialog, aby byla zajímavá. Je to jako psaní knihy – mnohem lepší je to ukázat, než o tom mluvit. Nechejte své postavy, aby mluvily samy za sebe a snažte se scénáři dodat hlubší smysl.[4]
 3. 3
  Pište zápletku ve formátu scénáře. Přesný formát se liší podle toho, zda píšete divadelní hru, televizní film nebo film, a v jaké zemi píšete (například standardní formát pro scénáře k televizním filmům v USA je založen na obchodním plánu). Používejte správné formátovací nástroje, uveďte každého mluvčího atd. Mnoho produkčních společností se na scénář ani nepodívá, když nebude správně napsaný.
  • Kupte si software na psaní scénářů. Existuje několik programů, které vás provedou formátováním, nebo dokonce převedou již napsaný scénář do správné formy.
 4. 4
  Dávejte si pozor na styl. U scénářů je důležitá akce a dialog. Postavy by měly mluvit realisticky a neměly by míchat styl mluvy a slovní zásobu, pokud to tedy není záměrem.
  Reklama

Část 4 ze 5:
Jak zaujmout obecenstvo

 1. 1
  Uveďte scénu. Nezapomeňte napsat detaily, jako kolik je hodin, kde se zrovna děj odehrává a jaké postavy jsou na scéně. Tyto poznámky jsou skoro tak důležité, jako samotný dialog.
 2. 2
  Děj popisujte pouze stručně. Vždy poskytněte přehled toho, co se děje na plátně, ale detaily nechejte na režisérovi. Psát celý děj není úkolem scénáristy. Když toho napíšete hodně, budete později zklamaní, protože režisér některé věci jistě změní.
 3. 3
  Pracujte na svých dialozích. Dialogy jsou nezbytně důležité pro postavy a vztahy mezi nimi. Navíc většině lidí dělá psaní dialogů velké problémy. Nahrávejte nebo zapisujte si běžné rozhovory lidí a snažte se pochytit, jak lidé skutečně mluví a jaké výrazy používají.
  • Poslouchejte různé lidi, abyste získali ucelenější pohled na to, jak lidé mluví.
  • Zajistěte, aby každá postava měla svůj vlastní „hlas“ a „osobnost“ založené na jejich zázemí. Bude tak snadnější je odlišit a nebudou splývat. Nezapomeňte na to, že osobnost postavy ovlivní její chování, mluvu a volbu slov.
  • Přečtěte si své dialogy nahlas a zhodnoťte, zda zní přirozeně, stereotypně, přehnaně nebo například nudně a potom je upravte.
  Reklama

Část 5 ze 5:
Dokončení scénáře

 1. 1
  Upravte svoji práci. Nebuďte perfekcionisté, ale dolaďte svoji práci tak, abyste s ní byli spokojeni.
 2. 2
  Ukažte svůj scénář lidem, na jejichž názoru vám záleží. Vyberte si několik různých lidí, kteří mají různý vkus a kteří budou ochotni vám poskytnout upřímnou zpětnou vazbu.
  • Neměli byste se cítit uraženě, naštvaně nebo smutně, když vás někdo bude kritizovat – jde o jeho názor a ne o fakta. Zasmějte se tomu a mějte radost, že vám někdo chce poradit. Kritiku ale vždy berte s rezervou a spolehněte se na svůj vlastní úsudek.
 3. 3
  Zkontrolujte si scénář tolikrát, kolikrát to bude potřeba. Je to sice zdlouhavé a nudné, ale jistě chcete být stoprocentně spokojeni.
  Reklama

Tipy

 • Rozhodněte se, jaký typ scénáře budete psát. Pokud píšete komedii, ostatním lidem by příběh měl připadat směšný. Pokud píšete drama, lidem by měly dialogy připadat strhující a dramatické.
 • Divadelní hra musí obsahovat titulní stranu s názvem hry, autorem hry a přibližnou délkou. Ostatní instrukce se píšou kurzívou.
 • Pokud píšete scénář k filmu, můžete využít služeb online agentury, která si váš scénář projde a řekne vám, zda je dobrý.
 • Můžete se zapsat také na kurzy psaní scénářů, kde se naučíte spoustu tipů pro psaní scénářů a pod vedením odborníků budete pracovat na vývoji zápletky, postav a dialogů.
 • Než scénář odešlete, nechejte si elektronicky potvrdit, že jste jeho autorem. Lze to i přes internet.
Reklama

Varování

 • Mějte trpělivost. Psaní trvá dlouho a když s tím budete spěchat, nepodáte stoprocentní výkon. Když si dáte na čas, napíšete skvělý scénář.
 • Neočekávejte, že první scénář, který napíšete, bude zfilmován jako hollywoodský trhák. Je těžké se v tomto oboru prosadit.
 • Pokud chcete, aby se váš scénář hrál, budete muset kontaktovat agenta, který vám pomůže dostat ho k těm správným lidem (producentům a režisérům). Často jde o zdlouhavý a nepříjemný proces, takže mějte trpělivost.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 423 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 8 423 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama